Centralny rejestr ochrony przyrody GDOŚ

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Centralny rejestr ochrony przyrody GDOŚ

Post autor: Kuna lesna »

Jestem zniesmaczony sposobem inwentaryzacji pomników przyrody na tej stronie i ogólnie w RDOŚ . Nie dość że pomiary GPS są dalece źle usytuowane ( pomiar kopnięty nawet o 30 m) to sposób zainwentaryzowania pomników to już całkowita amatorszczyzna . Nie wyobrażam sobie niektórych Pomników przyrody że można je rozpoznać ze zdjęcia robionego podczas wegetacji i bez nazwy gatunku . Ze względu że jestem potentatem na moim terenie pomników przyrody które są już pomnikami od przeszło 40 lat to myślałem że kasa jaka będzie wydana na takie inwentaryzacje nie pójdzie w błoto . Ogólnopolska akcja została zrobiona chyba tylko na pokaz . Polecam wejście na tę stronę i dokonania weryfikacji swoich pomników przyrody . Można pobrać także pliki SHP i wyświetlić np w Qgisie .
giepol
początkujący
początkujący
Posty: 248
Rejestracja: sobota 17 paź 2009, 22:29
Lokalizacja: z lasu

Re: Centralny rejestr ochrony przyrody GDOŚ

Post autor: giepol »

Kuna lesna pisze:Jestem zniesmaczony sposobem inwentaryzacji pomników przyrody na tej stronie i ogólnie w RDOŚ . Nie dość że pomiary GPS są dalece źle usytuowane ( pomiar kopnięty nawet o 30 m) to sposób zainwentaryzowania pomników to już całkowita amatorszczyzna . Nie wyobrażam sobie niektórych Pomników przyrody że można je rozpoznać ze zdjęcia robionego podczas wegetacji i bez nazwy gatunku . Ze względu że jestem potentatem na moim terenie pomników przyrody które są już pomnikami od przeszło 40 lat to myślałem że kasa jaka będzie wydana na takie inwentaryzacje nie pójdzie w błoto . Ogólnopolska akcja została zrobiona chyba tylko na pokaz .


A Kim Ty Żeś jest ,aby Nas tak pouczać????. Skoro pomiary są skopane to zrób swoje i zapodaj wyniki aby Nikt Więcej nie Popełnił tego błędu .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

giepol, pomiary to pal sześć. Jednak metryczka jaka pokazuje się przy próbie identyfikacji obiektu to jakiś żart. Stoi sobie niedaleko mego domu taki pomnik. Klikam na niego i czytam:
Twór przyrody drzewo
Multimedia Galeria zdjęć
Nr rejestracyjny CRFOP PL.ZIPOP.1393.PP.2215042.6084
Dopiero po kliknięciu w link pod numerem CRFOP dowiaduję się, że to "grupa dwóch lip". To nie można było tego napisać zamiast ogólnego "drzewo"???
Drugi "myk", który zakrawa na chałę - nie znalazłem sposobu jak wyjść z galerii zdjęć z powrotem do widoku mapy z jakiego owo zdjęcie wywołałem, klikając na link w punkcie "Multimedia". Jest jakiś prosty sposób???
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Wybacz ale to co jest obecnie zaznaczone na mapie wraz z opisem ni jak ma się po pierwsze do samych wiadomości zbieranych jakie sam GDOŚ ustalił ( zajrzyj na stronę szablonów dla gmin które projektują pomniki gdzie już takie wiadomości jak gatunek drzewa , pomiar i opis itd jest chyba standardem tu tego brak ). Pomiary mam wraz z opisem i na pewno nie odbiegają tyle od rzeczywistości czasem wystarczy włączyć podkłady mapowe i zorientować że coś jest nie tak )
Rozumiem że jesteś jednym z inwentaryzujących i jesteś na bieżąco w temacie ? Chętnie porozmawiałbym ale na priva bez żadnych emocji bo może tylko w niektórych rejonach Polski jest coś nie tak .
Odnoszę wrażenie że często drzewa inwentaryzowane nie zostały zlokalizowane a dane o nich przepisywane bez namysłu przy kompie w biurze - domu z uchwał . Tak jak pisałem w poprzednim poście dane te są niekiedy z 40 lat do tyłu .
Jestem niezadowolony bo liczyłem że praca będzie bardzo rzetelna i profesjonalna . Brak przepływu informacji między inwentaryzującymi a np nadleśnictwami czy gminami .
A kim jestem ? Gospodarzem leśnikiem na terenie którego są te pomniki i znam je od 20 lat , zajmuję się też leśnymi mapami jak i ogólnie pojętym GIS em . Ilość pomników a mam ich ok 30 zmusza mnie do zainteresowania sprawą .
Chrobry2
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek 25 maja 2015, 08:20

Post autor: Chrobry2 »

Przykład:
1. Dane ogólne
Nazwa
nie nadano nazwy
Opis
pień wybitnie prosty :lol: , korona zredukowana osadzona na wysokości około 22 m
Data ustanowienia
1993-09-07
Typ pomnika
Pojedynczy
Rodzaj tworu przyrody
drzewo
2. Położenie obszaru
Powierzchnia [ha]
0.0000
Tekstowy opis położenia
Wierzchowskie, oddział leśny 488C Rezerwat "Nieznanowo"
3. Ochrona
Czy obowiązuje ochrona na podst. prawa międzynarodowego?
Dane aktu prawnego o utworzeniu, ustanowieniu lub wyznaczeniu
Tytuł aktu prawnego
Rozporządzenie Nr 4/93 Wojewody Białostockiego z dn. 19.08.1993 r.
w sprawie uznania niektórych tworów przyrody za pomniki przyrody i
objęcia ich ochroną
Miejsce publikacji
Dz. Urz. Woj. Białostockiego
Oznaczenie Dziennika Urzędowego
Dz. Urz. Woj. Biało. z dn. 23.08.1993 r., Nr 12, poz. 70
Data publikacji
1993-08-23
Dane pozostałych aktów prawnych
Tytuł aktu prawnego
brak danych
Miejsce publikacji
brak danych
Oznaczenie Dziennika Urzędowego
brak danych
Data publikacji
brak danych


A jaki gatunek - to dla GDOŚ jest nieistotne
Ale się porobiło.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Chrobry2 pisze:A jaki gatunek - to dla GDOŚ jest nieistotne
Widocznie w statystykach trzeba podawać ile mamy drzew wśród pomników, natomiast nie jest istotne ile wśród nich jest np. lip czy cisów :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

giepol
początkujący
początkujący
Posty: 248
Rejestracja: sobota 17 paź 2009, 22:29
Lokalizacja: z lasu

Post autor: giepol »

" Dane prezentowane na stronie geoserwis.gdos.gov.pl pochodzą z aktów prawnych dotyczących form ochrony przyrody oraz są uzyskiwane na podstawie tych aktów, to nie stanowią jednak prawnego ustalenia lokalizacji i przebiegu granicy form ochrony przyrody. Dlatego w celu dokonywania czynności prawnych oraz stosowania prawa należy posługiwać się bezpośrednio zapisami aktów prawnych o ustanowieniu formy ochrony przyrody lub innych aktów prawnych jej dotyczących, a w przypadku niejasności należy skontaktować się bezpośrednio z organem w którego kompetencjach dana forma się znajduje. "
Ot taki zapis się pojawił przy próbie odnalezienia mojego rezerwatu...., ostatnie zdanie chyba wszystko wyjaśnia.
Do " kuna leśna " wybacz , ale opacznie zrozumiałem Twój wpis i zbyt mocno zareagowałem ( czasem szybciej piszę jak myślę ).
Namor
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2237
Rejestracja: sobota 19 maja 2007, 22:26
Lokalizacja: Europa

Re: Centralny rejestr ochrony przyrody GDOŚ

Post autor: Namor »

Kuna lesna pisze:Jestem zniesmaczony sposobem inwentaryzacji pomników przyrody na tej stronie i ogólnie w RDOŚ . Nie dość że pomiary GPS są dalece źle usytuowane ( pomiar kopnięty nawet o 30 m) to sposób zainwentaryzowania pomników to już całkowita amatorszczyzna .
Ma się to niestety nijak do wymogów SIWZ z przed bodajże 3 lat. Wymagania były b. wysokie i za cenę, którą zaproponował zwycięski wykonawca, było widać, że nie da się tego dobrze zrobić.

Dwa pytania:
- dlaczego zdecydowano się na taką ofertę,
- dlaczego później przyjęto taką robotę?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Patrząc na zakres prac i mój czas na inwentaryzacje pomników ( tak sam sobie zaczynam robić inwentaryzację i zakładam metryczki tych drzew u siebie w leśnictwie ) to znjąc teren i skupisko ok 13 pomników w niedalekiej odległości same prace terenowe czyli pomiar , opis zdjecia itd zajęły mi pół dnia . To ile czasu potrzeba na zinwentaryzowanie wszystkich pomnikow w kraju ? Jest to syzyfowa praca na wiele lat a nie roczną prace .
Co do opisów to nawet nie przepisano u mnie z aktu prawnego danych ale jeżeli to inwentaryzacja to musi sie odnościć do stanu faktycznego na dzień inwentaryzacji .
I tak poczekamy znowu kilkadziesiąt lat na kolejną inwentaryzacje .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

giepol pisze:Dane prezentowane na stronie geoserwis.gdos.gov.pl pochodzą z aktów prawnych dotyczących form ochrony przyrody oraz są uzyskiwane na podstawie tych aktów
A co z gatunkiem w metryczce? Przecie cytowany pod numerkiem akt prawy zawiera takie informacje... Czy cały geoserwis ma być tylko bajeranckim interfejsem do cyfrowego archiwum owych aktów prawnych? Prościej by było zrobić coś w stylu ISAP. I jeśli położenie nie jest dokładnie odwzorowane na mapie to po co mapa?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Post autor: osmoderma sp »

Piotrek pisze:Drugi "myk", który zakrawa na chałę - nie znalazłem sposobu jak wyjść z galerii zdjęć z powrotem do widoku mapy
Kliknij "X" w prawy górnym rogu galerii - prościej się nie da wracasz do mapy :D
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

osmoderma sp pisze:Kliknij "X" w prawy górnym rogu galerii - prościej się nie da wracasz do mapy :D
Muszę cię zmartwić. W mojej przeglądarce nic takiego jak "X" się nie wyświetla. I co teraz?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Post autor: osmoderma sp »

Piotrek pisze:Muszę cię zmartwić. W mojej przeglądarce nic takiego jak "X" się nie wyświetla. I co teraz?
hmmm...conajmniej dziwne...próbowałem na kilku różnych przeglądarkach - po kliknięciu na galerię zdjeć odtiwra się jako nowe okno - z prawej strony podgląd wszystkich w centralnej jedno duże w prawym górnym rogu na ramce "X" u dołu w prawym przycisk "zamknij"...
A jaką masz przeglądarkę??? :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

osmoderma sp pisze:odtiwra się jako nowe okno - z prawej strony podgląd wszystkich w centralnej jedno duże w prawym górnym rogu na ramce "X" u dołu w prawym przycisk "zamknij"...
A jaką masz przeglądarkę??? :wink:
Tak jak piszesz -z lewej miniaturki, na środku wybrane, wszystko na białym tle i... więcej nic.
Firefox, Chrome, IE 9, Edge - jeszcze jakąś mam sprawdzić?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67298
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W którym miejscu to jest? Albo jestem ślepy, albo nie widzę u siebie żadnej możliwości obejrzenia zdjęcia. Ot np. tu -> http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/widok/vi ... 408021.421
Przy okazji znalazłem ciekawostkę:
Orzeczenie 00039 PWRN w Stalinogrodzie z dnia 17.03.1953r. Nr R.L. 13B/5/54 Dz. Urz. WRN w Stalinogrodzie 1953-03-17
:)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Post autor: osmoderma sp »

Tak jak piszesz -z lewej miniaturki, na środku wybrane, wszystko na białym tle i... więcej nic.
Firefox, Chrome, IE 9, Edge - jeszcze jakąś mam sprawdzić?
hmmm ...zapewne Twój firefox nie obsługuje jakiegoś elementu ramki..
normalnie wyglada tak...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Post autor: osmoderma sp »

Mi za to fotki w ciekawej kolorystyce wrzuca...te strzałki to moje dodane wskazują miejsca x i zamknięcia okienka
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

osmoderma sp pisze:Mi za to fotki w ciekawej kolorystyce wrzuca...
Tu na forum? Prawdziwe kolory zobaczysz po kliknięciu na zdjęcie. Tak robi skrypt aby przyspieszyć ładowanie strony :)

A jeśli chodzi o widok okna galerii w geoserwisie, to ja wrzucę, co widać u mnie.

PS. Zdaje się, że to problem skalowania. Prawdopodobnie okno galerii skaluje się inaczej niż reszta zawartości i przyciski "uciekają" poza formularz. Ale powiedzmy że to całkiem "z czapy" diagnoza...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

pamiętam, że dane nt pomników przyrody były zbierane 6-7 lat temu, jakaś firma występowała do urzędów o dane na ich temat m.in. współrzędne. Sporo dokumentów ustalających pomniki po prostu zginęło. Być może stąd te rozbieżności. Jak jakaś gmina bierze się za pielęgnacje pomników przyrody to w ramach opinii dendrologicznych ustala się dokładniejszą lokalizację uzupełnia brakujące dane. Zdarza się również, że przez pół dnia nie można odnaleźć jakiegoś drzewa bo go nie ma.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Jezeli coś jest prawnie chronione to nie powinno ot tak sobie zniknąć . U mnie osoba inwentaryzujaca nawet się nie kontaktowała z nadleśnictwem lub miejscowym leśniczym . Kto jak kto ale pomniki przyrody my chyba znamy najlepiej na swoim terenie . U mnie inwentaryzujący nawet nie pochylił się nad drzewem i nawet nie próbował identyfikować . Walnął fotkę wzdłuż drogi , ujął pare szczegółów a ty sie martw jak te fotki rozgryżć .
ODPOWIEDZ