Różnice pomiędzy normami olejów BIO

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrPepe
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 12:20
Lokalizacja: Wa-wa
Kontakt:

Różnice pomiędzy normami olejów BIO

Post autor: PiotrPepe »

Na co dzień spotykam się z dużą niewiedzą w temacie. Postanowiłem zamieścić krótkie wyjaśnienie, które podniesie świadomość w kwestii olejów BIO.
1. Norma CEC L-33-A-93.
Niniejsza norma była akceptowana przez Lasy Państwowe do przetargów na wykonanie prac leśnych na 2015 rok. Począwszy od stycznia 2016 roku wszystkie podmioty pracujące w lesie zobligowane są do stosowania olejów biodegradowalnych według nowej normy, dlatego też norma CEC L-33-A-93 przestaje obowiązywać i wszystkie przedsiębiorstwa oferujące produkt biodegradowalny z oświadczeniem dotyczącym tej normy świadomie wprowadzają Klientów w błąd.
Ponadto bazują na oświadczeniach biodegradowalności wg CEC L-33-A-93 rzekomo twierdząc, że mają biodegradowalność powyżej 60% co jest wymagane przez Lasy Państwowe. Faktycznie jest taki wymóg, ale według innej normy. Poza tym wg już nieobowiązującej normy produkt uważa się za biodegradowalny i tak może być określany i opisywany na etykietach lub w dokumentacji technicznej, ale tylko wtedy jeżeli stopień jego biodegradacji w ciągu 21 dni wynosi min. 89%. Niektóre firmy legitymują się biodegradowalnością na poziomie 73% wg CEC L-33-A-93, ale to nadal nie jest produkt biodegradowalny w myśl normy i jest to celowe oszukiwanie nabywców, by tych mniej poinformowanych wprowadzać w błąd że jest powyżej 60% i tak jest dobrze!!! Produktem biodegradowalnym wg tej normy może być nazywany produkt którego stopień biodegradowalności jest wyższy od 89%. Produkt taki może być sprzedawany do innych zastosowań, ale na pewno nie do podmiotów świadczących usługę dla Lasów Państwowych.

2. Norma OECD 301.
Od przetargów na wykonanie prac leśnych w roku 2016 Lasy Państwowe swoim rozporządzeniem wprowadziły nakaz stosowania biodegradowalnych olejów smarowych do układów tnących pilarek łańcuchowych wg normy OECD 301. Norma ta stosowana jest od wielu lat w UE, jednakże niektóre Państwa ustanowiły dodatkowy wymóg, np. że produkt musi spełniać tą normę, ale w swoim składzie nie może mieć domieszek olejów mineralnych świeżych lub przepracowanych (Niemcy, Szwecja). Tym sposobem w tamtejszych lasach stosuje się produkty w 100% biodegradowalne na bazie olejów roślinnych i biodegradowalnych baz syntetycznych.
Podobny wymóg został postawiony olejom smarowym w RDLP Gdańsk, Warszawa, Zielona Góra, Szczecin. Dodatkowo w RDLP Gdańsk z opisu produktu musi jasno wynikać, że składa się w 100% ze składników ulegających biodegradacji. Ma to na celu właściwe poinformowanie kupującego i jego ochronę przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy są w stanie napisać stosowne oświadczenie o biodegradowalności produktu, co nie jest prawdą i ewentualna kontrola obciąży nabywcę, bo wykaże że stosowany produkt nie jest biodegradowalny. Według normy OECD 301 za produkt biodegradowalny uważa się środek smarny, który zgodnie z jej wytycznymi ulega biodegradacji powyżej 60% w ciągu 28 dni. Tak jak w poprzednim przypadku posiadanie certyfikatu, który potwierdza stopień biodegradacji np. w 55% wg tej normy też świadczy o tym, że takiego produktu nie zalicza się do wyrobów biodegradowalnych w myśl wymagań normy OECD 301. Całe nieporozumienie spowodowane jest mieszaniem norm, ich wymogów i posiadanych, nieaktualnych badań przez firmy konkurencyjne. Produkt ma mieć biodegradowalność na poziomie min. 60% ale tylko wg normy OECD 301, a NIE wg CEC L-33-A-93.
Celem sprawdzenia wiarygodności przekazanych informacji proponuję zagłębić się w lekturę norm, poszczególnych SIWZ-ów z RDLP, rozporządzeń wydanych przez Główną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz wytycznych wydanych przez Dyrektorów RDLP. Pragnę również wspomnieć, że przy rozliczaniu prac podmioty będą musiały się wykazać właściwą ilością nabytych biodegradowalnych środków smarnych, co jest wynikiem ustalonych norm zużycia na pozyskanie 1 m3 drzewa z rozbiciem na pilarkę i harvestera. Ustanowiono również kary pieniężne za nie zastosowanie się do niniejszych wytycznych.
Wymóg dotyczący stosowania biodegradowalnych środków smarnych przy pracach z pilarkami obowiązuje również osoby prywatne, które przy pozwoleniu wydawanym przez leśniczego na wycinkę np. świątecznej choinki, będą musiały podpisać oświadczenie, że stosują olej biodegradowalny wg OECD 301.

Mam nadzieję, że w sposób dość oczywisty wytłumaczyłem różnice pomiędzy normami oraz opisałem możliwy scenariusz wg którego może działać nieuczciwy dostawca.
W razie pytań służę fachową wiedzą i informacjami.
ODPOWIEDZ