Osłona przeciwwiatrowa - pomocy

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Lunarii
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: sobota 22 mar 2014, 16:29

Post autor: Lunarii »

Jarząb Szwedzki rośnie chyba większy niż Pospolity?
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3746
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Podobno tak... ale nie widziałem szwedzkich w ogrodach ponad 10 metrowych, natomiast pospolite sięgające 15 metrów widywałem w lasach...

Jeśli nie przeszkadza ci sąsiedztwo drzew owocowych to jeszcze można pomyśleć o śliwie tarninie... nawet bez liści wiatr ucichnie.
Lunarii
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: sobota 22 mar 2014, 16:29

Post autor: Lunarii »

Czy z Waszej praktyki i wiedzy wynika, że nie powinienem sadzić drzew pod linią napięcia? Czy są jakieś przeciwwskazania? Dodam, że jest to linia średniego/niskiego napięcia. Czy powinienem zwrócić uwagę na jakieś wytyczne prawne lub cos na zdrowy rozsądek odradza? Czy piorun nie będzie większym zagrożeniem lub coś w tym stylu?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67130
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

O ile pamiętam, strefa zagrożenia dla średnich napięć wynosi 3m od przewodów. Energetycy wytną drzewa zagrażające linii.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

crocidura pisze:
Fichtel pisze:
crocidura pisze:jodły wolno rosnące koreańska, ...
WYJĄTKOWO NIE LUBI WIATRU...
Zwłaszcza tych "zimnych"
:wink:
Pisałem o gatunkach jakie poleciłbym do ogrodu ...
Pytanie dotyczyło OSŁONY a nie OGRODU... :wink:

crocidura pisze:
Fichtel pisze:
crocidura pisze:jodły wolno rosnące koreańska, ...
WYJĄTKOWO NIE LUBI WIATRU...
Zwłaszcza tych "zimnych"
:wink:
...Jodłę poleciłem w cieniu... to teraz powiedz jak w szczerym polu na granicy narażonej na wiatry (zimne) możesz znaleźć miejsca w cieniu? (zagadka dla Władka)
Jak Waść odnosi się do odpowiedzi Innych Forumowiczów to niech nie "miesza" postów...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3746
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Fichtel pisze:Jak Waść odnosi się do odpowiedzi Innych Forumowiczów to niech nie "miesza" postów...
Nie mieszam... i pisałem o drzewach stanowiących osłonę w ogrodzie, czego dotyczyło zapytanie.


Nikt nie pytał o założenie zardzewienia - stąd nietrafiona literatura i gatunki jakie polecasz. Z resztą jeśli polecasz takie gatunki na pasek 40x8m ... to przykry będzie los kogoś kto się zastosuje (założy minimum 2 rzędy z pozostawieniem 3 m od ogrodzenia).
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

crocidura pisze:
Fichtel pisze:Jak Waść odnosi się do odpowiedzi Innych Forumowiczów to niech nie "miesza" postów...
Nie mieszam... i pisałem o drzewach stanowiących osłonę w ogrodzie, czego dotyczyło zapytanie.


Nikt nie pytał o założenie zardzewienia - stąd nietrafiona literatura i gatunki jakie polecasz. Z resztą jeśli polecasz takie gatunki na pasek 40x8m ... to przykry będzie los kogoś kto się zastosuje (założy minimum 2 rzędy z pozostawieniem 3 m od ogrodzenia).
chodziło mi o to, że pod MOIM cytatem w Twojej odpowiedzi było ad. do innej (nie mojej) wypowiedzi... :beer:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Lunarii
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: sobota 22 mar 2014, 16:29

Post autor: Lunarii »

To ma być bardziej pas wysokich krzewów i niskich drzew niż las. Przypominam, że główny cel to zapora przeciwwiatrowa o wysokości około 5 metrów. Wybrałem dwa gatunki - Świdośliwa Lamarcka i Klon Tatarski odm. Ginnala. Ktoś mi polecił także Bez Koralowy zamiast Pospolitego. Do tego zastanawiam się nad iglakiem - może Cis pośredni Hicksii - rośnie szybko jak na Cis i jest mniej wymagający od pospolitego.
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Stwórz coś na zasadzie ścian ochronnej na granicach polno-leśnych w LP czego niestety się nie robi w praktyce wogóle. Pierwsze 2 metry jakieś krzewinki potem sobie posadź np. bukszpany, potem znów jakieś 2 m coś większego np. jakieś rośliny na wzór roślin z motylkowych np. żarnowiec miotlasty może być też coś z różowatych jakaś tarnina,róża później leszczynę a na koniec typowe gatunki drzewiaste ( ja bym sadził iglaste bo dużo igieł więcej zatrzymają wiatru, będzie "trochę cieplej" bo dobrze izolują np. Świerk , między Św wsadź graba czy buka . Musisz się liczyć z tym że Świerk na otwartym terenie będzie chorował( osutki, przebarwienia igieł i może dojść do tego że w wieku 10-15 lat wypadnie i nic z niego nie będzie). Takie zróżnicowanie gatunków to jak namiastka tego co rośnie w lesie na żyznym siedlisku lasu świeżego no może z wyjątkiem żarnowca.
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Lukasz105 pisze:np. żarnowiec miotlasty
Tego nie! Bo jak ci się "wymknie spod kontroli" to się go nie pozbędziesz.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Tak czytam i czytam te nasze porady, a założyciel tematu ciągle wybrzydza. A to za wysolie, a to za niskie, a to trzeba strzyc, a to trzeba grabic..... W takim razie polecam parkan z arkuszy blachy. Najlepiej aluminim. W 100% bezobsługowy.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77766
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

filipesku pisze:W takim razie polecam parkan z arkuszy blachy. Najlepiej aluminim. W 100% bezobsługowy.
:brawo: :beer: ale amelinium nie da się malować!
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Da, da... Wszystko się da.
:)
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67130
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niom, tylko trzeba mieć farbę ameliniową :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

farbę na amelinium o kolorze ameliniowym :)
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
ODPOWIEDZ