Uwaga na cwaniaków!

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104871
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Uwaga na cwaniaków!

Post autor: Piotrek »

Jest taki serwis o nazwie MEGACLOUD i adresie http://megacloud.com.pl/ (adminów proszę o nieusuwanie linka, to nie w celach komercyjnych tylko ostrzegawczych!) oferujący do pobrania różniste pliki. Ja trafiłem na niego szukając elektronicznej wersji książki z dzieciństwa: "Dong co ma świecący nos i inne wierszyki pana Leara". Szczęśliwy, że znalazłem kliknąłem "Pobierz" i... nie wiadomo po co pokazała się prośba o podanie numeru telefonu. Ponieważ jestem "uczulony" na takie żądania przerwałem operację i zacząłem poszukiwania.
Po pięciu minutach miałem już potwierdzenie podejrzeń. Nie wiem czy serwis rzeczywiście udostępnia jakieś pliki ale tak naprawdę podanie numeru telefonu skutkuje zgodą na comiesięczne obciążanie rachunku kwotą 63,96 zł brutto :!: Na stronie głównej jest tekst o tym informujący ale na samym dole ekranu (komu się chce przewijać ekran skoro nic nie wskazuje, ze dalej coś jest?) i malutkimi literkami
Serwis MULTI jest usługą subskrypcyjną, dzięki której użytkownik otrzymuję porady na temat zdrowego odżywiania. Serwis dostępny jest na telefony komórkowe bądź inne urządzenia, posiadające kartę SIM w sieci Orange, Plus, T-Mobile i Play. Koszt usługi to 4,92 zł brutto za każdy SMS otrzymany w ramach subskrypcji. W ramach usługi użytkownik otrzymuje maksymalnie 3 SMS/tydzień oraz dodatkowy SMS po aktywacji subskrypcji. Łączny koszt usługi w okresie miesiąca to: 63,96 zł brutto. Pobranie wybranych elementów multimedialnych może ponadto wiązać się z opłatami za transfer danych, zgodnie z cennikami operatora. Usługa jest aktywowana na czas nieokreślony, do czasu rezygnacji przez użytkownika. Aby dokonać rezygnacji należy wysłać SMS o treści STOP MULTI na numer 60474 (koszt: 0 zł). Kontakt, również w sprawie reklamacji: biuro@phonemobile.pl. Organizator będzie kontaktować się z Klientem na podany przez niego numer telefonu lub e-mail. Regulamin serwisu znajduje się tutaj
Jak widzicie to kolejne cwaniaki więc jeśli od kogokolwiek otrzymacie link do pliku znajdującego się na serwerach tego MegaCloud to trzymajcie się od takiego linku z daleka!
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kolejna forma jakiegoś pobieraczka czy jak się to nazywało... Niestety nie jest to jedyny adres wyłudzający, ale nie będę tu spamował linkami... Trzeba uważać i nie podawać żadnych informacji wrażliwych. Można się wkopać w np. trzy informacje SMS tygodniowo po 6,15zł brutto każda, jak przed chwilą przeczytałem, albo i w co znacznie droższego :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

mam jedna zasada nie wpisuje numeru telefonu w sieci chyba że na formularzu dostawy w Allegro:)
jak wchodzę gdzieś i widzę tekst: w celu weryfikacji czy masz ukończone....iles tam lat wpisz numer telefonu.
Jak oni zweryfikują mój wiek po nr tel.???/
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

ulan01 pisze:mam jedna zasada nie wpisuje numeru telefonu w sieci
I to jest w ogóle najlepsza zasada. Nie podawać żadnych danych. Nie są one nikomu do niczego potrzebne chyba, że ma to służyć wyłudzeniu informacji, albo naciągnięciu na kasę.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

Capricorn pisze:Można się wkopać w np. trzy informacje SMS tygodniowo po 6,15zł brutto każda
jest na to rada, wyłączyć u operatora usługę subskrypcji SMS o podwyższonej płatności. Czasem jest to tylko kod a czasem trzeba zadzwonić do BOA.
Capricorn pisze:I to jest w ogóle najlepsza zasada. Nie podawać żadnych danych.
Niestety to nie wystarczy często pojawia się komunikat na smartfonie o innej treści np. że masz wirusa, kliknij aby usunąć i już usługa płatnej subskrypcji włączona. Jest to oczywiście oszustwo. Poniżej kilka linków z artykułami na ten temat:

link 1

link 2

link 3

No i działa na modemy GSM z kartą SIM, kiedy klikniesz w link i nie masz nawet możliwości odpowiedzieć SMS-em lub jest to utrudnione przez brak takiej opcji. Dowiadujesz się pod koniec miesiąca o sporej ilości SMS-ów za znaczną kwotę na Twoim rachunku.
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

ulan01 pisze:mam jedna zasada nie wpisuje numeru telefonu w sieci ...
Zasady są po to, by je łamać, co robisz w dalszej części zdania
ulan01 pisze:chyba że na formularzu dostawy w Allegro:)
Ale nie w tym problem. Warto postarać się, żeby to "mi" żyło się dobrze, a podanie telefonu w sieci jest często tego warunkiem, bo przy rezerwacji samolotu mam info o zmianie pory odlotu, bo bank mi przyśle SMS, że ślizgam się z terminem spłaty karty lub zabrakło mi środków na koncie, czy ubezpieczyciel przypomni o kończącym się ubezpieczeniu. Kosztem jest oczywiście spam, jaki się prześlizgnie czasem, ale są narzędzia, żeby ten spam dławić. Jednak nie zrezygnuję z udogodnień jakie mam tylko ze względu na to że sobie nie życzę spamu, bo i tak mnie znajdą. Komputer wylosuje mój numer i tak zadzwonią, cholery od garnków. W każdym razie swój numer telefonu mam od kilkunastu lat i nie narzekam. Lista zablokowanych numerów telefonicznych i premium jest długa i rośnie, ale ogólnie uważam, że więcej zyskuję niż tracę i nie zamierzam sobie odmawiać bycia w strefie publicznej Internetu, oczywiście w miarę możliwości na moich warunkach!
Oto zdanie moje.
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104871
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosenka pisze:Warto postarać się, żeby to "mi" żyło się dobrze, a podanie telefonu w sieci jest często tego warunkiem, bo przy rezerwacji samolotu mam info o zmianie pory odlotu, bo bank mi przyśle SMS, że ślizgam się z terminem spłaty karty lub zabrakło mi środków na koncie, czy ubezpieczyciel przypomni o kończącym się ubezpieczeniu.
To jest dokładnie to o czym napisał ulan01, podawać dane tylko tym, którym ufam, sprawdzonym i tylko gdy to jest niezbędne.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

ulan01 pisze:mam jedna zasada nie wpisuje numeru telefonu w sieci chyba że na formularzu dostawy w Allegro:)
jak wchodzę gdzieś i widzę tekst: w celu weryfikacji czy masz ukończone....iles tam lat wpisz numer telefonu.
Jak oni zweryfikują mój wiek po nr tel.???/
mam tak samo :D
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

No ostatnio jeszcze próbują na androida w stylu "masz stary android uaktualnij do wersji ..... link "
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Piotrek pisze:
sosenka pisze:Warto postarać się, żeby to "mi" żyło się dobrze, a podanie telefonu w sieci jest często tego warunkiem, bo przy rezerwacji samolotu mam info o zmianie pory odlotu, bo bank mi przyśle SMS, że ślizgam się z terminem spłaty karty lub zabrakło mi środków na koncie, czy ubezpieczyciel przypomni o kończącym się ubezpieczeniu.
To jest dokładnie to o czym napisał ulan01, podawać dane tylko tym, którym ufam, sprawdzonym i tylko gdy to jest niezbędne.
Jesteś mistrzem w interpretacji tego co poeta miał na myśli. :) Na szczęście nic się nie stało chyba, że rozwinąłem swoją myśl niekoniecznie będącą plagiatem przedpiścy :P
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104871
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosenka, a tak rano to ja cię nie rozumiem...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

sosenka pisze: Piotrek napisał/a:
sosenka napisał/a:
Warto postarać się, żeby to "mi" żyło się dobrze, a podanie telefonu w sieci jest często tego warunkiem, bo przy rezerwacji samolotu mam info o zmianie pory odlotu, bo bank mi przyśle SMS, że ślizgam się z terminem spłaty karty lub zabrakło mi środków na koncie, czy ubezpieczyciel przypomni o kończącym się ubezpieczeniu.
To jest dokładnie to o czym napisał ulan01, podawać dane tylko tym, którym ufam, sprawdzonym i tylko gdy to jest niezbędne.


Jesteś mistrzem w interpretacji tego co poeta miał na myśli. Na szczęście nic się nie stało chyba, że rozwinąłem swoją myśl niekoniecznie będącą plagiatem przedpiścy
Nie jest to plagiat:), jest to to co miałem na myśli, numery podaje tylko tam gdzie jest to absolutnie niezbędne i ułatwiające życie, tak jak napisałeś bank, rezerwacje jakies itp.
mi chodziło o takie sms jak Piotrek oni chcą Twój numer żebyś coś potwierdził po co im to np, żeby przeczytać jakiś artykuł??

Ale jest tu głębszy problem.... jak oni udowodnią że maja Twoją zgodę na te sms płatne, tak naprawde mogę wymyślić sobie jakiś nr. telefonu i wpisac i akurat bedzie to Twój czy kogoś innego numer i on będzie musiał płacić -nigdy na nic takiego nie wpadłem na szczęście ale zdaje mi sie że musi być jeszcze sms w stylu następne są płatne jeżeli nie Ty wysłałes.... to wyślij STOP itd.
ale jk już pisałem na wstępie nie wiem:)
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104871
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

ulan01 pisze:jak oni udowodnią że maja Twoją zgodę na te sms płatne, tak naprawde mogę wymyślić sobie jakiś nr. telefonu i wpisac i akurat bedzie to Twój czy kogoś innego numer i on będzie musiał płacić
Nie kolego. To nie działa tak prosto. Po podaniu przez ciebie numeru dostajesz następny komunikat:
"Na podany przez ciebie numer telefonu zostanie wysłany SMS z kodem aktywacyjnym. Proszę go wpisać na stronie aby odblokować pobieranie/usługę/itp". I wówczas jesteś złapany bo następny jest komunikat, że zapoznałeś się z regulaminem i wyrażasz na niego zgodę. Koniec "połowu". Jeleń "w sieci".
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

a widzisz, czyli dostajesz jakiś sms z jakimś tam kodem....
Wiesz chodzi o to ze kiedyś się kłóciłem ze znajomym ze własnie coś musi być potwierdzeniem, a on że nie ze ktoś (patrz pewnie on sam) wpisał gdzieś jego numer i teraz mu przysyłają płatne sms, a to jednak ja miałem rację musisz to potwierdzić wpisując ten kod co prawda nie wiesz co potwierdzasz ale jednak jakaś forma Twojej zgody to jest i nikt dla swojego widzimisie nie może Cie narazić na koszty jak nie ma twego telefonu
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
kinga00ink
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 02:04
Kontakt:

Post autor: kinga00ink »

Nigdy nie wysyłam żadnych SMSów na prośbę nieznanej strony internetowej, ale jeżeli już muszę, to sprawdzam pod jaki numer wysyłam. Wystarczy wpisać w Google: "koszt wyslania sms" i wyskakuje szereg stron gdzie można sprawdzić ile zapłacimy za wysłaną wiadomość Premium SMS.
Kapibara - gryzoń, którego waga dochodzi do 65kg, wygląda jak wielki chomik :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104871
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kinga00ink, widzisz mechanizm oszustwa jest trochę inny. Pierwszy SMS jaki wysyłasz jest na numer darmowy. Ale od tej pory, np 3x dziennie dostajesz SMS za którego płacisz. Nawet do 30 zł za sztukę...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
kinga00ink
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 02:04
Kontakt:

Post autor: kinga00ink »

Nie wiedziałam, że tak można. To tak jakby włączyć subskrypcję płatności przez telefon, co za głupota. Dziwię się, że te wszystkie urzędy pozwoliły na wprowadzenie takiej usługi operatorom sieci komórkowych. W przypadku telefonu na kartę pół biedy, ale mając telefon na abonament można narobić długów na kilka tysięcy... Mam nadzieję, że można chociaż dochodzić swoich praw. Przecież takie strony jawnie wprowadzają w błąd nie informując o kosztach albo podając fałszywe informacje. Sama mam kolegę, który chciał zapłacić za transmisję meczu piłki nożnej przez Internet. Była duża informacja, że cena SMS to 1,23zł, a jemu ściągnęło z konta ponad 30zł.
Kapibara - gryzoń, którego waga dochodzi do 65kg, wygląda jak wielki chomik :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104871
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kinga00ink pisze:Mam nadzieję, że można chociaż dochodzić swoich praw. Przecież takie strony jawnie wprowadzają w błąd nie informując o kosztach albo podając fałszywe informacje.
Niczego nie możesz dochodzić. I nie wprowadzają w błąd, bo by "podpadli" pod artykuł o oszustwie. W treści jest gdzieś zaszyte zdanie, że wysyłając SMS-a (tego pierwszego) godzisz się na zapisy regulaminu. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

szpadel
początkujący
początkujący
Posty: 92
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 18:32

Post autor: szpadel »

Na komputer jest też taki darmowy program Spybot S&D , który ma moduł immunizacji. Dziala to mniej więcej tak, że ma bazę setek tysięcy stron o wątpliwej reputacji do których ma szczepionki. Jak zaszczepisz (po skanowaniu), to wchodzac na taką nieznajomą stronę z automatu zawraca cię do domu.
przepraszam, czy ten kasztan to pani?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104871
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

szpadel pisze:Spybot S&D
Służy do zupełnie czego innego. To program do wyszukiwania i usuwania z dysku komputera komponentów szpiegujących typu spyware, dialerów, keyloggerów itp.
Ochrona przed niebezpiecznymi stronami jest wbudowana w przeglądarki internetowe.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ