Żywopłot z żywotnika

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

trzeba nie trzeba można dyskutować... zależy co kto lubi... moim zdaniem kora się przydaje, ze względów praktycznych i estetycznych lepsza rabata wyścielona korą niż ziele/trawa... przynajmniej jak na razie wszyscy klienci podzielają moje zdanie :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105059
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

piotrr24 pisze:ze względów praktycznych i estetycznych lepsza rabata wyścielona korą niż ziele/trawa
Oczywiście masz rację. Ale moje tuje są zielone od poziomu "0" wiec pod nimi żadnej rabaty (ani zarośniętej ani gołej) nie widać :)
Jeśli się trochę rozpogodzi to zrobię zdjęcie i pokażę jak to wygląda.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

[quote="Piotrek"]Ja mam takowe żywopłoty, już dość wysokie bo sięgają ponad mą głowę, i bardzo sobie je chwalę.:[/quote]
Jak długo rosły do tej wysokości ? ja czekam i co rusz to podglądam i mierzę i obliczam :)
Niecierpliwię się bo to ma być osłona domu od kurzu jaki podnosi się z drogi za autem.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105059
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kimkolwiek pisze:Jak długo rosły do tej wysokości ?
No... Raczej długo... Jak nad tym pomyślałem to minęło już kilkanaście lat...
Cholera ten czas nie leci, on zapier...a :D
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

Ja działam w terenie gdzie jest przewaga ziemi klasy III, w zeszłym roku ( maj) posadziłem ,, szmaragdy" wysokości 50-60 cm z doniczek 3 litrowych (cena 6,2 zł za sztukę). Dały przyrosty w zeszłym roku i w tym sezonie. Obecnie mają spokojnie 90-100 cm wysokości. Rabaty założyłem z nawodnieniem, Nie nawoziłem. Oczywiście do stworzenia ściany żywopłotu to jeszcze daleka droga. Pewnie za 4-5 lat zrosną się a do 2 m zwartej ściany to jeszcze więcej (zakładam, że będą przycinane żeby rosły w szerokość).
Jak mam sadzić żywotnik to zawsze staram się przekonać klienta do użycia sadzonek z doniczki a nie kopanych. Te kopane są tańsze, ale tak naprawdę zaczynają dawać przyrosty po 2 latach. Zawsze warto poszukać producenta sadzonek będzie taniej i przy dużej ilości potargować się do. Przedstawiam moje własne obserwacje.
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

a jeszcze nie dodałem, że najbardziej lubię i zawsze polecam żywopłot z choiny kanadyjskiej
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105059
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

piotrr24 pisze:polecam żywopłot z choiny kanadyjskiej
To zbrodnia wobec drzewa o tak pięknym pokroju...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

W arboretum w Gołuchowie widziałem żywopłoty z różnych odmian żywotnika, naprawdę robią wrażenie. Bardzo mi się spodobał żywopłot gdzie na przemian posadzono żywotnik wschodni (jakaś odmiana jasnożółta) z żywotnikiem zachodnim (odmiana bardziej ciemno zielona). Swoją różnorodnością robiło to ciekawe wrażenie. Dodatkowo wyhodowane tam żywopłoty z jakieś odmiany żywotnika zachodniego osiągały z dobre 3m, gdzie nie było żadnych luk, też robiły świetne wrażenie, chociaż gorsze od tego niższego ale dwubarwnego

Inny ciekawy przykład, był na jednej z szkółek otwartych w dyrekcji wrocławskiej. Zapomniałem niestety jej nazwy. Był tam żywopłot z liściaka, buka. Tylko na przemian był buk z zielonymi liśćmi wraz z czerwonymi liśćmi. Bardzo miłe dla oka, jedna z tych rzeczy która najbardziej mi z stamtąd utkwiła w głowie. Nie widziałem żywopłotu z graba na żywo, wiec nie mogę porównać

Co do tych dwóch rodzajów o których mówiłem wcześniej, nie wiem jak wygląda okres wzrostu czy pielęgnacja, jednak wrażenia wizualne zostawiły po mnie super i jak w przyszłości będę miał swój dom, zastosuje jedną z nich. Na pewno sie wyróżnią wśród tych standartowych
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hikanos »

Ale sie tu dyskusja nawiazala. :)

W przyszly weekend dokonuje nasadzen pierwszej partii jednak Szmaragdow. Niestety nie mam glebogryzarki, wiec nie przygotuje terenu pod nasadzenie (a opcji "pozycz" nie uznaje). Nie klade tez geowlokniny. Jak zobaczylem co sie dzieje pod nia u ciotki, to dziekuje... Zadbam tylko o nawadnianie kropelkowe.

Jak gleboko wkopywac sadzonki ppt.? 10 cm? U ciotki sprzedawca dokonal nasadzen co 50 cm i nie wkopywal ich gleboko. Reraz sa 10 cm nad poziomem terenu.

Metr starczy od ogrodzenia, zebym w miare swobodnie mogl dokonywac prac konserwacyjnych?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

hikanos pisze:
Metr starczy od ogrodzenia, zebym w miare swobodnie mogl dokonywac prac konserwacyjnych?
Ja bym raczej zadał pytanie, czy metro to nie będzie za dużo
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hikanos »

Psy beda smigac miedzy zywoplotem i ogrodzeniem na widok lustonosza. Ekologiczna metoda na chwasty :D
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105059
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Tutaj: http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=793045#793045 napisałem, że:
Piotrek pisze:Jeśli się trochę rozpogodzi to zrobię zdjęcie i pokażę jak to wygląda.
No więc zrobiłem to zdjęcie i pokazuję :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

hikanos
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hikanos »

W jaki sposob powinienem je pielegnowac, aby otrzymac mozliwie wysoki szpaler?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105059
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Delikatnie ciąć górę, silnie boki. Żadna filozofia :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

Piotrek pisze:Delikatnie ciąć górę, silnie boki. Żadna filozofia :)
Od kiedy takie cięcia ? moje mają 3 lata sięgają mi do pasa czyli mają tak na oko 135 cm.
Ps. Bardzo ładne Piotruniu są Twoje żywotniki :) właśnie coś takiego chciałabym u siebie osiągnąć :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105059
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kimkolwiek pisze:Od kiedy takie cięcia ?
Od "poczęcia" :) To znaczy boki coraz silniej, od momentu uzyskania docelowej szerokości. Żeby się ładnie i równomiernie zagęszczał a nie "łysiał" plackowato. Wierzchołków nie wypuszczać zbyt gwałtownie w górę bo potem będzie problem by "dorosły" na szerokość do niższej części żywopłotu. Tak mi "się zrobiło" (przez zaniedbanie dwuletnie :oops: ) z drugim żywopłotem - zdjęcie później :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

Jak myślicie można już zasilić żywotniki nawozem? Czy poczekać jeszcze troszkę?
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

myślę, że już można. Wegetacja już ruszyła więc syp :)
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

filipesku pisze:myślę, że już można. Wegetacja już ruszyła więc syp :)
:spoko:
kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

Coś się porobiło z moimi tujami, coś mi brązowieją od wewnątrz :( tak na 3/4 wysokości i nie wszystkie,
co to może być? jak temu zaradzić? jutro postaram się wstawić jakieś foto, może ktoś rozpozna co to za ustrojstwo.
ODPOWIEDZ