Podatek od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży mieszk

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

dana2013
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: piątek 28 cze 2013, 11:34

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży mieszk

Post autor: dana2013 »

Wyrokiem FSK 2742/14 z dnia 11.02.2015r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sprzedaż mieszkań przez Lasy Państwowe podlega przepisom o gospodarce nieruchomościami i zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych została wyłączona z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym ujednolicone zostało postępowanie notariuszy i urzędów skarbowych w całym kraju. O zwrot zapłaconego podatku podatku można złożyć wniosek w urzędzie skarbowym w ciągu 5 lat od daty aktu notarialnego sprzedaży mieszkania. Wyrok ogłoszony jest w internecie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

dana2013 pisze:Wyrok ogłoszony jest w internecie.
Skoro jest w sieci to wypada dać do niego link...
Co niniejszym czynię: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C56FDF80BA
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170006
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Fajnie, że to wrzuciliście. Dzięki :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Ciekawe czy US jeszcze raz przyjmie mój wniosek... :D ?
Chociaż przyjąć MUSI...
Ale co odpisze...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
zgredek
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 11:59

Post autor: zgredek »

W zapoczątkowanym przez Stena wątku jest wszystko co potrzebne do skutecznego ubiegania się o zwrot nadpłaty podatku, w tym także wyrok NSA.
1965AS
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 10 sie 2006, 10:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: 1965AS »

Dałem sobie spokój po odmownej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej i nie odwołałem się do WSA. Ale teraz, po wyroku NSA znowu nabrałem chęci - tylko czy w tej samej sprawie mogę złożyć nowy wniosek do Urzędu Skarbowego ? Mogą mi odpisać, że tę sprawę załatwili decyzją NR.........., i już nie rozpatrzą nowego wniosku i nie będzie możliwości przeprowadzenia procedury odwoławczej do WSA i dalej.

Może ktoś ma na to sposób ? Pewno nie jestem jeden w tym zaułku :?:
Pankracy
początkujący
początkujący
Posty: 105
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 08:36
Lokalizacja: PL

Post autor: Pankracy »

Niestety, przepadło. Nie ma przesłanek ani do wznowienia postępowania, ani do stwierdzenia nieważności decyzji. Ponowny wniosek skarbówka odrzuci jako rzecz osądzoną, a sąd z powodu nie zachowania terminu do złożenia skargi.
1965AS
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 10 sie 2006, 10:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: 1965AS »

Pytałem prawnika, na ponownie złożony wniosek urząd skarbowy musi wydać decyzję ( nawet jak to będzie decyzja mówiąca o odrzuceniu sprawy - to i od takiej decyzji też jest ścieżka odwoławcza) a przesłanką może być orzeczenie NSA w podobnej sprawie. Zobaczymy spróbuję.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

1965AS pisze:Pytałem prawnika, na ponownie złożony wniosek urząd skarbowy musi wydać decyzję ( nawet jak to będzie decyzja mówiąca o odrzuceniu sprawy - to i od takiej decyzji też jest ścieżka odwoławcza) a przesłanką może być orzeczenie NSA w podobnej sprawie. Zobaczymy spróbuję.
I zapewne wyda decyzję odmowną - powołująć się, na fakt, że wyrok NSA nie jest "w tej sprawie"
:wink:
więc odwołanie do Dyrektora IS
dalej do WSA
i NSA
Jedno jest pewne - minimum rok...\

P.S. I to przy założeniu, że US nie przedstawi jakiegoś paragrafu i nie odrzuci całkiem wniosku powołując się na "jakiś" zapis... :D
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
1965AS
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 10 sie 2006, 10:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: 1965AS »

Też może się tak zdarzyć, ale mecenas mówił, że zwykłym pismem US nie może załatwić sprawy, mam cichą nadzieję, że będzie to decyzja. Jeszcze jest nadzieja w moim sąsiedzie, który jeszcze nie składał wniosku - jak on dostanie ( zakładam, że wyczerpie procedurą odwoławczą) to zapewne ja też, nawet jakbym miał dochodzić tego w Sądzie - bo w jednym dniu, na tych samych warunkach kupiliśmy mieszkania.
Acer68
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 12 maja 2009, 18:15
Lokalizacja: Z Lasu górskiego

Post autor: Acer68 »

Witam!
Po ostatnim wyroku NSA złożyłem do US wniosek o zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych.
Właśnie otrzymałem Postanowienie w sprawie wyznaczenia 7dniowego terminu do wypowiedzenia się w zakresie zebranych materiałów dowodowych w sprawie.
Co to może oznaczać ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Może trochę ci wyjaśni ten link: http://interpretacja-podatkowa.pl/inter ... a-sie.html
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

dana2013
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: piątek 28 cze 2013, 11:34

Post autor: dana2013 »

"Postanowienie" poprzedza wydanie decyzji w sprawie. Jeśli złożyłeś prawidłowy wniosek z powołaniem się na wyrok NSA i załączyłeś akt notarialny kupna mieszkania, to nic więcej nie potrzeba. Należy cierpliwie czekać na pozytywną decyzję, której Ci życzę.
Acer68
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 12 maja 2009, 18:15
Lokalizacja: Z Lasu górskiego

Post autor: Acer68 »

Dziękuję za wyjaśnienia.
Dokumenty, w tym wzór z listy są dobre, urząd wyda w terminie 7 dni od otrzymania potwierdzenia odbioru Postanowienia pozytywną Decyzję. Z informacji jakie uzyskałem w US ministerstwo pismem poleciło Naczelnikom US pozytywne załatwianie takich spraw. Jeszcze raz dzięki Wszystkim którzy przetarli całą procedurę.
dana2013
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: piątek 28 cze 2013, 11:34

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży mieszk

Post autor: dana2013 »

"Przecieranie" trwało od 3 kwietnia 2013r., a pracę można porównać do pracy drwala w Kanadzie. Otrzymałam też nową zmianę uchylonej wyrokiem NSA interpretacji indywidualnej Ministerstwa Finansów. Nowa interpretacja ma sygnaturę ILPB2/436-85/13/15-S/MK z dnia 07 lipca 2015r. Nie sprawdzałam czy jest już ogłoszona publicznie, ale pewno wkrótce otrzymamy do niej link od Piotrka.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

dana2013 pisze:pewno wkrótce otrzymamy do niej link od Piotrka
Wiara czyni cuda :wink:
Interpretacja opublikowana jest na portalu podatki.biz ale dostępna tylko po zalogowaniu. Żeby i niezarejestrowani mogli poczytać załączam plik .pdf

Uwaga - to kopia 1:1 treści ze strony. Nie odpowiadam za błędy ortograficzne oraz nieprawidłowe umieszczenie załączników...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

inżynier pozoru
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: z boru

Post autor: inżynier pozoru »

jest jeszcze jeden kamyczek do ogródka Skarbowego

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B6EDD8583B
dana2013
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: piątek 28 cze 2013, 11:34

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży mieszk

Post autor: dana2013 »

Dziękuję Piotrkowi, który jest zawsze na posterunku i pilnuje prawa. :) Faktycznie Interpretacja zamieszczona w internecie napisana jest fatalnie. Nawet zadane przeze mnie pytanie napisano nieprecyzyjnie (operowałam wszędzie pojęciem "przepisy o g.n.", a nie jednym przepisem o g.n.). Sposób napisania świadczy o niezrozumieniu tematu przez osobę sporządzającą ten wypis z oryginału interpretacji - wszystko co zostało napisane w jej treści, po powołaniu się na wyrok sądowy, jest niepotrzebne ("misz - masz"). W razie konieczności mogę udostępnić wersję oryginalną (ma kilka stron), ale chyba nie jest to konieczne.
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Post autor: rafal77 »

Pankracy pisze:Niestety, przepadło. Nie ma przesłanek ani do wznowienia postępowania, ani do stwierdzenia nieważności decyzji. Ponowny wniosek skarbówka odrzuci jako rzecz osądzoną, a sąd z powodu nie zachowania terminu do złożenia skargi.
Istnieje jeszcze instytucja "zmiany lub uchylenia decyzji OSTATECZNEJ" - można złożyć wniosek o zmianę w tym przypadku decyzji ostatecznej z odmownej na stwierdzającą nadpłatę, powinno się udać (podstawa to art. 253 Ordynacji Podatkowej). Powodzenia.
dana2013
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: piątek 28 cze 2013, 11:34

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży mieszk

Post autor: dana2013 »

Poprosimy o link do ustawy Ordynacja podatkowa wg stanu prawnego na 2015r.
ODPOWIEDZ