Gniazda - wielkość

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lastel

Post autor: lastel »

A kiedy ostatnio czytałeś zasady hodowlane , chyba że je wyrzucimy do kosza , wtedy będę kombinował. Gniazda to tylko nabijanie kosztów . :)
wod4

Post autor: wod4 »

lastel pisze:A kiedy ostatnio czytałeś zasady hodowlane , chyba że je wyrzucimy do kosza , wtedy będę kombinował.
Mam wrażenie,ze to jednak Ty nie doczytałes w ZHL...
a) we wprowadzeniu napisano:
W uzasadnionych przypadkach nadleśniczy, uwzględniając zmienność warunków w ramach typu siedliskowego lasu i drzewostanu oraz potrzeby lasu w czasie obowiązywania planu urządzenia lasu, może modyfikować wskazania gospodarcze i podejmować indywidualne decyzje, które zapewniają najlepszą realizację celów gospodarki leśnej określonych w tym planie.

b) w rozdziale 3, dotyczącym rębni, napisano:
§ 26.2. Wszystkie przedstawione rodzaje i formy rębni mają charakter ideowy. Określają one kierunkowe zasady postępowania, które mogą być modyfikowane w zależności od konkretnych warunków i przyjętych celów hodowlanych.

To daje wystarczające możliwości, Abyś (za zgodą nadlesniczego) kombinował...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105180
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ano właśnie. wod4 mnie wyprzedził. No ale skoro już tak się "przerzucamy" treścią to może zacytuj lastel-u zapis ZHL, który uniemożliwia ci działanie takie jakie sobie wymarzyłeś. Bo może my z wod4-em czegoś niedoczytaliśmy?

PS. Nawiasem mówiąc to dla mnie jest to wyłącznie możliwość teoretyczna i czysto akademicka dyskusja, bo w znanych mi miejscach nie widziałem takich powierzchni, żeby zaraz cały hektar (czy więcej) samego dęba sadzić.
No ale ja w sumie niewiele widziałem...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4267
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:PS. Nawiasem mówiąc to dla mnie jest to wyłącznie możliwość teoretyczna i czysto akademicka dyskusja, bo w znanych mi miejscach nie widziałem takich powierzchni, żeby zaraz cały hektar (czy więcej) samego dęba sadzić.
No ale ja w sumie niewiele widziałem...
:D Piotrze!!!
Zapraszam w me strony!!!
W dwu leśnictwach, gdzie szychę "odwalałem" 1-2-3 a nawet 4 ha dęba to częsty przypadek
Odnowienie po rębni IB...
:D
Dąb ma się REWELACYJNIE
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

O ile pamiętam, toż słynni hodowcy zawsze mawiali o "nieszablonowym" podejściu do kwestii planowania. Sam obserwując u siebie jakość dęba na gniazdach po IIIAU zastanawiam się po jaką cholerę planowano gniazda, ten dąb poszedłby świetnie na całej powierzchni. Ale zapisy zapisami.

Na marginesie, pamiętam, jak wiele, wiele lat temu na ćwiczeniach, kiedy to studentom dawano jakieś dziwne i skrajne przypadki, dostałem bodaj 80 ha litego świerka na jakimś Lw. Więc korzystając jako student z dostępnych materiałów zaplanowałem całą kombinację operacyjną żeby przekształcić to w skład gatunkowy zgodny z zhl.

Cóż, dostałem tylko połowę punktacji. Znany i wymagający profesor, co tu pisać, mistrz - jak teraz widzę - napisał w uzasadnieniu mniej więcej tak : "Skoro było tam aż tyle świerka to znaczy, że czuje się akurat w tamtym miejscu dobrze. Zaproponowane przez Pana zmiany zbędne"
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67271
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

wod4 pisze:Wszystkie przedstawione rodzaje i formy rębni mają charakter ideowy.
Od pierwszej mojej wypowiedzi to próbowałem zasugerować. Szkoda, że tak mało osób czyta zasady... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
lastel

Post autor: lastel »

Idea ideą , a praca pracą . Każdy nadleśniczy chce pracować :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67271
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Może nie mieszaj do tego nadleśniczego. To nie on odpowiada za lęk przed napisaniem wniosku :roll: Zmiana rębni na wyższą należy do kompetencji nadleśniczego. W dodatku jest to dobrze postrzegane przez jego przełożonych.
Mam rozumieć, że wycinasz samosiewy, bo w PUL napisano, że masz tam posadzić las, a nadleśniczy chce pracować? :shock:
Postaraj się zrozumieć to, co piszemy ci od początku. PUL jest wyłącznie wskazówką. Sporządzający ten plan nie przedeptał każdego ara lasu. Nie musi zauważyć mikrosiedlisk, chronionych gatunków itp. To leśniczy jest odpowiedzialny za swój teren i to do niego należy zadbanie, by chronić to, co cenne. Nadleśniczy zatwierdza bez problemu taki wniosek, gdyż świadczy to o dobrej pracy podwładnych i jego samego.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
lastel

Post autor: lastel »

Ja chcę zmieniać na Rb I i tu niewielu nadleśniczych wychyli się :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77836
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

lastel pisze:Ja chcę zmieniać na Rb I i tu niewielu nadleśniczych wychyli się :)
... pismo do regionalnej z uzasadnieniem ...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105180
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

... pismo do regionalnej z uzasadnieniem ...
lastel pisze:tu niewielu nadleśniczych wychyli się
:( :x
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wod4

Post autor: wod4 »

lastel pisze:Ja chcę zmieniać na Rb I i tu niewielu nadleśniczych wychyli się :)
Widzę, że tego Chcesz... ale ... oznacza to, że po prostu nie umiesz "kombinować"...
Troszkę Ci podpowiem:
a) W rębni I zalecane/tolerowane jest pozostawianie części starych drzew jako nasienniki i po wystąpieniu/nie wystąpieniu obsiewu naturalnego (sadzenie sztuczne) usuwa się te drzewa najpóźniej po kilku latach...

b) W rębni IIb (w ZHL napisano, że jest ona stosowana głównie w drzewostanach bukowych i dębowych, a niekiedy także sosnowych i świerkowych) robisz dokładnie tak samo, lecz nie nazywasz tego zrębem zupełnym... przez co Twój nadleśniczy nie ma oporów, że łamie dogmat odchodząc od "poprawnych politycznie" rębni złożonych do "archaicznych" zrębów zupełnych... :wink:

Myślałem, że używając zwrotu "kombinować" Chcesz faktycznie wykombinować swoją metodę osiągnięcia efektu w lesie. A Ty jedynie Chcesz formalnej legalizacji schematów stosowanych w leśnictwie niemieckim 150 lat temu, które w wielu przypadkach (być może nie u Ciebie) są niewłaściwe i nie prowadzą do celu. Na przykład u mnie na zrębach zupełnych dąb nie ma żadnych szans i nawet na gniazdach chciałbym go unikać... Więc kombinuję i unikam (zapisy ZHL dają mi do tego wystarczająca podstawę)... :wink:
lastel

Post autor: lastel »

Chcę mieć swobodę działania . Rodzaj rębni prowadzącej do odnowienia powinien ustać nadleśniczy bez posiłkowania się schematami i z tego powinien być rozliczany . Teraz bezpiecznie jest stosować schematy i na nie zwalać niepowodzenia .
Mamy kompleks drzewostanów gdzie powinny być wprowadzane lite dąbrowy ,zresztą takie jakie wprowadzał niemiec , stosując rębnię I na siedlisku Lśw , i jak to zrobić ? :) .Oczywiście bez kombinowania .
wod4

Post autor: wod4 »

lastel pisze:i jak to zrobić ? :)
Przed taksacją, podczas Komisji Założeń Planu (KZP) ustalić, że w tym nadleśnictwie drzewostany dębowe mają być użytkowane Rb I i odnawiane sztucznie. A następnie potwierdzić to w czasie prac urządzeniowych i ostatecznie wpisać do do PUL.
Przecież Zasady Hodowli Lasu tego nie zabraniają.
Jeśli tego nie przeforsowaliście (a jest to najlepsze rozwiązanie), to obwiniajcie tylko siebie... 8)
lastel

Post autor: lastel »

Pewno , tylko kto tak robi , przecież Rb I jest be , popiera się rębnie złożone :D
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67271
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

lastel pisze:popiera się rębnie złożone :D
Rębnie złożone są cacy, gdy wprowadzasz gatunki o różnej szybkości wzrostu, różnych potrzebach świetlnych i gdy należy dostosować skład gatunkowy do siedliska.
Gdy sadzi się kilka hektarów dęba nie ma powodu stosowania innych rębni niż zupełne.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105180
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Gdy sadzi się kilka hektarów dęba nie ma powodu stosowania innych rębni niż zupełne.
Pod warunkiem, że jest to rzeczywiście uzasadnione a nie wynika li tylko z "fantazji" pana leśniczego :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67271
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Oczywiście, ja nawiązałem do myśli wod4'a. Skoro doświadczenie wskazało, że powinno się tworzyć monokultury dębowe, to powinno to być usankcjonowane w PULu. Jeśli to wyłącznie widzimisię leśniczego to niech próbuje pisać wnioski, bo wyższość "jedynek" nad rębniami złożonymi na siedliskach lasowych dla dużej części leśników zakrawa na herezję :wink:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wod4

Post autor: wod4 »

lastel pisze:przecież Rb I jest be , popiera się rębnie złożone :D
jest taka organizacja, co się zwie Pracownia na rzecz wszystkich istot...ona uważa, że monokultury dębowe są be... a ma ta organizacja dużą siłę perswazji, co obrazują liczne przypadki, na przykład ten: http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-nu ... ticle,4958
Więc nie powinno Cię dziwić, że leśni decydenci posadzeni na nieco wyższych stołkach (z których upadek jest bardziej bolesny), na wszelki wypadek wolą Abyś pokombinował raczej, niż narażał ich na nieprzyjemności... :twisted:
lastel

Post autor: lastel »

Drugi przykład naszego schematyzmu i forowania rębni złożonych , to przebudowa negatywów brzozowych rebnią II , po pierwszym cięciu wprowadzenie dęba i buka i co dalej ? Tam również aż się prosiła rębnia I ,tym bardziej że w drugim piętrze jest lipa która mogła być osłoną dla buka .
ODPOWIEDZ