stopień zadrzewienia

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

stopień zadrzewienia

Post autor: mefistofeles »

Hej :),
Mam problem z wyliczeniem stopnia zadrzewiania dla odszkodowania za przedwczesny wyrębu drzewostanu.
Mianowicie z planu urządzenia lasu posiadam takie o to dane:
Brzoza : II klasa bonitacyjna, 50 lat, powierzchnia 0,21 ha, Wi - 102,0, Ws - 55,2 C- 41,55 zł i rozchodzi się o to że w planie mam podaną tylko miąższość która wynosi 4. Czy aby wyliczyć 'Z' mogę podzielić wartość (masa=grubizna+drobnica) w wieku lat 50 przez masę w wieku lat 100??? I bd ok?
Proszę, pomóżcie mi...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169509
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

A może koleżanka tak na początek przywitałaby się z nami w tym miejscu:
http://www.lasypolskie.pl/viewforum.php?f=45
Z góry dziękuję. :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Dodam jeszcze, że w planie urządzenia lasu mam podaną miąższość. Czy aby wyliczyć 'Z' mogę podzielić miąższość podaną w planie urządzenia lasu przez miąższość tego drzewa w wieku rębności?
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Błagam, pomóżcie!!!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Spójrzmy najpierw co mówi definicja...
... stopień zadrze­wienia. ... Jest to stosunek miąższości dane­go drzewostanu o powierzchni 1 ha do miąższości podanej w tablicach zasobno­ści (suma miąższości drzewostanu głów­nego i podrzędnego) dla tego samego ga­tunku drzewa, klasy bonitacji, wieku oraz ewentualnie tej samej intensywności stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych (jeśli tablice zawierają takie zróżnicowa­nie). Stopień zadrzewienia może być również wyrażony stosunkiem sumy po­la przekroju pierśnicowego danego drze­wostanu i pola drzewostanu tablicowego. ...
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... drzewienia
Czy teraz bardziej to wszystko jasne?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Ok. Ale rozporządzenie podaje inną definicję...
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Już nic nie rozumiem
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Przydałby się Antoni.... ;/
Koleżanki i koledzy..pomóżcie zrozumieć upadłemu aniołkowi ,,definiszen,, :roll:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

mefistofeles pisze:w planie mam podaną tylko miąższość która wynosi 4.
4 metry sześcienne? Czyli 19 na hektar? To wygląda na jakąś płazowinę lub wręcz haliznę...
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Piotrek pisze:Spójrzmy najpierw co mówi definicja...
mefistofeles pisze:Ok. Ale rozporządzenie podaje inną definicję...
Rzeczywiście, sprawdziłem w tym rozporządzeniu

http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadze ... 19.07.2002

i tam punktem odniesienia jest miąższość docelowa a nie obecna. Tak więc diabliczka rozumuje słusznie, tylko mam lekką wątpliwość co do tych danych, o czym wspominam wyżej.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Dane są takie jakie przedstawiłam. Okazało się, że nie mam kompletnego planu urządzenia lasu ;/ . Więc aby wyliczyć to nieszczęsne 'Z' powinnam podzielić miąższość czyli w moim przypadku 4 przez miąższość którą wyliczę sobie sama z tablic zasobności na moment wieku rębności brzozy czyli 60 lat, tak???
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Tak, tylko przy tej miąższości wyjdzie ono śmiesznie niskie.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

To właściwie teren zadrzewiony ale widnieje w ewidencji jako Ls...ale już niedługo :).
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Dobrze. Mogę jeszcze jedno pytanko?
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

mefistofeles pisze:To właściwie teren zadrzewiony
Jeśli rzadko zadrzewiony to rzeczywiście może tak być.
mefistofeles pisze: Mogę jeszcze jedno pytanko?
A czemu nie? Od tego jest forum żeby rozmawiać :-)
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Super :). Może moje pytania są śmieszne ale nie mam wyjścia. Aby wyliczyć miąższość muszę zsumować grubiznę i drobnicę?
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

Nieee. Inaczej. Tylko jak?
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Jeśli w planie masz grubiznę, a tak najprawdopodobniej jest, to należy podzielić przez grubiznę tylko.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
mefistofeles
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 14:38

Post autor: mefistofeles »

A grubizna=miąższość?
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

mefistofeles pisze:A grubizna=miąższość?
Miąższość dzieli się na grubiznę i drobnicę, ale w uproszczonych planach urządzania podaje się zwykle samą grubiznę.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
ODPOWIEDZ