Ranny łoś

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Ranny łoś

Post autor: Capricorn »

Ranny łoś, prawdopodobnie potrącony przez samochód na drodze krajowej numer 19 w pobliżu miejscowości Gliniszcze Wielkie na Podlasiu, od czterech dni czeka na pomoc. Zwierzę leży na skraju lasu, tuż przy drodze. Nie jest w stanie samo wstać. Dokarmiają je okoliczni mieszkańcy
http://www.tvn24.pl/dramat-rannego-losi ... 137,s.html
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Właśnie w tivi zapodano, że łoś po czterech dniach walki o życie, trafił do ośrodka rehabilitacyjnego ... Swoją drogą to ja się tak zastanawiam, gdzież przez ten czas byli wszyscy obrońcy owego gatunku ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tam gdzie zawsze - w kolejce po kasę na ratowanie łosi :wink:
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

A jak powinna w takim wypadku wyglądać "wzorcowa" procedura "uprzątnięcia" takiego łosia? Kto się tym powinien zająć?
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Sten pisze:Swoją drogą to ja się tak zastanawiam, gdzież przez ten czas byli wszyscy obrońcy owego gatunku ...
no właśnie ...raban czynić medialny to chyba jest niezły biznes z tego wnoszę ....a tu panie łoś sobie zdycha bez sensu ... z tego interesu nie będzie ;/
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Skoro Skarb Państwa wydał moratorium na niestrzelanie do łosi, to traktując go jako w pewnym sensie gatunek chroniony, ów Skarb Państwa właśnie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

aldebaran pisze:Kto się tym powinien zająć?
Słyszałem o ośrodkach takich jak http://www.lesnepogotowie.pl/index.php/aktualnosci Myślę że takie miejsca są w różnych miejscach kraju.
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

95% zwierząt biorących udział w wypadkach drogowych niestety nie nadaje się do dalszego funkcjonowania w lesie. Z tej statystyki trochę wyłamują się dziki - twarde bestie. Połamane kończyny to zwykle złamania otwarte, ciężkie do ew. leczenia. Obrażenia wewnętrzne, występujące praktycznie zawsze w takich wypadkach są równoznaczne z śmiercią w męczarniach. Nie ma szans na robienie operacji - nikt nie prowadzi banku krwi dla zwierząt łownych, a krew jest niezbędna przy krwotokach.

Moje twierdzenia opieram na własnym doświadczeniu. Kiedyś przez kilka lat mieszkałem w pobliżu drogi krajowej i byłem "stałym egzekutorem" wydelegowanym przez okoliczne koła do współpracy policją w takich przypadkach. Zajęcie niezbyt przyjemne, więc z ulgą się z nim rozstałem.

Trzeba pamiętać o tym, że nie można zostawiać rannych zwierząt w bezpośredniej bliskości drogi ponieważ mogą powodować i powodują one kolejne wypadki. Wstają i ponownie wchodzą na drogę. Jeden i ten sam kozioł był sprawcą trzech wypadków po kolei nim go schwytaliśmy.

Współczuję zwierzętom, ale bezpieczeństwo ludzi jest ważniejsze.

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67161
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Borsuk pisze:Współczuję zwierzętom, ale bezpieczeństwo ludzi jest ważniejsze.
Więc można było dostrzelić go od razu. W mieście potrafią na oczach przechodniów, a przy drodze nie ma komu?
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Borsuk pisze:Współczuję zwierzętom, ale bezpieczeństwo ludzi jest ważniejsze.
i słusznie ale pozwolić by zwierze kończyło żywot przez parę dni , na oczach ludzi ( dzieci ! czy to aby nie gorsze niż Miś Uszatek bez majtek ,przepraszam ? ..jakiej uczymy wrażliwości ?) to chyba słabo humanitarne ;/ albo skrócić męki albo pomóc ..decyzja paru godzin a nie taki cyrk ! Koszt przewiezienia 1,9 tys. ?! :shock: to rolnicze tereny , chłop z furmanką by temat załatwił przy pomocy veta . Gdyby przy takiej opieszałości w realizowaniu wymogów prawa przeca a nie fanaberii cioci Stasi poleciała jakaś urzędnicza głowa następny się zastanowił ...... :x
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Sten pisze:Skoro Skarb Państwa wydał moratorium na niestrzelanie do łosi, to traktując go jako w pewnym sensie gatunek chroniony, ów Skarb Państwa właśnie.
To ja proszę o oświecenie, jako mający z łowiectwem mało do czynienia. Czy moratorium oznacza również zakaz dobijania rannych zwierząt? I "niech ryczy z bólu ranny łoś"?
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Brzost pisze:Czy moratorium oznacza również zakaz dobijania rannych zwierząt?
Mam przeczucie, że to mogło być jedną z przyczyn, choć myśliwym szczęśliwie też nie jestem ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Przed chwilą był krótki reportaż o tym łosiu. Okazało się, że zwierze było bezpańskie, a wszyscy władni odsyłali jeden do drugiego. Rzecznik MŚ wypowiedział się, że to sprawa Gminy i że resort przeprowadzi dochodzenie. Za zabranie łosia zapłacił telewidz jednej ze stacji.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Hm, tak się składa, że mam cokwartalne zadanie domowe od wiadomej redakcji napisać coś a propos łosia i moratorium więc nadstawiam ciekawskiego ucha.
Sten pisze:Okazało się, że zwierze było bezpańskie,
Nocusz, chyba rzadko się zdarza przydomowa hodowla łosia ;-)
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Na Twoim miejscu wykonałbym telefon do n-ctwa Czarna Białostocka, bo to na ich terenie ... może by coś ciekawego powiedzieli ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Sten pisze:Okazało się, że zwierze było bezpańskie, a wszyscy władni odsyłali jeden do drugiego. Rzecznik MŚ wypowiedział się, że to sprawa Gminy i że resort przeprowadzi dochodzenie. Za zabranie łosia zapłacił telewidz jednej ze stacji.
:x :twisted: (.....automod...) ciekawe co by to było gdybym sobie takiego łosia "bezpańskiego " zahodowała w ogrodzie ..... 8)
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Sten pisze:Na Twoim miejscu wykonałbym telefon do n-ctwa Czarna Białostocka, bo to na ich terenie
Ale ja nie piszę reportażu tylko felieton ;-) Poza tym chodzi mi o zasady ogólnie znane, które teoretycznie też powinienem znać.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To już chyba trzeba by podpytać mądrych z MŚ na ten przykład, jak to oni z prawnego punktu widzenia postrzegają, choć nie liczyłbym na jakąkolwiek odpowiedź ... Dlatego też wydaje mi się, że większą wiedzę mają w nadleśnictwach, na terenie których łosie występują.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Pogóglałem trochę w sieci i wyszło mi, że nasze prawo (jak to często bywa) tych rzeczy nie precyzuje. To by tłumaczyło zachowanie wszystkich zainteresowanych.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
wod4

Post autor: wod4 »

Proponuję to przeczytać (chociaż do paru z zawartych tam sugestii mam wątpliwości):
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 5997,d.bGQ
ODPOWIEDZ