Zarządzenie DGLP w sprawie szacunków brakarskich.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Ostatnio nie klupowałem ... porównywaliśmy i jest dobrze, a pilarz szuka S, kropkę abo grube z dwoma kropkami, dla innego klienta - żaden problem przy pozyskaniu.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67271
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Atlas pisze:porównywaliśmy i jest dobrze,
Jak masz sosnę to dobrze, Ja mam pińcet gatunków i drugie tyle sortymentów... Muszę klupować, a i tak zdarzają się błędy. Zwłaszcza w brzozie, która jest u nas albo masodajna, albo wręcz przeciwnie, zbieżysta mocno krzywa na górze.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Capricorn pisze:Ja mam pińcet gatunków i drugie tyle sortymentów...
Racja.
Druga racja jest taka, że jak Ty nie zrobisz szacunku i wszyscy Twoi koledzy nie zrobią tych szacunków na tych zrębach to n-czy bez tych szacunków też będzie wiedział ile i czego pozyska w n-ctwie (błąd niewielki, im więcej zrębów tym mniejszy błąd) no ale komuś jest potrzebna zabawa w klupowanie... na 0,12 ha, 0,48 ha, i tak gniazdo po gnieździe ...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67271
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Atlas pisze:n-czy bez tych szacunków też będzie wiedział ile i czego pozyska w n-ctwie (
Może, choć mnie się wydaje, że będzie mógł się ledwie spodziewać sortymentów, a i to bez jakiejkolwiek gwarancji, że się je znajdzie. Gadaliśmy już o tym z resztą. Sortymenty poszły w przetargach, gatunki też, a potem piły w ruch i zaskoczenie, bo ma wszystko, tylko nie to, co sprzedane.
Porównania są super dla monokultur, bo w ciemno można podawać sortymenty, ale dla różnowiekowych i różnogatunkowych drzewostanów trudno trafić.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Porównania są super dla monokultur
Aż takie bardzo "super" to nie są.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Co właściwie oznacza "oznaczanie powierzchni" czy można farbą :?: Czy tak jak w innym zarządzeniu, aby nie znaczyć farbą granic.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4268
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

a z innej beczki - Kto ma już NOWEGO Brakarza?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1411
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

W piątek 13.06 dostaliśmy instrukcję do brakarza, instalacja odbędzie się w poniedziałek 16.06.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22752
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Odświeżę nieco temat.
A właściwie to temat sam się odświeżył za sprawą obecnej nowelizacji stosownego zarządzenia, wprowadzonej Zarządzeniem nr 14 DGLP z dnia 13 lutego 2015 r.

Czytaliście już to nowe zarządzenie? Jak się Wam podobają najnowsze zmiany? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67271
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dla mnie są obojętne - i tak wszystko robimy posztucznie :roll:
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Capricorn pisze:Dla mnie są obojętne - i tak wszystko robimy posztucznie :roll:
Zazdroszczę czasu :roll: U nas porównania dają porównywalny błąd jak w przypadku metody posztucznej. Zresztą staram się wyznaczyć, bez klupowania, a dopiero potem korygować masę oraz sortymentację. Tyle, że terminarz mocno napięty...
Czytaliście już to nowe zarządzenie? Jak się Wam podobają najnowsze zmiany?
Jakiś link?

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22752
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Borsuk pisze: (...)
Czytaliście już to nowe zarządzenie? Jak się Wam podobają najnowsze zmiany?
Jakiś link?

8)
Linku póki co nie ma ... :roll: Ale ... :|
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105180
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nadal nie rozumiem po co określać coś takiego jak "metoda podstawowa". Po co?!
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67271
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Borsuk pisze: U nas porównania dają porównywalny błąd jak w przypadku metody posztucznej.
Trzeba mieć drzewostany pozwalające się choć z grubsza...
Piotrek pisze: Po co?!
Bo tak? :wink:
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1024
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

Borsuk pisze:Zazdroszczę czasu :roll:
U nas czasu nie ma, a i tak trzeba zrobić posztucznie, o porównania strasznie się rozjeżdżają :(
I'm going off the rails on a crazy train
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Szacunki mam już zrobione tak, że zarządzenie musztardą dla mnie po obiedzie jest. I nie czytam bo pewien jestem, że zanim zacznę następne to pojawi się coś nowego itd itp...
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Skrzacik pisze:U nas czasu nie ma, a i tak trzeba zrobić posztucznie, o porównania strasznie się rozjeżdżają :(
Od bodajże pięciu lat stosujemy porównania, przez pierwsze dwa to była jakaś porażka i wyniki kosmiczne, ale szef dał dyspensę dla stworzenia bazy porównawczej, teraz jest już znacznie lepiej. Leśniczowie mają też większy wpływ na dobór powierzchni do porównań co daje naprawdę rzeczywiste wyniki.

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
madic
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 18 gru 2008, 20:43
Lokalizacja: góry

Post autor: madic »

A właściwie to temat sam się odświeżył za sprawą obecnej nowelizacji stosownego zarządzenia, wprowadzonej Zarządzeniem nr 14 DGLP z dnia 13 lutego 2015 r.

Czytaliście już to nowe zarządzenie? Jak się Wam podobają najnowsze zmiany?
Wreszcie nowa nowelizacja poszła w dobrym kierunku. Wszystkie przedrębne "z urzędu" metodą porównawczą. Brawo.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105180
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

madic pisze:Wszystkie przedrębne "z urzędu" metodą porównawczą.
Nie "z urzędu" tylko wówczas gdy tak zdecyduje nadleśniczy. No chyba, że ja źle rozumiem to co czytam...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2638
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Do tej pory było że pierwsza metodą przy szacunku miało być porównanie i to się nie zmieniło . Na wniosek leśniczego nadleśniczy może zezwolić na inne metody . Miało to ukrócić w poprzednich latach władzy absolutnej ( nadleśniczemu ) założenie że wszystkie szacunki maja być robione posztucznie . Kontrola sprawdzała procedury czy zachowany został tok kolejności metod i adekwatnie oceniała .
ODPOWIEDZ