Lasy Państwowe wydają rocznie 15 mln zł na czyszczenie la

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Piotrek pisze:To ja się pytam, czemu zewsząd słyszę, że ilość śmieci w lasach wzrosła?!
Piotrze jednym z powodów jest to, że nadleśnictwa poplanowały mniej środków finansowych niż w latach minionych, licząc, że ustawa śmieciowa spowoduje, że będzie mniej śmieci w lasach. Jak życie pokazało, to śmieci po lasach jest dalej tyle samo, tylko nie ma za co ich zbierać z odpowiednią częstotliwością.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

wod4 pisze:komu to przeszkadzało?
... ano właśnie, komu, może UE? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

filipesku pisze:tylko nie ma za co ich zbierać z odpowiednią częstotliwością.
... a dlaczego część kasy z opłat ustawowych nie wędruje do lasów państwowych? przecież to wspólny narodowy problem ... a lasy są skarbu państwa ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

czerwonobrody pisze:- to, że jesteś przyzwoitym człowiekiem nie znaczy, że Twój sąsiad też nim jest...
Bo w Polsce premiujemy krętaczy i złodziei. Tak jak w zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, jeden kradnie uczciwi zapłacą.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

filipesku pisze:
Piotrek pisze:To ja się pytam, czemu zewsząd słyszę, że ilość śmieci w lasach wzrosła?!
Piotrze jednym z powodów jest to, że nadleśnictwa poplanowały mniej środków finansowych niż w latach minionych, licząc, że ustawa śmieciowa spowoduje, że będzie mniej śmieci w lasach. Jak życie pokazało, to śmieci po lasach jest dalej tyle samo, tylko nie ma za co ich zbierać z odpowiednią częstotliwością.
Raczej zbieramy na haracz dla budżetu.
U nas z tego powodu wydatki na sprzątanie lasu zostały bardzo ograniczone.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

j24 pisze:Raczej zbieramy na haracz dla budżetu.
Nie inaczej. :)
A śmieci jest tyle samo jak nie więcej. Z reguły tych, które gminy odbierają w najrzadszym interwale.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

wod4 pisze:
czerwonobrody pisze:- to, że jesteś przyzwoitym człowiekiem nie znaczy, że Twój sąsiad też nim jest...
Czyli trzeba było mnie upokorzyć i więcej kasy ze mnie wyrwać wyłącznie po to, żeby mego sąsiada do porządku przywołać? ...
Na to wygląda.
Na problem można spojrzeć z różnych stron - wszystko zależy od tego, jak zdefiniujemy cel "śmieciowych regulacji". Nie wszyscy są uczciwi i porządni. Albo będzie sprawiedliwie, albo skutecznie (= czysto).
Aby było czysto = nie było przysłowiowych śmieci w lesie, jedyną metodą jest spowodowanie, by nielegalne pozbywanie się śmieci nie było opłacalne ekonomicznie. Czyli wprowadzenie powszechnej opłaty, niezależnej od ilości wytworzonych śmieci.

Każdy płaci ileś tam i za to firma wybrana przez samorząd wywozi mu wszystkie śmieci, bez względu na ich ilość. Od razu zaznaczam - nie jest to sprawiedliwe, ale ma szanse rozwiązać problem. Niestety, zabrakło konsekwencji. Nową ustawą nie objęto firm oraz działkowiczów. I to ich śmieci są wywalane do lasu (przynajmniej u mnie).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

kolorowe kredki pisze:A śmieci jest tyle samo jak nie więcej. Z reguły tych, które gminy odbierają w najrzadszym interwale.
... wielkiego gabarytu przybywa w wielkim tempie ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

drwalnik pisze:
kolorowe kredki pisze:A śmieci jest tyle samo jak nie więcej. Z reguły tych, które gminy odbierają w najrzadszym interwale.
... wielkiego gabarytu przybywa w wielkim tempie ...
Bo firmy są nieobjęte nową ustawą. Np. remontowo - budowlane.
Mają więc stosowną umowę i fakturę na wywóz co miesiąc - powiedzmy - kilku m3 śmieci. I w razie kontroli to działa.
A jako że działają prężnie, to tych odpadów mają po kilkanaście m3 miesięcznie ... :?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
wod4

Post autor: wod4 »

j24 pisze:Aby było czysto = nie było przysłowiowych śmieci w lesie, jedyną metodą jest spowodowanie, by nielegalne pozbywanie się śmieci nie było opłacalne ekonomicznie. Czyli wprowadzenie powszechnej opłaty, niezależnej od ilości wytworzonych śmieci.
Nie zgadzam się, powszechne opłaty to metoda rodem z socjalizmu i zawsze jakieś luki taki system ma, przez co cały system jest kulawy, właśnie to obserwujemy.... Skutecznym działaniem będzie model dokładnie odwrotny, gdy śmieci staną się towarem, na którym firmy śmieciowe (sortujące i sprzedające odzyskane surowce) będą świetnie zarabiać. Nie ja mam płacić za łaskawe zabranie moich śmieci, ale firmy śmieciowe mają walczyć abym chciał im swoje śmieci oddać. W kilku krajach tak sprawa wygląda właśnie, biznes śmieciowy jest w nich bardzo atrakcyjny a chętni do pracy w tym biznesie płacą państwu jeszcze kasę za uzyskanie koncesji na działalność w tej branży...
A podstawą jest premiowanie ulgami podatkowymi producentów, którzy w swojej produkcji wykorzystują surowce wtórne. Ten prosty zabieg czyni ze śmieci atrakcyjny TOWAR...
Ale na dzień dzisiejszy Polska jest eksporterem złomu i makulatury, nie ma zachęty dla produkcji z surowców wtórnych... I cała ta ustawa śmieciowa jest fatalna w tym kontekscie.
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

wod4 pisze:żeby mego sąsiada do porządku przywołać?
nie - żeby po nim posprzątać i żeby mu się już nie chciało wywalać śmieci byle gdzie. W przypadku OC też wszyscy płacimy za tych, co nie płacą...
wod4 pisze:Ten prosty zabieg czyni ze śmieci atrakcyjny TOWAR
ciekawy pomysł, nie wiem, czy u nas realny - bo się nie znam - ale ciekawy...
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

To co piszesz wod4 to piękna idea, może pieśń przyszłości.
Wiele lat zajmie nam dojście do tego. Niestety na chwilę obecną ja tego zupełnie nie widzę.
Bo póki co to o czym tu mówić, jak w sklepie by oddać butelki zwrotne trzeba pokazać paragon, by udowodnić, ze to właśnie dokładnie w tym sklepie te butelki zostały zakupione.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

j24 pisze:Wiele lat zajmie nam dojście do tego.
To jest właśnie najsmutniejsze, że u nas do prostych i logicznych rzeczy dochodzimy przez lata. Jak już kiedyś pisałem w innym temacie, skandynawia uporała się z problemem śmieci w ciągu 5-10 lat. U nas mimo dużych nakładów na prowadzenia edukacji ekologicznej, mija prawie dwadzieścia lat i dalej drepczemy w miejscu.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

AleksandraJulia pisze:jak tam chodzę po puszczy Kamienieckiej to nikogo ze służby leśnej nie widziałam, może to tajna służba i jak snajperzy obserwują
AleksandraJulia pisze:A ja mam pytanie. Bo nie orientuję się. Jak to jest z ilością służby leśnej?
Jeden leśniczy na 1600-2300 ha plus podleśniczy przez 7 miesięcy.
Bywają też leśnictwa 2 a nawet 3 razy większe.
Obrozowo mówiąc 1,5 człowieka na pasek lasu szerokości 100 m, długości 160 do 230 kilometrów więc sama rozumiesz... trochę czasu musi upłynąć nim leśnika spotkasz.
Dodatkowo na całe nadleśnictwo dwóch strażników leśnych (pasek 100m na 1600 - 2600 kilometrów)
Do służby leśnej należy też nadleśniczy, zastępca, inżynier nadzoru i kilka osób z biura ale o te osoby raczej nie pytasz.
AleksandraJulia
początkujący
początkujący
Posty: 71
Rejestracja: niedziela 18 maja 2014, 21:33

Post autor: AleksandraJulia »

No tak.... komentarz zbędny :?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... nie tyle zbędny, co bezsilność czasem człowieka ogarnia ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

Prawdziwym problemem są firmy i wywóz śmieci z firm, lub np. firmy budowlane, które oferują wykończenia na wysoki połysk z wywozem śmieci....... w praktyce do lasu. Od początku tego roku u siebie na leśnictwie wykorzystałem 65% środków na sprzątanie lasu mimo,że zaplanowałem 30% więcej pieniędzy niż w roku 2013. Ręce mi opadają i już nie tylko ręce. Praktycznie każdy wjazd do lasu kończy się kupką śmieci pozostawionych po sobie. Jak powiem bydło to obrażę mućki. :evil:
Awatar użytkownika
Rafał i Ania
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3056
Rejestracja: niedziela 16 sty 2011, 21:07

Post autor: Rafał i Ania »

Quercus pisze:Prawdziwym problemem są firmy i wywóz śmieci z firm, lub np. firmy budowlane, które oferują wykończenia na wysoki połysk z wywozem śmieci....... w praktyce do lasu. Od początku tego roku u siebie na leśnictwie wykorzystałem 65% środków na sprzątanie lasu mimo,że zaplanowałem 30% więcej pieniędzy niż w roku 2013. Ręce mi opadają i już nie tylko ręce. Praktycznie każdy wjazd do lasu kończy się kupką śmieci pozostawionych po sobie. Jak powiem bydło to obrażę mućki. :evil:
Załóżmy że tak jest ale co jest tego przyczyną?
czasem legalnie nie ma gdzie oddać odpadów. Tak normalnie zwyczajnie , nikt ich nie chce nawet jak za pieniądze.
obecna ustawa jest do dupy, a co do firm to 2x do doopy lub bardziej bo tylko o jakieś kretyńskie kwity chodzi i unikanie WIOŚ niż o to żeby było czyściej.
A firmy "śmieciowe" czemu gruzu nie biorą , bo najlepiej brac to co da sie przetworzyć lub sprzedać jaklo wtórny surowiec, gruz musi trafić na wysypisko lub pod betonową wylewkę u znajomego jak sie zgodzi . Tak to wygląda
Siedzą na Wall Street panowie z pejsami
mozolnie pracują nad zerami
do zera wciąż doliczają zera
to się nazywa finansjera (G.M.)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

"Ministerstwo Środowiska blokuje rozwój nowoczesnych i tanich technologii przetwarzania odpadów, a dopuszcza rozwiązania drogie i uciążliwe dla mieszkańców. Za interes państwa z konkretnym przedsiębiorstwem zapłacą podatnicy. ..."

http://www.idziemy.pl/polityka/drogie-smieci/
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... jakoś mnie to nie dziwi, a co zrobił obecny system odbioru odpadów poza większym obciążeniem mieszkańców? ...
ODPOWIEDZ