Pomoc przy kalkulatorze miąższości drewna na tel i tablet

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zyndata pisze:Co proponujesz zamiast ikonek sztuki, stosy? Jakis tekst, czy cos innego?
Może jednak tekst [Sztuki] [Stosy]. I podświetlony innym kolorem ten, który można wybrać?
zyndata pisze:Co do bledow w wyswietlaniu, moge prosic o model urzadzenia?
Samsung Galaxy Trend GT-S7560. Ekran 4-calowy o rozdzielczości 480x800 px. Tu raczej chodzi o rozmiar czcionki telefonu. Jako "ślepiec" mam wybrany rozmiar "Duży" a i domyślną czcionkę zmieniłem na taką ładniejszą, zwaną "Rosemary" :) Spojrzyj na zrzut ekranu.
Capricorn pisze:Ponadto nie uzyskuję informacji o błędzie długości wstawiając np. 3m dł. stosu przy ustawionym s2a 1-1,2m. przelicznik brany jest z drewna krótkiego.
Fakt. Moim zdaniem, w przypadku wymiaru nie zawierającego się w żadnej z grup, powinno się brać przelicznik z grupy najbliższej grupie istniejącej. Eksperymentując w takim arkuszu kalkulacyjnym, jaki zrobiłem dla zyndaty dla celów "poglądowych", jako wymiary graniczne przyjąłem:
  • dla grupy wymiarów najmniejszych (1 - 1,2) od 1 do 1,6 (1,2+0,4)
  • dla grupy wymiarów "średnich" (2 - 2,4 lub 2,5) od 1,7 (2,0-0,3) do 4,5 ewentualnie 4,6 (2,4 lub 2,5+2,1)
  • dla grupy wymiarów największych (5,0; 6,0; 7,0 lub 3,0; 4,0; 5,0 lub 2,6 – 3,5) odpowiednio (granica dolna-0,4) lub najwyższa wartość granicy górnej (7 lub 5 lub 3,5).

    PS. Jeśli ktoś jest ciekaw tego arkusza i przyjętych w nim formuł to mogę go tu wstawić ale jedynie w formacie .ods (czyli Libre Office/Open Office) bo formuły użyte w nim nie pozwalają na zapis w formacie .xls (czyli MS Excel) :(
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Błąd w wyświetlaniu juz poprawiłem, teraz chce dodać ograniczenia długości.
Piotrek pisze: jako wymiary graniczne przyjąłem:
  • dla grupy wymiarów najmniejszych (1 - 1,2) od 1 do 1,6 (1,2+0,4)
  • dla grupy wymiarów "średnich" (2 - 2,4 lub 2,5) od 1,7 (2,0-0,3) do 4,5 ewentualnie 4,6 (2,4 lub 2,5+2,1)
  • dla grupy wymiarów największych (5,0; 6,0; 7,0 lub 3,0; 4,0; 5,0 lub 2,6 – 3,5) odpowiednio (granica dolna-0,4) lub najwyższa wartość granicy górnej (7 lub 5 lub 3,5).
Zastanawia mnie dlaczego przyjąłeś dolna granicę pomniejszona o 0,4.
Może było by lepiej przyjąć konsekwentnie granice przedziału w połowie np:
So, Md, Dg:
<1 - 1.6),
<1.6 - 3.7),
<3.7 - 7>
Św, Jd:
<1 - 1.6),
<1.6 - 3.7),
<2.7 - 5>
Bk, Gb, Brz i Liściaste:
<1 - 1.6),
<1.6 - 2.55),
<2.55 - 3.5>

Może do granicy dolnej ( 1 ) i tych maksymalnych (3.5, 5, 7) dodać tez jakiś margines błędu? np 3cm.
Było by wtedy 0.97, 3.53, 5.03, 7.03


Jeszcze jedna uwaga. Nadmiar wysokości 5% dotyczy również opału domyślnie jest 10
Nadmiar jest zastosowany tylko do drewna stosowego, dobierany jest automatycznie wg danych z encyklopedii
dla drewna średniowymiarowego grup S2 i S4 - 5%;
drewna średniowymiarowego grypy S3a i małowymiarowego grup M1 i M2 - 10%.
link do źródła: http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... sci-drewna
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zyndata pisze:Zastanawia mnie dlaczego przyjąłeś dolna granicę pomniejszona o 0,4.
Bo oparłem się na zasadzie, że końcówki poniżej 0,5 zaokrąglamy w dół a od 0,5 w górę :)
zyndata pisze:Może było by lepiej przyjąć konsekwentnie granice przedziału w połowie np:
So, Md, Dg:
<1 - 1.6),
<1.6 - 3.7),
<3.7 - 7>
Św, Jd:
<1 - 1.6),
<1.6 - 3.7),
<2.7 - 5>
Bk, Gb, Brz i Liściaste:
<1 - 1.6),
<1.6 - 2.55),
<2.55 - 3.5>
Nie może tak być, bo gdzie program ma zaliczyć 1,6? Do przelicznika 0,65 czy do 0,62? Granice, górna poprzedniego przedziału i dolna następnego, nie mogą być równe.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

< oznacza przedział zamknięty czyli liczba 1.6 się zalicza
( to przedział otwarty czyli liczby większe od 1.6, tu wejdzie wymiar już 1.60000001

korzystając z twojej formuły program nie będzie wiedział co zrobić w przypadku gdy przedziałem jest
1 - 1.6
1.7 - xx

jeśli ktoś wpisze 1.61 do 1.69 liczba nie będzie mieściła się w przedziale i wyskoczy komunikat i nieprawidłowo wprowadzonej długości chociaż liczba jest ok.

@Capricorn miał rację, dla S4 dawało nadmiar 10% a powinno być 5% - poprawione!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zyndata pisze:jeśli ktoś wpisze 1.61 do 1.69 liczba nie będzie mieściła się w przedziale i wyskoczy komunikat i nieprawidłowo wprowadzonej długości chociaż liczba jest ok.
Jutro Ci napiszę dlaczego nie powinno się tak zdarzyć. Dziś idę spać bo czuję, że już powinienem :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jak obiecałem rozwiewam Twoje obawy, że:
zyndata pisze:jeśli ktoś wpisze 1.61 do 1.69
Norma PN-D-95000:2002/Az1:2005 mówi tak:
... 3.2.2 Pomiar długości
Długość drewna mierzy się taśmą lub innym przyrządem z dokładnością do 5 cm. Pomiar powinien być wykonany wzdłuż najkrótszej linii łączącej obydwa czoła lub określone miejsce na sztuce drewna. W przypadku wykonania podcięcia skośnego, długość mierzy się od połowy rzazu podcinającego. Długość podaje się z zaokrągleniem w dół do pełnych decymetrów. Dla sztuk drewna o średnicy środkowej 20 cm i mniejszej, dopuszcza się zaokrąglenie w dół do pełnych metrów. Za długość nominalną do obliczenia miąższości należy przyjąć:
- długość znormalizowaną lub podaną w zamówieniu, jeżeli pomiar wykaże, że długość rzeczywista jest zgodna z normą lub zamówieniem, a stwierdzone różnice mieszczą się w granicach dopuszczonych odchyłek;
- najbliższą, mniejszą długość znormalizowaną według przyjętego stopniowania, jeżeli pomiar wykaże, że długość rzeczywista jest mniejsza niż długość przewidywana stopniowaniem.
W drewnie wielkowymiarowym obowiązuje nadmiar długości wynoszący 1%.
Przy czym jeśli chodzi o długość drewna W to rejestrator ma "zaszyty"w programie wzór, który do obliczania miąższości przyjmuje długość już pomniejszoną o 1%, tak wiec dokonujący odbiórki wpisuje do niego długość faktycznie zmierzoną a program robi resztę.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Tak jak piszesz, aplikacja bedzie dobierala wspolczynnik z grupy najblizszej, nie ma obawy ze jakas liczba bedzie w 2 przedzialach.

Co do nadmiaru dlugosci, czy obowiazuje on tez w drewnie mierzonym w stosach czy tylko w sztukach?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zyndata, tak jak napisano w normie: "W drewnie wielkowymiarowym obowiązuje nadmiar długości" czyli w stosownym nie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

kolejna wersja do testów
Link do pobrania:
https://www.dropbox.com/s/h5hi6bdt5fuxh ... _beta2.apk

Galeria screenów:


Zmiany:
-dla drewna stosowego dobiera współczynnik z grupy najbliższej
- jeśli wprowadzona liczba nie pasuje do grupy, wyświetla komunikat o błędzie
- dodana opcja 1% nadmiaru w drewnie odbieranym w sztukach
-dodana instrukcja
- dodane menu główne
- poprawione wyświetlanie wyniku
- poprawiony nadmiar dla S4
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67281
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

pobrane :spoko:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

U mnie pobrany i zainstalowany. Telefon twierdzi, ze zainstalowałem mu wirusa :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Jak testy? Jakies uwagi? Dzisiaj ostatni dzien wolnego i moglbym jeszcze cos poprawic.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Musisz poczekać. Ja miałem na głowie rodzinkę żony więc nie bardzo oglądałem Qbika. Ot zajrzałem do pliku "Informacje", popatrzyłem na ekrany. Ale uwag jeszcze nie mam.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67281
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Podczas liczenia stosów ustawiłem gr długości 2,0-2,5 brz s2a
dł - 2,5m
szer - 4,0m
wys - 1,0m
Takie wymiary generują błąd długości. Możecie potwierdzić ?
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Capricorn pisze:Podczas liczenia stosów ustawiłem gr długości 2,0-2,5 brz s2a
dł - 2,5m
szer - 4,0m
wys - 1,0m
Takie wymiary generują błąd długości. Możecie potwierdzić ?
Masz na mysli S2, Brzoza i pozostale lisciaste?
U mnie nic nie wyskakuje. Ale sprawdze to jeszcze dokladnie w kodzie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Możecie potwierdzić ?
U mnie obliczył:
Obliczona masa w m³ = 5,70 m³
Obliczona masa w mp = 9,50 mp
Długość: 2,5 m
Szerokość stosu: 4,0 m
Wysokość stosu: 1,00 m
Nadmiar: 5,00%
Przelicznik mp/m³: 0,6
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67281
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Już wiem w czym problem. Po wprowadzeniu wysokości stosu należy kliknąć + nawet jeśli nie podaję więcej niż jednego pomiaru. Można by to poprawić, bo programik nie zawsze będzie wykorzystywany w lesie, więc skoro po wprowadzeniu wysokości kliknięcie "dalej" (tak to u mnie na ekranie wygląda) przenosi mnie do ceny to obmiar powinien być dokonany, a tu trzeba jeszcze na ten + specjalnie kliknąć trzeba, by zaliczyło tę wysokość.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn, napisano o tym, że trzeba kliknąć, w instrukcji. Ale rzeczywiście - pierwszy pomiar mógłby się przenosić automatycznie. Do pełni szczęścia plusik powinien pojawiać się dopiero po wpisaniu tego pierwszego pomiaru - dla tych co chcą więcej pomiarów wprowadzić.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67281
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Capricorn, napisano o tym, że trzeba kliknąć, w instrukcji.
Wiem, pamiętam, że chciałem tę modyfikację zaproponować już poprzednio i... umknęła mi, a myślałem że zaproponowałem, i że to już jest zmienione. Dlatego polazłem na skróty jak to ja :oops:
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Nie sadzilem ze nacisniecie tego plusa bedzie jakims problemem, no ale skoro tak uwazacie to zmienie to w wolnej chwili. Jesli w polu wysokosc bedzie jakas liczba zostanie ona dodana do wysokosci po nacisnieciu "oblicz".

Wynik zostanie wyswietlony jesli uprzednio dodano jakis pomiar plusem lub jesli w polu jest wpisana liczba.
Jesli w pamieci jest juz liczba A i w polu jest liczba B, do obliczen zostanie uzyta srednia (A+B)/ liczba pomiarow. Program bedzie czerpal dane zarowno z pamieci jak i pola do wpisywania.
Jesli w pamieci nie ma zadnej liczby i pole jest puste- wiadomo, komunikat o bledzie
ODPOWIEDZ