Pomoc przy kalkulatorze miąższości drewna na tel i tablet

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Pomoc przy kalkulatorze miąższości drewna na tel i tablet

Post autor: zyndata »

Witam serdecznie.
Napisałem dla przyjaciela kalkulator miąższości drewna. Korzysta on ze wzoru środkowego przekroju. Kolega jest zadowolony gdyż mniej więcej wie ile będzie musiał zapłacić za drzewo. Dla niego jest to wygodniejsze niż przeglądanie tablic.
Jednak chciałbym się dowiedzieć czy ten kalkulator nadaje się do szerszego użytkowania.
Bardzo prosił bym o opinie i sugestie, każde zdanie jest cenne.

Przedstawię w skrócie funkcje:
- oblicza miąższość ze wzoru środkowego przekroju
- potrąca grubość kory danego drzewa (tablica z grubościami kory znaleziona na stronie drewno.pl)
-lub korzystając z obwodu (ten sam wzór tylko przekształcony)
-zapisuje obliczenia w dzienniku pomiarów
- można wysłać ten dziennik e-mailem

Aplikacja jest darmowa, przeznaczona na telefony i tablety z systemem android.

link:
https://play.google.com/store/apps/deta ... droid.qbik

Z góry dziękuje za opinie.
Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Bardzo fajna adaptacja tego kalkulatora, który jest na drewno.pl. :) Zawsze coś co można z pożytkiem wykorzystać na smartfonach jest budujące.

Uwagi mam tylko "językowe" (no takie mam zboczenie, że język zły mnie drażni :wink: )
  1. Raczej nie powinno być napisane "Wymiary kłody" bo sugeruje, że program oblicza miąższość kłód a nie drewna okrągłego w ogóle;
  2. Bardziej prawidłowe było by napisać "Cena za 1 m³" niż obecne "za kubik";
  3. Zamiast "Jednostka ceny" wolał bym po prostu "Cena" lub powtórzone "Cena za 1 m³";
  4. Zamiast "Obliczona cena" musi być "Obliczona wartość";
  5. Zamiast "Wpisz nazwę" powinno być jednoznaczne "Wpisz nazwę tego pomiaru".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Dziekuje bardzo za poprawki, w wolnej chwili zajme sie kolejna wersja.
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie, czy za granicami Polski uzywa sie tego samego wzoru?
Rozumiem ze w krajach gdzie uzywaja stopy i cale, bedzie to wygladalo troche inaczej. Przypuszczam ze nie wystarczy zamienic cali na cm, i metry na yardy. Jesli ktos byl by tak dobry i odpowiedzial na to pytanie, moze w przyszlosci udostepnil bym go w innych krajach.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2638
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Pzrydalby się także przelicznik na stosowe drewno .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:Pzrydalby się także przelicznik na stosowe drewno .
Który w sumie jest nawet prostszy do oprogramowania. Dł x wys x szer a wynik pomnożony przez przelicznik z tablicy... Ale tego się już na pewno nie da zastosować za granicą :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Chetnie dorobie nowa funkcjonalnosc jesli kalkulatror byl by przydatny dla wiekszej liczby ludzi. Im wiecej ludzi bedzie go uzywac tym bardziej bede zadowolony :)
Przypuszczam ze miazszosc oblicza sie w tym przypadku z wzoru na objetosc bryly o przekroju trojkata i odejmuje sie wolne przestrzenie.
Jednak prosil bym o fachowy wzor, opis jak dokonuje sie pomiaru stosu i wytyczne jak mial by wygladac interfejs.
Pozdrawiam

Wybaczcie brak polskich znakow, pisze z telefonu.

Edit. Moge prosic o skan tablicy z przelicznikami?
Dlugosc i szerokosc mierzy sie u podstawy?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zyndata pisze:Jednak prosil bym o fachowy wzor, opis jak dokonuje sie pomiaru stosu i wytyczne jak miał by wyglądać interfejs.
Zajrzyj do PW. A wzór podałem już wyżej: długość x szerokość x wysokość (w metrach) co daje w wyniku tzw. mp czyli "metry przestrzenne" (suma drewna, kory i zawartego między wałkami powietrza). Aby otrzymać wynik w metrach sześciennych wynik w mp mnoży się przez odpowiedni przelicznik.
zyndata pisze:Dlugosc i szerokosc mierzy sie u podstawy?
Nie. W idealnych warunkach w połowie długości wysokość a długość w połowie wysokości.
Jeśli chodzi o sposób pomiaru, to to jest temat rzeka - inaczej bowiem mierzy się stosy regularne a inaczej nieregularne. Inaczej stosy małe a inaczej bardzo duże. Dla potrzeb programu nie ma to w sumie znaczenia - jak mierzyć musi wiedzieć jego użytkownik i odpowiednią metodę zastosować widząc "warunki w terenie", czyli jak stos wygląda i czy stoi na płaskim czy na zboczu na przykład...
Interfejs, jaki bym widział, "narysuję" Ci, gdy odpiszesz na to co podałem w PW :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2638
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Przydało by się także aby w dzienniku pozostał ślad w postaci wymiarów długości i średnicy i mamy prawie rejestrator :) Widziałbym ten program w charterze brulionu do odbiórki w nagłych potrzebach ( brak rejestratora pod ręką ).
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Bardzo fajna aplikacja, szkoda że nie działa z symbianem.

Brulion na szybko to kartka papieru i ołówek, a masa to na piechotę z wzoru i kalkulatora w komórce :)

Byłoby przydatne w wyliczaniu wartości przy sprzedaży detalicznej - często ludzie dzwonią zanim przyjadą po asygnatę "a ile mam wziąć pieniędzy/ ile ten stos/sztuka kosztuje w detalu". I trzeba na piechotę wyliczać.

Opcja cenników w Rejestratorze zawsze u nas kuleje, a programistom nie przyszło do głowy żeby w wyfiltrowanych numerach drewna pozyskanego PKN obok masy system generował od razu ceny netto i brutto zaczytane z cennika.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2638
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Teo ja to rozwiązałem poprzez wydruk gdzie na dole jest cena za drewno . Kwestia odpowiedniego wprowadzenia cen na rejestrator przez leśniczego . Bardzo przydatna też przy wprowadzaniu tych danych na kasę fiskalną .
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Jeżeli chcemy to profesjonalnie rozwiązać to cenniki powinny być wgrywane automatycznie/ aktualizowane poprzez zwykły transfer. Kompletna paleta gatunkowa sortymentów (wszystkie gatunki handlowe albo opcja automatycznego zaczytywania ceny z innych gatunków zgodnie z uregulowaniem N-ctwa) z kompletem cen w Nadleśnictwie, z wartością PKN na wprost ze stanu magazynowego albo selektywnie poprzez filtr. Też dla opcji stosu częściowego.

Po prostu rzut oka do rejestratora, bez konieczności opcji wydruku, - od razu komplet potrzebnych informacji - natychmiastowe przekazanie informacji klientowi że taka masa jaką sobie życzy kosztuje tyle i kropka.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Kasa fiskalna i to klepanie to to strata czasu, jakby nie można było zakończyć na dodatkowym oprogramowaniu do rejestratora do automatycznego wydruku paragonów.

99,9 % procenta kupujących u mnie na detal chowa asygnatę do kieszeni, a świeżo wydrukowany paragon traktuje jak śmiecia i z miejsca wyrzuca do najbliższego kosza.

No ale to oczywiście Polska i kretyńskie przepisy.
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Co do przeliczania cen w programie, zdecydowałem się na takie rozwiązanie gdyż z znajomy jest członkiem wspólnoty leśno pastwiskowej i ma zniżkę, zwykły człowiek dostaje normalną cenę, są też inne czynniki (jakieś znajomości itp) także uznałem że bezcelowe było by tworzenie sztywnego cennika i jedno pole z jednostka ceny za m^3 jest bardziej uniwersalne

dodanie długości/średnicy do dziennika to żaden problem, dodałem to do rzeczy do zrobienia.
Aktualnie rozpracowuje rozszerzeniem funkcjonalności o wspomniane wcześniej stosowe drewno.

Dziękuję za wszystkie pomysły i opinie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Teo pisze:jakby nie można było zakończyć na dodatkowym oprogramowaniu do rejestratora do automatycznego wydruku paragonów.
Nie można bo rejestrator nie spełnia warunków jakie musi mieć kasa fiskalna. A jeżeli urządzenie nie odpowiada warunkom technicznym ustalonym przez MF to nie może drukować paragonów. Wiem bo były takie próby uniknięcia konieczności zakupu kas/drukarek fiskalnych.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zyndata, do obecnej aplikacji takie uwagi jeszcze mam:
  1. Trzeba wprowadzić ograniczenia długości minimalnej i maksymalnej
  2. Trzeba wprowadzić ograniczenie średnicy minimalnej
  3. Trzeba wprowadzić ograniczenie odwodu minimalnego
Te ograniczenia wynikaja z KJW, norm i warunków technicznych.
Długość minimalna drewna W wynosi:
  • dla gat. iglastych 2,7 m;
  • dla gat. liściastych 2,5 m
Minimalna średnica to 16 cm.
Minimalny obwód 50,24 cm (16π).

PS. A w związku z tym, że nie jestem "na bieżąco" - pytanie do praktyków: czy obecnie istnieje jakieś zarządzenie ograniczające długość maksymalną drewna W? Jeżeli tak to proszę o podanie tej wartości dla uzupełnienia moich uwag. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Zarządzenie 72 DGLP wprowadza zakres długości od 2,7 do 14,0 m dla drewna wielkowymiarowego iglastego z tym, że za zgodą stron dopuszcza się wyrabianie dłużyc pow. 14m
zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Piotrek, na mail wyslalem kilka dodatkowych pytan dotyczacych drewna stosowego.

Co do wymiarow minimalnych. Moge zrobic pole jednokrotnego wyboru
Lisciaste/iglaste
I zaleznie od wyboru sprawdzac czy wprowadzone wartosci mieszcza sie w normach.

Ale mam pytanie, czy w przypadku gdy drzewo upadnie, np w wyniku osuniecia sie ziemi i jego srednica jest mniejsza niz minimalna, czy jego miazszosc liczy sie jakos inaczej, bo teoretycznie kalkulator nie przyjmnie juz danych.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67281
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:A wzór podałem już wyżej: długość x szerokość x wysokość (w metrach) co daje w wyniku tzw. mp czyli "metry przestrzenne"
Ja prpopnuję wprowadzić możliwość wpisywania wysokości jednostkowych, bo dałoby to więcej niż mamy teraz w rejestratorach, a o co niestety nie możemy się doprosić. Musiałby się również trochę zmienić wzór i wyglądałby tak:

długość x szerokość x [(wys_1 + wys_2 + wys_3 +... wys_n) / N] x 0,95

gdzie "N" oznacza ilość wszystkich pomiarów jednostkowych, a 0,95 to obowiązujący nadmiar dla papierówek, czy opałów.
Piotrek pisze:Trzeba wprowadzić ograniczenia długości minimalnej i maksymalnej
Należy jednak dodać opcjonalną możliwość wyłączenia tej kontroli. W każdym wypadku możliwe jest porozumienie stron zmieniające te ograniczenia.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zyndata pisze:Ale mam pytanie, czy w przypadku gdy drzewo upadnie, np w wyniku osuniecia sie ziemi i jego srednica jest mniejsza niz minimalna
Wówczas nie jest drewnem wielkowymiarowym bo nie spełnia kryterium z normy. I wówczas nie można stosować wzoru jak dla drewna wielkowymiarowego. Trzeba takie cienkie drzewo pociąć w średniowymiarowe (stosowe).
Capricorn pisze:Ja prpopnuję wprowadzić możliwość wpisywania wysokości jednostkowych, bo dałoby to więcej niż mamy teraz w rejestratorach
Nic tylko przyklasnąć pomysłowi i mieć nadzieję, że zyndata, da radę problem stosowego rozwiązać. Bo wbrew pozorom problemów owo stosowe rodzi nie mało o czym się przekonałem próbując zrobić taki kalkulator w Calcu...
Capricorn pisze:Należy jednak dodać opcjonalną możliwość wyłączenia tej kontroli. W każdym wypadku możliwe jest porozumienie stron zmieniające te ograniczenia.
Fakt. To jest dobre rozwiązanie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

zyndata
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 23:18

Post autor: zyndata »

Wszystkie uwagi zostały skrupulatnie zanotowane.
Wybaczcie jednak brak wiedzy na temat drzewa stosowego.
Czy dobrze rozumie koncepcje wysokości jednostkowych? Jest to średnica każdego drzewa na stosie, tak? A w podanym wyżej wzorze liczę średnią średnicę.
Zamieszczam mój rysunek, jak ja to widzę.

Objaśnienie symboli:
W1, W2... wysokość jednostkowa
Sz - szerokość
D - długość
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ