Zawieszona działalność a udział w przetargu

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

RobolLesny
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: środa 06 lis 2013, 21:36

Zawieszona działalność a udział w przetargu

Post autor: RobolLesny »

Witam czy mogę startować w przetargu nieograniczonym jeżeli mam zawieszoną działalność gospodarczą.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169929
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W moim przekonaniu nie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

U nas też nie mógłbyś.
Jednym z warunków określonych w SIWZ był aktualny wypis z ewidencji działalności gospodarczej (wpis do rejestru), czy jak to się tam nazywa.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

j24 pisze:Jednym z warunków określonych w SIWZ był aktualny wypis z ewidencji działalności gospodarczej (wpis do rejestru), czy jak to się tam nazywa.
Wpis jest, jak najbardziej aktualny.
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Teoretycznie, na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że nie...
Bo, co prawda ustawa prawo zamówień publicznych w art. 2 pkt 11 mówi o:
wykonawcy - należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego
Dodatkowo ustawa kodeks cywilny w Art. 43.1 definiuje:
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33.1 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Jednak spotyka się opinie i z tymi się zgadzam, jak niniejsza:
Art. 2 pkt 11 Pzp nie nakłada na wykonawcę obowiązku bycia przedsiębiorcą w chwili ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego, składania oferty lub zawierania umowy w sprawie zamówienia publicznego. Warunek taki należałoby uznać za naruszenie określonej w art. 7 ust. 1 Pzp zasady zachowania uczciwej konkurencji. Osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami mogą także, na podstawie art. 23 Pzp, wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego
Tak więc pomimo pewnych wątpliwości nie widzę przeszkód w startowaniu do zamówienia publicznego jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Jej uruchomienie lub wznowienie, to w naszych warunkach sprawa od kilku godzin do kilku dni, znacznie krócej niż okres związania ofertą. Tak więc piwo temu kto udowodni, że prawidłowa odpowiedź brzmi nie :wink:

Prawnikiem nie jestem więc chętnie się czegoś więcej w tym temacie bym dowiedział, bo przecież zamówienia publiczne są radosne... :lol:
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

A ewentualne wady SIWZ nie są wiążące, jeśli są sprzeczne z ustawą. Ustawa natomiast stawia ograniczenia innego rodzaju (niekaralność)
Żądanie w SIWZ wpisu do rejestru działalności określa rozporządzenie prezesa RM w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.
W temacie wpisu do rejestru jest mowa w § 3.1.3), że zamawiający może żądać:
aktualnego odpisu z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy
Tak więc mogą być zamówienia, które faktycznie z ustawowego punktu widzenia, wymagają, żeby wykonawca był przedsiębiorcą - ot choćby dostawa paliw, ale dobrze się zastanówcie, czy w każdym zamówieniu macie podstawę, by tego żądać. Za ograniczanie uczciwej konkurencji można oberwać po uchu... :wink:
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

A jeżeli wykonawca wygrał przetarg mając zawieszoną działalność i podpisał umowę nie odwieszając jej?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77730
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... to będzie miał problem z urzędem skarbowym, zusem i pipem ... między innymi ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

No niby tak ale jak (oficjalnie nie zaczął pracować) to sprawdzą? nie da się tego udowodnić beż zgłoszenia do urzędów
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77730
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... skoro nie prowadzi fizycznie działalnosci to po co ma odwieszać? ... tylko po to, aby płacić haracz dla budżetu? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

jakub pisze:A jeżeli wykonawca wygrał przetarg mając zawieszoną działalność i podpisał umowę nie odwieszając jej?
Czego nie rozumiesz w określeniu uczciwa konkurencja? Wolno mu. Wystartować, wygrać przetarg, podpisać umowę i ją realizować. Coraz więcej zawodów jest uwalnianych, właśnie między innymi dlatego, żeby umożliwić Wszystkim uczciwą konkurencję na rynku.
Jeśli wykonawca nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej bywa mniej konkurencyjny od tych rejestrowanych, bo nie może sobie np. odliczyć VAT-u i konkurowanie mu zwyczajnie wówczas nie wyjdzie. Jeśli jednak mu się to opłaci to w czym widzisz problem? Zamówienie może dotyczyć np. tłumaczenia. Jaki sens zakładać firmę komuś kto zna języki i wykona to zadanie taniej niż jakakolwiek firma (o ile takie istnieją?) Zamówienia publiczne to nie tylko budowlanka i usługi leśne, gdzie każdy ma działalność bo tylko ultra bogatych hobbystów stać by było na zakup maszyn. :-)
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105057
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosenka pisze:Jaki sens zakładać firmę komuś kto zna języki i wykona to zadanie taniej niż jakakolwiek firma (o ile takie istnieją?)
Chyba trzeba ze względów podatkowych. Jeżeli jest to stałe źródło dochodów a nie działalność dorywcza.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Piotrek pisze:Chyba trzeba ze względów podatkowych.
A to osoba prywatna nie jest podatnikiem?
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105057
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosenka pisze:A to osoba prywatna nie jest podatnikiem?
Jest. Nie w tym rzecz.
Sprawdziłem, że w KW mamy taki art. 60, który w par. 1 mówi:
Art. 60. § 1. Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Istnieje też Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, nakładająca pewne obowiązki i definiująca co to jest działalność gospodarcza. Kiedy można a kiedy trzeba takową rejestrować napisano tutaj: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kiedy-t ... 44235.html
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

RobolLesny
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: środa 06 lis 2013, 21:36

Post autor: RobolLesny »

Nie chodzi mi o to aby pracować bez działalności po podpisaniu umowy tylko o to czy mogę zostać wykluczony z przetargu jeśli moja działalność jest zawieszona. Jeśli odwieszę działalność i nie wygram tego przetargu to ZUS i tak będę musiał nawet za ten jeden dzień zapłacić.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105057
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

RobolLesny pisze:czy mogę zostać wykluczony z przetargu jeśli moja działalność jest zawieszona
Moim zdaniem nie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Piotrek pisze:Istnieje też Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej...
Piotrze drogi. Masz rację, ale Proste pytanie było czy mając zawieszoną działalność można wystartować w przetargu. Ja zaś poszerzyłem problem twierdząc i niemal dając za to głowę, że są przetargi do których śmiało może wystartować osoba fizyczna i wcale nie musi prowadzić działalności gospodarczej. Jest to wg mnie legalne, dopuszczalne prawem i uczciwe. Wszelkie "ale" oczywiście mają sens. Tak jak z pytaniem co lepsze spółka z o.o. czy cywilna? Im więcej danych - tym pełniejsza odpowiedź, nieprawdaż?

Co do cytowanego KW to chodzi o "udawanie" firmy przed kontrahentem. Nie bycie przedsiębiorcą nie jest jeszcze wykroczeniem :wink:
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105057
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosenka pisze:Co do cytowanego KW to chodzi o "udawanie" firmy przed kontrahentem.
:nie:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Rafał i Ania
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3056
Rejestracja: niedziela 16 sty 2011, 21:07

Re: Zawieszona działalność a udział w przetargu

Post autor: Rafał i Ania »

RobolLesny pisze:Witam czy mogę startować w przetargu nieograniczonym jeżeli mam zawieszoną działalność gospodarczą.
Wg mnie nie a to z kilku powodów choć nie wiem czy taka regulacja juz nie występuje w samym przetargu( zależy kto ten przetarg organizuje)
-nie dlatego że stawanie do przetargu jest elementem działalności której w zawieszeniu wykonywać nie wolno
-nie jeśli przetarg ma byc wykonywany więcej niz przez jedna osobę, nie wyobrażam sobie działalności zawieszonej z zatrudnionymi pracownikami
Mogę sie mylić i to co napisałem jest na tylko wydaje mi się.
Siedzą na Wall Street panowie z pejsami
mozolnie pracują nad zerami
do zera wciąż doliczają zera
to się nazywa finansjera (G.M.)
zgredek
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 11:59

Post autor: zgredek »

Dlaczego nie może taka osoba przystąpić do przetargu ? Jak najbardziej może.
Wykonawcą może być gość z ulicy (art.26 ust.2b ustawy), jeżeli nie wymaga się szczególnych uprawnień np. koncesji czy zezwolenia.
Pomocny link: http://www.migrant.info.pl/Zawieszenie_ ... spodarczej :beer:
ODPOWIEDZ