Działka zgodnie z mpzp budowlana ale na razie leśna :((

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kempsi
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 10 gru 2013, 22:25

Działka zgodnie z mpzp budowlana ale na razie leśna :((

Post autor: Kempsi »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc chciałbym kupić działkę w "mieście" która według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne.
Niestety mam wątpliwości, ponieważ działka ma około 1300 m2 z czego puki co około 700m2 rolnej a 600m2 działki jest leśnej. Jej szerokość to od ulicy 36m z czego rolnej około 19 metrów a leśnej 17 metrów. Z odrolnieniem części działki nie powinno być z tego co wiem problemów ale jak to jest z "odleśnieniem" ??

1. Czy wniosek o odleśnienie części działki może złożyć aktualny właściciel i czy konieczne jest na tym etapie pozwolenie na budowę domu?

2. Do kogo składa się taki wniosek ?

3. Czy to formalność czy raczej mogą być jakieś komplikacje ?

4. I jak to jest z przepisami przeciw pożarowymi czy przy założeniu że nie odleśnią mi tej części 600m2 a chciałbym postawić dom na odrolnionej części 700m2 to czy muszę się odsunąć 12m od części działki leśnej ?

Dodam, że na części leśnej jest nie więcej jak 8 drzew a bezpośrednio na każdej z graniczących działek sąsiadów stoją domy ( drzewa też są bo to "zielona dzielnica" :)

Bardzo proszę o pomoc, w czwartek mam rozmowę z właścicielem i chciałbym pójść na nią w miarę dobrze przygotowany.

Pozdrawiam
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4270
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

A pytanie:

1. Czy dom nie da się "wpasować" w tę część rolną...?
2. Skoro dookoła są już działki zabudowane to raczej nie jest to las tylko "zadrzewienie" - no chyba, że to np. okolice Kampinosu - to tam wszystko może być :)
3. wylesieniu podlega ta część działki, na której będzie budynek i jego infrastruktura (chodniki itp).
4. Ja miałem teren rolny ale wyłączenia nie musiałem robić bo WŁAŚNIE (u mnie) W STUDIUM BYŁO PRZEZNACZENIE POD ZABUDOWĘ

RADA: zapytać w gminie
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

wydawało mi się że las to musi mieć min 1000m2
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4270
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

jakub pisze:wydawało mi się że las to musi mieć min 1000m2
Wg Ustawy...
Tylko co to ma do w/w pytania?

A już skoro Kolega taki dociekliwy to zapytam co będzie w takim przypadku (czy będzie to las):
Działka 2 ary z roślinnością (drzewami) leśnymi. Obok jeszcze 5 działek po 2-3 ary z analogiczną roślinnością...
To czy na tej 2-arowej działce będzie las czy nie...? :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105223
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:Tylko co to ma do w/w pytania?
jakub, zwrócił uwagę na to, że
Kempsi pisze:działka ma około 1300 m2 z czego puki co około 700m2 rolnej a 600m2 działki jest leśnej
No i wyraził wątpliwość, czy owe 600 m² może być lasem. Co mu obrazowo wyjaśniłeś :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4270
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:
Fichtel pisze:Tylko co to ma do w/w pytania?
jakub, zwrócił uwagę na to, że
Kempsi pisze:działka ma około 1300 m2 z czego puki co około 700m2 rolnej a 600m2 działki jest leśnej
No i wyraził wątpliwość, czy owe 600 m² może być lasem. Co mu obrazowo wyjaśniłeś :)
Ja tylko chciałem zasiać wątpliwość, która miała "zaciemnić" owe ustawowe 10 arów :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Fichtel pisze:
jakub pisze:wydawało mi się że las to musi mieć min 1000m2
Wg Ustawy...
Tylko co to ma do w/w pytania?

A już skoro Kolega taki dociekliwy to zapytam co będzie w takim przypadku (czy będzie to las):
Działka 2 ary z roślinnością (drzewami) leśnymi. Obok jeszcze 5 działek po 2-3 ary z analogiczną roślinnością...
To czy na tej 2-arowej działce będzie las czy nie...? :wink:
Wydaje mi się że to nie będzie las. Tylko z mojego rozumowania oczywiście.
Np. Mam działkę rolną koło 5 działek leśnych (może być w środku, pomiędzy) jeżeli zasadze na pow. 500 m2 drzewa to stanie się to lasem? :D
qed
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 410
Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 20:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: qed »

jakub pisze:
Fichtel pisze:
jakub pisze:wydawało mi się że las to musi mieć min 1000m2
Wg Ustawy...
Tylko co to ma do w/w pytania?

A już skoro Kolega taki dociekliwy to zapytam co będzie w takim przypadku (czy będzie to las):
Działka 2 ary z roślinnością (drzewami) leśnymi. Obok jeszcze 5 działek po 2-3 ary z analogiczną roślinnością...
To czy na tej 2-arowej działce będzie las czy nie...? :wink:
Wydaje mi się że to nie będzie las. Tylko z mojego rozumowania oczywiście.
Np. Mam działkę rolną koło 5 działek leśnych (może być w środku, pomiędzy) jeżeli zasadze na pow. 500 m2 drzewa to stanie się to lasem? :D
Na poziomie urzędnika sprawa jest jasna jak Słońce: liczy się wyłącznie zapis w ewidencji gruntów.
Jakie problemy przy realizacji inwestycji to powoduje to inna sprawa, ale jest jasność i nikt drzew nie liczy. Gorzej, że bałagan w EGiB jest niemiłosierny.
zbyszejk
VIP
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 20 mar 2007, 19:20

Re: Działka zgodnie z mpzp budowlana ale na razie leśna :(

Post autor: zbyszejk »

Kempsi pisze:Witam,
Bardzo proszę o pomoc chciałbym kupić działkę w "mieście" która według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne.
Niestety mam wątpliwości, ponieważ działka ma około 1300 m2 z czego puki co około 700m2 rolnej a 600m2 działki jest leśnej. Jej szerokość to od ulicy 36m z czego rolnej około 19 metrów a leśnej 17 metrów. Z odrolnieniem części działki nie powinno być z tego co wiem problemów ale jak to jest z "odleśnieniem" ??

1. Czy wniosek o odleśnienie części działki może złożyć aktualny właściciel i czy konieczne jest na tym etapie pozwolenie na budowę domu?

2. Do kogo składa się taki wniosek ?

3. Czy to formalność czy raczej mogą być jakieś komplikacje ?

4. I jak to jest z przepisami przeciw pożarowymi czy przy założeniu że nie odleśnią mi tej części 600m2 a chciałbym postawić dom na odrolnionej części 700m2 to czy muszę się odsunąć 12m od części działki leśnej ?

Dodam, że na części leśnej jest nie więcej jak 8 drzew a bezpośrednio na każdej z graniczących działek sąsiadów stoją domy ( drzewa też są bo to "zielona dzielnica" :)

Bardzo proszę o pomoc, w czwartek mam rozmowę z właścicielem i chciałbym pójść na nią w miarę dobrze przygotowany.

Pozdrawiam
Z "odleśnieniem" jest podobnie jak "odrolnieniem".
Nazywa się to wyłączeniem gruntu z produkcji (rolnej lub leśnej).
Poczytaj sobie ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Ad.1
Wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji składa właściciel.
Decyzja zezwalająca na wyłączenie gruntu z produkcji musi być wydana PRZED pozwoleniem na budowę.

Ad.2
Do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Ad.3
Zasadniczo, wydający zgodę patrzy do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i jeżeli tam jest przeznaczenie inne niż leśne lub rolne, to musi wydać decyzję zezwalającą.
Ale komplikacje zawsze mogą być :-( ...

Ad.4
Po pierwsze: nie wyłączasz z produkcji całej powierzchni, tylko to co jest potrzebne do zabudowania (musisz mieć projekt zagospodarowania działki). Za wyłączanie z produkcji do 5 arów na dom jednorodzinny nie ponosi się opłat.
Po drugie: co możesz i w jakiej odległości zbudować, to czytaj w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Tutaj nie powinny ograniczać przepisy przeciwpożarowe


Pozdrawiam

Zbyszek
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

co do powierzchni lasu liczy się kontur użytku i granice działek nie mają na to wpływu. Trzeba sprawdzić w MPZP czy ta część leśna też ma prawo zabudowy. To wszystko jest w planie. Jeśli tak to: potrzebujesz mapy z naniesionym domem dojazdami (bilans powierzchni), wypis wyrys z planu i opis taksacyjny lasu. Składasz wniosek do Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych. Jeśli las nie ma prawa zabudowy w MPZP to lepiej sobie odpuścić działkę zmiana planów wymaga uzyskania zgody marszałka, prognozy oddziaływania na środowisko i wyłożenia planów długo i ciężko... I jeszcze jedno ,,pseudo-lasy" występują nie tylko w okolicach Kampinosu, ale też w otwocku, okolicach pruszkowa w sumie wszędzie przy dużych miastach. Moim zdaniem w trakich miejscach chore jest to, że można wyłączyć np 20% pow. działki a reszta pozostaje lasem a w sumie jest to ogródek z kilkoma drzewami. Uważam, że lepiej byłoby jeżeli wyłączeniu podlegałaby cała działka właściciel wnosi opłatę za jej wyłączenie z produkcji leśnej a za te pieniądze trzeba zalesić inne grunty (gdzie będzie prawdziwy las). albo wspomagać ochronę przyrody w Parkach Narodowych bo tam raczej nie za wesoło z kasą.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: Działka zgodnie z mpzp budowlana ale na razie leśna :(

Post autor: poreba »

Kempsi pisze:/.../ przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne./.../ ma około 1300 m2 z czego puki co około 700m2 rolnej a 600m2 działki jest leśnej. /.../1. Czy wniosek o odleśnienie części działki może złożyć aktualny właściciel i czy konieczne jest na tym etapie pozwolenie na budowę domu?
Tak, może aktualny właściciel. Ew. opłaty przejdą na nabywcę. Może również ew. nabywca mając jakiś tytuł prawny do gruntu (umowa przedwstępna?) - tylko po co? "Pozwolenia na budowę" (obejmującego chronione na terenie miasta grunty leśne) nikt nie dostanie póki nie uzyska zgody na wyłączenie.
Kempsi pisze:2. Do kogo składa się taki wniosek ?
Do Dyrektora właściwej Regionalnej Dyrekcji LP
Kempsi pisze:3. Czy to formalność czy raczej mogą być jakieś komplikacje ?
Formalność, rolą dyrektora jest sprawdzenie, czy grunt spełnia wymogi formalne, nie ma tu miejsca na uznaniowość
Kempsi pisze:4. I jak to jest z przepisami przeciw pożarowymi czy przy założeniu że nie odleśnią mi tej części 600m2 a chciałbym postawić dom na odrolnionej części 700m2 to czy muszę się odsunąć 12m od części działki leśnej ?
Tak, niezależnie czy Twoje założenie inwestycyjne ograniczy się do części rolnej, czy wejdzie na grunt leśny, po wyłączeniu grunt leśny musi znajdować się dalej niż 12 m od budynku. W praktyce oznacza to konieczność 'odsunięcia lasu' (ewidencyjnego) w projekcie wyłączenia. Np. projektując tam trawniczek. Jeżeli w Twojej konfiguracji dzialki będzie to utrudnione (lub bardzo kosztowne) zawsze pozostaje droga składania wniosku do Min.I. o zgodę na odstępstwu od przepisowa prawa budowlanego.
Kempsi pisze:na części leśnej jest nie więcej jak 8 drzew
Liczba drzew na części leśnej jest dla Twojej sprawy obojętna, decyduje status gruntu, a ten jest leśny. No, z poprawką na ew. odszkodowanie za przedwczesny wyrąb, jednak w większości wypadków jest to kwota znacząco mniejsza w porównaniu z innymi opłatami.
Kempsi pisze:mam rozmowę z właścicielem i chciałbym pójść na nią w miarę dobrze przygotowany.
No to już po ptokach, ale dla innych... sprzedającemu trzeba przypomnieć, że nie sprzedaje działki budowlanej, a działkę rolno-leśną z możliwością przekształcenia na budowlaną. Jak każde przystosowanie - to kosztuje. Ile? To zależy, można przyjąć że w 70% podmiejskich działek budowlanych ok. 1 tys. zł za 1a rozłożone na 10 rat. I ta kwota powinna stanowić podstawę negocjacyjną, w dół. ;-)
ODPOWIEDZ