O korniku w Puszczy Białowieskiej

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

O korniku w Puszczy Białowieskiej

Post autor: filipesku »

W dniu 3.12. w Narewce odbyło się seminarium poświęcone gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej.

http://www.lasy.gov.pl/zakladki/aktualn ... w-narewce/#
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

A tu wywiad na temat kornika i problemów puszczańskich lasów:

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/126511.html
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Bronislaw_n
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 24 sty 2011, 09:37
Lokalizacja: DE

Post autor: Bronislaw_n »

Cytat pani Grazyny przewodniczącej Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” i wiceprzewodniczącej Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”

"Jeżeli chore drzewa pozostaną w lesie, to wówczas młode chrząszcze mają otwartą drogę do przerzucenia się i zaatakowania kolejnych zdrowych drzew."
Czy ktos moze mi podac naukowo udowodniony przypadek na przerzucenie sie i zaatakowanie zdrowych drzew przez kornika o czym wspomina ta pani, ktora z pewnoscia wie co mowi bo ma wyzsze przyrodnicze wyksztalcenie?

Czy przyrodnicy maja we wszystkich dziedzinach nauki taka wysmienita wiedze? Czy moze mi ktos wytlumaczyc, co oznacza ponizsze zdanie wygloszone przez wspomniana pania?:
"To pokazuje, że szkodniki te rozwijają się w postępie geometrycznym"
Scislej chodzi mi o rozwoj w postepie geometrycznym... ??


Pzdr.
Bronek
wod4

Post autor: wod4 »

Bronislaw_n pisze:Czy ktos moze mi podac naukowo udowodniony przypadek na przerzucenie sie i zaatakowanie zdrowych drzew przez kornika
Być może mogę...
Ale najpierw Musisz mi sprecyzować co to Twoim zdaniem oznacza "naukowo udowodniony przypadek"... czy to chodzi o przypadek potwierdzony certyfikatem kilku organizacji pozarządowych?... czy wystarczy klasyczna monografia świerka, napisana przez zespół ludzi z tytułami naukowymi?... :wink:
jakby co, proponuję:
Gutowski J. M. 2002. Problem ochrony ekosystemów leśnych a gradacje kornika drukarza – wprowadzenie. Prace Inst. Bad. Leśn., A, 1(926): 5-15

PS
Osobiście znajdowałem w moich stronach korniki drukarze, które w czasie gradacji zasiedlały zdrowe sosny, bo na okolicznych świerkach już nie było miejsca dla nowych korników... i nie było to wcale w Puszczy Bialowieskiej...
wod4

Post autor: wod4 »

Bronislaw_n pisze:Czy moze mi ktos wytlumaczyc, co oznacza ponizsze zdanie wygloszone przez wspomniana pania?:

Cytat:
"To pokazuje, że szkodniki te rozwijają się w postępie geometrycznym"
Zapewne chodzi o gwałtowny przyrost liczebności populacji, zbliżony dynamiką do postępu geometrycznego...
Jakby co, Poczytaj sobie na nieleśnej stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego:
http://tpn.pl/poznaj/zwierzeta/kornik-drukarz
Malutki cytat z tejże:
Jeżeli jednak dojdzie do zaburzeń w tej dynamicznej równowadze, następuje wzrost agresywności kornika drukarza. Dzieje się tak na skutek wzrostu liczebności jego populacji w warunkach obfitości bazy lęgowej (np. w postaci świeżo powalonych lub złamanych świerków) i/lub osłabienia drzew, które nie mogą skutecznie się bronić przed nalatującymi chrząszczami kornika. Dochodzi do grupowego zamierania drzew, przy czym skutecznie zasiedlane są drzewa o coraz lepszej kondycji. Mówimy wówczas o tzw. gradacji, lub inaczej – masowym pojawie kornika.
wod4

Post autor: wod4 »

Tutaj Masz jeszcze opracowanie dr Krzysztofiaka (absolwenta uniwersyteckiego wydziału biologii) o gradacji drukarza w Wigierskim Parku Narodowym.
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 4276,d.d24
Niestety, opracowanie to nie ma certyfikatu organizacji pozarządowych, które wszystko wiedzą najlepiej... 8)
Tylko IBL ma wole publikacji takich opracowań...dlatego organizacje pozarządowe tym publikacjom nie wierzą... one mają dogmat "samoregulacji" w przyrodzie... tak właśnie samowyregulowaly się dinozaury i tysiące różnych gatunków..., ale to nie możne zachwiać dogmatem... 8)
wod4

Post autor: wod4 »

Bronislaw_n pisze:zaatakowanie zdrowych drzew przez kornika
A co to znaczy "zdrowe drzewo"? Czy drzewo osłabione w wyniku spadku poziomu wód gruntowych jest zdrowe, czy chore?
Organizacje "ekologiczne" zgodnie twierdzą,że w Polsce nastąpił istotny spadek poziomu wod gruntowych (przeciętnie o ponad 1 metr) i powoduje to osłabienie drzewostanów, zwłaszcza płytko ukorzenionych (takich jak świerk) i straszą nas że to grozi zagładą w przyrodzie...
... po czym te organizacje natychmiast o tym same zapominają i traktują te świerki jako całkowicie zdolne do "samoregulacji"...

Jestem dziś całkowicie zdrowy, ale osłabiony wędrówką po podmarzniętym olsie. Twoim zdaniem takiego zdrowego człowieka jak ja może zaatakować infekcja wirusowa, czy najpierw trzeba mi utoczyć litr krwi?... :twisted:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Bronislaw_n pisze:Scislej chodzi mi o rozwoj w postepie geometrycznym... ??
Chodzi o przypadek, gdy pierwszy wyraz ciągu jest dodatni, a iloraz jest większy od 1. Wówczas wyrazy ciągu geometrycznego rosną wykładniczo – ciąg jest rozbieżny do nieskończoności. Drugi przypadek (gdy iloraz jest mniejszy od -1, kiedy wyrazy ciągu geometrycznego również rosną wykładniczo – ciąg jest rozbieżny (nie ma granicy)) nie wchodzi chyba w grę :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Bronislaw_n pisze:Scislej chodzi mi o rozwoj w postepie geometrycznym...
Kornik drukarz w jednym okresie wegetacyjnym przy sprzyjających warunkach może wyprowadzić nawet cztery generacje. W szczególnie sprzyjających warunkach z jednego osobnika może powstać dziesięć tysięcy osobników w ciągu roku.... pamiętam, jakby co, że do rozmnażania trzeba przynajmniej dwóch osobników.

Czy taki rozwój wyczerpuje dla Ciebie pojęcie postępu geometrycznego?
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Można bawić się w grę słów i łapać za słowa. Faktem niezaprzeczalnym jest to, że kornik drukarz "zjada" Puszczę Białowieską, leśnicy mają związane ręce, a decydenci dziwnie nabierają wody w usta.
DLa zgłębienia wiedzy nt. kornika polecam "Kornik i jego rola w ekosystemach leśnych" Monografia pod redakcją Wojciecha Grodzkiego, Warszawa 2013.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
ODPOWIEDZ