Miąższość grubizny dębu 20 letniego

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

wod4

Post autor: wod4 »

Mimo, że zdjęcia małe, widzę na pierwszym listki debowe wiszące na pędzie. Jest to więc dąb.
Jeśli pierśnicę pomierzono w korze, to interpolując dane ze skanu Stena, wychodzi miąższość grubizny bez kory: 1,41m3
To drzewo ma sporo więcej niż 20 lat :)
moondriver
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3145
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: z Księżyca;)

Post autor: moondriver »

idzi, Twoje zdjęcia są tak małe, że ciężko się 'połapać' co to za gat. drzewa; nie zmniejszaj ich.
idzi6
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 13:18

Post autor: idzi6 »

Kod: Zaznacz cały

Jeśli pierśnicę pomierzono w korze, to interpolując dane ze skanu Stena, wychodzi miąższość grubizny bez kory: 1,41m3
Bardzo dziękuję.
Mimo, że teraz mam więcej wątpliwości z policzeniem wartości rynkowej tego drzewa, to chciałam wszystkim i każdemu z osobna podziękować. Nie spotkałam drugiego takiego forum, gdzie są tak życzliwi i chętni do pomocy ludzie
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Miąższość grubizny dębu 20 letniego

Post autor: crocidura »

A współczynnik przeliczeniowy, żeby tą miąższość na WB0 przeliczyć?

Przecież w podanej przez wod4 miąższości jest cała grubizna (drewno grubsze niż 7 cm w korze). A WB0 to grubsze niż 20 cm... pomijam wady drewna.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Drażni mnie to przeliczanie wartości na klasę B bo w tych drzewach, jeśli dobrze widzę ne zdjęciach, to klasy B nie wymanipuluje...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

idzi6 pisze:wartości rynkowej tego drzewa
Może się czepiam ale: drzewa mają ocenianą przed ogłoszeniem przetargu wartość rynkową (np. w urzędach gminy) - w lasach wartość ma pozyskane drewno.

Nalegam na odkrycie rąbka tajemnicy na jakiej uczelni (kierunku) o taką wycenę pytają.
idzi6
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 13:18

Post autor: idzi6 »

Na wykładzie dano nam taki materiał jak w załączniku - Kraków.
Uwierzcie mi, że kompletnie nie wiem jak wycenić to drzewo :(
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
idzi6
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 13:18

Post autor: idzi6 »

Chodzi o policzenie wartości rynkowej gruntu wraz z tym drzewem, ma to być operat szacunkowy. I jak wartość gruntu policzyłam, tak na drzewie utknęłam i już nic nie wiem, w którą stronę to ruszyć.
idzi6
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 13:18

Post autor: idzi6 »

Znalazłam jeszcze w necie materiał, gdzie w pkt. 4.1.2 również podany jest ten wzór na liczenie pojedynczych drzew.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
wod4

Post autor: wod4 »

idzi6 pisze:Uwierzcie mi, że kompletnie nie wiem jak wycenić to drzewo :(
Tabelaryczną miąższość grubizny do wzoru już Masz.
Teraz trzeba z najbliższego nadlesnictwa zdobyć:
- cenę za 1m3 surowca klasy WB0 So 2 (w drugim stopniu grubości),
- stawkę za 1m3 stosowaną w nadleśnictwie przy zrywce drewna wielkowymiarowego (żeby z ceny i stawki uzyskać ułamek będący współczynnikiem do wzoru)
Podstawić wszystkie liczby w odpowiednie miejsca wzoru i ... koniec !!
Będziesz miała wynik zgodnie ze wzorem, którego wymaga wykładowca.
A że tak wyliczona "wartość" będzie zupełnie oderwana od rzeczywistej wartości .... to zupełnie inna bajka.
I dla Ciebie informacja na przyszłość, że ceny wyliczone zgodnie z procedurami przez rzeczoznawców, niejednokrotnie nie mają nic wspólnego z faktyczną wartością wycenianych obiektów :wink:
Ale w sprawozdaniu Napisz, że ten dąb ma ... na przykład ... 74 lata ... :D
(Zakładam, że Wiesz co to jest pierśnica i własciwy pomiar nam tu Podałaś. W przypadku drzew spłaszczonych w miejscu pomiaru pierśnicy- podaje się wymiar najmniejszy... )...
idzi6
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 13:18

Post autor: idzi6 »

Ale w sprawozdaniu Napisz, że ten dąb ma ... na przykład ... 74 lata ... :D
Przyjęłam, ze ten dąb ma 80 lat, zadzwoniłam do nadleśnictwa, cenę WBO2 podali mi... :)
(Zakładam, że Wiesz co to jest pierśnica i własciwy pomiar nam tu Podałaś. W przypadku drzew spłaszczonych w miejscu pomiaru pierśnicy- podaje się wymiar najmniejszy... )...
Tak wiem, pierśnicę zmierzyłam na wysokości 1,30m, wysokość dalmierzem, więc myślę, że to jest ok :)
Zastanawiam się tylko czemu powiedziano, że to jest dąb 20-letni? Ale to już nie ważne. Naprawdę bardzo dużo rzeczy dowiedziałam się w przeciągu tych paru dni :) I wszystkim bardzo dziękuję. Jesteście WIELCY :brawo:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

wod4 pisze:W przypadku drzew spłaszczonych w miejscu pomiaru pierśnicy- podaje się wymiar najmniejszy...
Ale w założeniach do zadania ma przykazane dwa pomiary i średnią:
... - Pomiarze pierśnicy dwukrotnie klupą / średnicomierzem/ lub pomierzenie obwodu pnia taśmą i wyliczenie pierśnicy z wzoru na obwód koła, średnią arytmetyczną z pomiarów zapisujemy w cm, ...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

idzi6 pisze: I wszystkim bardzo dziękuję. Jesteście WIELCY :brawo:
Każdemu, kogo uważasz za pomocnego, możesz kliknąć "Pomógł"... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Piotrek pisze:Ale w założeniach do zadania ma przykazane dwa pomiary i średnią:
Zdaje się, ze nasza PN i warunki techniczne nakazują brać średnią - nie najmniejszą.

No i faktycznie istnieje metoda z przelicznikiem o którym nie słyszałem (tab.5 z linku). Człowiek jednak całe życie się uczy. Teraz już tylko zastanawia mnie czy rynkowa cena sprzedaży to cena detaliczna, czy średnia z przetargów...
wod4

Post autor: wod4 »

crocidura pisze:Zdaje się, ze nasza PN i warunki techniczne nakazują brać średnią - nie najmniejszą.
W tych przepisach stoi, że:
- grubość dolna, znamionowa i pierśnica mają być podawane według najmniejszej średnicy;
- średnica (ze środka długości) i w grubszym końcu mają być podawane przeciętne.
Jedynie rozmiar wad (na przykład zgnilizna) na każdym z tych przekroi ma byc odnoszona w stosunku do przeciętnych.
Na marginesie: po wejściu Polski do UE wszystkie Polskie Normy dotyczące surowca drzewnego wypadły z ewidencji Polskiego Komitetu NMiJ. Więc te normy niby bsą, ale nie obowiązują...
Warunki techniczne natomiast, obowiązują tylko LP i tych, którzy podpisując umowę je zaakceptują ...
wod4

Post autor: wod4 »

poprawka:
- średnica (ze środka długości) i w GÓRNYM końcu mają być podawane przeciętne.

wyjątkiem drewno kłodowane, gdzie także górny koniec ma być mierzony po najmniejszej średnicy
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

crocidura pisze:zastanawia mnie czy rynkowa cena sprzedaży to cena detaliczna, czy średnia z przetargów...
A może ta ogłaszana przez GUS na podstawie sprawozdań C-01?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wod4

Post autor: wod4 »

W 2002 roku weszło w życie rozporządzenie MŚ w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu. W tym rozporządzeniu wycena wartości d-stanów oparta jest na nowych tablicach wskaźników wartości d-stanów wyrażonych w m3 drewna i cenach 1 m3 drewna podawanych w komunikacie Prezesa GUS. I to oczywiście obowiązuje.
Metodykę, którą już kilkoro uczestników forum chce tu stosować (na życzenie swoich wykładowców) wynika z rozporządzenia RM z 21 września 2004 w sprawie wyceny nieruchomości. I tam jest napisane, że cenę drewna, skorygowaną o koszty jego pozyskania i przemieszczenia do miejsca odbioru transportem mechanicznym, przyjmuje się z rynku lokalnego albo nadleśnictwa właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. I to też obowiązuje. Ale tam jest też napisane, że cenę drewna przyjmuje się jako średnią ważoną z uwzględnieniem rodzaju sortymentów sprzedawanego drewna.
Wykładowcy natomiast sięgają do starego i już nieobowiązującego zarządzenia MLiPD z 23 sierpnia 1985 r w sprawie zasad ustalania wartości drzewostanów, zgodnie z którym stosowane były tablice wartości d-stanów, których przeliczniki odnosiły się do surowca tartacznego sosna II klasy jakości, i tam stosowano ów wzór, który tak nas obecnie dziwi.
Z tego wszystkiego wykładowcy zrobili sobie taki „kompot” i tak wymagają od studentów, jak to widać w wątku…
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

wod4 pisze:Z tego wszystkiego wykładowcy zrobili sobie taki „kompot” i tak wymagają od studentów, jak to widać w wątku…
No wiesz... Od wykładowcy nikt nie wymaga aby znał aktualnie obowiązujące przepisy. :) No i w końcu zawsze może powiedzieć, że uczy "w ujęciu historycznym" :lol:

PS. A określenie "sosna II klasy jakości" z 1985 roku ma się nijak do określenia "sosna WB0" z KJW...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dlatego też mamy część wykładowców takich, jakich mamy ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ