mLas mini na Androida - za darmo

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

wod4

Post autor: wod4 »

artur.m pisze:mLas mini jest aplikacją darmową. Jest i będzie. Nie jest też aplikacją testową.


Nie jest też tajemnicą, że piszemy mLas Inżyniera oraz mLas Inżyniera Lite na Androida. mLas mini to nasza pierwsza aplikacja androidowa, na której trochę uczyliśmy się pisać pod ten system operacyjny (i budowaliśmy jako jądro innch aplikacji). Jeśli udostępnimy coś płatnego na rynku to będą to właśnie mLas Inżyniery, tMap, może coś jeszcze.

Do mLas mini będziemy dodawać powoli pewne funkcjonalności, ale nie oczekujcie proszę, że zrobimy wszystko co potrzeba już teraz - bo trochę to kosztuje.
gajowwy, To Powinieneś z powyższego wyciągnąć wnioski, skoro Przeczytałeś :)
Baobab
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 27 mar 2014, 20:07

Post autor: Baobab »

Witam w temacie. Mam Androida 4.2. Wgrałem pochodne na kartę sd. Po zaimportowaniu elegancko je widać, jak połączę się z geoportalem to wszystko dobrze współgra. Ale z racji bardzo częstego braku zasięgu i tragicznego transferu danych chciałem pracować off-line i wgrać ortofotomapę leśnictwa, ale nie udało mi sie to. Może ktoś już to rozpracował?
gajowwy pisze: Po drugie, jeśli już wykorzystują to mają rejestratory z wbudowanym odbiornikiem GPS i aplikacją e-Las i to tam robią swoje "pomiary".
Nie wszędzie i nie zawsze masz ze sobą rejestrator. Telefon raczej zawsze. Po za tym rejestrator to niezły klocek i wykorzystuję go tylko jak potrzebuję zrobić w miarę dokładne pomiary.
E-las to jakaś katastrofa. Przynajmniej tak ze dwa lata temu była. Naszczęscie nadl. kupiło mLas Inż do rejestratorów i to jakoś w miarę chodzi. Przetestowaliśmy ostatnio w pomiarach dalmierz laserowy i powiem, że to super sprawa. Bardzo przyśpiesza pracę i zwiększa dokładność pomiarów. A w przypadku jakiś błędów, bardzo szybko można taki pomiar ponowić. Polecam.
gajowwy pisze:Po czwarte - po co wywarzać otwarte drzwi? Bierzemy tablet z Androidem i wbudowanym odbiornikiem, wgrywamy Qgisa i proszę bardzo możemy robić co nam do głowy przyjdzie z naszą LMN.
I wsadzamy tablet w tylnią kieszeń spodni i idziemy wyznaczać trzebież...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67090
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie wiem, czy to się da łatwo zrobić, ortofotomapy sporo ważą, zaś telefony zwykle ilością pamięci nie grzeszą.
Baobab
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 27 mar 2014, 20:07

Post autor: Baobab »

Mam smartfona z sporą pamięcią RAM i ROM. Ortofotomapa leśnictwa "waży" ok. 4 GB. Poprostu przy imporcie mLas "nie widzi" plików ortofoto zapisanych w folderze. Dlaczeg, nie wiem? Rozszerzenia .aux, .tfw, .tif, tif.xml
rab
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 25 sty 2009, 12:44
Lokalizacja: tu i tam

Post autor: rab »

Baobab pisze:Mam smartfona z sporą pamięcią RAM i ROM. Ortofotomapa leśnictwa "waży" ok. 4 GB. Poprostu przy imporcie mLas "nie widzi" plików ortofoto zapisanych w folderze. Dlaczeg, nie wiem? Rozszerzenia .aux, .tfw, .tif, tif.xml
I niestety nie zobaczy. to że są widoczne zobrazowania z geoportalu to dzięki usłudze WMS,a lokalnie program nie wspiera formatów rastrowych tj.: tiff czy jpg

Moze wersja lite za ok 800 zł będzie to potrafiła, choć w testach tego nie było
DB
Caprimulgus
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 18:52

Post autor: Caprimulgus »

Wtiajcie!
MAm pytania - czy istnieje możliwosć byś darmowo pobralam do mlas mini malke z numerami oddzialow? Pobralam program do telefonu oraz do tableta natomiast nie znalazlam nic gdzie widac numery oddzialow, zaden sposob.. mapy gospodarstwe nie dzialają. Na komputer uzywam QGIS ale na tablet chcialabym szybkiego programu- ktory z GPS em pokazuje gdzie jestem... Mozna za darmo?

pozdrawiam i dzięki
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2616
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Caprimulgus można uśmiechnij się do Inż nadzoru albo osoby od map numerycznych w nadleśnictwie . Poproś o warstwy pochodne i je wgraj , będzie ci chodziło . Jak będziesz miała problem z wgraniem to pisz na PV . Jest jeszcze instrukcja na stronie producenta .
Caprimulgus
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 18:52

Post autor: Caprimulgus »

no ja z usmiechem troche mam klopot :)) ale sie straram.. bo z stronach internetowych nie da sie na androida mapke nagrac.. - myślalam ze to moje limitowane umiętnośći.. Tak szczerze mówiąc by bylo wygoda jak w nocy mam prowadzic licząc lelki.. troche krucho z znalezeniem slupek i drogi oraz patrzyc bys nie spadlam do blota z autem..

pozdrawiam i dzieki..
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Kuna lesna pisze:primulgus można uśmiechnij się do Inż nadzoru albo osoby od map numerycznych w nadleśnictwie . Poproś o warstwy pochodne i je wgraj , będzie ci chodziło
Potwierdzam, to działa.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Caprimulgus
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 18:52

Post autor: Caprimulgus »

OK zbieram sie do usmiechu.. jako stara baba mi slabo wychodzi..
Pytanko - poza inzenierem nadzoru jaki stanowisko w nadlesnictwie ma dostep / mozliwosc nagrania tego? Czy to legalne dac tego (- ja nie jestem lesniczym..)? Moze od zastępca nadlesniczego zacząc? A te mapy są tylko na teren danego nadleśnictwa? (niestety nasz kwadrat 5x5 km znajduje sie na terenie 2 nadleśnictw).
Jaki to duzy plik? mam tam z laptopem sie pojawic czy tabletem? a jak to na android ?
moze znow bedzie bez nowej technologii.. szukania slupka z latarką.. :)) Taka byłam dumna ze z pomocą qgis moglam już trochę z tymi makpami robić porządek..
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2616
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

U nas tylko leśniczowie , inż nadzoru oraz dział techniczny mają uprawnienia do korzystania ( ale wiem że w innych nadleśnictwach nie ma takich obostrzeń ) . Co do samych warstw pochodnych jest to nieduży folder z kilkunastoma warstwami tematycznymi wagi ok kilku mb . Taki plik wgrywasz na tablet i po otwarciu programu w ustawieniach zaznaczasz skąd ma program czerpać dane warstwowe .
Co do 2 nadleśnictw to nie wiem jak to będzie działało i czy uda ci się skołować te warstwy pochodne .
Tak na marginesie a do czego potrzebna ci jest mapa numeryczna nadleśnictwa ?
Caprimulgus
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 18:52

Post autor: Caprimulgus »

Ja tylko potrzebuje mapke z numerami oddzialow. Do lepiej orientacji.. Wykonuje liczenia ptakow na danym obszarze - wszystkie zręby musze sprawdzić lepiej sie robi ze pomoca techniki niz mapkami drukowanimi.. ale jak tak skomplikowany to moze zostanie stara metoda.. moze nagram tylko granice na mlas lub qgis . Na laptop znalazlam darmowe mapki z oddzialami - na androida widze ze jest to klopot..
Ale zaczynam sie usmiechac - moze sie uda gdzies to znalezc :).
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Caprimulgus pisze:Ja tylko potrzebuje mapke z numerami oddzialow. Do lepiej orientacji.. Wykonuje liczenia ptakow na danym obszarze - wszystkie zręby musze sprawdzić lepiej sie robi ze pomoca techniki niz mapkami drukowanimi.. ale jak tak skomplikowany to moze zostanie stara metoda.. moze nagram tylko granice na mlas lub qgis . Na laptop znalazlam darmowe mapki z oddzialami - na androida widze ze jest to klopot..
Ale zaczynam sie usmiechac - moze sie uda gdzies to znalezc :).
Jaki region kraju? A ściślej - która rdlp?
Bo dla niektórych są pewne mapy w internecie. Co prawda nie na telefon, ale ogólnodostępne ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Caprimulgus
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2014, 18:52

Post autor: Caprimulgus »

wojewodzstwo Lubuskie, rdlp Szczecin. JEst mapa na qgis (wms od bdl), ale nie na androida - nie w takim formacie jak moglabym do jakkolwiek GPS uzywac. Lub moje umietnosci są ograniczone :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

No niestety, dla RDLP Szczecin nie ma :(
Są tylko te:

http://www.buligl.pl/web/buligl/mapy
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Lachenllula
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 16:55

Post autor: Lachenllula »

Może zabawię się w archeologa, ale czy jest obecnie jakaś apka na Andorida, która umożliwia otworzenie map z BDL (http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy) z warstwą oddziały?
Bird is the word
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2616
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

tak Locus i Mapit
Awatar użytkownika
Lachenllula
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 16:55

Post autor: Lachenllula »

Super, która polecasz?
Bird is the word
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2616
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Mapit i fajnie wykupić wersję pro bo można robić pomiary i je edytować.
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Pobrałem Locusa i nie mogę wyświetlić opisów takasacyjnych. Czego moze dotyczyć problem? Widzę granice oddziałów i wydzieleń a opisów taksacyjnych nie .
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
ODPOWIEDZ