mLas mini na Androida - za darmo

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piepan
początkujący
początkujący
Posty: 33
Rejestracja: sobota 27 cze 2009, 22:08
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: piepan »

Capricorn pisze:Pytasz, czy zaznacza liniami kolejne punkty? Zaznacza zaznacza też wewnętrzną stronę poligonu. Po zatwierdzeniu masz możliwość podejrzenia powierzchni i obwodu poligonu.
Tak tak kolwjne punkty z pomiaru automatycznego. Ok nakresliłeś mi wiele od jutra zaczynam testy. Mam nadzieje ze bedzie ok. Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67108
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Będzie dobrze. Od lat żywam i się nie zawiodłem :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Od lat żywam
Fakt, pare lat już żyjesz. Sorki - żywasz. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67108
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Cholerka... Dobrze, że nie poprawił na "spożywam" bo by szefostwo miało zagwozdkę, co ja w robocie wyprawiam. Ten telefon mnie nienawidzi :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
kokoniarz
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 01 lip 2018, 01:53

Post autor: kokoniarz »

Nie jestem leśnikiem, ale podczas buszowania w Internecie trafiłem na mLas mini oraz BDL Lasy. Wszystko to działa na takiej zasadzie, jak Geoportal, czyli on-line (w przeciwieństwie np. do Mapy.cz, gdzie można ściągnąć mapę off-line i używać jej jako zamiennika klasycznej składanej papierowej mapy). Są to jednak pliki o tak dużej wadze, że mapa ściąga się na urządzenie (np. smartfon lub komputer) w czasie rzeczywistym w małych fragmentach (pobiera się tylko to, na co patrzymy i co właśnie przybliżamy).

1. Lasy kojarzą mi się z brakiem zasięgu GSM (LTE) oraz WiFi. Jakim cudem leśnicy zachwalają aplikację mLas mini, skoro wymaga ona stałego i dość szybkiego połączenia z Internetem?

2. Jako rowerzysta-hobbysta posiadam smartfona Android i nawigację pieszego Garmin eTrex 20. Czy moglibyście mi Państwo polecić (najlepiej na Garmina, bo bateria jest wytrzymalsza) jakieś darmowe mapy w języku polskim i działające on-line (tj. z namierzaniem GPS), na których ponumerowane będą drogi leśne (tzw. dojazdy pożarowe)?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67108
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

skoro wymaga
Od leśników nie wymaga :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
kokoniarz
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 01 lip 2018, 01:53

Post autor: kokoniarz »

Capricorn pisze:
skoro wymaga
Od leśników nie wymaga :)
To znaczy?
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Pewnie chodzi o intranet...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67108
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Leśnicy mają dostęp do map, więc nie muszą korzystać w lesie z internetu :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
kokoniarz
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 01 lip 2018, 01:53

Post autor: kokoniarz »

Capricorn pisze:Leśnicy mają dostęp do map, więc nie muszą korzystać w lesie z internetu :)
I leśnicy (Wy), i ja (nie-leśnik) pobieramy ze sklepu Google tę samą aplikację o nazwie mLas mini.
Aplikacja niewiele waży, bo nie zapisuje na pamięci urządzenia całej mapy, ale pobiera ją każdorazowo w małych fragmentach. Skoro i leśnicy, i ja, używamy w lesie tej samej aplikacji, to i leśnicy, i ja potrzebujemy Internetu. Z Waszych odpowiedzi wynika co innego, więc proszę o wyjaśnienie. Osobiście widzę kilka możliwości:

a) Używacie innego oprogramowania, które w swojej pamięci (offline) ma mapy w całości (np. OSMapa),
b) Zmodyfikowaliście aplikację mLas mini, dogrywając ogromne mapy do pamięci swoich urządzeń,
c) W miejscach korzystania z mLas mini macie jednak dostęp do Internetu (np. satelitarnego).

Jeśli Wasza aplikacja mLas mini nie pobiera na bieżąco mapy z Internetu, to ja też tak bym chciał :)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

kokoniarz Mlas mini obsługuje 2 typy map wektorowe do której ty nie masz dostępu i WMS tak jak geoportal , BDL itd . Mapy wektorowe są tworzone przez Lasy i maja klauzule poufne więc zostaje ci tylko BDL .
Polecam ci bardziej dwie aplikacje ogólnodostępne MapIt oraz Locus .
kokoniarz
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 01 lip 2018, 01:53

Post autor: kokoniarz »

Kuna lesna pisze:kokoniarz Mlas mini obsługuje 2 typy map wektorowe do której ty nie masz dostępu i WMS tak jak geoportal , BDL itd . Mapy wektorowe są tworzone przez Lasy i maja klauzule poufne więc zostaje ci tylko BDL .
Polecam ci bardziej dwie aplikacje ogólnodostępne MapIt oraz Locus .
Uprzejmie dziękuję za wyjaśnienie.
Czy mapy wektorowe nie powinny być udostępnianie w trybie udip/ponowne wykorzystanie sektorowe?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

kokoniarz pisze:Czy mapy wektorowe nie powinny być udostępnianie w trybie udip/ponowne wykorzystanie sektorowe?

A niby dlaczego , mapy te maja dużo danych przedsiębiorstwa które niestety nie powinny być udostępniane . Nie są to mapy typowo graficzne ale mają dużo informacji w tzw atrybutach . BDL udostępnia dane niestanowiące tajemnice przedsiębiorstwa czyli to co widać jest mocno okrojone .
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169950
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kuna lesna pisze:Mapy wektorowe są tworzone przez Lasy i maja klauzule poufne
Oczywiście nie w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
.ziemowit
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 01 lip 2018, 18:07

Post autor: .ziemowit »

Czy można jakoś wyeksportować mapę BDL (cały kraj lub województwo) do pliku IMG albo instalatora BaseCamp?

Chciałbym wgrać ją na kartę pamięci albo zainstalować poprzez Garmin BaseCamp. Mam nadzieję, że znajdzie się jakiś leśnik, który poza pracą nie korzysta ze sprzętu pracowniczego, a lubi piesze wędrówki albo jazdę rowerem po lesie i korzysta z jakichś fajnych darmowych map.
kokoniarz
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 01 lip 2018, 01:53

Post autor: kokoniarz »

Dla potomności odpowiedź z BDL:

1. Mapy LP są udostępniane jako pliki SHP (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/wniosek), czyli popularne pliki GISowe nadające się raczej na oprogramowanie stacjonarne. Aby działały na urządzeniach Garmin czy różnych aplikacjach w systemie Android, trzeba je przekonwertować --> JAK TO ZROBIĆ?

2. LP pracują nad aplikacją mobilną BDL, która będzie działac m.in. w systemie Android. Premiera w listopadzie 2018 roku. W międzyczasie startują aplikacje regionalne (https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne).

3. Darmowe aplikacje dla systemu Android, które są polecane do podpięcia usługi WMS, czyli np. otwierania adresów do mapy BDL, to: (1) Mapit GIS - Kolektor danych i pomiary GPS i (2) Geoportal Mobile. Na komputerze stacjonarnym zaleca się używanie QGIS, do którego można ponadto wgrać pliki SHP.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

kokoniarz pisze:1. Mapy LP są udostępniane jako pliki SHP
To raczej rzadko jest udostępniane ale oczywiście można spróbować .
Ja na jedną z podanych aplikacji MapIt tworzę z plików SHP lub WMS mapę w mbtills . Do tego służy program MilTill który zapisuje mapy w mbtills.
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

Oczywiście że można.
Na stronie BDL masz zakładke pobierz dane. Składasz zamówienie na konkretne Nadleśnictwa i Ci przysyłają paczkę z danymi ot to cała filozofia.....
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kokoniarz pisze:Aby działały na urządzeniach Garmin czy różnych aplikacjach w systemie Android, trzeba je przekonwertować --> JAK TO ZROBIĆ?
No właśnie. Jak?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

Kuna lesna pisze:
kokoniarz pisze:1. Mapy LP są udostępniane jako pliki SHP
To raczej rzadko jest udostępniane ale oczywiście można spróbować .
Ja na jedną z podanych aplikacji MapIt tworzę z plików SHP lub WMS mapę w mbtills . Do tego służy program MilTill który zapisuje mapy w mbtills.
A nie jest tak, że pliki shp są zawsze udostępniane na wniosek zainteresowanego ? (oczywiście odpowiednio okrojone) Pamiętam, że było takie pismo - wnioski o udostępnienie informacji o środowisku dotyczące warstw shp odsyłać do BDL.
ODPOWIEDZ