sprzedaż lasu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

belski11
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 17:48

sprzedaż lasu

Post autor: belski11 »

witam, mam pytanie..chce sprzedac 0,55 ha lasu olchowego ale tak..
opcja nr. 1:
sprzedaz samego drzewa...moje pytanie dotyczy tego czy to po mojej stronie lezy obowwiazek zalatwiania pozwolen na wycinke lasu??? (las ponizej 100 lat) czy ma sie tym martwic osoba która to kupi? a moze jest cos jeszcze..
opcja nr. 2:
sprzedaz lasu z gruntem...jak wyglada sama procedura sprzedazy..? nie chodzi mi o cene bo sam ja ustalilem bez zadnych rzeczoznawców..po prostu na podstawie ogloszen (woj podlaskie). Po której stronie leza oplaty notarialne..? a moze sa jeszcze jakies czynnosci administracyjne o których nie mam pojecia..

prosze o pomoc
i z góry dzieki
ps
początkujący
początkujący
Posty: 54
Rejestracja: środa 28 mar 2012, 09:32
Lokalizacja: z lasu :-)

Re: sprzedarz lasu

Post autor: ps »

belski11 pisze:witam, mam pytanie..chce sprzedac 0,55 ha lasu olchowego ale tak..
opcja nr. 1:
sprzedaz samego drzewa...moje pytanie dotyczy tego czy to po mojej stronie lezy obowwiazek zalatwiania pozwolen na wycinke lasu??? (las ponizej 100 lat) czy ma sie tym martwic osoba która to kupi? a moze jest cos jeszcze..
opcja nr. 2:
sprzedaz lasu z gruntem...jak wyglada sama procedura sprzedazy..? nie chodzi mi o cene bo sam ja ustalilem bez zadnych rzeczoznawców..po prostu na podstawie ogloszen (woj podlaskie). Po której stronie leza oplaty notarialne..? a moze sa jeszcze jakies czynnosci administracyjne o których nie mam pojecia..

prosze o pomoc
i z góry dzieki
Opcja 1 Po stronie sprzedającego leży legalizacja pozyskania /ponieważ to on odpowiada za zgodność pozyskania z upul /

Opcja 2 Ten który kupi od Ciebie będzie zobowiązany do "załatwienia formalności"
Opłaty notarialne obciążają zazwyczaj kupującego /ustalając cenę sprzedaży warto to uzgodnić z kupującym . /
belski11
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 17:48

Post autor: belski11 »

nie no tak..naturalnie ze sprzedajacym uzgodnic:)
dzieki za szybka odpowiedz:)
ps
początkujący
początkujący
Posty: 54
Rejestracja: środa 28 mar 2012, 09:32
Lokalizacja: z lasu :-)

Post autor: ps »

belski11 pisze:nie no tak..naturalnie ze sprzedajacym uzgodnic:)
dzieki za szybka odpowiedz:)
nie wiem za bardzo z czego się śmiejesz ?
Napisałem Ci jak do tematu podejść od strony praktycznej by nie było żadnych wątpliwości , bo jeśli chcesz wiedzieć jak to wygląda od strony prawnej to część opłat jest "solidarna" dla stron umowy , część obciąża kupującego a niektóre ponosi sprzedający .


http://www.rotundabielsko.com/oplaty.asp

http://zapytaj.morizon.pl/questions/kos ... sprzedazy/
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169509
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Sprzedając drzewa, nadal jesteś właścicielem lasu i masz obowiązek ponownego zalesienia, bo pewnie w ewidencji ów grunt figuruje jako las. Raczej wątpliwym jest, cobyś uzyskał zgodę na tzw. zrąb zupełny, czyli wycinkę wszystkich drzew. Zaproś miejscowego leśnika, zajmującego się nadzorem nad lasami prywatnymi, zapoznaj się z zapisami uproszczonego planu urządzenia lasu (powinien być w Starostwie) i dopiero będziesz wiedział co i jak.
Sprzedając grunt zalesiony, wszystkie te powyższe czynności spadają na kupującego, jako nowego właściciela.
Zatem decyzja należy do Ciebie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
sosnowik
leśniczy
leśniczy
Posty: 665
Rejestracja: wtorek 25 lip 2006, 16:03

Post autor: sosnowik »

Przez ciekawość - za ile to sprzedajesz? Sprzedając same drewno na pniu - czy wiesz, ile go tam jest?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Moim zdaniem ani w opcji1 ani w opcji 2 nikt tego nie kupi. W każdym razie nikt trzeźwo myślący. Nie widzę w takiej transakcji żadnego interesu po stronie kupującego. To nie jest inwestycja na której by można zarobić. To już lepiej pieniądze na lokacie umieścić albo grać nimi na giełdzie. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ps
początkujący
początkujący
Posty: 54
Rejestracja: środa 28 mar 2012, 09:32
Lokalizacja: z lasu :-)

Post autor: ps »

Na pewno kupi , kwestia ceny ...

W opcji 1 kupi na pewno , w opcji 2 też będzie chętny ale tu oczekiwania sprzedającego i kupującego mogą się mocno różnić ... ziemia pod lasem ma małą wartość jeśli nie da się jej przekwalifikować lub jest to nieopłacalne ze względu na położenie działki .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

ps pisze:W opcji 1 kupi na pewno
Ale na opcję pierwszą sprzedający nie uzyska zgody. Nie można wyciąć w pień tego lasku.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:Ale na opcję pierwszą sprzedający nie uzyska zgody. Nie można wyciąć w pień tego lasku.
A to skąd wiadomo?
belski11 pisze:0,55 ha lasu olchowego (...) (las ponizej 100 lat)
Wiek rębności dla lasów prywatnych jest niższy niż dla LP

Kontakt z osobą nadzorującą gospodarkę w lasach niepaństwowych konieczny- tam można uzyskać potrzebne informacje.
belski11
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 17:48

Post autor: belski11 »

mam zamiar w poniedzialek udac sie do lesniczego..popytam co i jak z tym laskiem...
a tak wogle to dzwonila do mnie osoba z ogloszenia ze jest zainteresowana tym drzewostanem, bo jest posrednikiem sprzedazy drewna jakos tak..
zapytalem o cene a on mi tak ze moze zaoferowac 140zl/m3 ale od tego odjac podatek, odjac koszty wycinki...wiec suma sumarów wyszlo mu 60 zl/m3..
czy to sprawiedliwa cena za olszki o srednicy 30 - 40 cm??
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169509
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

belski11 pisze:czy to sprawiedliwa cena za olszki o srednicy 30 - 40 cm??
Dla kupującego i owszem, dla Ciebie absolutnie nie. Te 60 zł/m3 to cena drobnicy opałowej w przybliżeniu, choć są nadleśnictwa, gdzie i ten sortyment kosztuje więcej. Zatem na tej transakcji wyszedłbyś jak Zabłocki na mydle. Zajrzyj do cenników drewna na stronie nadleśnictwa w Twojej okolicy.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
belski11
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 17:48

Post autor: belski11 »

no tak, ale to jest drobnica..:(
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169509
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Średnica 30-40 cm i Ty nazywasz to drobnicą?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
belski11
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 17:48

Post autor: belski11 »

to jak to sklasyfikowac?
belski11
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 17:48

Post autor: belski11 »

to od ilu do ilu jest drobnica???
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

belski11 pisze:to jak to sklasyfikowac?
belski11 pisze:to od ilu do ilu jest drobnica???
30 - 40 cm to już drewno wielkowymiarowe (niegdyś zwane "tartaczką"). Drobnica to drewno okrągłe o średnicy mniejszej niż 7 cm. Tyle mówią normy.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

belski11
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: środa 03 kwie 2013, 17:48

Post autor: belski11 »

a po nizej 30 cm?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169509
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Średnio wymiarowe, czyli tzw. papierówka, a gorszej jakości opał. W cennikach to odpowiednio S2 i S4 - mówiąc w wielkim skrócie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

belski11 pisze:a po nizej 30 cm?
Od 7 w cieńszym końcu do 24 w grubszym to drewno średniowymiarowe (papierówka, opał). A co do drobnicy to zapomniałem dodać, że te 7 cm to w grubszym końcu. :)

Szczegóły zobacz tutaj:
  1. Drewno małowymiarowe - http://www.wiki.lasypolskie.pl/doku.php ... ymiarowe-m
  2. Drewno średniowymiarowe - http://www.wiki.lasypolskie.pl/doku.php ... ymiarowe-s
  3. Drewno wielkowymiarowe - http://www.wiki.lasypolskie.pl/doku.php ... ymiarowe-w
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ