Sztachety z topoli.

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Fichtel pisze:ja to wiem
Ale w pierwszych postach troszkę chcieli mnie "zjeść", że drewno liściaste (topola/osika) nawet do pieca się nie nadaje

P.S. Topola to przecież drewno TWARDZIELOWE
:) Nie chcieli Cię zjeść, tylko Sten z Drwalnikiem wyrazili objegową opinię o topoli, która mija się z prawdą, bo jest opinią niezasłużoną. Ja też nie wiem gdzie, czy w Technikum Leśnym czy gdzie indziej wyrobiłem sobie o topoli podobne zdanie, że to szybkorosnący syf, taka "szmata" co się nawet do palenia nie nadaje. Moje pierwsze zaskoczenie przeżyłem jak ktoś kupił ode mnie moje prywatne topole, a później jak ktoś poszukiwał osiki na wiór... Hej! :D
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

niziołek pisze:... a później jak ktoś poszukiwał osiki na wiór... Hej! :D
Weź Ty teraz znajdź osikę w lesie... :D
A tartacznej (przynajmniej u nas) szukają
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Fichtel pisze:
niziołek pisze:... a później jak ktoś poszukiwał osiki na wiór... Hej! :D
Weź Ty teraz znajdź osikę w lesie... :D
A tartacznej (przynajmniej u nas) szukają
:D Jest dobre nie tylko na zapałczankę, ale nawet robi się z niej też sklejkę... To ten sam sotryment WB1 , ale osika jako jedyny łuszczarski liściasty może mieć w cieńszym końcu tylko 16 cm... Hej! :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niziołek pisze:taka "szmata" co się nawet do palenia nie nadaje.
A osika w zasadzie tylko do tego celu się nie nadaje. Mamy więc oto przykład błędnego wnioskowania z zaobserwowanych faktów: osika nie nadaje się do palenia wiec nie może nadawać się do żadnych innych, "szlachetniejszych" celów. Myślę, że to po prostu przeniesienie myślenia z innych liściastych. Taki buk jest doskonały do palenia i sprawdza się w innych zastosowaniach. Czyli - dobry do palenia = dobry w ogóle, niedobry do palenia = chłam do niczego :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
ludvik
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2477
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: szuflandia

Post autor: ludvik »

Z osiki 3 lata wstecz z kumplem wykonaliśmy ściany szopy , na 4 wkręty przykręcane na świeżo, później może trochę kręcić. No i jest Ameryka :D Stodoły w moich stronach też obija się drewnem topolowym. Poza osiką wszystkie inne to "sokory" :wink: ale też je wykorzystywano. Nie pamiętam tylko czy materiał osikowy nie charakteru drewna ciągliwego... może być wtedy taka sztacheta trochę moherowa. Niech jednak powiedzą Ci co takie deski mają. Wg mnie nadaje się :spoko:
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

No bo jak się użerało z Jaworem to się do śmierci ma alergię na osikę :lol: :lol: :lol:
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

magda55 pisze:No bo jak się użerało z Jaworem to się do śmierci ma alergię na osikę :lol: :lol: :lol:
:D U mnie na komleksówkach też za brzozę i osikę obniżano oceny. W młodniku w fazie CP nie było prawa ich być... Hej! :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
ludvik
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2477
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: szuflandia

Post autor: ludvik »

osika do palenia jest dobra. :) grzałem się nią zasilając "kozę". Daje długi płomień, nagrzewa rurę, no może ciut za szybko się pali. Za to przez szybkę płonąca wygląda całkiem ładnie :wink:
lionek
początkujący
początkujący
Posty: 47
Rejestracja: wtorek 11 gru 2012, 21:45

Post autor: lionek »

Ma jeszcze jedną zaletę, długi płomień elegancko czyści przewód kominowy :D
browar
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 11:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: browar »

Parę kubików topoli przepuściłem przez otwarty kominek - pali się pięknym ,jasnym płomieniem,prawie nie zostawia popiołu. Nie znam wydajności energetycznej, ale nie było zimno ;)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:
niziołek pisze:taka "szmata" co się nawet do palenia nie nadaje.
A osika w zasadzie tylko do tego celu się nie nadaje.
I znowu BŁĄD!!! :D
Zapytajcie kominiarza (bo mi nie uwierzycie) czym najlepiej czyścić piec i komin... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

ludvik pisze: może być wtedy taka sztacheta trochę moherowa.
"troszki" tak :) :twisted:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:Zapytajcie kominiarza (bo mi nie uwierzycie) czym najlepiej czyścić piec i komin... :wink:
To tak. Ale ja mam na myśli słabą wydajność. Osiki trzeba spalić znacznie więcej aby utrzymać tę samą temperaturę jaką daje np. buk czy grab. Literatura podaje na przykład, że przy wilgotności 25% wartość opałowa osiki wynosi 5,70 GJ/m³p a dla buka 8,61. Natomiast grab to już 10,00 :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
ludvik
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2477
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: szuflandia

Post autor: ludvik »

Chciał chłop sztachety a my ją do pieca :roll:
pandion
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 31 mar 2009, 13:31
Lokalizacja: znad wody

Post autor: pandion »

drwalnik pisze:... dobre do bicia ... ... krzywdy nie zrobią ...
widzę że kolega młodszej daty i na wiejskich zabawach nie bywał(pociągnięcie taką czuć jeszcze po kilku dniach) :wink: a na poważnie dobre i na sztachety i do palenia. Jedynie gwoździe na świeżo wbijać i otwory na śruby wiercić(po wyschnięciu twarde). W piecu pali się i mokra i sucha a kaloryczność zmienia się wraz z wilgotnością. Oczywiście grabowi nie dorówna, lecz jak koledzy wspomnieli najlepiej czyści komin :)
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

"Grunt to podejście"
Pawell
początkujący
początkujący
Posty: 84
Rejestracja: piątek 03 wrz 2010, 21:11
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Pawell »

Też właśnie zawoziłem kilka topoli na przetarcie. Właściciel tartaku mówił, że topola źle znosi namoknięcie -tzn. po przetarciu nie powinna zamoknąć, bo będzie się paczyć i gnić.
Choć podobno kiedyś była popularna jako budulec na stodoły itp. i jako oblicówka takich budynków.
Wiem, że we Włoszech robi się z niej najczęściej meble.
Ostatecznie można topole sprzedać na palety, a kupić coś lepszego.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

I jesteście w stanie po zdjęciu stwierdzić jaki to gatunek topoli? ;)
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Przemoknie i wyschnie...byle wyżej od podłoża ziemistego...a jaki urok maja(miały).. takie prehistryczne fotum sztafetum topolus zapodam...


Obrazek

Trochę photoshopa odręcznego użyłam, jakaś blada ta fotka byla... :lol:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

I wielce jak dla mnei atrakcyjne foty ze ścinki, nie żeby mnie scinka cieszyła, ale jakie wygibasy były...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
ODPOWIEDZ