Sztachety z topoli.

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Sztachety z topoli.

Post autor: syferus »

Drodzy Forumowicze! Mam do wycięcia kilka topól, które mają średnicę około metra przy korzeniu. Rosną na łąkach, na dobrej klasie ziemi. W związku z tym zwracam się z pytaniem, jak przedstawia się sprawa sztachet z topoli. :)
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169500
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Osobiście nie polecam, no chyba, że ma to służyć jako ogrodzenie krótkotrwałe wielce. Nawet jak zabezpieczysz, to weźmie i Ci szlag je trafi.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

syferus pisze:W związku z tym zwracam się z pytaniem, jak przedstawia się sprawa sztachet z topoli.
... dobre do bicia ... :D ... krzywdy nie zrobią ...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... generalnie to bardzo słaby materiał na płot ... nie pomoże żadna impregnacja ...
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

z Osiki sztachety są wieczne!!!
Ciekawe czy ta topola to "czysta" topola czy jakaś krzyżówka z osiką. Gatunek ten wykazuje ogromną zmienność.
Abstrahując od kosztów wyrobu samemu, (są często wyższe od zakupu gotowych), ja bym robił z topoli sztachety.
Pytanie do przeciwników:
Z czego innego robić aby były trwałe?
Wszak sztachety generalnie robione są np. z olchy. A czy olcha jest lepsza od topoli?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... a z czegoś iglastego np. ...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:Z czego innego robić aby były trwałe?
Ja mam ze świerka i jakoś stoją już "naście" lat. I w tej chwili trzeba im tylko i wyłącznie dokładnego malowania Drewnochronem bo ostatnie "podmalówki" były robione dwa lata temu na wiosnę.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... świerk, modrzew, sosna ...
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

:D Z osiki robi się piękny wiór osikowy i myślę że skoro na dach się nadaje to na sztachety też... Hej! :)

"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

co kraj to obyczaj
u nas na wschodzie to właśnie osika i olcha to standard
a szpongi ze świerka lub modrzewia
kiedyś rozbierałem płot osikowy (taki przeszło 40-letni) i pod warstwą sinego było bialutkie zdrowe drewno!!!
Powiem, że czy iglaste czy liściaste to jedna chwała. Zwłaszcza jak będzie malowane :)

P.S. A do przeciwników osiki jeszcze jedno pytanie :) : Dlaczego gonty robi się z osiki (i proszę nie pisać, że się łatwo łuszczy :D )
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Re: Sztachety z topoli.

Post autor: niziołek »

syferus pisze:Drodzy Forumowicze! Mam do wycięcia kilka topól, które mają średnicę około metra przy korzeniu. Rosną na łąkach, na dobrej klasie ziemi. W związku z tym zwracam się z pytaniem, jak przedstawia się sprawa sztachet z topoli. :)
:) Na początku lat osiemdziesiątych wyciąłem kilka takich grubych topól na naszych łąkach nad Sołą... Nie wiedziałem co z tym zrobić, ale kupił ode mnie to drewno w dobrej cenie znajomy który robił chałupniczo drabiny i to drewno potrzebował na szczeble do drabin. Niedawno słyszałem o tym że rdzenie najlepszych i najdroższych desek snowbordowych są wykonane z topoli. Te drabiny, te deski, te wióry-gonty świadczą o tym że zła opinia o drewnie topolowym jest trochę mitem... Sam nie przepadam za topolą jako drzewem żywym, bo za komuny zaśmiecili nim cały kraj, ale jako drewno ma zastosowanie i na sztachety nadaje się jak najbardziej... Hej! :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Łolcik
leśniczy
leśniczy
Posty: 594
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2006, 22:54
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Łolcik »

Ja mam sztachety topolowe już 10 lat i nic się z nimi nie dzieje. Pod warunkiem, że nie mają styczności z podłożem. Jedyny problem to podatność na skręcanie przy wysychaniu.
andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

bardzo dobry materiał na sztachety, jedna uwaga: szerokość 12 cm, grubość 3 cm, i skręcana na 2 śruby
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:Dlaczego gonty robi się z osiki
http://www.wiki.lasypolskie.pl/doku.php ... poli[quote]... Ogólnie ocenia się, że drewno topolowe nie nadaje się na cele budowlane. Ocena ta jest całkowicie błędna, o czym doskonale wie nasza ludność wiejska. Z tarcicy topolowej buduje się budynki gospodarcze, szczególnie stodoły. Tarcica ta po wyschnięciu w warunkach zmiennej wilgotności staje się zwarta (trudności we wbiciu gwoździ), nadal lekka i wyjątkowo trwała. Bez żadnych zabiegów konserwacyjnych stodoły takie stoją po kilkadziesiąt lat. Tarcica topolowa z tych samych względów jest idealna na deski wozów konnych oraz na obudowę przyczep samochodowych i ciągnikowych jak również na płoty; jest to cenny materiał na ściany ochronne osłaniające osiedla przed uciążliwościami ruchu drogowego i ulicznego. Ten typ budowli z serii ochrony środowiska człowieka, dotychczas w Polsce prawie nieznany, silnie propagowany jest w krajach Europy Zachodniej. Charakterystyczne, że nieimpregnowane drewno topolowe zastosowane w budowlach pracujących w zmiennych warunkach wilgotnościowych, bardzo słabo jest atakowane przez grzyby i owady. ...[/quote]
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:
Fichtel pisze:Dlaczego gonty robi się z osiki
http://www.wiki.lasypolskie.pl/doku.php ... poli[quote]... Ogólnie ocenia się, że drewno topolowe nie nadaje się na cele budowlane. Ocena ta jest całkowicie błędna, o czym doskonale wie nasza ludność wiejska. Z tarcicy topolowej buduje się budynki gospodarcze, szczególnie stodoły. Tarcica ta po wyschnięciu w warunkach zmiennej wilgotności staje się zwarta (trudności we wbiciu gwoździ), nadal lekka i wyjątkowo trwała. Bez żadnych zabiegów konserwacyjnych stodoły takie stoją po kilkadziesiąt lat. Tarcica topolowa z tych samych względów jest idealna na deski wozów konnych oraz na obudowę przyczep samochodowych i ciągnikowych jak również na płoty; jest to cenny materiał na ściany ochronne osłaniające osiedla przed uciążliwościami ruchu drogowego i ulicznego. Ten typ budowli z serii ochrony środowiska człowieka, dotychczas w Polsce prawie nieznany, silnie propagowany jest w krajach Europy Zachodniej. Charakterystyczne, że nieimpregnowane drewno topolowe zastosowane w budowlach pracujących w zmiennych warunkach wilgotnościowych, bardzo słabo jest atakowane przez grzyby i owady. ...
[/quote]

Dzięki Piotrze!!!
ja to wiem
Ale w pierwszych postach troszkę chcieli mnie "zjeść", że drewno liściaste (topola/osika) nawet do pieca się nie nadaje :D

P.S. Topola to przecież drewno TWARDZIELOWE :spoko:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Fichtel pisze:ja to wiem
Ale w pierwszych postach troszkę chcieli mnie "zjeść", że drewno liściaste (topola/osika) nawet do pieca się nie nadaje

P.S. Topola to przecież drewno TWARDZIELOWE
:) Nie chcieli Cię zjeść, tylko Sten z Drwalnikiem wyrazili objegową opinię o topoli, która mija się z prawdą, bo jest opinią niezasłużoną. Ja też nie wiem gdzie, czy w Technikum Leśnym czy gdzie indziej wyrobiłem sobie o topoli podobne zdanie, że to szybkorosnący syf, taka "szmata" co się nawet do palenia nie nadaje. Moje pierwsze zaskoczenie przeżyłem jak ktoś kupił ode mnie moje prywatne topole, a później jak ktoś poszukiwał osiki na wiór... Hej! :D
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

niziołek pisze:... a później jak ktoś poszukiwał osiki na wiór... Hej! :D
Weź Ty teraz znajdź osikę w lesie... :D
A tartacznej (przynajmniej u nas) szukają
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Fichtel pisze:
niziołek pisze:... a później jak ktoś poszukiwał osiki na wiór... Hej! :D
Weź Ty teraz znajdź osikę w lesie... :D
A tartacznej (przynajmniej u nas) szukają
:D Jest dobre nie tylko na zapałczankę, ale nawet robi się z niej też sklejkę... To ten sam sotryment WB1 , ale osika jako jedyny łuszczarski liściasty może mieć w cieńszym końcu tylko 16 cm... Hej! :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niziołek pisze:taka "szmata" co się nawet do palenia nie nadaje.
A osika w zasadzie tylko do tego celu się nie nadaje. Mamy więc oto przykład błędnego wnioskowania z zaobserwowanych faktów: osika nie nadaje się do palenia wiec nie może nadawać się do żadnych innych, "szlachetniejszych" celów. Myślę, że to po prostu przeniesienie myślenia z innych liściastych. Taki buk jest doskonały do palenia i sprawdza się w innych zastosowaniach. Czyli - dobry do palenia = dobry w ogóle, niedobry do palenia = chłam do niczego :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
ludvik
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2477
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: szuflandia

Post autor: ludvik »

Z osiki 3 lata wstecz z kumplem wykonaliśmy ściany szopy , na 4 wkręty przykręcane na świeżo, później może trochę kręcić. No i jest Ameryka :D Stodoły w moich stronach też obija się drewnem topolowym. Poza osiką wszystkie inne to "sokory" :wink: ale też je wykorzystywano. Nie pamiętam tylko czy materiał osikowy nie charakteru drewna ciągliwego... może być wtedy taka sztacheta trochę moherowa. Niech jednak powiedzą Ci co takie deski mają. Wg mnie nadaje się :spoko:
ODPOWIEDZ