wykaszanie uprawy

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

wykaszanie uprawy

Post autor: ajozefczyk »

Witam,mam pytanie odnośnie wykaszania w uprawie, czy lepiej pozwolić trawie dorastać do wysokości sadzonek aby je pobudzić do szybkiego wzrostu,czy regularnie kosić trawę co 2,3 tygodnie.

Będę wdzięczy za wszystkie porady

pozdrawiam
Olek
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

ajozefczyk pisze:mam pytanie odnośnie wykaszania w młodniku
Zasadniczo pielęgnację (koszenie) wykonujemy w uprawach. W młodniku trawy itp roślinność nawet wysoka jest już nieszkodliwa.
ajozefczyk pisze:czy lepiej pozwolić trawie dorastać do wysokości sadzonek aby je pobudzić do szybkiego wzrostu
Dla gatunków cienioznośnych to jest wskazane - dąb, buk i ... dbamy by te trawy dorównywały wysokością sadzonkom.
Gatunki wybitnie światłożądne - sosna, modrzew wymagają pełnego światła tu kosimy wcześniej, ale sosny sadzimy na słabszych siedliskach więc jeden lub dwa koszenia na rok wystarczą.
Brzoza jest bardzo wrażliwa na przegrzanie szyi korzeniowej, więc jej "stopy" w cieniu trzeba utrzymywać.
Przed zimą trzeba usunąć rośliny w strefie szyi korzeniowej, bo pod śniegiem trawy przy sadzonkach sprzyjają gryzoniom objadającym sadzonki głównie dębów i buków.
Wysokie trawy, zioła zimą powodują przygniatanie sadzonek pod wpływem ciężkiego śniegu.
ajozefczyk pisze:czy regularnie kosić trawę co 2,3 tygodnie.
Zasadniczo w żyznych siedliskach jeden zabieg na przełomie wiosny i lata, drugi przed zimą. Czasem trzeba 3 a rzadko 4 koszenia.
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

zapomniałem napisać jakie mam drzewka w młodniku
1.Modrzew
2.Buk
3.Dąb
4.Lipa
5.Olcha Czarna
6.Klon-Jawor
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Md wybitnie światłożądny wymaga odsłaniania. Przed zimą usuń chwasty przy pniu.
Bk w młodości wymaga ocienienia. Przed zimą usuń chwasty przy pniu
Db Przed zimą usuń chwasty przy pniu
Lp Przed zimą usuń chwasty przy pniu
Ol cz usuwaj wysokie chwasty. Przed zimą usuń chwasty przy pniu
Jw Przed zimą usuń chwasty przy pniu
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77494
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

ajozefczyk pisze:zapomniałem napisać jakie mam drzewka w młodniku
1.Modrzew
2.Buk
3.Dąb
4.Lipa
5.Olcha Czarna
6.Klon-Jawor
... jakiej wysokości? ...
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

1.Modrzew 0,3-1m
2.Buk 0,4
3.Dąb 0.6
4.Lipa 0.4
5.Olcha Czarna 1-1,5
6.Klon-Jawor 0,8-1,2
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Dla gatunków cienioznośnych to jest wskazane - dąb, buk i ... dbamy by te trawy dorównywały wysokością sadzonkom.
Dęby w młodym wieku mówiąc dość trywialnie kiepsko rosną, a zachowanie wysokiej bocznej osłony (ale nie wyższej od drzewka) w powiązaniu z właściwościami ekologicznymi gatunku pozwala potem uniknąć pracochłonnych zabiegów formowania strzały drzewka ...

Proponowałbym pytającemu zagłębić temat właściwości ekologicznych poszczególnych gatunków - wtedy będzie prościej zrozumieć rady z forum.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Przy wysokościach 1,5 m to chwasty już nie są straszne...
karol.k
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 20:40
Lokalizacja: CK

Post autor: karol.k »

Nie to ze się czepiam ale wydaje mi się ze przy takich wysokościach to raczej uprawa jest :) a chwasty to teraz na jesień wytnij by w zimę nie przygniotły ci drzewek :) a jaki rarytas był by dla sadzonek jak byś spulchnił glebę w okół nich :D

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

karol.k pisze: a jaki rarytas był by dla sadzonek jak byś spulchnił glebę w okół nich :D

Pozdrawiam
Na wiosnę w modrzewiu przejechałem glebogryzarką bo rozstaw mam 2,9 na 1,7 ale znajomy mnie nastraszył że u niego po takim zabiegu pojawiło się dużo mysz polnych i w zimie podgryzały korzenie
karol.k
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 20:40
Lokalizacja: CK

Post autor: karol.k »

Jak wykosisz trawy na zimę to nie powinno być gryzoni. Choć nigdy nie miałem problemu z czymś takim, niech ktoś bardziej zaprawiony w boju się wypowie :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wszystko zależy, czy w ogóle w okolicy jest dużo gryzoni. Jak jest plaga, to nawet wykoszenie nie uchroni w pełni sadzonek, a jak jest mało, to nawet jak nie wykosisz, to się nic złego nie stanie.

U nas generalnie jak jest duża trawa i chwasty i mogą pod wpływem śniegu się poprzewracać na sadzonki, to przed zimą wykaszamy. Na ogół w sierpniu.

PS. Tytuł tematu zmieniłem, by nie wprowadzał w błąd.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

j24 pisze:
U nas generalnie jak jest duża trawa i chwasty i mogą pod wpływem śniegu się poprzewracać na sadzonki, to przed zimą wykaszamy. Na ogół w sierpniu.
Mam w związku z tym pytanie czy używacie kos leśnych wykaszarek czy innego sprzętu
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

interesuje mnie wydajność przy użyciu kosy leśnej tradycyjnej ile drzewek realnie przez 8 godzin można obkosić
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Początkującemu nie polecałbym zaczynać od razu od wykaszarki.

Wydajność zależy w dużej mierze również od doświadczenia. Oficjalnie wszystko unormowano w katalogu pracochłonności.
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

Obrazek

czy przyjmując 40 godzin na hektar sierpem to kosą spokojnie a nawet więcej
jackd2
początkujący
początkujący
Posty: 77
Rejestracja: czwartek 23 lip 2009, 12:11
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: jackd2 »

ajozefczyk pisze:interesuje mnie wydajność przy użyciu kosy leśnej tradycyjnej ile drzewek realnie przez 8 godzin można obkosić
Witam,

U mnie na gruncie porolnym chwasty rosna niesamowicie dobrze, teren dośc wilgotny klasa gleby RIII i RIV. Początkowo wykaszałem kosą spalinową Sthil FS 400, oprócz koszenia wokół drzewek wykaszałem trawsko między rzędami. Co do jakości sprzetu nic złego nie można powiedzieć, (maszyna nie do zajechania) po 8 godzinach pracy byłem -zgon. Właśnie przez te 8 godzin udało mi się wykosić około 0,30 ha.
Po pierwszym roku kupiłem kosiarkę rotacyjną czeskiej firmy VARI. jestem zadawolony z niej na 4.
Teren jest pochyły dość sporo a miejscami to trudno ustać, dlatego małe traktorki do tego typu prac odrazu wykluczyłem.

pozdrawiam
jackd2

PS. przy małych sadzonkach np. So 2-letniej warto mieć jedną osobę która odsłania sadzonki przed koszeniem.
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

dziękuje za odpowiedz, ja kosze kosami Husqvarna 240 i Kawasaki KB48, ale strach nimi kosić blisko sadzonek, dlatego pytam, jak z wydajnością przy zwykłej kosie leśnej a mam 8 ha
do koszenia :)
Wladys dfu451
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 26 gru 2015, 23:10

zamiast kosić może przeryć?

Post autor: Wladys dfu451 »

a czy ktoś z Państwa próbował kiedyś używać glebogryzarki spalinowej do usuwania roślinności z międzyrzędów?
na plantacjach choinek i ogrodnictwie jest to praktycznie standard i tak myślę czy nie zdałoby egzaminu na pierwszych wykaszaniach (szczególnie przed zima)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Raczej się nie uda :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ