Wielki Brat patrzy - programy szpiegujące

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
herbaciarz
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2006, 21:39
Lokalizacja: z lasu

Wielki Brat patrzy - programy szpiegujące

Post autor: herbaciarz »

Mam do Was pytanie natury prawnej i technicznej: Czy o instalowanych na komputerze pracownika programach "szpiegujących" jego pracę na nim, pracownik może czy poiwnien wiedzieć? Czy pracodawca powinien o tym fakcie poinformować pracownika? Podobna rzecz z kamerami, rejestratorami dźwięku itp. w pomieszczeniach w których pracują ludzie.
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Co innego telewizja przemysłowa, kamery, rejestratory dźwięku, a co innego program komputerowy monitorujący pracę.
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36429
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Re: Wielki Brat patrzy - programy szpiegujące

Post autor: Skumbria »

herbaciarz pisze:Mam do Was pytanie natury prawnej i technicznej: Czy o instalowanych na komputerze pracownika programach "szpiegujących" jego pracę na nim, pracownik może czy poiwnien wiedzieć? Czy pracodawca powinien o tym fakcie poinformować pracownika? Podobna rzecz z kamerami, rejestratorami dźwięku itp. w pomieszczeniach w których pracują ludzie.


Pierwsza opinia z innego forum w specjalizacji z zakresu prawa pracy i tp.:
"pracodawca ma do tego prawo..nie musi informować o tym pracowników."
Poczekajmy na inne. :568:
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

... co do programów szpiegujacych to słyszałem, ale to jeszcze spróbuje sprawdzić, że pracodawca musi poinformować pracownika o tym, że taki program może go sprawdzać ... ale nie informuje go kiedy i jak ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Z kamerami i rejestratorami chyba jest inaczej, musi być oficjalna informacja,że coś takiego istnieje.
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36429
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Re: Wielki Brat patrzy - programy szpiegujące

Post autor: Skumbria »

skumbria pisze:
herbaciarz pisze:Mam do Was pytanie natury prawnej i technicznej: Czy o instalowanych na komputerze pracownika programach "szpiegujących" jego pracę na nim, pracownik może czy poiwnien wiedzieć? Czy pracodawca powinien o tym fakcie poinformować pracownika? Podobna rzecz z kamerami, rejestratorami dźwięku itp. w pomieszczeniach w których pracują ludzie.


Pierwsza opinia z innego forum w specjalizacji z zakresu prawa pracy i tp.:
"pracodawca ma do tego prawo..nie musi informować o tym pracowników."
Poczekajmy na inne. :568:
Druga opinia:"Pracodawca ma obowiązek poinformowania o tym pracowników."

[ Dodano: 2006-06-07, 10:44 ]
skumbria pisze:
skumbria pisze:
herbaciarz pisze:Mam do Was pytanie natury prawnej i technicznej: Czy o instalowanych na komputerze pracownika programach "szpiegujących" jego pracę na nim, pracownik może czy poiwnien wiedzieć? Czy pracodawca powinien o tym fakcie poinformować pracownika? Podobna rzecz z kamerami, rejestratorami dźwięku itp. w pomieszczeniach w których pracują ludzie.


Pierwsza opinia z innego forum w specjalizacji z zakresu prawa pracy i tp.:
"pracodawca ma do tego prawo..nie musi informować o tym pracowników."
Poczekajmy na inne. :568:
Druga opinia:"Pracodawca ma obowiązek poinformowania o tym pracowników."
III jn.:
Publikacja: Gazeta Prawna 214/2005 [dodatek: Praca i Podatki] z dnia 03.11.2005 r.:

Kontrola pracowników w firmie
Czy pracodawca mógł zamontować kamerę


Jestem główną księgową. Ostatnio dowiedziałam się, że pokój, w którym pracuję sama, został objęty monitoringiem wideo jako jedyny w całym zakładzie. Kamera jest ukryta w puszce z przewodami elektrycznymi. Czy taka forma nadzoru jest zgodna z prawem?


- Pracodawca powinien wcześniej powiadomić panią o wprowadzeniu monitorowania wideo. Skoro pracodawca nie prosił pani o zgodę na dokonywanie takich działań, to powinien wskazać, jaki "prawnie usprawiedliwiony cel" zmusza go do takiej ingerencji w pani prywatność. Należy wskazać, iż pracodawca wprowadzając w zakładzie pracy system monitoringu powinien dokładnie i wyraźnie oznakować miejsca, w których zamontowano kamery, aby pracownicy wiedzieli, w których pomieszczeniach zakładu są poddani obserwacji.
Pracodawca nie może jednak instalować kamer w pomieszczeniach takich, jak szatnie czy toalety. Złamanie tej zasady stanowi naruszenie prawa pracownika do poszanowania jego godności.
Ponadto fakt, iż tylko pani została poddana takiemu monitoringowi, może stanowić podstawę do twierdzenia, iż jest pani szykanowana przez pracodawcę i stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy i wystąpienia z powództwem o odszkodowanie z powodu mobbingu.
Awatar użytkownika
sympatyk
leśniczy
leśniczy
Posty: 915
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: sympatyk »

Szpiegowanie z natury samej jest wstrętne! Stosowanie monitoringu to niby coś innego , ale jak tu pracować pod presją ciągłej obserwacji? :wow:
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36429
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Czuję, że mnie obserwujecie 8) :lol: Protestuję :569:
Awatar użytkownika
sympatyk
leśniczy
leśniczy
Posty: 915
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: sympatyk »

Ja to nie lubię nawet jak mi ktoś w pracy w okno zaglada... :581:
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36429
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

sympatyk pisze:Ja to nie lubię nawet jak mi ktoś w pracy w okno zaglada... :581:
A co dopiero pod czaszkę :P
Awatar użytkownika
sympatyk
leśniczy
leśniczy
Posty: 915
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: sympatyk »

I w ..... spodnie... :wink:
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

I w ..... spodnie... ;)
... no chyba, że Monitoring jest wyjątkowo ładna :P ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
sympatyk
leśniczy
leśniczy
Posty: 915
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: sympatyk »

A , to inna para kaloszy jak mówią .... :one:
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36429
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

:lol: :twisted: :lol:
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Teraz wielu robi takie cos, sa takie urzadzenia,takie jakby malutkie wtyczki,ktore wklada sie do miejsca podlaczenia klawiatury,i potem klawiature do tego czegos, jest prawie niewodoczne no i ma swoja wlasna pamiec,wiec odczytac mozna wszedzie wszystko,cozostalo wprowadzone doklawiatruy. Nie wiem jak to sie nazywa, ale cieszy sie ogromnym powodzeniem podobnop:P
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36429
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

zu pisze:Teraz wielu robi takie cos, sa takie urzadzenia,takie jakby malutkie wtyczki,ktore wklada sie do miejsca podlaczenia klawiatury,i potem klawiature do tego czegos, jest prawie niewodoczne no i ma swoja wlasna pamiec,wiec odczytac mozna wszedzie wszystko,cozostalo wprowadzone doklawiatruy. Nie wiem jak to sie nazywa, ale cieszy sie ogromnym powodzeniem podobnop:P


Niech sobie wprowadzają . A ja i bez tego wiem co trzeba aby przeżyc wśród tych korników :D
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77854
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

problem jest poważny, z tego co wiem, są wyciągane prawne konsekwencje w wyniku dowodów zebranych w ten sposób na pracownikach, zastrasza się ich, mobbinguje, niektórzy nawet np. podczas naprawy sprzętu komputerowego przeglądają wszystkie maile w poszukiwaniu tych "nie służbowych" aby potem "pochwalić się" nimi przełożonemu "właściciela" sprzętu
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

drwalnik pisze:podczas naprawy sprzętu komputerowego przeglądają wszystkie maile w poszukiwaniu tych "nie służbowych" aby potem "pochwalić się" nimi przełożonemu "właściciela" sprzętu
Zaczynam się bać :shock:
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Silver

Post autor: Silver »

W "New Scientist" był ostatnio obszerny artykuł bodajże Świat Nauki go w polskim tłumaczeniu zamieścił o ochronie zasobów PCów. W konkluzji podano że jedynym stuprocentowo pewnym sposobem na wyczyszczenie pamięci twardego dysku jest... do kominka go wrzucić :D To i tylko to daje gwarancje :) Jeśli zaś chodzi o szpiegowanie to szpiegowanie tylko programami szpiegowskimi jest łatwe do odkrycia i niemal wszystkie lepsze zintegrowane programy antywirusowe to wyłapią choć są wersje komercyjne takich programów gdzie dość trudne to być może. Natomiast jak chodzi o te szpiegowanie sprzętowe w rodzaju np. tej "przejściówki" między klawiaturą a komputerem to fakt że jest to nie wykrywalne. Teraz prosze uprzejmie obejrzeć na swym kompie czy aby kalawiatura podłączona jest bezpośrednio do komputera i czy nic tam nie ma ponadto.. nie ma? ......to dobrze.... a teraz proszę to co czas jakiś powtarzać we własnym dobrze pojętym interesie :) Dobra rada taka bo na Allegro choćby już za ok 100zł takie "coś" kupić można. Ja wogóle doradzam ostrożność w pisaniu tu czegokolwiek ze służbowego komputera czy przez służbowe łącze bo i ile wiekszość Waszych bossów to informatyczni analfabeci o tyle zawsze sie znajdzie "uprzejmy" informatyk który ciekawostki różne wygrzebie na serwerze :) Prywatny komp i prywatne łącze to inna para kaloszy bo pracodawcy nic do tego. Władza autorytarna w rodzaju tej leśnej generalnie źle znosi krytykę wszelaką a już ta obecna to w szczególności. I sam nie wiem dlaczego. Kompleksy jakieś? ;)
general
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 19:41
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: general »

silver30+ pisze:Władza autorytarna w rodzaju tej leśnej generalnie źle znosi krytykę wszelaką
Bo krytykować jest łatwo a budowć trudno.Jak głosi hasło z poprzedniej epoki, :D nasza władza też jeszcze na tamtym poziomie. :(
ODPOWIEDZ