apteczka w leśnictwie

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Aniczek
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 13:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

apteczka w leśnictwie

Post autor: Aniczek »

do pracujących w nadleśnictwach - czy w waszej jednostce macie "służbową" apteczkę pierwszej pomocy w każdym leśnictwie? Jak to praktycznie wygląda?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105237
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Mamy. Wydali i kazali powiesić. No to stoi. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Dokładnie jak napisał Piotrek ;)

Jednak żeby było jeszcze zgodnie z bhp oczywiście oprócz wyposażenia oraz oznakowania tabliczką w apteczce powinna znajdować się informacja kto jest odpowiedzialny za udzielenie pierwszej pomocy z podaniem numeru telefonu ;).
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170309
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

I tu się pewnie rodzi problem, bo w takim razie, każdy leśniczy, w którego kancelarii znajduje się apteczka, powinien mieć przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy. No i pytanie, co w takiej apteczce może się znajdować? W moim przekonaniu nic ponad materiały opatrunkowe.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Sten pisze:I tu się pewnie rodzi problem, bo w takim razie, każdy leśniczy, w którego kancelarii znajduje się apteczka, powinien mieć przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy.....
Dokładnie tak :)
Sten pisze:....No i pytanie, co w takiej apteczce może się znajdować? W moim przekonaniu nic ponad materiały opatrunkowe.
Oczywiście racja, oprócz opatrunków dodałbym maseczkę do sztucznego oddychania i rękawiczki, nie mogą się tam znajdować żadne lekarstwa czy środki dezynfekujące.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170309
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

I to jest moim zdaniem nieco nie ten teges, bo w takiej apteczce nie może się znajdować choćby woda utleniona ...
Moim zdaniem Ministerstwo Zdrowia i (wszelkiej pomyślności) powinno w bardziej racjonalny sposób do tego podejść.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Dla świętego spokoju ja bym ustalił z lekarzem zakładowym medycyny pracy skład apteczek ....przynajmniej ja mam taki plan ;)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170309
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

No ale taki lekarz nie może zalecić nic ponad to, co w myśl przepisów znaleźć się może. Jako udzielający pierwszej pomocy nie mogę potrzebującemu zaaplikować jakiegokolwiek ogólnie dostępnego lekarstwa przeciwbólowego, bo nie mam do tego uprawnień.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105237
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zestaw obowiązkowy apteczki oraz to czego mieć w niej nie wolno: http://e-ratownictwo.com.pl/apteczka-pi ... pomocy.php
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Pytanko dla pracujących w lasach dłużej... i nie tylko...
Kilka apteczek przerobilam... I zawsze mnie dziwiła na wyposażeniu nowo zakupionej rzecz już nawet nie wiem czy pasująca do zestawu , czy tez jakiej formy użyć-

Prezerwatywa?


Do tego obwodu akurat nie jeżdżę...

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... caid=1e4d0
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Sory...miałam na myśli apteczkę samochodową... :oops:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Aniczek
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 13:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Aniczek »

chyba i u nas trzeba będzie zainwestować wreszcie w opatrunki :D
niedawno przejęłam tę działkę i powoli próbuję to wszystko przegryźć.
A jakieś specjalne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przechodzicie?
i nie mam tu na myśli obowiązkowego okresowego z bhp, tylko coś konkretniejszego -
praktycy w tym temacie i zajęcia z fantomami...
Może ktoś poleci na priva jakąś firmę szkolącą, którą przetestował na własnej skórze.
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Aniczek pisze:chyba i u nas trzeba będzie zainwestować wreszcie w opatrunki :D
niedawno przejęłam tę działkę i powoli próbuję to wszystko przegryźć.....
Witaj w gronie choć nie wiem czy cieszysz sie z tego powodu? ;)
Aniczek pisze:.....A jakieś specjalne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przechodzicie?
i nie mam tu na myśli obowiązkowego okresowego z bhp, tylko coś konkretniejszego -
praktycy w tym temacie i zajęcia z fantomami...
Może ktoś poleci na priva jakąś firmę szkolącą, którą przetestował na własnej skórze.
W 2008r. robiliśmy takie szkolenie, niestety nie podeśle Ci namiarów bo odległość znaczna ;)
Warto co jakiś czas odświeżyć sobie wiadomości z tego zakresu.
S
Aniczek
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 13:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Aniczek »

to moje bhp, to była propozycja szefa z cyklu tych nie do odrzucenia :help:

parę rzeczy już przeforsowałam - nie wszystkie spotkały się z przychylnością współpracowników, ale nie zakładałam, że będzie łatwo. W najgorszym wypadku nie śpię po nocach :(
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Aniczek pisze:to moje bhp, to była propozycja szefa z cyklu tych nie do odrzucenia :help: ....
tak chyba ma większość ;)
Aniczek pisze:.....parę rzeczy już przeforsowałam - nie wszystkie spotkały się z przychylnością współpracowników, ale nie zakładałam, że będzie łatwo. W najgorszym wypadku nie śpię po nocach :(
pamiętaj....

KP Art. 237 z indeksem 11

§ 3. Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań tej służby, nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich następstw z powodu wykonywania zadań i uprawnień służby bhp.
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

Aniczek pisze:ktoś poleci na priva jakąś firmę szkolącą
Każdy oddział PCK organizuje tego typu szkolenia/kursy. Przy większej ilości osób szkolonych można dogadać się, co do ceny. A kompetencje na pewno posiadają odpowiednie :)
Aniczek
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 13:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Aniczek »

bardzo mnie ten zapis podbudował - dzięki acer_75 za przypomnienie! :beer:
Awatar użytkownika
gajowy_miki
początkujący
początkujący
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:59
Lokalizacja: internet

Post autor: gajowy_miki »

Witam
Mam pytanie odnośnie apteczek w leśnictwie, mianowicie czy jest jakieś rozporządzenie mówiące o obowiązku posiadanie jej na leśniczówce ?
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170309
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W Kodeksie pracy jest taki zapis:
Art. 2091. § 1. Pracodawca jest obowiązany:
1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
Zatem z powyższego wnioskować można, że w kancelarii leśniczówki apteczka pierwszej pomocy powinna się znajdować. Należy przy tym pamiętać, że nie mogą się w niej znajdować żadne lekarstwa, a jedynie środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczka do sztucznego oddychania), środki opatrunkowe (gazy, bandaże, siatka opatrunkowa, chusta trójkątna, plastry opatrunkowe i przylepce) oraz inne środki (np. koc termiczny i nożyczki).
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
leśny1964
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2064
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 18:17
Lokalizacja: pónocne mazowsze

Post autor: leśny1964 »

Aniczek pisze:Może ktoś poleci na priva jakąś firmę szkolącą, którą przetestował na własnej skórze.
Może Jurek Owsiak ?
Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to co się uczyniło innym
ODPOWIEDZ