Jaka siatka do ogrodzenia zalesianej działki rolnej

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

rolnikk
początkujący
początkujący
Posty: 26
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 14:26
Lokalizacja: LC

Post autor: rolnikk »

słupki co niektóre to stanowczo za cienki ( dwa góra trzy lata i będą leżeć ), ja mam papierówkę sosnową 3 rok i już parę sztuk dostawiałem, zającem bym się nie przejmował , gorzej sarna. Nie sadzisz w pasy ?? napisz w jaki sposób będziesz robił ślad, interesuje mnie ponieważ w przyszłym roku też mam zamiar posadzić bez pługa leśnego.
febru1
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 19:21
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: febru1 »

Na razie jeszcze nie sadziłem i powiem nie za bardzo wiem jak to robić,ale będzie lesniczy to wszystko popytam(pewnie rozciagnieta żyłka).Do kolegi Ajozefczyk;myslałem że jestes ze strzyżowa wol podkarpackie,a niedaleko w połomii sprzedaja piękne słupki akacjowe.
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

Witaj,tak jestem ze Strzyżowa i wiem o tych słupkach akacjowych ale cena mnie przestraszyła jak bym zakładał winnice to co innego.
febru1
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 19:21
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: febru1 »

ajozefczyk pisze: I jeszcze jedno sadzonki masz zamówione i potwierdzone czy będziesz szukał na wiosnę.
Jak byś miał jakieś pytania to pisz

pozdrawiam
Olek
Parę zdań z cyklu-A to Polska właśnie. Do posadzenia potrzebuje sadzonek So,Md,Brz,Bk w ilosciach których tylko sosna przekracza 1000szt reszta mniej.Obdzwoniłem na jesieni kilka okolicznych szkółek, i generalna konkluzja była taka."żadnych zamówień teraz nie przyjmujemy,pytać na początku marca,zreszta to są takie śmieszne ilości ze napewno mieć będziemy".Oczywiście nie wiadomo po ile czy jednoroczne czy dwuletnie bo rózna moze być zima i tego typu śpiew.
Marzec się nam rozpoczął więc ja naiwny dzwonie aby sprecyzować zamówienie a tu niespodzianka;"sosny nie mamy i raczej nie bedziemy mieć,na brzoze dwuletnią też prosze szukać gdzie indziej,jest modrzew i buk tzn.będzie bo jeszcze za wcześnie pan dzwoni i nie mamy jeszcze ustalanych cen,proszę sie odezwać za 2 tygodnie.
Troche sie zaniepokoiłem.
Pytanie do kolegi ajozefczyk ;jesli jest to jeszcze aktualne to proszę o jakieś wskazówki gdzie można bez problemu kupić w/w sadzonki.(sortowanie pierwszej klasy jakości,pochodzenie 852)
Zrobiłem sobie kostur do sadzenia,jako ze orginalne widziałem tylko w internecie wszelkie uwagi od osób które uzywały takowego sprzęta mile widziane.
http://img163.imageshack.us/slideshow/w ... 023dyc.jpg
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

febru1 pisze:Zrobiłem sobie kostur do sadzenia
Trochę sobie niewygodnie zrobiłeś. Powinieneś poprzeczkę przekręcić o 90°...

[center]Obrazek[/center]
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

Witam kolegę, mam taka informacje, bo nie wiem czy kolega wie, że można stosować sadzonki z innych stref.
podaje linka http://prawo.ekologia.pl/Prawo_ochrony_ ... zenia.html

i tak np dla modrzewia ze strefy 854 można kupić sadzonki ze stref 801-804, 808, 851-853

jeśli chodzi o szkółki to z jakiej części Podkarpacia jest kolega ?

pozdrawiam
Olek
febru1
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 19:21
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: febru1 »

Jestem z południwo-zachodniej częsci podkarpacia,prawie (Beskid Niski),dzień drogi koniem od Rzeszowa, troche na południe od Jasła.
Pytanie ogólne do wszystkich życzliwych. Czy większe szanse uzdatności ma sadzenie wczesne czy późnowiosenne(druga połowa kwietnia)? Jeśli mielibyście do wyboru sadzenie Sosny jednorocznej lub dwuletniej to (pomijając cenę) która ma większe szanse na przeżycie?(podobnie brzozy i modrzewia)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sadzonki jednoroczne łatwiej się sadzi i lepiej się przyjmują. Są za to bardziej wymagające jeśli chodzi o wykaszanie chwastów.
Ja preferuję sadzenie wczesnowiosenne. Ale dlatego, że u nas dominują gleby piaszczyste i na ogół na wiosnę jest sucho. Chodzi o to, by sadzonki zdążyły skorzystać z wilgoci znajdującej się w glebie po zimie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
ajozefczyk
początkujący
początkujący
Posty: 163
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 18:50
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: ajozefczyk »

Jeśli chodzi o sadzonki to powinni mieć w Golcowej koło Brzozowa
http://www.krosno.lasy.gov.pl/web/brzozow/151326

pozdrawiam
Olek
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Jeżeli masz glebę gdzie rosną bujnie chwasty to weź 2 letnią sosnę bo bedziesz miał problem z utrzymaniem i bedą duże braki. Sadzonka sadzonce nierówna - 1 roczna sosna to sie spotkałem z 2 centymetrowa :shock: a generalnie powinna mieć z 8-10 centymetrów, 2 letnie to 20-30cm i raczej te bym wziął bo później zaoszczędzone pieniądze stracisz na wykaszanie
.. i przede wszystkim najpierw obejrzyj sadzonki porównaj i wtedy kupuj ...
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Jeszcze wracając do sadzenia sosny - jezeli nie masz zbitej gliniastej gleby to kostur jest narzedziem bardzo pracochłonnym szybciej i lepiej zrobisz to mała łopatka
W prawę dłoń bierzesz łopatkę w lewą sadzonkę - wbijasz łopatkę w glebę odchylasz w prawo i powstaje dołek w którą wkładasz sadzonke - nastepnie wyciągasz łopatkę i lewą ręką "utwardzasz" miejsce sadzenia - robisz to sam nie musisz wstawać schylać się itp
febru1
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 19:21
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: febru1 »

Mam nastepne pytanie dotyczace montazu siatki.Czy stosować jakies naciągi na słupkach końcowych?? i czy wiązać siatke do słupków ,czy przybijac skoblami?
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Mysle, że to przeczytasz i staniesz się mistrzem w dziedzinie zakładania siatki...

Póżniej to już pójdzie jak z płatka....

http://www.rabatka.pl/Montaz-siatki-ogr ... nik,1.html

Jakoś sobie na słupkach nie wyobrażam wiązania, toż to jak majtki bez gumy ... :?
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
febru1
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 19:21
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: febru1 »

Jenny pisze:Mysle, że to przeczytasz i staniesz się mistrzem w dziedzinie zakładania siatki...

Póżniej to już pójdzie jak z płatka....

http://www.rabatka.pl/Montaz-siatki-ogr ... nik,1.html

Jakoś sobie na słupkach nie wyobrażam wiązania, toż to jak majtki bez gumy ... :?
Przeczytałem wszystko i stwierdzam że nie ma tam słowa o montazu siatki leśnej.
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Febru ... błagam nie bądż taki bezbronny misiu... W końcu nosisz spodnie. :wink:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

febru1 pisze:Czy stosować jakies naciągi na słupkach końcowych??
Słupki skrajne powinny być podparte z obu stron. Do zamocowania naciągniętej siatki powinny wystarczyć same skoble. Producenci siatek leśnych oferują specjalne napinacze (do łączenia rolek między słupami i napinania siatki) ale są dosyć drogie i potrzebne są do nich specjalne kleszcze.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

horian pisze:W prawę dłoń bierzesz łopatkę w lewą sadzonkę - wbijasz łopatkę w glebę odchylasz w prawo i powstaje dołek w którą wkładasz sadzonke - nastepnie wyciągasz łopatkę i lewą ręką "utwardzasz" miejsce sadzenia - robisz to sam nie musisz wstawać schylać się itp
Za takie sadzenie nie zapłaciłbym nawet 1zł :)
To nie sadzenie a wsadzanie ...
Te sadzonki będą rosły ... 5 lat, a później im starszy młodnik tym większe problemy... 40 lat męki z tak sadzonym lasem!

Mam pytanie - co robisz, by korzenie się nie zawinęły?
febru1
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 19:21
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: febru1 »

90% sadzonek posadzonych :] wiekszośc własnymi ręcami(pomocnicy nie dopisali).Chwilę bedzie trwało powracanie do postawy vertikalnej ale takie są koszty 2000 sadzonek.Kostur własnej konstrukcji zarobił na siebie,zwłaszcza wczoraj w miękkiej przelanej ziemi.Został mi jeszcze buk w miedzyrzędziach modrzewia i wiecha :drunk:
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Jesteś wielki... :spoko:

:brawo:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
febru1
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 19:21
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: febru1 »

ODPOWIEDZ