Ognisko w lesie

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

sasq
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 17:22
Lokalizacja: Polska

Ognisko w lesie

Post autor: sasq »

Witam. Postanowiłem tutaj napisać bo jest to raczej najopdowiedniejsze miejsce w sieci. Dosyć często bywam w lesie i zawsze robię ognisko. Wiem że to nielegalne ale lubię sobie posiedzieć przy ognisku w lesie i delektować się ciszą i spokojem. Nie zostałem jeszcze namierzony ale pewnie prędzej czy póżniej to nastąpi. I tu moje pytanie. Na jaki najwyższy mandat mogę się załapać ?
Awatar użytkownika
Wujek Tułowice
leśniczy
leśniczy
Posty: 614
Rejestracja: niedziela 29 sie 2010, 23:05
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: Wujek Tułowice »

500 zł,rób ogniska w miejscach do tego wyznaczonych - będzie bezpiecznie dla lasu i dla Ciebie :)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Naruszenie przepisów o ochronie przeciwpożarowej – od 50 do 500 zł


taryfikator mandatów
sasq
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 17:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: sasq »

Dziękuję za odpowiedż. W sumie 500 zloty to jeszcze nie jest najgorzej. Będzie trzeba to zapłacę. Znam jedno miejsce do tego wyznaczone ale za dużo ludzi się tam kręci. Chcę być sam i zapomnieć o ludzkości. Lasu nie mam zamiaru puścić z dymem dlatego staram się zachować maksymalne środki ostrożności i nie zostawiać śladów swojej aktywności
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

sasq pisze:Lasu nie mam zamiaru puścić z dymem(...)
... jak 90-parę % ludzi którzy nieświadomie powodują pożar - celowe podpalenia to tylko kilka % ...

Ps. Wiesz, jaka jest różnica wg prawa w paleniu ogniska w upalnym lipcu lub grudniu w metrowym śniegu ?
sasq
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 17:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: sasq »

Ps. Wiesz, jaka jest różnica wg prawa w paleniu ogniska w upalnym lipcu lub grudniu w metrowym śniegu ?
Byłbym wdzięczny gdybyś tą kwestię wyjaśnił
... jak 90-parę % ludzi którzy nieświadomie powodują pożar - celowe podpalenia to tylko kilka % ...
Pewnie to głupio zabrzmi ale nie zaliczałbym się do tych 90%. Niejednokrotnie spotkałem w lesie przykłady totalnego braku wyobraźni. Grupki po procentach robiące półtorej metrowe ogniska. Dookoła syf itp. Zresztą Panowie wiecie o tym doskonale. I takich dziadów trzeba bezwzględnie ścigać. W porze letniej nie ma mowy o ogniu bo przeważnie las jest suchy jak wiór i wystarczy iskra i może się to źle skończyć. Ale po konkretnych kilkudniowych opadach deszczu mogę się skusić na małe ognisko ale tylko do podgrzania potrawy bo przecież nie będę się ogrzewał jak jest ponad 20 stopni. Jeśli śpię to zawsze bez ognia, wyjątkiem jest zimowa pora kiedy miło się trochę ogrzać jak jest sporo poniżej zera
falco
początkujący
początkujący
Posty: 248
Rejestracja: czwartek 25 paź 2007, 11:23
Lokalizacja: z puszczy

Post autor: falco »

Chyba wprowadzacie w błąd sasq, co do kwoty bo za tego rodzaju wykroczenie można było nałożyć mandat max 250 zł, zgodnie z "taryfikatorem" jaki wydał swego czasu Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński.
A na chwile obecną straż leśna nie ma możliwości nałożenia mandatu za wykroczenie takie jak palenie ognia w odległości mniejszej niż 100 m od lasu z tego powodu iż ostatnia nowelizacja KW nie pociągnęła za sobą nowelizacji Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie upoważnień do nakładania mandatów przez SL ... (tak w uproszczeniu)
A więc w obecnej chwili jak sasq, zostanie złapany przez SL to zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu i grzywna w taki wypadku może wynieść do 5 000 zł.
sasq
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 17:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: sasq »

No to zrobiło się naprawdę ciekawie. Znacie jakiś przypadek by ktoś zaliczył tak wielką grzywną. Chyba w Norwegii można się w lesie rozbić oraz palić ognisko i nikt z tego nie robi problemu. Podejrzewam że tamto drewno pali się podobnie do naszego.
Awatar użytkownika
Qdlik
początkujący
początkujący
Posty: 146
Rejestracja: środa 26 paź 2011, 21:51

Post autor: Qdlik »

za tego typu wykroczenie nie ma widełek. Mandat jest stały i większość komiendantów i przybyłych z nimi strażników nałoży 150 złotych polskich mandatu kredytowanego, płatnego w terminie siedmiu dni na poczcie, banku lub przez internet. :mg:
art. 82 KW
july30
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: środa 01 paź 2008, 19:47
Lokalizacja: z kraju

Post autor: july30 »

Wiadomo że nie można palić ognisk a jak jest z grilem? :(
pod.....czy?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

falco pisze:A na chwile obecną straż leśna nie ma możliwości nałożenia mandatu za wykroczenie takie jak palenie ognia w odległości mniejszej niż 100 m od lasu z tego powodu iż ostatnia nowelizacja KW nie pociągnęła za sobą nowelizacji Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie upoważnień do nakładania mandatów przez SL ... (tak w uproszczeniu)
Nie masz racji. Tak jak napisał Qdlik jest to wykroczenie z art. 82 k.w., a ten artykuł figuruje wśród wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 września 2002 r. w sprawie zakresu wykroczeń, za które uprawnieni pracownicy Lasów Państwowych, pracownicy parków narodowych oraz strażnicy łowieccy są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. (Dz.U. 2002 nr 174 poz. 1432). Co do wysokości to rzeczywiście "taryfikator" z roku 2003 przewidywał w tym punkcie "sztywne" 150 zł. Tegoroczna nowelizacja za naruszanie tego artykułu (art. 82 § 1 - 5 k.w.) wprowadza "widełki" od 50 do 500 zł. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. 2011 nr 14 poz. 68).
july30 pisze:Wiadomo że nie można palić ognisk a jak jest z grilem? :(
Artykuł 82 k.w. brzmi:
Art. 82. § 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:

1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,
...
podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Czyli grill też odpada bo jest to "stosowanie innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych" :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Qdlik
początkujący
początkujący
Posty: 146
Rejestracja: środa 26 paź 2011, 21:51

Post autor: Qdlik »

Więc czy komendant zastosuje widełki czy nie .... 150zł :lol: [ z przyzwyczajenia :mg: ]
sasq
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 17:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: sasq »

podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Strażnik może dać mi mandat w wysokości od 50 do 500 złotych i raczej wysokość tego mandatu wynikałaby z tego co zastał, lub też mógłby przekazać sprawę innym służbom (areszt, grzywna do 5000) ?

I na czym polega nagana? Na przemówieniu mi do rozumu że żle robię ?
july30
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: środa 01 paź 2008, 19:47
Lokalizacja: z kraju

Post autor: july30 »

Art. 82. § 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:

1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,
...
podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
to każdy leśnik powinien być nie palący :lol:
pod.....czy?
sasq
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 17:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: sasq »

Art. 82. § 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:

1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,
...
podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
to każdy leśnik powinien być nie palący
Obiło mi się o uszy że można palić na drogach utwardzonych ale ile w tym prawdy to nie wiem
Awatar użytkownika
Qdlik
początkujący
początkujący
Posty: 146
Rejestracja: środa 26 paź 2011, 21:51

Post autor: Qdlik »

Nie słyszałem, aby komedianci i leśni strasznicy stosowali naganny. Jak mają dobry dzień , to raczej pouczenie. Ale ognisko w lesie trochę wkurza, więc mandat pewny. Nie przekazują spraw innym służbom, jeśli mandat przyjmiesz. Jeśli nie, to sąd , a tam raczej drożej wyjdzie. Dodatkowo możesz dostać pokutu za biwakowanie w miescach do tego nie przeznaczonych , jeśli rozbiłeś np. namiot.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sasq pisze:Strażnik może dać mi mandat w wysokości od 50 do 500 złotych i raczej wysokość tego mandatu wynikałaby z tego co zastał, lub też mógłby przekazać sprawę innym służbom (areszt, grzywna do 5000) ?
Tak. Najczęściej jednak sporządzenie wniosku o ukaranie do sądu jest konsekwencja odmowy przyjęcia mandatu.
sasq pisze:I na czym polega nagana? Na przemówieniu mi do rozumu że żle robię ?
Poczytaj choćby to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kara_nagany - powinno wystarczyć.
sasq pisze:Obiło mi się o uszy że można palić na drogach utwardzonych ale ile w tym prawdy to nie wiem
Z paleniem tytoniu sprawa jest nie do końca jasna. Dlaczego? Bo art. 82 § 3 mówi:
§ 3. Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi,

podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Tak więc na drogach utwardzonych palić wolno na pewno. "Schody" zaczynają się przy określeniu "miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi". Można oczywiście dorozumiewać, że chodzi o jakieś pola namiotowe, biwakowiska czy inne tego typu miejsca. Jednak z ustawy o lasach wynika, że ludzie nie potrzebują wcale takich wyznaczonych miejsc aby legalnie przebywać w dowolnym punkcie lasu (za wyjątkiem obszarów objętych stałym lub okresowym zakazem wstępu). Z tego można wysnuc kolejny wniosek, że cały teren lasu jest miejscem przeznaczonym do pobytu ludzi - czyli palić tytoń wolno :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Qdlik
początkujący
początkujący
Posty: 146
Rejestracja: środa 26 paź 2011, 21:51

Post autor: Qdlik »

Piotrek pisze: /..../ Z tego można wysnuc kolejny wniosek, że cały teren lasu jest miejscem przeznaczonym do pobytu ludzi - czyli palić tytoń wolno :wink:
No chyba , że n-czy podczas suszy wyda całkowity zakaz wstępu do lasu w formie zarządzenia. Wtedy nawet na drogach nie wolno palić .. :mg:
sasq
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 17:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: sasq »

Nie mam zamiaru dyskutować czy pyskować pracownikowi służby leśnej bo doskonale wiem że ma On rację i karze słusznie bo z ogniem nie ma żartów.

Myślę że da się palić ognisko w lesie ale nie jest to dla pierwszego lepszego amatora z ulicy który ma blade pojęcie o skutkach takich działań

DZIĘKUJĘ WAM za udzielenie mi odpowiedzi i oświecenie mnie w tym temacie.

PS: Nie sypiam pod namiotami. Najczęściej pod gołym niebem lub pod płachtą. W sumie samo siedzenie przy ogniu bez spania też jest biwakowaniem według mnie ;)
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
ODPOWIEDZ