Wjazd do lasu mimo zakazu dla osoby niepełnosprawnej.

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Wjazd do lasu mimo zakazu dla osoby niepełnosprawnej.

Post autor: wskers »

Witam serdecznie.

Zwracam się do Was z prośbą o odpowiedź na następujące pytanie. Otóż proszę mi powiedzieć czy jest jakiś przepis który umożliwia osobie niepełnosprawnej poruszanie się samochodem w lesie mimo zakazów?
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Osoba niepełnosprawna a wstęp do lasu.

Post autor: wskers »

Witam serdecznie :)

Podczas wycieczki z synem do lasu na grzyby spotkałem straż leśną. Oczywiście Panowie chcieli już pisać mandacik, spytali mnie jednak dlaczego wjechałem samochodem do lasu. Odparłem, że jestem tutaj z synem który jest osobą niepełnosprawną i nie chciałem zostawiać go przy drodze. Wtedy Panowie powiedzieli, że trzeba było mówić tak od razu i byłoby po sprawie, gdyż osoba niepełnosprawna może poruszać się po lesie bez żadnych ograniczeń. Stąd moje pytanie do Was. Czy jest jakiś przepis prawny który umożliwia wstęp osobie niepełnosprawnej do lasu mimo zakazów mówiących, iż wstęp ma tylko służba leśna? Syn jest osobą pełnoletnią.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169929
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Owszem. Mówi o tym Art. 29, ust. 1 Ustawy o lasach.
Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169929
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Udzieliłem Ci odpowiedzi w Twoim zapytaniu w dziale = Prawo w lasach. :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Tematy scalono.
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Dziękuje serdecznie za odpowiedzi :) Tylko, że samochód nie jest dostosowany dla osoby niepełnosprawnej. Samochód prowadziła osoba zdrowa, natomiast osoba niepełnosprawna była obecna w momencie kontroli w pojeździe. Czy to ma jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169929
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Samochód powinien mieć winietkę z odpowiednim logo i najlepiej mieć też przy sobie dokument o niepełnosprawności.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Sten pisze:Samochód powinien mieć winietkę z odpowiednim logo i najlepiej mieć też przy sobie dokument o niepełnosprawności.
Nikt z leśników wtedy nie powinien robić żadnych problemów. Chyba, że to będzie jedna osoba niepełnosprawna i czterech "opiekunów".
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Czy chodzi Wam oznaczenie pojazdu takim znaczkiem?

Obrazek

A jeśli leśnik złapie za słówka i powie, że ten przepis w tym przypadku nie ma zastsosowania bo samochód nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych to co wtedy?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105055
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

wskers pisze: Tylko, że samochód nie jest dostosowany dla osoby niepełnosprawnej.
Nie ma w ustawie definicji co to jest "dostosowanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej". Trzeba mieć w aucie niepełnosprawnego i dowód na to, że ów niepełnosprawny ma tę niepełnosprawność orzeczoną.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Czyli jak rozumiem jeśli w aucie jest osoba niepełnosprawna posiadająca przy sobie np legitymację osoby niepełnosprawnej to żadne zakazy poruszania się po lesie nie obowiązują w takim przypadku?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Moim zdaniem sytuacja jest analogiczna jak z parkowaniem na miejscach oznaczonych dla niepełnosprawnych.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Ferguson
leśniczy
leśniczy
Posty: 883
Rejestracja: sobota 12 maja 2007, 20:12
Lokalizacja: jestem z miasta

Post autor: Ferguson »

Żeby odpuścić takiej osobie postępowanie karne mi by wystarczyło widoczne upośledzenie, bez konieczności legitymowania.
Lasy Państwowe-A family company
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :) Prosiłbym jeszcze o wyjaśnienie jak ma się sprawa zakazu wstępu osoby niepełnosprawnej w towarzystwie osoby zdrowej w przypadku Art 2 oraz 3 wraz ze wszystkimi ich podpunktami?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169929
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Masz na myśli ust.2 i 3 art. 29?
Ruch, a postój to jakby dwie różne rzeczy. Zatem podchodząc literalnie, możesz się poruszać, ale parkować tylko w miejscach oznaczonych.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Trochę źle sformułowałem pytanko ( przez niedopatrzenie ). Chodzi mi o Art 26 pkt 2 ( podpunkty od 1 do 5 ) oraz pkt 3 tego samego artykułu ( podpunkty od 1 do 3 )
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169929
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Zakaz wjazdu, a zakaz wstępu to dwie, zupełnie różne sprawy. Wchodzić możesz, gdzie chcesz, z wyjątkiem przypadków określonych w Art. 26, natomiast wjeżdżać nie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Ok. Dziękuje wszystkim za wszystkie odpowiedzi :)
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Postanowiłem wrócić do tego tematu, gdyż w tym sezonie miałem podobną sytuację. Syn okazał stróżowi leśnemu legitymację osoby niepełnosprawnej, ale ten mimo to coś nosem kręcił że i tak złamaliśmy prawo. Czy zatem powinniśmy mieć jeszcze przy sobie jakiś dokument wypisany np przez nadleśnictwo, że możemy poruszać się po lesie?

Sten - tak wiem, że zakaz wstępu a zakaz wjazdu to 2 różne sprawy, ale skoro syn nie chodzi ( porusza się na wózku inw ) to przecież jeździ. Czy ja jako opiekun mogę w tym przypadku " łamać " zakazy wjazdu?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169929
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Uściślijmy. Ty jako opiekun osoby niepełnosprawnej możesz prowadzić pojazd mechaniczny przewożący tą osobę. Pojazd powinien być stosownie oznakowany. Zatem korzystać możesz z końcowego zapisu art.29 Uol.
Możesz też pieszo poruszać się z wózkiem z osobą niepełnosprawną, ale to nie będzie jazda w myśl ww artykułu, bo w nim mowa jest o pojazdach silnikowych, zaprzęgowych i motorowerach, a do tych ów wózek się nie zalicza. Natomiast nie możesz poruszać się z osobą niepełnosprawną w miejscach wskazanych w art. 26 ust. 2 i 3, bo ów zakaz dotyczy wszystkich.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ