leśne pola biwakowe - "bliżej"...

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

Cieplik
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 06 mar 2011, 21:15
Lokalizacja: Wrocław

leśne pola biwakowe - "bliżej"...

Post autor: Cieplik »

Jako nowicjusz z nieśmiałością chciałem zaproponować taki watek: leśne pola biwakowe bliżej i bardziej "po ludzku".
Uwielbiamy spędzać urlopy (jeśli się uda) lub choćby letnie weekendy nad leśnymi jeziorami. Szukamy ciszy i braku "cywilizacyjnych wynalazków" (typu przewoźne sklepy czy motorówki na jeziorze) ale też chcieli byśmy uniknąć zupełnego pustkowia (bezpieczeństwo itd.).
Ktoś mógłby powiedzieć: nic prostszego, wystarczy otworzyć leśny przewodnik turystyczny i poszukać... Niestety, najnowsza jego wersja jest w tym względzie mocno nieudana: bardzo uboga w opisy, w zdjęcia i w podstawowe informacje: jak dojechać, czy biwak jest nad jeziorem itd., nie mówiąc o bardzo częstych błędach w oznaczeniu tych miejsc na mapie... Zauważyłem też, że wiele z opisanych tam miejsc albo już nie istnieje (zlikwidowane lub zapomniane) albo (dzięki "przedsiębiorczym" najemcom) nadmiernie się skomercjalizowało...

Bardzo chciałbym prosić Was o zamieszczenie (od czasu do czasu) opisu znanego Wam miejsca tego typu, z czystym cichym jeziorkiem (z dostępem do wody; wspaniale, gdyby było "rybne"), z miejscem na kilka - kilkanaście namiotów i najlepiej nadal administrowanym przez Lasy (dzierżawcy niestety psują klimat, he he).

pozdrawiam
Leśny Ludek
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170009
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Moim zdaniem, można szukać na stronach nadleśnictw. Tam na ogół są informacje o wiele bardziej szczegółowe niż w przewodniku, a i bardziej aktualne. W zakładkach "turystyka" można znaleźć sporo ciekawych miejsc.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
jawaldek
początkujący
początkujący
Posty: 62
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2010, 20:15
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: jawaldek »

Moim zdaniem, można szukać na stronach nadleśnictw.
a podpowiesz gdzie znaleźć wykaz nadleśnictw ??? Okoliczne to zazwyczaj się zna,natomiast gdzieś dalej w Polskę jadąc to szukanie nie mal że igły w stogu siana. Są lub raczej częściej były tabliczki przy drogach ale planując wyjazd szkoda tracić czas na szukanie w terenie gdy można spokojnie zapoznać się w domu. Cieplik trafiłeś w dziesiątkę z tematem :brawo:
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

jawaldek pisze:a podpowiesz gdzie znaleźć wykaz nadleśnictw ???
Na stronie www.lasy.gov.pl (u dołu strony) są odnośniki do stron poszczególnych dyrekcji regionalnych. A stamtąd już można trafić do nadleśnictw.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105100
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

jawaldek pisze: Okoliczne to zazwyczaj się zna,natomiast gdzieś dalej w Polskę jadąc to szukanie nie mal że igły w stogu siana.
Ale przecież Sten radził szukanie informacji na stronach internetowych nadleśnictw. Na tychże stronach masz także dokładne adresy i numery telefonów. Czasem mapki dojazdowe do siedziby.
Skąd wziąć adresy stron nadleśnictw? Otóż wystarczy wejść na stronę PGL LP ( http://www.lasy.gov.pl/ ) a tam na dole strony są linki do stron wszystkich rdLP. Na stronie każdej rdLP jest (niestety często gdzieś ukryta) lista wyboru zatytułowana "Wykaz jednostek" lub "Jednostki" albo wręcz "Nadleśnictwa". Czasem nie ma w ogóle tytułu :wink: Tam wybierasz interesującą Cie nazwę i tyle - jesteś na stronie nadleśnictwa. Niestety nie wszystkie mają taki dział jak "Turystyka" bądź jakiekolwiek przydatne dla turysty informacje.

PS. Masz ci los. Kamillo mnie ubiegł. Ale ja za to dokładniej napisałem :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
jawaldek
początkujący
początkujący
Posty: 62
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2010, 20:15
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: jawaldek »

Na stronie www.lasy.gov.pl (u dołu strony) są odnośniki do stron poszczególnych dyrekcji regionalnych. A stamtąd już można trafić do nadleśnictw.
dzięki kamillo :jupi: prosto,przejrzyście,czytelnie :beer:
Cieplik mam prośbę kliknij proszę w moim imieniu kamillo ===>>> pomógł bo Ty zakładałeś temat i Ty możesz to zrobić==>> dzięki :D
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

Czy zaglądaliście może na stronę : http://www.czaswlas.pl/ ??
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170009
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

luscinia pisze:Czy zaglądaliście może na stronę
No to jest ta strona, o której Cieplik wspomniał w pierwszym poście. :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105100
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:No to jest ta strona, o której Cieplik wspomniał w pierwszym poście. :)
:?: :?: :?:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170009
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Piotrek pisze::?: :?: :?:
Cieplik pisze:Ktoś mógłby powiedzieć: nic prostszego, wystarczy otworzyć leśny przewodnik turystyczny i poszukać...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105100
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ale on miał na myśli wydanie papierowe przewodnika wydawanego od 1999 r. przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, o ile zrozumiałem.
Cieplik pisze:wystarczy otworzyć leśny przewodnik turystyczny i poszukać
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170009
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To już pewnie autor nam wyjaśni, co miał na myśli :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Spox07
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 23:48

Post autor: Spox07 »

Witam,
"odgrzeję temat" - leśne pola biwakowe - ostatnio trafiłem na 2 takie obiekty (jedno pod Olsztynem, tym częstochowskim, drugie w rejonie Posady Jaśliskiej). Jest to fajne rozwiązanie dla tych którzy niekoniecznie chcą korzystać z pensjonatów, czy typowych pól kempingowych, lubią się "powłóczyć", a jednocześnie nie chcą łamać przepisów.
Tylko dlaczego NIGDZIE nie ma o tym informacji (mam na myśli Internet, a szczególnie strony "okołoleśne"). Czy jest to jakaś wiedza tajemna? Albo coś tylko dla wtajemniczonych? Czy nie lepiej pokazać turystom, gdzie mogą legalnie rozbić namiot, czy nawet rozpalić ognisko?
Miałem okazję dwukrotnie być w Estonii. Tam tego typu obiekty są powszechnie znane i nikt nie robi problemu z dostępem do nich.

Pozdrawiam
E.P.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105100
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Spox07 pisze:Tam tego typu obiekty są powszechnie znane i nikt nie robi problemu z dostępem do nich.
Co rozumiesz pod określeniem "powszechnie znane"? Bo u nas w kraju nikt ich specjalnie nie ukrywa...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Spox07
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 23:48

Post autor: Spox07 »

czaswlas - "Nima". Po prostu chciałbym znaleźć na stronie www informację gdzie takie obiekty się znajdują. Oczywiście, że nikt ich nie ukrywa, ale robiąc wycieczkę rowerową trudno krążyć po bliższej i dalszej okolicy - może znajdę pole biwakowe!? W ostatni "łikend" kręciłem się rowerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, z założeniem, że prześpię się gdzieś - w lesie - w hamaku. I jakie było moje zdziwienie, kiedy niespodziewanie wjechałem na pole ze stolikami, wykoszone, z miejscem na ognisko. Nigdzie nie zauważyłem wcześniej żadnej tablicy, mapa - nic, strona nadleśnictwa (później sprawdziłem) - nic.
O tym polu w Beskidzie Niskim dowiedziałem się przez przypadek, przeglądając zdjęcia w sieci. A jest to miejsce wręcz bajkowe.
Po prosu szkoda, że nie ma takich informacji. Może trafiłem akurat na te dwa istniejące w Polsce pola? Raczej nie!

Pozdrawiam
E.P
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Spox07, jak "Nima"?? Strona pokazuje ponad 350 takich miejsc ...
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
buba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1888
Rejestracja: poniedziałek 18 lis 2013, 20:40

Re: leśne pola biwakowe - "bliżej"...

Post autor: buba »

Cieplik pisze:Jako nowicjusz z nieśmiałością chciałem zaproponować taki watek: leśne pola biwakowe bliżej i bardziej "po ludzku".
Uwielbiamy spędzać urlopy (jeśli się uda) lub choćby letnie weekendy nad leśnymi jeziorami. Szukamy ciszy i braku "cywilizacyjnych wynalazków" (typu przewoźne sklepy czy motorówki na jeziorze) ale też chcieli byśmy uniknąć zupełnego pustkowia (bezpieczeństwo itd.).
Ktoś mógłby powiedzieć: nic prostszego, wystarczy otworzyć leśny przewodnik turystyczny i poszukać... Niestety, najnowsza jego wersja jest w tym względzie mocno nieudana: bardzo uboga w opisy, w zdjęcia i w podstawowe informacje: jak dojechać, czy biwak jest nad jeziorem itd., nie mówiąc o bardzo częstych błędach w oznaczeniu tych miejsc na mapie... Zauważyłem też, że wiele z opisanych tam miejsc albo już nie istnieje (zlikwidowane lub zapomniane) albo (dzięki "przedsiębiorczym" najemcom) nadmiernie się skomercjalizowało...

Bardzo chciałbym prosić Was o zamieszczenie (od czasu do czasu) opisu znanego Wam miejsca tego typu, z czystym cichym jeziorkiem (z dostępem do wody; wspaniale, gdyby było "rybne"), z miejscem na kilka - kilkanaście namiotów i najlepiej nadal administrowanym przez Lasy (dzierżawcy niestety psują klimat, he he).

pozdrawiam
Jesli interesuja cie dzikie biwakowiska (ze znacznym stopniem legalnosci) to mysle ze ta stronka cie zaintersuje

http://grupabiwakowa.pl/

Jesli masz fejsbuka wpisz sobie "grupa biwakowa"
browar
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 11:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: browar »

Ta strona czaswlas to jakaś masakra - niby coś pokazuje, ale znika jak przybliżyć, wczytuje się długo i nie zawsze, jak już się uda zlokalizować miejscówkę to kliknięcie na nią nic nie daje... Taki jest efekt pracy "informatyka" za 2000, dziadostwo.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

browar, no faktycznie strona działa na zasadzie "szału nie ma d...y nie urywa" ale u mnie i przybliżanie i informacja o obiekcie działają bez zarzutu. Może u Ciebie to kwestia przeglądarki...
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
ODPOWIEDZ