nagroda jubileuszowa - kiedy przypada?

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
stanek23
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 20 wrz 2010, 14:02

nagroda jubileuszowa - kiedy przypada?

Post autor: stanek23 »

Czy ktoś mógłby obliczyć, z jakim dniem nabywam prawo do nagrody jubileuszowej.
Pracę w firmie rozpocząłem z dniem 1 sierpnia 2000 r. i od tego czasu nie miałem przerw w zatrudnieniu. Jednocześnie w końcu czerwca 2000 obroniłem dyplom na AR (lata 1995 - 2000).
Moja kadrowa mówi, że nagroda jubileuszowa: 15-lecie pracybędzie mi przysługiwała w dniu 30 września 2010??
Czy na pewno??
Pozdrawiam
wiwaldi
początkujący
początkujący
Posty: 82
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 12:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: wiwaldi »

pierwsza nagroda po 15 latach pracy 2015r. :!: :!: :!:
barczanka
początkujący
początkujący
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 20:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: barczanka »

Do 2001 roku obowiązywało jakieś rozporządzenie, które wliczało do stażu pracy przy naliczaniu nagrody jubileuszowej okres studiów. Było to wtedy brane pod uwagę obligo. Osób , które ukończyły studia po 2001 roku niestety już to nie obowiązuje. Był to bardzo krótki okres, nie wiem dokładnie jaki. Ja rozpoczęłam pracę w 2001 roku i w 2011 otrzymam nagrodę za przepracowane 15 lat( w 2001 roku byłam na stażu i musiał mi się zgadzić na to Nadleśniczy po dostarczeniu dokumentów z uczelni). :jupi:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105071
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie do 2001 roku a nadal obowiązuje, wynika bowiem owo wliczanie czasu nauki do stażu pracy z art. 155 Kodeksu Pracy.
http://prominet.pl/?p=520
Artykuł 155 mówi co prawda o wliczeniu czasu nauki do staży pracy przy ustalaniu wymiaru urlopu, ale jeśli ów okres jest brany pod uwagę przy ustalaniu wymiaru urlopu to nie ma żadnej podstawy prawnej aby nie uwzględniać go w przypadku innych uprawnień.
Chyba, że istnieje jakiś przepis (w randze ustawy, bo KP jest ustawą!), który tego zabrania w przypadku nagród jubileuszowych.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Piotrek pisze:Chyba, że istnieje jakiś przepis (w randze ustawy, bo KP jest ustawą!), który tego zabrania w przypadku nagród jubileuszowych.
Nie mylmy Piotrze urlopu z nagrodą jubileuszową. To są zupełnie inne kategorie świadczeń. Urlop wynika z kodeksu pracy i to co się tyczy urlopu, ustawodawca przypisał do urlopu, bo taki miał zamysł ustawowy. Jeśli idzie o nagrody jubileuszowe, to już żaden minister nie jest w stanie nakazać pracodawcom płacenia takiego czegoś. Od takich rzeczy, np w leśnym przypadku, jest Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy Dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe który w temacie nagród jubileuszowych mówi:
NAGRODY JUBILEUSZOWE

§ 33
1. Pracownikowi, z zastrzeżeniem § 33a, przysługuje nagroda jubileuszowa za lata pracy przepracowane u pracodawców wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz za okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresów, od którego zależą uprawnienia pracownicze, zwana dalej „nagrodą”, w wysokości:
- po 15 latach 150% podstawy wymiaru,
- po 20 latach 200% podstawy wymiaru,
- po 25 latach 250% podstawy wymiaru,
- po 30 latach 300% podstawy wymiaru,
- po 35 latach i kolejnych pięcioletnich okresach 350 % podstawy wymiaru
2. Okresy pracy zaliczone do dnia 31 sierpnia 1992 r. do stażu pracy w Lasach Państwowych w drodze indywidualnych decyzji na podstawie „Protokółu uzgodnień pomiędzy Naczelnym Dyrektorem Lasów Państwowych a przewodniczącymi krajowych organizacji związkowych działających w Lasach Państwowych z dnia 29 czerwca 1989r.” uznaje się za okresy pracy w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.
3. Pracownikowi, który był zatrudniony w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe przed dniem 1 maja 2002 r., przy ustalaniu prawa do nagrody uwzględnia się okresy podlegające wliczeniu do okresu pracy uprawniającego do nagrody na zasadach obowiązujących przed tym dniem.
4. Podstawę wymiaru nagrody stanowi 300 % stawki wyjściowej.
5. Nagrodę wypłaca się w dniu upływu okresu uprawniającego do jej otrzymania i według zasad obowiązujących w tym dniu.
6. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – wyższą.
7. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje nagroda w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
8. Pracownik przechodzący na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, lub któremu przyznano świadczenie przedemerytalne otrzymuje nagrodę za okres, jaki przepracował od dnia nabycia prawa do ostatnio wypłaconej nagrody, nie dłuższy jednak niż 5 lat. Nagroda ta obliczana jest jako proporcjonalna część kwoty nagrody, którą pracownik by otrzymał, gdyby przepracował cały pięcioletni okres od dnia nabycia prawa do ostatnio wypłaconej nagrody jubileuszowej, nie dłuższy jednak niż 5 lat..

§ 33a
Pracownik, który nabędzie prawo do nagrody wyższego stopnia w okresie do 30 miesięcy, licząc od dnia wypłaty ostatniej nagrody, otrzymuje nagrodę wyższego stopnia w wysokości obliczonej jako różnica pomiędzy kwotą nagrody, do której uzyskał prawo, a kwotą nagrody ostatnio wypłaconej.
I to jest to co się tyczy nagród jubileuszowych. Nie mam dostępu do przepisu sprzed 1.05.2002, o którym mówi ustęp 3, ale faktycznie było tak, że ukończenie 5-letnich dziennych studiów wliczało się do czasu liczenia jubileuszu. Bywało, że dzienne studia trwały 4,5 roku i to nie powoduje zaliczenia czasu nauki do jubileuszu.
Tyle wiem na 99%, ale brak mi namacalnego podparcia w przepisie. Trzeba zaczepić jakiegoś kadrowca i wtedy będziemy mieli pełen obraz...
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105071
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosenka na podstawie PUZP PGL LP pisze:§ 33
1. Pracownikowi, z zastrzeżeniem § 33a, przysługuje nagroda jubileuszowa za lata pracy przepracowane u pracodawców wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz za okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresów, od którego zależą uprawnienia pracownicze
Podkreślenia moje powinny Ci wyjaśnić genezę mego punktu widzenia. Ale masz rację. Trzeba by spytać o to jakiegoś speca od prawa pracy (niekoniecznie kadrowca :wink: ).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Piotrek pisze:
sosenka na podstawie PUZP PGL LP pisze:§ 33
1. Pracownikowi, z zastrzeżeniem § 33a, przysługuje nagroda jubileuszowa za lata pracy przepracowane u pracodawców wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz za okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresów, od którego zależą uprawnienia pracownicze
Podkreślenia moje powinny Ci wyjaśnić genezę mego punktu widzenia. Ale masz rację. Trzeba by spytać o to jakiegoś speca od prawa pracy (niekoniecznie kadrowca :wink: ).
Oczywiście, ale przepis to nie tylko ustawa. I na to chciałem zwrócić uwagę. :*
A o kadrowcu myślę, bo oni mają PUZP aktualny na wszelkie okazje i takie rzeczy jak ta to oni po prostu wiedzą NA PEWNO :-)
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36254
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Na koniec 2006 roku wprowadzaliśmy do SILP okresy pracy w LP w/g stanu na 01.01.2006r. do celów wyliczenia nagród jubileuszowych i odpraw. Silp od tamtego czasu sam nalicza te okresy. Różnica może wyniknąć jedynie przy jakiś omyłkach wprowadzanych okresów w grudniu 2006. Konkretną datę trzeba jednak wyliczyć ręcznie. Ja to robiłam za pomocą exelu i formy dat. Tak samo przy przyjmowaniu nowych pracowników, a szczególnie tych którzy mieli w innych jednostkach LP lub zliczalnych okresy zatrudnienia.
Piotrek pisze:sosenka na podstawie PUZP PGL LP napisał/a:
§ 33
1. Pracownikowi, z zastrzeżeniem § 33a, przysługuje nagroda jubileuszowa za lata pracy przepracowane u pracodawców wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz za okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresów, od którego zależą uprawnienia pracownicze
Podkreślenia moje powinny Ci wyjaśnić genezę mego punktu widzenia. Ale masz rację. Trzeba by spytać o to jakiegoś speca od prawa pracy (niekoniecznie kadrowca :wink: ).
faktycznie jeżeli czytamy co czytamy, to rozumiemy tak jak napisano. Gwoli wyjaśnienia niejasnośći pokorespondowałam sobie w temacie z kadrowcami . Wyszło , że "zawierający miał w zamyśle" to co miał i trzeba trzymać się zapisów w PUZP w kolejności jeżeli dotyczy protokółów dodatkowych do PUZP a w nich uwarunkowań :) Poproś w kadrach o rozpiske, a i przy okazji tak się sprawdza zasadność na wszelki wypadek. W planie do wypłaty jesteś już ujęty, rezerwa na 15 lecie utworzona i rozwiąże się 30 września.
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Ażeby pokazać jak zawiły problem może być dołączam "załącznik 15" znaleziony w zarządzeniach i decyzjach DGLP.
DECYZJA NR 15/2001 Może komuś zainteresowanemu to cokolwiek rozjaśni...

Pełen (chyba) tekst -> PUZP
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105071
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosenka pisze:Oczywiście, ale przepis to nie tylko ustawa.
To oczywiste. Przepis to ustawa + akty wykonawcze. Jednak akty wykonawcze (jako akty prawne niższego rzędu) nie mogą zmieniać postanowień ustawy. Ta może być zmieniona jedynie ustawą.
Jak wynika z załączonego przez Ciebie pliku do okresu zatrudnienia na potrzeby ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej, wlicza się czas nauki.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

biernas
początkujący
początkujący
Posty: 81
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 08:24
Lokalizacja: Kresy...

Post autor: biernas »

wlicza się ponieważ studiował przed zmianami w PZUP, dla innych którzy skończyli studia po już się nie wlicza okresu studiów - i moim zdanim nijak to się nie ma do okresu stażu związanego z urlopem - pracodawca może równie dobrze nie płacić nagród jubileuszowych - notabene przetrwały ona głównie w państwowych firmach - poszukajcie prywaciarza który płaci :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105071
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

biernas pisze:pracodawca może równie dobrze nie płacić nagród jubileuszowych
Jeżeli pracodawca takie porozumienie zawarł w Układzie Zbiorowym to dopóki nie zmieni owego układu płacić MUSI.
biernas pisze:moim zdanim nijak to się nie ma do okresu stażu związanego z urlopem
I jesteś w błędzie.
1. Urlop jest świadczeniem pracowniczym? Jest.
2. Jego wymiar zależy od okresu przepracowanego? Tak.
3. Czy istnieją inne przepisy niż PUZP, wliczające okres nauki do stażu pracy a co za tym idzie zmieniające wymiar tego świadczenia? Tak.
4. Czy takowe wliczenie zmienia uprawnienia pracownicze? W świetle powyższego - tak.
5. Ergo - należy wliczać okresy nauki do wyliczenia stażu pracy na potrzeby ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej.

Jeśli tak się nie robi można iść z tym do sądu. Tylko po co? Znam przyjemniejsze sposoby psucia sobie stosunków z szefami i zwalniania się z pracy :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

biernas
początkujący
początkujący
Posty: 81
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 08:24
Lokalizacja: Kresy...

Post autor: biernas »

pozwilisz że, ja jednak zostanę przy swoim zdaniu,

urlop- jego wielkość wynika ze sażu liczonego zgodnie z KP
nagroda jubileuszowa - jej staż zgodnie z zapisem w PUZP

to jednak dwa róźna źródła, więc co stoi na przeszkodzie aby miały inną metodykę liczenia stażu pracy dla swych celów ? moim zdaniem -podkreślam moim nic - zależy to od pracodawcy i tego co jest zapisane w PUZP ( co do nagrody oczywiście) w porozumieniu z ZZ oczywiście

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36254
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

biernas pisze:i moim zdanim nijak to się nie ma do okresu stażu związanego z urlopem
ano nijak :) chyba, że był to urlop bezpłatny :)
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
ODPOWIEDZ