Operatowe wskazówki gospodarcze.

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

OK. Pełne zrozumienie autora. :spoko:
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

:spoko: :beer:
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

A`propos wskazówek gospodarczych.
Ciekaw jestem jak to jest u Was? - a mianowicie:
mamy wydzielenie 23a-00 - pow. 10,20 ha, które posiada wskazówki w postaci:
1. IB - 3,50 ha
2. IB - 3,30 ha
(pozostałe wskazówki pominąłem, nic nie wnoszą do sprawy)
PUL: 2014-2023
I teraz:
1. a) Rok 2014 realizujemy wskazówkę nr 1 - IB - 3,50 ha.
b) styczeń 2015 - aktualizacja kompleksowa SILP - następuje podział wydz. 23a-00 na 23a-01 (zrąb do odnowienia) i 23a-99 pozostały drzewostan.

I tu zasadnicze pytanie: jak postępujecie z migracją wskazówek do wydzieleń potomnych?
Czy pozostawiacie obie wskazówki rębne IB (nr 1 i nr 2) przy wydzieleniu 23a-99?, czy może wskazówkę nr 1 wprowadzacie do wydzielenia 23a-01, a przy wydzieleniu 23a-99 pozostawiacie tylko niezrealizowane jeszcze wskazówki (czyli w tym uproszczonym przykładzie - wskazówkę nr 2 - IB - 3,30 ha)?

Proszę o informację, jak to sie robi u Was?
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105112
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

juniperus, żartujesz, prawda?
No bo "na chłopski rozum" to (przynajmniej w tym przypadku) problem nie istnieje. Dlaczego? Ano dlatego:
juniperus pisze:a) Rok 2014 realizujemy wskazówkę nr 1 - IB - 3,50 ha.
b) styczeń 2015 - aktualizacja kompleksowa SILP - następuje podział wydz. 23a-00 na 23a-01 (zrąb do odnowienia) i 23a-99 pozostały drzewostan.
Z czego wynika, że wskazówka nr 1 przestała istnieć w momencie wykonania rębni. W związku z tym nie ma czego przenosić... Niewątpliwie pozostają dalsze konsekwencje tej wskazówki, bo zakładam, że oprócz wskazania rębni było tam jeszcze "odnowić", "pielęgnować" a to siłą rzeczy pozostaje do wykonania na 23a-01. Natomiast cała reszta (drugi zapis o rębni i "konsekwencjach") dotyczy teraz 23a-99. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

juniperus, żartujesz, prawda?
Ależ skąd.
Piotrek pisze:No bo "na chłopski rozum" to (przynajmniej w tym przypadku) problem nie istnieje.
Zapewniam Cię, że istnieje.
Piotrek pisze:Z czego wynika, że wskazówka nr 1 przestała istnieć w momencie wykonania rębni. W związku z tym nie ma czego przenosić... Niewątpliwie pozostają dalsze konsekwencje tej wskazówki, bo zakładam, że oprócz wskazania rębni było tam jeszcze "odnowić", "pielęgnować" a to siłą rzeczy pozostaje do wykonania na 23a-01. Natomiast cała reszta (drugi zapis o rębni i "konsekwencjach") dotyczy teraz 23a-99.
Niczego innego niż ja nie napisałeś.

Otóż - chodzi o raportowanie danych - np. raportem własnym z BI, który rozliczałby (w każdej chwili) wykonanie wskazówek gospodarczych - rębnych.
W przykładzie nie pisałem już pozostałych wskazówek do pasków zrębowych - myślałem, że to jest oczywiste.
Po aktualizacji kompleksowej SILP wskazówki pozostają w wydzieleniu 99 (po pierwszym podziale). Nasz administrator wprowadza na wydzielenia potomne (np. 01) wskazówki, które dotyczyły/dotyczą pierwszego (w tym przypadku) paska zrębowego - np.:
1. IB - 3,50 ha
2. ODN-ZRB - 3,50 ha
3. PIEL - 3,50 ha
4. CW - 3,50 ha

Te wszystkie cztery wskazówki (w wyniku aktualizacji - na 99 i działań administratora - na 01) występują w rezultacie na obu wydzieleniach. Utrudnia to proste rozliczenie raportem wykonania zrębów po wskazówkach.
Gdyby było tak, jak pisałem wyżej wskazówki by się nie dublowały - byłyby przypisane do odpowiadającego im wydzielenia. "Składając do kupy" wydzielenia "potomne" - np.: 02,01,98 w całość - sumując pow. wychodzimy na pow. wydz. 00.

Jestem ciekaw, jak to robią w innych nadleśnictwach. Wiesz coś na ten temat?

PS: wskazówki, po ich wykonaniu, nie znikają z opisu taksacyjnego wydzielenia (po pierwszym podziale) -99.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105112
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

juniperus pisze:Te wszystkie cztery wskazówki (w wyniku aktualizacji - na 99 i działań administratora - na 01) występują w rezultacie na obu wydzieleniach.
I tak powinno być. Przecież w rzeczywistości są one do wykonania na obu wydzieleniach. I są do każdego wydzielenia przypisane.
juniperus pisze:PS: wskazówki, po ich wykonaniu, nie znikają z opisu taksacyjnego wydzielenia (po pierwszym podziale) -99.
Bo nie powinny. Za czasów operatów "papierowych" też nie znikały. Dlaczego w "elektronicznym" ci przeszkadzają?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Piotrek pisze:juniperus napisał/a: Te wszystkie cztery wskazówki (w wyniku aktualizacji - na 99 i działań administratora - na 01) występują w rezultacie na obu wydzieleniach. I tak powinno być. Przecież w rzeczywistości są one do wykonania na obu wydzieleniach. I są do każdego wydzielenia przypisane.
Czy aby na pewno?
Wskazówki dla pierwszego paska zrębowego występują (w przykładzie, o którym pisałem wyżej) dwa razy - bo w wydz. -99 i w wydz. -01 (którego de facto dotyczą).
Czy to jest Ok, Twoim zdaniem?
Są do wykonania na obu wydzieleniach, tyle tylko, że pewne wskazówki na jednym -01, a inne na drugim -99.
Piotrek pisze:juniperus napisał/a: PS: wskazówki, po ich wykonaniu, nie znikają z opisu taksacyjnego wydzielenia (po pierwszym podziale) -99. Bo nie powinny. Za czasów operatów "papierowych" też nie znikały. Dlaczego w "elektronicznym" ci przeszkadzają?
W którym miejscu napisałem, że wskazówki gospodarcze mi przeszkadzają.
Próbuję tylko je uporządkować. Wydaje mi się, że jasno wyżej opisałem sprawę.
Mimo wszystko, nie rozumiemy się.
Żadne wskazówki nie mogą ginąć. Po podziale wydz. -00 wskazówki (wszystkie, także dotyczące pierwszego, i nie tylko, paska zrębowego) pozostają przy wydzieleniu -99 (itd.). Przy wydz. -01 nie ma wskazówek (mam na myśli wskazówki tylko te, które dotyczą pierwszego paska zrębowego IB, ODN-ZRB itd.).
OK, nie będę się powtarzał, wszystko wyłożyłem wyżej.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105112
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

No to ja ciebie pierwej nie zrozumiałem. :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Piotrek pisze:No to ja ciebie pierwej nie zrozumiałem.
Nie ma sprawy Piotrze.
Mimo wszystko, fajnie się dyskutowało.
Pozdrawiam.

Może ktoś jeszcze zabierze głos w dyskusji.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

juniperus pisze:
Piotrek pisze:No to ja ciebie pierwej nie zrozumiałem.
Nie ma sprawy Piotrze.
Mimo wszystko, fajnie się dyskutowało.
Pozdrawiam.

Może ktoś jeszcze zabierze głos w dyskusji.
Mogę zabrać, ale czy on coś wniesie... :?

Nie wiem jak to wygląda po stronie SILP po aktualizacjach. Natomiast teren postępuje normalnie (racjonalnie). Wycinamy zrąb i AGROT, ODN-GLEB, ODN-ZRB, PIEL - robimy na wydzieleniu - 01.
A ewentualny następny zrąb, czy PR - robimy na wydzieleniu - 99.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

j24 pisze:Nie wiem jak to wygląda po stronie SILP po aktualizacjach. Natomiast teren postępuje normalnie (racjonalnie). Wycinamy zrąb i AGROT, ODN-GLEB, ODN-ZRB, PIEL - robimy na wydzieleniu - 01.
A ewentualny następny zrąb, czy PR - robimy na wydzieleniu - 99.
:lol: "Dzięki Bogu".
juniperus (but not communis :) )
ODPOWIEDZ