Wycięto las prywatny

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
blondi1977
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 11:07
Lokalizacja: Częstochowa

Wycięto las prywatny

Post autor: blondi1977 »

Witam! Oto moja historia. Mamy las prywatny około 2600 metrów kwadratowych. Ktoś jak mówi sama ta osoba przez pomyłkę wycięła wszystkie drzewa z tego terenu. I teraz chce naprawić ta pomyłkę i rozliczyć się z nami. Moje pytanie to ile mogłoby być na takim terenie drzew i jaką kwotę w formie odszkodowania za wycinkę możemy dostać??Z góry dziękuję za ewentualną pomoc w tej sprawie.
blondi1977
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Za mało danych. Nie da się tego ocenić bez wizji lokalnej.
Poza tym nie wiem, czy polubowne załatwienie sprawy z sąsiadem nie sprowadzi na ciebie większych kłopotów. Co będzie gdy nadzorująca lasy prywatne instytucja to ciebie obwini za nielegalny zrąb?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Jaki był tam drzewostan. Jeżeli nie wiesz to poszukaj najbardziej aktualnego opisu taksacyjnego drzewostanu (leśnik nadzorujący - informacja w gminie). Być może ktoś legalizował to drewno i ma od tego kwity - będzie to bardzo pomocne...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2628
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Policz i pomierz pniaki . Wysokość daj przeciętną w d-stanie jaki jeszcze ci został . Za pomocą książki kubicznej możesz określić miąższość wyciętego drewna . Zawiadom tez nadzór o tym fakcie dla twojego bezpieczeństwa .
blondi1977
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 11:07
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: blondi1977 »

Najlepsze z tego wszystkiego jest to że ten las został wycięty przez samego leśniczego który twierdzi że sie pomylił i myślał że jest to las państwowy. Dziwne przecież leśniczy ma mapki które jasno mówią czy to las państwowy czy prywatny.
blondi1977
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

blondi1977 pisze:las został wycięty przez samego leśniczego który twierdzi że sie pomylił i myślał że jest to las państwowy
No stary, jeśli to LP ci wlazły w szkodę... Gdzieś czytałem o gościu, który poszedł do znajomego nadleśniczego po poradę i informacje jak ma postąpić jeśli, ktoś wlazł mu do lasu i wyciął drzewa. Nadleśniczy wszystko mu wyjaśnił, poinstruował w sprawie odpowiednich procedur, nawet pracownik nadleśnictwa wyliczył przybliżoną wartość szkody. I wówczas klient zakomunikował, że dziękuje i już wie co i jak ma robić oraz oświadczył, że sprawcą szkody jest właśnie to nadleśnictwo. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

sosnowik
leśniczy
leśniczy
Posty: 665
Rejestracja: wtorek 25 lip 2006, 16:03

Post autor: sosnowik »

Piotrek pisze:Gdzieś czytałem o gościu, który poszedł do znajomego nadleśniczego po poradę i informacje jak ma postąpić jeśli, ktoś wlazł mu do lasu i wyciął drzewa.
To było to: "Gdyś wszedł w szkodę – Co się dzieje, gdy nadleśnictwo ścina nie swoje drzewa"

Jeśli nadzór nad lasami w Twoim powiecie sprawuje nadleśnictwo, sprawę można załatwić tym bardziej elegancko. Takie historie zdarzają się w każdym nadleśnictwie i jakoś o nich nie słychać, bo są rozwiązywane nieoficjalnie. Mogą Ci zaproponować zapłatę za drewno wyliczone wg cenników, ale po odliczeniu koszów pozyskania (znam taki przypadek, który w zw. z taką propozycją o mało nie skończył się w sądzie). Nadleśniczy dla własnego interesu powinien jednak zaofereować coś korzystniejszego (i tak się zazwyczaj dzieje).

No i koniecznie daj znać jaki był finał.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosnowik pisze:To było to: "Gdyś wszedł w szkodę – Co się dzieje, gdy nadleśnictwo ścina nie swoje drzewa"
Fakt! Swoją drogą nie mam pojęcia dlaczego "Las Polski" nie udostępnia swoich artykułów online? Choćby wybranych i odpłatnie... Nie mam potrzeby otrzymywania wszystkich numerów więc wydatek na prenumeratę uważam za zbędny, ale czasem chciałbym przeczytać jakiś fragment i wówczas byłbym skłonny zapłacić np. przez SMS jakąś niewielką sumę.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

sosnowik
leśniczy
leśniczy
Posty: 665
Rejestracja: wtorek 25 lip 2006, 16:03

Post autor: sosnowik »

Piotrek pisze:Fakt! Swoją drogą nie mam pojęcia dlaczego "Las Polski" nie udostępnia swoich artykułów online? Choćby wybranych i odpłatnie... Nie mam potrzeby otrzymywania wszystkich numerów więc wydatek na prenumeratę uważam za zbędny, ale czasem chciałbym przeczytać jakiś fragment i wówczas byłbym skłonny zapłacić np. przez SMS jakąś niewielką sumę.
Udostępnia. I to dokładnie tak jak piszesz :)

http://www.laspolski.net.pl/staticpages ... szukiwarka

potem wyskakuje coś takiego:

http://www.laspolski.net.pl/wyniki/szcz ... hp?id=2548

i wysyłasz SMS.


A do blondi1977 - może pomcny będzie Geoportal. Zorientujesz się, o jakie działki mogło chodzić. Tam masz również możliwość dość precyzyjnego pomiaru powierzchni.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosnowik pisze:Udostępnia. I to dokładnie tak jak piszesz :)
A to przepraszam. Udostępnia tylko nie intuicyjnie, przez link od spisu treści :wink:
I skąd ja miałem wiedzieć, że tak należy zrobić jak pokazałeś? Autorzy! Jakieś info!
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Jeżeli cięcie było zupełne to koniecznie zadbaj, żeby odnowili ci grunt. Dla nich to proste, wyrzucą ci kasę na stół, a za chwilę dostaniesz decyzję na odnowienie zrębu pod groźbą grzywny...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ