Plan zalesienia

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Najemnik25
początkujący
początkujący
Posty: 188
Rejestracja: sobota 24 kwie 2010, 12:48
Lokalizacja: Mazowsze

Plan zalesienia

Post autor: Najemnik25 »

Witam!! Mam pytanie chciałem się dokładnie do pytać jak to się ma w praktyce dostałem na zalesienie 75% sosny , 20% brzozy, 5% klonu + gat. biocenotyczne, dokładnie chodzi mi o formę zmieszania nie rozumiem jak one wyglądają w praktyce sosna - wielkokępowa, brzoza - kępowa, rzędowo , klon - grupowo , gat. biocenotyczne - pojedyńczo w sośnie.

O co chodzi w pojęciach wielkokępowa, kępowa, rzędowa , ponieważ na szkicu jest w sumie jasno ale te formy zmieszania w tabelce mącą mi w głowie.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Na początek proponuję lekturę tutaj:
http://www.wiki.lasypolskie.pl/doku.php ... rzewostanu
Najemnik25
początkujący
początkujący
Posty: 188
Rejestracja: sobota 24 kwie 2010, 12:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Najemnik25 »

Dziękuje za odpowiedź, w internecie znalazłem dużo artykułów na ten temat ale dokładnie mam problem ze zrozumieniem, powiedzmy w formie wielkokępowe, powierzchnia kęp większa od 0,10 ha co znaczy kępa? kępa = 1 szt. drzewka ?
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Ile drzewek posadzonych w więźbie 1,5m x 1,0m zmieści się na 10 arowej kępie?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Najemnik25 pisze: (...) powiedzmy w formie wielkokępowe, powierzchnia kęp większa od 0,10 ha co znaczy kępa? kępa = 1 szt. drzewka ?
Nie. To znaczy, że masz wyznaczony obszar o powierzchni większej niż 0,10 ha na którym należy posadzić jakiś gatunek (np. So). A ile sztuk to wynika z przyjętej więźby i zaplanowanej ilości sztuk na hektar.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Najemnik25
początkujący
początkujący
Posty: 188
Rejestracja: sobota 24 kwie 2010, 12:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Najemnik25 »

Dodaję w załączniku szkic mojej uprawy; proszę o wypowiedzi:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Posadź tak jak jest narysowane a nazwami się nie przejmuj. Nazwy być muszą, ale w tym przypadku są nieistotne. Mapka jest rewela i wszystko z niej i opisu wiadomo... Z pojedynczo sadzonymi gatunkami biocenotycznymi bym się nie zgodził, ale to już problem tego co to projektował...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Jaźwiec pisze: (...) Z pojedynczo sadzonymi gatunkami biocenotycznymi bym się nie zgodził, ale to już problem tego co to projektował...
Krzewy (np. jarząb, głóg itp.) można pojedynczo dać w sośnie, jako gatunki fitomelioracyjne.
Mi trochę ta brzoza od działki nr 2 nie pasowała - dałbym jej więcej od dróg (nie 5 rzędów, ale 6- 8).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ