Pytanie o działkę

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
roluch
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 12:16

Pytanie o działkę

Post autor: roluch »

Witam! W pierwszej kolejności z racji tego, że jestem nowy na forum to chciałbym wszystkich serdecznie pozdrowić.

Mam taki problem: Stoję przed możliwością zakupu od osoby prywatnej działki rolnej o powierzchni 0.89ha. Działka bezpośrednio graniczy z lasami państwowymi.
Po pierwsze: Nie jestem rolnikiem więc z tego co się orientuje to ANR ma prawo pierwokupu. Czy w przypadku gdy ANR nie będzie wyrażała chęci do skorzystania z tegoż prawa czy coś jeszcze stoi na przeszkodzie by osoba nie będąca rolnikiem mogła takową działkę kupić.
Po drugie: Działka nie była od lat uprawiana i porastają ją kilkunastoletnie drzewa. Jaki będzie najkorzystniejszy sposób postępowania z działką zaznaczając, że chciałbym by była częściowo porośnięta lasem, by było trochę krzewów i ewentualnie jakiś mały drewniany domek letniskowy. Czy przekwalifikowywać grunt? Jeżeli tak to jaki kierunek będzie najkorzystniejszy, umożliwiający najwięcej swobody działania?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Nie wiem jak wygląda kwestia zakupu działek rolnych. Wiem, że był projekt aby to prawo przysługiwało wyłącznie ludziom z wykształceniem rolnym, ale czy to przeszło? Mam nadzieję, że nie, bo to skrajna głupota.
Co do zagospodarowania. Sprawdź w gminie czy jest MPZP lub studium uwarunkowań i co on ewentualnie pisze o tej działce. Od tego wiele zależy (zwłaszcza możliwość usytuowania budynku). Co do usunięcia drzew, jako właściciel będziesz mógł się zwrócić do wójta o zgodę na usunięcie drzew starszych niż 5 lat (młodsze wycinasz bez pozwolenia). Na gruncie rolnym wójt nie powinien robić problemów, no chyba, że MPZP przewiduje ten grunt pod zalesienia...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
giziu
początkujący
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: czwartek 15 kwie 2010, 12:51
Lokalizacja: ...

Post autor: giziu »

Jaźwiec pisze:Nie wiem jak wygląda kwestia zakupu działek rolnych. Wiem, że był projekt aby to prawo przysługiwało wyłącznie ludziom z wykształceniem rolnym, ale czy to przeszło? Mam nadzieję, że nie, bo to skrajna głupota.
Weszło i to bodajże już w 2005 roku. Wykształcenie rolnicze, bądź dowolne średnie lub wyższe. Sam to przerabiałem.

Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub
2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.

USTAWA z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego
(Dz. U. z dnia 15 kwietnia 2003 r.)

Co do drzew to bywa z tym różnie. Z reguły nie ma z tym problemów z gminach ale to wszystko zależy od gminy. Znam przypadek w którym gmina kazała pozostawić na gruncie oazy dla ptaków. Na dzień dzisiejszy biorąc pod uwagę bezmyślność niektórych przepisów a w przypadku ich braku interpretacji urzędników, zakup ziemi z zadrzewieniem może stanowić pewien problem z doprowadzeniem tego do porządku.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

giziu pisze:Weszło i to bodajże już w 2005 roku.
To definicja. A gdzie jest napisane, że tylko spełniający to kryterium mogą nabywać ziemię rolną?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

giziu
początkujący
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: czwartek 15 kwie 2010, 12:51
Lokalizacja: ...

Post autor: giziu »

Art. 1. Ustawa określa zasady kształtowania ustroju rolnego państwa przez:
1) poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych;
2) przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych;
3) zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Art. 6. 1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
2. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Ziemie rolną kupuję się w celu prowadzenia na niej działalności rolniczej.
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

Jak wyżej – ale pozostawiono furtkę, która wygląda tak, że nie-rolnik występuje do którejś tam agencji towarzyskiej rolników (już nie pamiętam której, bo zielono-czerwoni mają baaaardzo dużo kolegów do ustawienia), że chce kupić działkę rolną (np. na budowę, rekreację itp.). Jeżeli ta agencja nie zgłasza chęci pierwokupu (wystawiają jakąś bumagę na to) i nikt z sąsiadów-rolników nie zgłasza takiej chęci, to można ziemię rolną kupić. Nie słyszałem, żeby u nas ktoś czynił z tego powodu komuś problemy i ludzie kupują takie działki.
giziu
początkujący
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: czwartek 15 kwie 2010, 12:51
Lokalizacja: ...

Post autor: giziu »

Iwanow masz rację.
Prawo pierwokupu regulują pierwsze punkty ustawy o ustroju rolnym - trzeba dokładnie przeczytać. Trzeba to zrobić, bo w innym przypadku agencja może unieważnić taką tranzakcję. Z reguły agencje lub inne osoby którym pierwokup przysługuje nie korzystają z tego prawa, chyba że tereny sa bardzo atrakcyjne :).
Nie trzeba robić tego osobiście bo robi to (powinien) notariusz.
Mając co najmniej średnie wykształcenie można bez obaw taką działkę zakupić.
powodzenia
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ziemie rolną kupuję się w celu prowadzenia na niej działalności rolniczej.
No właśnie chodzi mi o to, że takiego zapisu w prawie chyba nie ma. Cytowane przez Ciebie teksty prawne nie zawierają też zapisów o tym, że:
a/ ziemię rolną może nabyć tylko rolnik
lub
b/ ziemi rolnej nie wolno zbywać na rzecz nie rolników
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

giziu
początkujący
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: czwartek 15 kwie 2010, 12:51
Lokalizacja: ...

Post autor: giziu »

Doskonale rozumiem co masz na myśli.
Dosłownego zapisu nie ma ale ta ustawa właśnie powstała po to aby w pewnien sposób chronić ziemie rolne przed rozdrobnieniem i dostawaniem się jej powiedzmy w nie powołane ręce. Wiem że przy zakupie ziemi rolnej notariusze powołują się na nią. Sam musiałem okazywać się stosownym wykształceniem przy zakupie. Wiem też że z reguły nie ma z tym problemów bo agencje odstępują od prawa pierwokupu, również sąsiedzi ale jak teren jest atrakcyjny lub przewidziany planem do zagospodarowania na inne cele w przyszłości i ktoś o tym wie to już "byle kto" nie kupi jej tak łatwo.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

giziu pisze:ta ustawa właśnie powstała po to aby w pewnien sposób chronić ziemie rolne przed rozdrobnieniem
Jesteś pewien? Bo z tekstu ustawy wynika, że jest po to aby uniemożliwić powstawanie wielkich posiadłości (czegoś na kształt dawnych majątków ziemskich...):
giziu pisze:Art. 1. Ustawa określa zasady kształtowania ustroju rolnego państwa przez:
...
2) przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych;
:wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

giziu
początkujący
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: czwartek 15 kwie 2010, 12:51
Lokalizacja: ...

Post autor: giziu »

Rozdrobnieniem w sensie kupuje 1 ha ziemi rolnej dzielę na działki, dostaję warunki i żenię dalej z dużym zyskiem. Chodzi o to żeby gospodarstwo pozostało gospodarstwem.
A nadmierna koncenetracja w myśl ustawy do gospodarstwo powyżej 300 ha i to niby już nie jest gospodarstwo intywidualne :)
Zauważ że ja jako bliski sąsiad też jestem tam któryś w kolejce z prawem pierwokupu czyli ideą ustawodawcy było właśnie to, żeby gospodarstwo sie rozrastało, że mogę jako jeden z pierwszych kupowacć ziemię graniczącą z moją ale tylko do 300 ha.
mark0wy
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: piątek 21 maja 2010, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mark0wy »

Witam,

Odnośnie prawa pierwokupu. W przypadku takiej działki ANR na pewno z niego nie skorzysta.

Pozdrawiam
Mark0wy
giziu
początkujący
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: czwartek 15 kwie 2010, 12:51
Lokalizacja: ...

Post autor: giziu »

Oczywiście że nie skorzysta. My tylko cytowaliśmy prawo :wink:
Dzisiaj właśnie gdzieś czytałem że na 290 tyś. takich sprzedaży w zeszłym roku agencja skorzystała tylko coś około 300 razy.
roluch
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 12:16

Post autor: roluch »

Dziękuje za informacje. Jeżeli moglibyście powiedzieć jak ja mam postępować. Czy mam po prostu zebrać dokumenty dotyczące działki i iść wraz z właścicielem do notariusza, czy mam to osobiście zgłaszać do ANR czy oni sami się tym będą interesować?
giziu
początkujący
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: czwartek 15 kwie 2010, 12:51
Lokalizacja: ...

Post autor: giziu »

Musisz umówic się z notariuszem na umowę przedwstępną. To na nim spoczywa obowiązek zgłaszania do agencji sprawy związanej z pierwokupem. Jeżeli agencja odstąpi od prawa (prawie na pewno), notariusz sporządza umowę kupna twojej nowej działki :)
powodzenia
roluch
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 12:16

Post autor: roluch »

Dzięki! Będę próbował. Dam znać jak poszło.
ODPOWIEDZ