Grodzenie upraw w lesie prywatnym-budynek gospodarczy?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
markwood
początkujący
początkujący
Posty: 123
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 13:51

Grodzenie upraw w lesie prywatnym-budynek gospodarczy?

Post autor: markwood »

Zalesiłem swoje pole - 20 arów. Jednak sadzonki są mocno zgryzane. Chciałbym ogrodzić ten teren i postawić tam budkę na narzędzia..1 .Czy grodzenie upraw leśnych należy gdzieś zgłaszać jeśli tak to gdzie? Czy możliwe jest tam postawianie szopki?
Jakie przepisy o tym decydują?
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Młode sadzonki bez problemu możesz ogrodzić ogrodzeniem tymczasowym - siatką leśną.
Szopki niestety nie możesz postawić. Budynki gospodarcze, altany, wszelkie wiaty i szopki, które, jeśli zgodnie z Prawem Budowlanym nie wymagają pozwolenia na budowę musisz zgłosić wypełniając odpowiedni formularz. Składasz też obligatoryjnie oświadczenie, że dysponujesz gruntem na cele budowlane. Ani Ls, ani R nie są gruntami budowlanymi.
basia33
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

basiabasia pisze:Ani Ls, ani R nie są gruntami budowlanymi.
Ls – poza PGL LP – nie można nic budować (to taka równość podmiotów wobec prawa…). Jeżeli R (czy zmieniłeś kategorię gruntu?) to MOŻESZ BUDOWAĆ BUDYNEK GOSPODARCZY ZWIĄZANY Z PRODUKCJĄ ROLNĄ (szczegóły w prawie budowlanym w którymś tam artykule i rozporządzeniu o ramowych warunkach technicznych budynków). Musisz jednak być rolnikiem, tzn. musisz opłacać podatek rolny, czyli musisz posiadać min. hektar przeliczeniowy gruntu rolnego. Wyjątek stanowią grunty, które w miejscowym planie są pod szczególną „opieką” samorządu – np. zachowanie krajobrazu (nie mylić z parkiem krajobrazowym!).
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

To, o czym piszesz dotyczy tzw. siedliska (budynek mieszkalny + budynki gospodarcze). Można dostać warunki zabudowy na siedlisko, jeśli wielkość gospodarstwa jest przynajmniej średnią wielkością gospodarstwa w gminie. Ale przecież nie o to chodzi, tylko o zwykły budynek gospodarczy. Prawo budowlane (art. 29 ust. 1 pkt 1) mówi,że można budować obiekt gospodarczy związany z produkcją rolną i uzupełniający zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej. Czyli niestety szopki się nie wybuduje, bo najpierw trzeba mieć siedlisko, które w ewidencji figuruje jako B-R.
basia33
zbyszejk
VIP
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 20 mar 2007, 19:20

Post autor: zbyszejk »

iwanow pisze:Ls – poza PGL LP – nie można nic budować (to taka równość podmiotów wobec prawa…). [...].
Hmm ....
A niby, gdzie tak jest napisane?


Pozdrawiam

Zbyszek
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

basiabasia pisze:Czyli niestety szopki się nie wybuduje, bo najpierw trzeba mieć siedlisko, które w ewidencji figuruje jako B-R.
I tak, i nie – ja miałem fundament i było to już siedlisko, to raz. Dwa – prawo jest tak durnowato skonstruowane, że możesz mieć dwa kawałki pola oddalone od siebie o 30 km w jednej gminie i będzie to siedlisko, a możesz mieć dwa kawałki pola przez miedzę i gdy miedza będzie granicą gmin, to już to siedliskiem nie będzie. Dodatkowo przez kilka lat siedzibą mojego stada był blok w mieście na drugim piętrze – dobrze, że nie hodowałem krów, bo cielęta, żeby je zarejestrować, muszą przebywać w siedzibie stada.
zbyszejk pisze:A niby, gdzie tak jest napisane?
Art. 19 ust 2 pkt 1 pb
zbyszejk
VIP
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 20 mar 2007, 19:20

Post autor: zbyszejk »

iwanow pisze:
zbyszejk pisze:A niby, gdzie tak jest napisane?
Art. 19 ust 2 pkt 1 pb
Jeśli "pb" oznacza prawo budowlane, to nie ma takiego punktu w artykule 19, który to artykuł mówi o możliwości nałożenia na inwestora obowiązku nadzoru.
Dalej nie wiem, gdzie jest napisane, że :
iwanow pisze:Ls – poza PGL LP – nie można nic budować (to taka równość podmiotów wobec prawa…). [...]
Ja prosty człowiek jestem. Trzeba mnie dokładniej naprowadzić :)

Pozdrawiam

Zbyszek
mark0wy
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: piątek 21 maja 2010, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mark0wy »

Witam,

Zawsze możesz skorzystać z art 29 ust. 2 prawa budowlanego:

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz
przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do
25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać
dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

Stawiasz obok siebie dwa i jak to zrobisz sprytnie, to masz dość dużą powierzchnie.

Pozdrawiam
Mark0wy
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

mark0wy, ale doczytaj do końca. Taka budowa wymaga zgłoszenia a do zgłoszenia starostwo (organ decyzyjny) może wnieść zastrzeżenie i wniesie, jeśli zaplanujesz budowę na gruncie leśnym.
Natomiast ja bym próbował to przepchnąć jako budowlę związaną z gospodarką leśną. Wiem, że basiabasia od razu mnie tu zmiesza z błotem i odsądzi od czci i wiary, natomiast już urzędnik decyzyjny nie koniecznie... więc może warto. A jak nie to postawić samowolkę którą zawsze szybciutko i bez większych strat będzie można zwinąć, ewentualnie postawić przyczepę... o ile oczywiście to faktycznie ma być "szopka na narzędzia"... bo podobnie jak zapewne basiabasia, mam tu niejakie wątpliwości...
Co do ogrodzenia - nie ma problemu, jeśli nie graniczysz z drogą publiczną możesz sobie nawet ogrodzić ogrodzeniem trwałym bez żadnych pozwoleń i to w granicy...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
mark0wy
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: piątek 21 maja 2010, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mark0wy »

Witam,

Tak się składa, że tę ustawę jak i wiele innych wielokrotnie czytałem do końca ;)

Jest na to prosty sposób, wysyłasz pismo do jakiegoś zawalonego sprawami urzędu na koniec Polski w czwartek wieczorem. Zgodnie z właściwością prześlą to jak dobrze pójdzie po 2 tygodniach. Właściwy urząd (Starosta) rozpatrzy to zgodnie z wpływem i ni jak nie wyrobi się w 30 dniowym terminie. Można budować :)

Pozdrawiam
Mark0wy
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

zbyszejk pisze:Jeśli "pb" oznacza prawo budowlane, to nie ma takiego punktu w artykule 19, który to artykuł mówi o możliwości nałożenia na inwestora obowiązku nadzoru.
Oczywiście literówka powinno być 29, a nie 19
Jaźwiec pisze:Natomiast ja bym próbował to przepchnąć jako budowlę związaną z gospodarką leśną
Nie przepchniesz – wolno to robić tylko PGL LP, patrz jak wyżej.
zbyszejk
VIP
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 20 mar 2007, 19:20

Post autor: zbyszejk »

iwanow pisze:
zbyszejk pisze:Jeśli "pb" oznacza prawo budowlane, to nie ma takiego punktu w artykule 19, który to artykuł mówi o możliwości nałożenia na inwestora obowiązku nadzoru.
Oczywiście literówka powinno być 29, a nie 19
Jaźwiec pisze:Natomiast ja bym próbował to przepchnąć jako budowlę związaną z gospodarką leśną
Nie przepchniesz – wolno to robić tylko PGL LP, patrz jak wyżej.

W artykule 29 też nic nie ma coby mówiło, że w lesie wolno budować tylko PGL LP.


Pozdrawiam

Zbyszek
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

zbyszejk pisze:W artykule 29 też nic nie ma coby mówiło, że w lesie wolno budować tylko PGL LP.
Ale pisze, że tylko na gruntach skarbu państwa. Teoretycznie istnieją inne lasy państwowe niebędące w zarządzie PGL LP, ale możemy je pominąć.
Awatar użytkownika
markwood
początkujący
początkujący
Posty: 123
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 13:51

Post autor: markwood »

Dzięki za odpowiedzi!
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz
przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do
25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać
dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
Tylko że zgłaszając składasz oświadczenie, że dysponujesz działką na cele budowlane. Musisz je złożyć. Poczytaj rozporządzenie albo spytaj w dowolnym starostwie. No chyba, że mówimy o łamaniu prawa, ale chyba nie o to chodzi na tym forum, żeby do tego zachęcać.
Zgadzam się z Jaźwcem - przyczepę campingową można postawić, ale musi mieć nr rejestracyjny.
W sprawie ogrodzenia, to z siatki leśnej, czyli tymczasowe można postawić, jak chce się ogrodzić młodnik nawet od strony drogi publicznej i to jest właśnie ta sytuacja, dla której w UoL nie może być dosłownego zapisu o zakazie grodzenia i dlatego jest wskazanie w jaki sposób właściciel lasu może zabronić wstępu na działkę leśną - to specjalnie dla Jaźwca - bo udało mi się zgłebić temat do końca!!!
basia33
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

basiabasia pisze:przyczepę campingową można postawić, ale musi mieć nr rejestracyjny.
Już nie musi – ostatnia nowelizacja zalegalizowała wóz Dżymały, ale tylko na 180 dni. Jeżeli na dłużej, to rzeczywiście musi… chyba, że ktoś chce się bawić w Dżymałę.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

art. 29 ust 2 pkt 1 prawa budowlanego brzmi:
2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
1) remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;
I na tej podstawie twierdzisz:
iwanow pisze:Nie przepchniesz – wolno to robić tylko PGL LP
To albo ja się nie znam na logice albo Ty delikatnie mówiąc wyciągasz zbyt daleko posunięte wnioski... a może kolejna literówka...
Zacytuj konkretnie przepis o który ci chodzi - wszystkim będzie łatwiej...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

iwanow pisze:
basiabasia pisze:przyczepę campingową można postawić, ale musi mieć nr rejestracyjny.
Już nie musi – ostatnia nowelizacja zalegalizowała wóz Dżymały, ale tylko na 180 dni. Jeżeli na dłużej, to rzeczywiście musi… chyba, że ktoś chce się bawić w Dżymałę.
Wszystko się zgadza, tylko nie 180 a 120 dni.
basia33
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

Jaźwiec pisze:Zacytuj konkretnie przepis o który ci chodzi - wszystkim będzie łatwiej...
Wymaga zgłoszenia bez projektu budowa „gospodarczych obiektów budowlanych (…)bezpośrednio związanych z gospodarką leśną i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa”
Patrzę i patrzę, ale ustępy chyba mi się nie pomyliły – tekst ujednolicony po noweli z 23 kwietnia 2009. To co podajesz przeniesiono do ustępu 3 i 4 i doprecyzowano. Chyba, że w międzyczasie znowu dłubali przy ustawie???
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

iwanow pisze:Chyba, że w międzyczasie znowu dłubali przy ustawie???
Dłubali! I jak tu żyć zgodnie z prawem w tym kraju??? Z sejmowej strony wynika, że będzie to art. 29 ust 1 pkt 13. Chyba…
Art. 29.
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
(…)
13) gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2,
przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie
na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu
Państwa;
ODPOWIEDZ