Maty Sorbentowe - pytanie

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

czrnolas
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 20:08
Lokalizacja: z puszczy

Post autor: czrnolas »

mam pytanie czy oprócz maty sorbentowej pilarz powinien posiadać sorbent w proszku
omen
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: środa 04 mar 2015, 20:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: omen »

Zależy czy zleceniodawca sobie życzy w przetargu, ale nie słyszałem o takim wymogu dla pilarzy.
Naj pisze:w przypadku pilarek równoważnikiem maty jest kanister z dozownikiem
z tego co słyszałem od znajomego to na jednym leśnictwie leśniczy sam to powiedział, no bo wiadomo że jak jest nalewak to się nie rozleje, a znów inny leśniczy na sąsiednim leśnictwie stwierdził że maty muszą być i koniec
magadan
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 21:40
Lokalizacja: z daleka

Post autor: magadan »

LP same w sobie są rozkojarzone :lol:
borowiak

Post autor: borowiak »

czrnolas pisze:czy oprócz maty sorbentowej pilarz powinien posiadać sorbent w proszku
omen pisze:z tego co słyszałem od znajomego to na jednym leśnictwie leśniczy sam to powiedział
Zapisy ujednoliconej dla całego kraju umowy są jednoznaczne:
10) za każdy przypadek niezastosowania mat chłonnych w miejscu tankowania pilarek, chyba, że Wykonawca zamiast mat chłonnych stosuje kanistry z bezpiecznymi końcówkami (dozownikami), uniemożliwiającymi rozlanie oleju i mieszanki paliwowej (przelanie) podczas tankowania pilarki – w wysokości xxx zł;
11) za każdy przypadek braku zestawu do pochłaniania oleju, które znajdują się na wyposażeniu urządzeń mechanicznych (harwesterów, forwarderów, ciągników itd.)– w wysokości xxx zł;
Ujednolicony SIWZ natomiast mówi:
Wykonawca podczas wykonywania prac zobowiązany będzie posiadać odpowiednie zestawy do pochłaniania oleju, które znajdują się na wyposażeniu urządzeń mechanicznych (harwester, forwarder, ciągnik, przyczepa z urządzeniem dźwigowym i inne, oraz pilarki w miejscu ich tankowania), a których użytkowanie może spowodować skażenie środowiska olejem podczas wykonywania prac w lesie oraz podczas dojazdu i powrotu z powierzchni roboczej. Dopuszcza się posiadanie i używanie przez pilarzy kanistrów z bezpiecznymi końcówkami (dozownikami), uniemożliwiającymi rozlanie oleju i mieszanki paliwowej (przelanie) podczas tankowania pilarki (zastępczo za maty pochłaniające olej i paliwo).
Tak więc czytając literalnie zestaw to mata + absorbent. W wypadku pilarki w zastępstwie maty można używać kanistrów z dozownikiem. Nie zwalnia to od posiadania absorbentu.....
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3712
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Ten zapis zrozumiałem w ten sposób, ze mata zawsze musi być na wyposażeniu (nawet jak jest dozownik). Jest to sensowne... bo zarówno piła, jak i dozownik może ulec awarii. A jeśli dozownik zostanie uszkodzony - to jak najbardziej można poradzić sobie na macie.

Absorbent w postaci proszku to dobry wymóg (na przypadek zbierania z maty oleju zatrzymanego podczas awarii)... ale nie wiem jak zebrać rozlany olej posypany sorbentem na ściole?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

crocidura pisze:jak zebrać rozlany olej posypany sorbentem na ściole?
Szybciutko zakopać? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ