Maty Sorbentowe - pytanie

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

#1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 10:50
Lokalizacja: Polska

Maty Sorbentowe - pytanie

Post autor: #1 »

Hej

Jako, że jestem nowy proszę od razu nie przekreślać tego tematu jeśli umieściłem go w nieodpowiednim miejscu.

A teraz kilka pytań;

Maty sorbentowe skąd je wziąć, gdzie najtaniej? (szukam we Wrocławiu lub okolicach)
Czy jest mi to w ogóle potrzebne? (posiadam małą firmę ogrodniczą)
Czy można to czymkolwiek zastąpić?
Jaka kara grozi za brak takiej maty? (kto to w ogóle sprawdza?)

Z góry dziekuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

1) Napiszę n PW gdzie kupowałem - były najtańsze.
2) Potrzebne wszędzie tam gdzie istnieje groźba rozlania paliw, olejów, smarów.
3) Nie znam zamienników, może jakaś specjalna skrzynka z czymś pochłaniającym w/w.
4) My mieliśmy konieczność używania w warunkach przetargu, (certyfikacja LP). W Twoim przypadku traktowałbym to jako inwestycję w prestiż firmy. Nie są to rzeczy kosmicznie drogie.
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

zul pisze:Nie znam zamienników, może jakaś specjalna skrzynka z czymś pochłaniającym w/w
Podobno audytorzy FSC akceptują trociny – z fizycznego punktu widzenia rzeczywiście jest to absorbent, ale jeśli
zul pisze:Nie są to rzeczy kosmicznie drogie
to może lepiej kupić?
#1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 10:50
Lokalizacja: Polska

Post autor: #1 »

Kosmicznie drogie to nie są - fakt ;] ale drogie są. Dzięki Zul'owi mam jakiś punkt zaczepienia i wiem jak już szukać. Dzięki
Awatar użytkownika
kaspro
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: czwartek 25 lut 2010, 19:03
Lokalizacja: Międzyrzecz

Post autor: kaspro »

ja zaopatruje się w hurtowni dla strażaków mata o wymiarach : 0,4x0,5 m 100 szt. około 240 zł ale to jakiś rok temu było może od tego czasu coś podrożało.
#1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 10:50
Lokalizacja: Polska

Post autor: #1 »

Znalazłem! mają super ceny i sprzedarz hurtową (ja raczej odpadam :)) jak chcecie adres strony to napiszcie do mnie. Jeszcze raz dziekuje za pomoc chłopaki.


Ps.

Fajne to forum :)
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Torba materiałowa 1 szt.
Sypki sorbent (poj. 5 l.) 1 szt.
Rękaw sorpcyjny 8 x 120 cm 2 szt.
Maty sorpcyjne 37 x 48 cm 20 szt.
Okulary ochronne 1 szt.
Rękawice ochronne (para) 1 szt.
Worki na odpady 2 szt.


Za taki zestaw zapłaciłem ok. 200 zł
#1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 10:50
Lokalizacja: Polska

Post autor: #1 »

Nieźle, ja tam rekawiczek i chińskich gogli nie potrzebuję (bez obrazy) ale zamówiłem całą rolkę 76cm/45m za 290zl netto wchłania ok 200L i wydaje mi sie, że to też jest bardzo niska cena w porównaniu z innymi firmami jakie przeglądałem. Poza tym jestem zbytnio leniwy a obsługa była miła no i jeszcze przy wiekszej ilości dają jakieś zniżki. Czekam na dostawę, później dam jakąś informację co i jak, czy warto u nich brać.
#1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 10:50
Lokalizacja: Polska

Post autor: #1 »

No więc paczka doszła, jedyny minus to, że jest słabo zabezpieczona ale jak za taką cenę wydaje mi się to najmniejszym problemem... poza tym wszystko ok! Sądzę, że warto się u nich zaopatrywać :) nie wiem czy mogę tu podać ich stronę więc jak chcecie informację to piszcie, prześlę wam linka.
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Ja w maty nie "wierze". To samo powiedział mi inżynier nadzoru. jak sobie wyobrazisz mate kiedy olej wyleje ci się w ściółke leśną?
Nie miałem okazji sprawdzać ale wydaje mi sie że sypki jest lepszy. Chyba że tylko musisz mieć a nie używać to ok.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

jakub pisze:ak sobie wyobrazisz mate kiedy olej wyleje ci się w ściółke leśną?
Bo maty do tego nie służą, jeżeli coś się wyleje na ściółkę to się to zbiera sorbentami sypkimi. Mate podkładasz podczas nalewania, przelewania materiałów ropopochodnych.
#1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 10:50
Lokalizacja: Polska

Post autor: #1 »

Jak kolega wyżej napisał maty sorbentowe są po to aby zapobiegać wyciekowi, ale jak się niedawno dowiedziałem mogą wchłaniać substancjie ropopochodne z gleby, wody itd. bez większego problemu. Do tego służa maty olejowe, które nie wchłaniają wody i agresywnych substancji chemicznych.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

...Mate podkładasz podczas nalewania, przelewania materiałów ropopochodnych.
Chciałbym przypomnieć, że w przypadku pilarek równoważnikiem maty jest kanister z dozownikiem. Jest w tej sprawie oficjalne pismo jednostki certyfikującej.
#1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 10:50
Lokalizacja: Polska

Post autor: #1 »

Prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych zamienników ale wydaje mi się, że maty są uniwersalne przynajmniej w moim biznesie jak i normalnym funkcjonowaniu :) Ostatnio ich używałem przy naprawie samochodu. Zdania co do ich praktyczności są podzielone ale dla mnie to dobry i pożyteczny produkt, który jak się okazuje nie jest tak strasznie drogi.
dapietros
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 04 kwie 2011, 12:39
Lokalizacja: pszczyna

Post autor: dapietros »

Witam.

proponuję kupować bezpośrednio u źródła, ceny będą lepsze i można się doradzić.
[mod]
pozdrawiam
więcej info na PW
czrnolas
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 20:08
Lokalizacja: z puszczy

Post autor: czrnolas »

mam pytanie czy oprócz maty sorbentowej pilarz powinien posiadać sorbent w proszku
omen
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: środa 04 mar 2015, 20:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: omen »

Zależy czy zleceniodawca sobie życzy w przetargu, ale nie słyszałem o takim wymogu dla pilarzy.
Naj pisze:w przypadku pilarek równoważnikiem maty jest kanister z dozownikiem
z tego co słyszałem od znajomego to na jednym leśnictwie leśniczy sam to powiedział, no bo wiadomo że jak jest nalewak to się nie rozleje, a znów inny leśniczy na sąsiednim leśnictwie stwierdził że maty muszą być i koniec
magadan
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 21:40
Lokalizacja: z daleka

Post autor: magadan »

LP same w sobie są rozkojarzone :lol:
borowiak

Post autor: borowiak »

czrnolas pisze:czy oprócz maty sorbentowej pilarz powinien posiadać sorbent w proszku
omen pisze:z tego co słyszałem od znajomego to na jednym leśnictwie leśniczy sam to powiedział
Zapisy ujednoliconej dla całego kraju umowy są jednoznaczne:
10) za każdy przypadek niezastosowania mat chłonnych w miejscu tankowania pilarek, chyba, że Wykonawca zamiast mat chłonnych stosuje kanistry z bezpiecznymi końcówkami (dozownikami), uniemożliwiającymi rozlanie oleju i mieszanki paliwowej (przelanie) podczas tankowania pilarki – w wysokości xxx zł;
11) za każdy przypadek braku zestawu do pochłaniania oleju, które znajdują się na wyposażeniu urządzeń mechanicznych (harwesterów, forwarderów, ciągników itd.)– w wysokości xxx zł;
Ujednolicony SIWZ natomiast mówi:
Wykonawca podczas wykonywania prac zobowiązany będzie posiadać odpowiednie zestawy do pochłaniania oleju, które znajdują się na wyposażeniu urządzeń mechanicznych (harwester, forwarder, ciągnik, przyczepa z urządzeniem dźwigowym i inne, oraz pilarki w miejscu ich tankowania), a których użytkowanie może spowodować skażenie środowiska olejem podczas wykonywania prac w lesie oraz podczas dojazdu i powrotu z powierzchni roboczej. Dopuszcza się posiadanie i używanie przez pilarzy kanistrów z bezpiecznymi końcówkami (dozownikami), uniemożliwiającymi rozlanie oleju i mieszanki paliwowej (przelanie) podczas tankowania pilarki (zastępczo za maty pochłaniające olej i paliwo).
Tak więc czytając literalnie zestaw to mata + absorbent. W wypadku pilarki w zastępstwie maty można używać kanistrów z dozownikiem. Nie zwalnia to od posiadania absorbentu.....
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3743
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Ten zapis zrozumiałem w ten sposób, ze mata zawsze musi być na wyposażeniu (nawet jak jest dozownik). Jest to sensowne... bo zarówno piła, jak i dozownik może ulec awarii. A jeśli dozownik zostanie uszkodzony - to jak najbardziej można poradzić sobie na macie.

Absorbent w postaci proszku to dobry wymóg (na przypadek zbierania z maty oleju zatrzymanego podczas awarii)... ale nie wiem jak zebrać rozlany olej posypany sorbentem na ściole?
ODPOWIEDZ