Chodzi o wyliczenie przybliżonego odszkodowania

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
michal_k
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 06 mar 2010, 18:04
Lokalizacja: Białystok

Post autor: michal_k »

Witam
Mam prośbę, chodzi o wyliczenie przybliżonego odszkodowania za wycięcie przez zakład energetyczny bez mojej zgody 45 sztuk brzozy w wieku 15 lat. Próbowałem zastosować wzór, lecz nie potrafiłem. Z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170069
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ja na Twoim miejscu raczej bym zapomniał o odszkodowaniu, niż zajmował się w weekend matematyką. Za wycięcie brzozy nielegalnie kara wynosi 33,69zł za cm obwodu na wysokości 130 cm.
Nie wiem, czy dotyczy to wycinek pod liniami energetycznymi. Tyle zapłaciłbyś Ty za nielegalną wycinkę.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2628
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Zakład energetyczny powinien płacić ci odszkodowanie za używanie gruntu zaś samo ścięcie jeżeli było pod liniami należy do ich obowiązków . Drewno jest twoje , powinieneś uzyskać rekompensatę od zakładu energetycznego tylko za grunt . Tak jest u mnie w leśnictwie nie wiem jak na prywatnym lesie .
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

michal_k pisze:chodzi o wyliczenie przybliżonego odszkodowania
Zasadniczo pod urządzeniami energetycznymi nie wolno sadzić drzew. Jeśli właściciel już posadził, to ma obowiązek nie dopuścić do powstawania zagrożeń i cięcia powinny być wykonane na jego koszt (energetyka rzadko z tego korzysta). Jeśli drzewa się wsiały bez udziału właściciela, to według mnie koszt ich usunięcia ponosi energetyka.
Za wejście na Twój grunt bez Twojej wiedzy możesz ich szczypać, ale może się zdarzyć, że za wycięcie kosztami obciążą Ciebie.
Bezpieczna odległość gałęzi od urządzeń jest zależna od napięcia panującego w nich.
Co do odszkodowań za grunt pod liniami to ciężki kawał chleba, by je uzyskać.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Atlas pisze:Co do odszkodowań za grunt pod liniami to ciężki kawał chleba, by je uzyskać.
Szczerzę radzę występować z roszczeniem o bezumowne korzystanie z gruntu aniżeli o odszkodowanie za zajęcie gruntu.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

michal_k
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 06 mar 2010, 18:04
Lokalizacja: Białystok

Post autor: michal_k »

Brzozy, które wyciął zakład energetyczny rosły na mojej działce w odległości od 0.5 do 3.5m od linii. Linia energetyczna stoi na sąsiadującej z moim lasem drodze.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2628
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Ta odległość jest jak najbardziej uzasadniona , to ze słup stoi na innej działce cały pas szerokości wyciętego drzewa jest uznawany przez energetykę za pas do utrzymania linii energetycznej . Jeżeli przekroczyli ta szerokość bez uzasadnienia to wtedy do sądu . Radziłbym jednak rozmowę z zakładem , bo wycinkę przeprowadzają często firmy wybrane w przetargu niekoniecznie związani z energetyką .
ODPOWIEDZ