LN - opłata skarbowa przy składaniu wniosku do nadleśnict

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Drosera
początkujący
początkujący
Posty: 139
Rejestracja: sobota 02 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: podobno z Europy
Kontakt:

Post autor: Drosera »

Jaźwiec pisze:Po trzecie Drosera, o jakich opłatach mówisz.
...dokładnie o kwocie 10PLN, jakie osoba zainteresowana rozpatrzeniem swojego podania do nadleśnictwa w sprawie wydania decyzji odnośnie sposobu zagospodarowania lasu prywatnego zobowiązana jest uiścić w miejscowym UG. Kopia owej wpłaty, będącą zarazem potwierdzeniem tytułu własności, pozwala na rozpoczęcie przez nadleśnictwo procedury w materii złożonego podania. Ten tryb postępowania obowiązuje w nadleśnictwie, w którym jestem zatrudniona od ładnych paru lat. Co jak zawsze oznacza, że w innych Nadleśnictwach zapewne jest całkiem inaczej.

P.S.
...wolę, jak zwracając się do mnie, piszą: Drosero - wedle zasad polszczyzny, a nie netykiety zatem poproszę na zaś, jeśli można
"Zadowolenie, które zdobywa się chowając głowę w piasek, trwa bardzo krótko." - Ken McClure
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Drosera pisze:dokładnie o kwocie 10PLN, jakie osoba zainteresowana rozpatrzeniem swojego podania do nadleśnictwa w sprawie wydania decyzji odnośnie sposobu zagospodarowania lasu prywatnego zobowiązana jest uiścić w miejscowym UG
Czy mogła byś Drosero podać podstawę prawną stosowania owej opłaty skarbowej?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Drosera
początkujący
początkujący
Posty: 139
Rejestracja: sobota 02 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: podobno z Europy
Kontakt:

Post autor: Drosera »

...nie mogłabym, Piotrze, bo jej nie znam zwyczajnie. Myślę, że każdy UG jest bardziej kompetentny w tej sprawie, szczególnie, że to w kasie UG zostawia się pieniądze za wydanie zaświadczenia.
...jako prosty leśniczy mam jedynie informować potencjalnie zainteresowanych uzyskaniem decyzji odnośnie ich prywatnych zasobów leśnych o procedurze, jaką przejść muszą, by ich podanie zostało w ogóle przyjęte do rozpatrzenia w moim macierzystym nadleśnictwie.
"Zadowolenie, które zdobywa się chowając głowę w piasek, trwa bardzo krótko." - Ken McClure
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Drosera pisze:Myślę, że każdy UG jest bardziej kompetentny w tej sprawie, szczególnie, że to w kasie UG zostawia się pieniądze za wydanie zaświadczenia.
A, to ja nie zrozumiałem poprzedniej wypowiedzi.
Drosera pisze:dokładnie o kwocie 10PLN, jakie osoba zainteresowana rozpatrzeniem swojego podania do nadleśnictwa w sprawie wydania decyzji odnośnie sposobu zagospodarowania lasu prywatnego zobowiązana jest uiścić w miejscowym UG
Wydedukowałem z tego zapisu, że opłata jest za przystąpienie do rozpatrzenia podania. Tymczasem stosujecie nadal zasadę, że klient wraz z podaniem musi przynieść wypis z ewidencji gruntów, potwierdzający że jest ów klient właścicielem lasu o którym w podaniu pisze. Za taki wypis UG pobiera opłaty. My tego nie stosujemy bo mamy Uproszczone Plany dla naszych "podopiecznych". Więc u mnie wystarczy podanie do n-ctwa bez zawracanie głowy UG.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Drosera
początkujący
początkujący
Posty: 139
Rejestracja: sobota 02 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: podobno z Europy
Kontakt:

Post autor: Drosera »

...cieszę się, że doszliśmy do porozumienia w tej zawiłej materii, Piotrze :)
"Zadowolenie, które zdobywa się chowając głowę w piasek, trwa bardzo krótko." - Ken McClure
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Piotrek pisze:Wydedukowałem z tego zapisu, że opłata jest za przystąpienie do rozpatrzenia podania. Tymczasem stosujecie nadal zasadę, że klient wraz z podaniem musi przynieść wypis z ewidencji gruntów, potwierdzający że jest ów klient właścicielem lasu o którym w podaniu pisze. Za taki wypis UG pobiera opłaty.
Błędna dedukcja. Niestety Drosera nie do końca wie, więc powiem co ja wiem w tym temacie ... :P
Po pierwsze wypis z ewidencji gruntów wydaje obecnie starosta a nie gmina.
Po drugie opłata, o której pisze Drosera jest opłatą wynikającą z ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1635), która to w art. 1 mówi, iż opłacie skarbowej podlega: "dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek". W załączniku do tejże ustawy wyszczególniono jakie czynności podlegają jakiej opłacie i tam w punkcie I.53 znajdujemy: "Decyzja inna, niż wymieniona w niniejszym załączniku, do której mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego - 10 zł". Art. 12 niniejszej ustawy mówi, że "Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta)." Natomiast nie widzę powodu, żeby petenta do tegoż urzędu gonić. Opłatę skarbową powinien on złożyć przy składaniu wniosku (w nadleśnictwie lub u uprawnionego pracownika), natomiast nadleśnictwo powinno opłatę tę przekazać na rzecz gminy...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Opłatę skarbową powinien on złożyć przy składaniu wniosku (w nadleśnictwie lub u uprawnionego pracownika), natomiast nadleśnictwo powinno opłatę tę przekazać na rzecz gminy...
Niestety pomysł o tyle chybiony, że petent opłaty na rzecz gminy musi obecnie (odkąd zniesiono znaczki opłaty skarbowej) wnosić za pośrednictwem wpłaty na rachunek UG. I dokonuje tego na poczcie, w banku itp. N-ctwo, o ile wiem, nie może być punktem przyjmującym takie opłaty co wynika z innych przepisów...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Drosera
początkujący
początkujący
Posty: 139
Rejestracja: sobota 02 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: podobno z Europy
Kontakt:

Post autor: Drosera »

...no to wyszło, że Jaźwiec niestety tez nie do końca wie :lol:

...zatem o różnicy pomiędzy poważnym wypisem z rejestru gruntów lub nawet ksiąg wieczystych a pospolitym zaświadczeniem, iż pan/i, taki to a taka z nazwiska, są posiadaczami na terenie gminy kawałeczka lasu o powierzchni jakiejś tam, wydawanym właśnie w gminie, lepiej już nie dyskutujmy, bo się całkiem zaplączemy w zeznaniach dla potrzeb pytającego na początku wątku :wink:
"Zadowolenie, które zdobywa się chowając głowę w piasek, trwa bardzo krótko." - Ken McClure
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Drosera pisze: ... o różnicy pomiędzy poważnym wypisem z rejestru gruntów lub nawet ksiąg wieczystych a pospolitym zaświadczeniem, iż pan/i, taki to a taka z nazwiska, są posiadaczami na terenie gminy kawałeczka lasu o powierzchni jakiejś tam, wydawanym właśnie w gminie, lepiej już nie dyskutujmy, bo się całkiem zaplączemy w zeznaniach dla potrzeb pytającego na początku wątku :wink:
Nie ma problemu - zawsze możemy wydzielić osobny temat :wink:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Drogi Piotrze, i jeszcze droższa Drosero (mam nadzieję, że tym razem odmieniłem po polsku a nie po netykietowemu...), mowa była
Drosera pisze:dokładnie o kwocie 10PLN, jakie osoba zainteresowana rozpatrzeniem swojego podania do nadleśnictwa w sprawie wydania decyzji odnośnie sposobu zagospodarowania lasu prywatnego zobowiązana jest uiścić w miejscowym UG
a nie o
Piotrek pisze:wypis z ewidencji gruntów, potwierdzający że jest ów klient właścicielem lasu o którym w podaniu pisze
, bo to wydedukował Piotr, choć moim zdaniem kiepska to dedukcja. Nie wiem kto i jak pobiera opłatę skarbową, ale skoro może to robić tylko UG to jakim prawem i na jakich zasadach opłatę taką pobierają starostwa? Być może wymaga to spisania jakiejś umowy z UG, ale napewno jest to do przeprowadzenia.
j24, kiedyś zdaje się założyłem temat o opłacie skarbowej przy wydawaniu decyzji to eksperci mnie wyśmiali... a jednak gdzieś pobierają...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Jaźwiec pisze:j24, kiedyś zdaje się założyłem temat o opłacie skarbowej przy wydawaniu decyzji to eksperci mnie wyśmiali... a jednak gdzieś pobierają...
Może tym razem nas nie wyśmieją :spoko:
Moim zdaniem kwestia warta dalszej dyskusji :)
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ