Domek Letniskowy , ogrodzenie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

marcinek_m1
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Domek Letniskowy , ogrodzenie

Post autor: marcinek_m1 »

Witam.
Zdaje sobie sprawę, że temat który poruszam był poruszany już nie raz lecz każda sytuacja jest inna.
Chciałem spytać fachowców jak ugryźć następujący temat!
Otrzymałem po dziadku 3ha lasu. Las sosna 80lat. Staram się dbać o ten las ( robię nasadzenia jak trzeba , mam porządek , często doglądam) Las jest jednak oddalony od mojego miejsca zamieszkania prawie 60km i odległość jest dla mnie pewnym problemem. Na miejscu jestem w stałym kontakcie z leśnikiem , mam wujka ze wsi przyległej który jest myśliwym i pomaga mi opiekować się tą nieruchomością. Chciałbym jednak móc korzystać z lasu również wymiernie. Chciałbym móc tam pojechać odpocząć itd a nie tylko mieć problem jak trzeba coś zrobić.... A teraz kilka pytań
1.Czy mogę postawić tam altankę taką 5x5 bo czytałem że na takie budynki na pustakach nie trzeba mieć zezwoleń
2.Czy mogę takich altan postawić 3 obok siebie np jedna na narzędzia druga na jakiś nocleg a trzecia do posiedzenia ( wiata)
Wiem że przepisy regulują że na każde 500m2 mogę postawić 2 takie budynki jeśli mam 30000m2 mogę zrobić wielokrotność 2 bo przecież działka jest jako jedna
Nie wiem czy te przepisy dotyczą Ls
2. Czy mogę ogrodzić np.500 m2 wokół altanki tak aby nikt mnie nie okradł.
3. Czy wujek może polować w moim lesie mimo że rewir należy do innego kółka
4. Czy budowle typu paśniki ambony należy gdzieś zgłaszać

To te najważniejsze pytania, które mnie nurtują.
Liczę na fachową pomoc.
Pozdrawiam
Marcinek_m
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170022
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

ad1. Na temat budowy altanki zdania są podzielone. Ja osobiście uważam, że i owszem taką niezwiązaną z gruntem można postawić.
ad2. vide ad1.
ad2-2 (numeracja wzięła Ci się obsunęła) w moim przekonaniu możesz ogrodzić, oraz wywiesić stosowne tablice, że to teren prywatny i wstęp wzbroniony.
ad 3 nie może
ad 4 paśniki możesz sobie w swoim lesie budować.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Budowa obiektu niewymagającego pozwolenia na budowę, zgodnie z art. 30 Prawa Budowlanego wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Składając dokumenty do tzw. zgłoszenia składasz obligatoryjnie oświadczenie, że posiadasz prawo do dysponowania nieruchomością oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka na CELE BUDOWLANE. Twoja działka nie jest działką budowlaną. Poza tym ten sam art. PB ust. 6 mówi, że właściwy organ wnosi sprzeciw jeżeli budowa narusza ustalenia mpzp lub inne przepisy. W tym wypadku "innymi przepisami" jest oczywiście ustawa o lasach, która mówi na co może być wykorzystywany las (....parkingi i urządzenia turystyczne). Co to są urządzenia turystyczne mówi art. 4 pkt 21 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Tak więc nie możesz nic wybudować na gruncie Ls, dopóki nie zmieni się przeznaczenia na cele nieleśne w planie zagospodarowania.
Jeśli chodzi o ogrodzenia, to kiedyś słyszałam, że zakaz grodzenia lasów wynika z prawa łowieckiego. Jeśli chcesz, postaram się sprawdzić.
basia33
marcinek_m1
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: marcinek_m1 »

Dziękuje za wyjaśnienia.
Podsumowywując niema możliwości postawienia sobie nawet wc?
Trochę to przykre ale cóż.
Co do ogrodzenia jeśli mogę prosić to dowiedz się jak to jest dokładnie jeśli masz taką możliwość tylko jeśli nie mogę postawić tam żadnego domku to grodzić las to trochę bzdura
Marcinek_m
marcinek_m1
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: marcinek_m1 »

Mam jeszcze prośbę
Prosze o wyszczegolnienie punkt po punkcie jakie dokumenty muszę zlożyc do gminy by taki LS odlesić (chyba tak to się nazywa)
Pytałem sie w gminie czy moge tą działkę leśna przekfalifikować uzyskałem informacje że jest paln zagospodarowania i na tamtych terenach nie ma takiej możliwości. Nieznam się ale może można to odlesic odrolnić bądz zrobić z tego siedlisko.
Cokolwiek bym mógł legalnie postawić tam domek.
Jeszcze raz jeśli jest wogóle taka opcja proszę o pomysł by móc tam postawić domek i o wyszczególnienie jakie dokumenty potrzebuję tak aby składając wniosek złożyć go wraz z niezbędnymi dokumentami

Z góry dziękuję za pomoc
Marcinek_m
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

basiabasia pisze:Jeśli chodzi o ogrodzenia, to kiedyś słyszałam, że zakaz grodzenia lasów wynika z prawa łowieckiego.
Raczej z pobożnych życzę myśliwych, bo na grodzone tereny nie wolno im wejść... :lol:
marcinek_m1 pisze:Prosze o wyszczegolnienie punkt po punkcie jakie dokumenty muszę zlożyc do gminy by taki LS odlesić (chyba tak to się nazywa)
Używanie funkcji szukaj, naprawdę nie boli. Poza tym czasami warto w celach poznawczych, np. dla wyrobienia sobie opinii who is who... i co jego słowa są warte... :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Prawo łowieckie stanowi, że obszar kraju jest podzielony na obwody łowieckie, bez względu na własność gruntów, które wchodzą w ich skład, w których zarządcy bądź dzierżawcy (koła łowieckie) prowadzą gospodarkę łowiecką. Gospodarka łowiecka jest to całokształt działań ekologicznych powiązanych z gospodarką rolną, leśną i rybacką. W związku z tym państwo wykonuje narzucony mu przez konstytucję obowiązek dbałości o środowisko naturalne poprzez Polski Związek Łowiecki i zrzeszone w nim koła. Biorąc pod uwagę, że zwierzyna w stanie wolnym jest własnością Skarbu Państwa oraz że w ustawie Prawo ochrony środowiska jest zapis zakazujący utrudniania migracji zwierząt, a także, że zgodnie z konstytucją, mimo, że każdy ma prawo do własności, to może być ona ograniczona w drodze ustawy, to zaskarżone ogrodzenie lasu chyba by się nie wybroniło...
Jeśli na Twoim terenie obowiązuje plan zagospodarowania, to może się okazać, że w zapisie dotyczącym Twojego terenu jest zakaz grodzenia. Możesz zawsze złożyć wniosek o zmianę planu z uzasadnieniem (po prostu pismo), ale chyba nie liczyłabym na przeprowadzenie takiej zmiany.
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Nawet bym się chwili nie zastanawiał tylko bym ogrodził. Twoje prawne rozważania, basiabasia, mają niestety więcej z dywagacji niż z wykładni...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Nie przeczę, że to są w dużej mierze dywagacje, chociaż nie moje, tylko oparte na dywagacjach mądrzejszych ode mnie, ale zbyt dużo tu oczywistych powiązań prawnych, nie udałoby się wygrać w sądzie. Jeśli znasz jakiś wyrok, że można grodzić, to go podaj. Moim zdaniem prawo własności w tym wypadku zdecydowanie jest ograniczone, ale ustawowo, więc zgodnie z Konstytucją. A jak się nad tym szerzej zastanowić to również logicznie - no chyba nie zaprzeczysz?
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ale gdzie masz ustawę, która mówi, że nie wolno grodzić, bo ja jej nie widzę... Równie dobrze mogę powiedzieć, pokaż wyrok, że nie wolno. A tak na marginesie, jakbyś nie wiedziała, to wyroki sądów w Polsce nie są (niestety) wykładnią prawa.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Dobrze wiesz, że nie ma w żadnej ustawie zapisu"zakaz grodzenia lasu", ale są zapisy w innych ustawach, z których wynika, że tak jest i o tym napisałam w bardzo dużym skrócie. Ciekawe, jakie miałbyś argumenty na udowodnienie, że możesz swój las ogrodzić? Bo jeśli wynikające tylko z prawa własności to leżysz. Dasz przykład na inne?
A na tym samym marginesie to w prawie administracyjnym orzecznictwo nie stanowi ŹRÓDŁA prawa, ma jednak ogromny wpływ na praktyczne stosowanie prawa administracyjnego oraz na jego wykładnię.
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

basiabasia pisze:Dobrze wiesz, że nie ma w żadnej ustawie zapisu"zakaz grodzenia lasu"
No i moim zdaniem wystarczy, żeby to zrobić. Na budowę ogrodzenia nie trzeba mieć pozwolenia ani nie trzeba go zgłaszać. Ogrodzenie nie musi być od razu betonową ścianą wysokości 6 m. Jeżeli ktoś może zakazać wstępu do swojego lasu to może też ten wstęp uniemożliwić. Znam sprawy gdzie ludzie grodzili posiadłości (w tym lasy) po 300 - 500 ha i nikt nic im nie mógł zrobić.
Zaiste twoja troska o środowisko jest porażająca. Ale uważam, że nadinterpretujesz i naginasz przepisy do własnych, niezrozumiałych dla mnie, potrzeb.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Nie pierwszy raz, gdy Ci brak argumentów, posądzasz mnie o nadinterpretację i naginanie prawa. Jakoś nie przemawia do mnie, że inni las ogrodzili i nikt im nic nie zrobił, a to jest właśnie Twój "argument". To nie Ty, tylko marcinek prosił, żeby napisać coś więcej, więc zrobiłam to, opierając się na prawie, ale to nie jest opinia prawna. Co dalej z tym zrobi - to jest JEGO sprawa. Uzna, że prawo nie jest jednoznaczne, to być może poradzi się prawnika.
A znów na marginesie - nie pisz, że ogrodzenie nie wymaga zgłoszenia, jeśli nie wiesz dokładnie, bo akurat w niektórych przypadkach trzeba zgłaszać ogrodzenia i może to dotyczyć działki Ls. A mur betonowy 6-cio metrowy? Pewnie, że nie trzeba, ale MOŻNA.
I może skończmy tę dyskusję, która do niczego nie prowadzi.
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ale to Ty nie podałaś żadnej podstawy prawnej i żadnego argumentu tylko jakieś mrzonki i gdybania. Człowiek prosił o radę a ty mu robisz wodę z mózgu więc niech o tym wie. Mam takie same prawo do wypowiadania swojej opinii jak ty, ale w przeciwieństwie do Ciebie wcale nie mówię, że opieram się na prawie jak opieram się na własnym widzi mi się. Pokaż Marcinowi podstawę prawną na dowód swoich słów. Pokaż w jakich przypadkach trzeba zgłaszać ogrodzenie. Wtedy jeszcze lepiej zobaczy, że Twoja pisanina to po prostu czepianie się. Według Ciebie jak ktoś ma las to może tylko patrzeć jak rośnie i ewentualnie nieśmiało posłuchać jak szumi. To jest niestety, cytując klasyka, oczywista nieprawda...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Wybacz, ale to Ty napisałeś o braku potrzeby zgłaszania ogrodzenia i nie jest to całkiem prawda. Chcesz dać Marcinowi wskazówkę, sprawdź sam w Prawie Budowlanym i bądź rzetelny. Ja nie będę o tym pisać, bo MOIM zdaniem (a podobnie jak Ty mam prawo je wyartykułować) grodzić lasu nie wolno.
I dajmy już spokój, bo rozpoczęliśmy łapanie za słówka.
basia33
marcinek_m1
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: marcinek_m1 »

Basiu , Jażwiecu nie przypuszczałem że prze zemnie rozpęta się po między wami taka zagorzała dyskusja.
Dziękuje Wam bardzo, bo prawo jest mi zupełnie obce a wasze wskazówki są dla mnie bardzo cenne zarówno jedne jak i drugie.
Nie denerwujcie się na siebie i pamiętajcie, że suma sumarum gracie do jednej bramki (chcecie mi pomóc)
Wracając do mojego tematu widzę, że nie mam żadnych szans na to by móc przystosować mój las do minimalnej bytności człowieka.
Wiecie jak jest... Las 60km od miasta w którym mieszkam nie zachęca mnie do częstego odwiedzania go nie mając możliwości zjeść w nim obiadu czy przenocować.
Jadę 3h by pospacerować w nim 40min. I właśnie stąd pojawił się pomysł ogrodzenia choćby 800m2 w samym środku i postawienie malutkiej altanki pozwalającej schować się przed deszczem.
Czytając wasze wypowiedzi mam wrażenie że się rozmarzyłem
Jeśli macie jednak jakiś pomysł co z tym zrobić napiszcie

Jeszcze raz dziękuje za dotychczasową pomoc
Marcinek_m
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

To ja też wrzucę swoje trzy grosze, niestety nie będą poparte aktami prawnymi.
Nie wyobrażam sobie żebym, mając 2,5 ha lasu, nie mógł postawić tam wiaty, choćby w celu przypilnowania tegoż. Następna rzecz, nie znam prawa łowieckiego, ale jak to jest: koła łowieckie dzierżawią obwody. Od prywatnego właściciela nie muszą uzyskać zgody ? Prywatny właściciel, będąc myśliwym, nie może polować na swoim ? No, nie wiem.
LP stosują grodzenia upraw. Dlaczego prywatny właściciel nie może ogrodzić swojej "uprawy". To takie trochę cwaniactwo, ale.....
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

zul napisał/a:
Nie wyobrażam sobie żebym, mając 2,5 ha lasu, nie mógł postawić tam wiaty, choćby w celu przypilnowania tegoż.
Racja. Ja będąc na miejscu marcinka_m1 taką prowizoryczną wiatę bym postawił i nikogo się nie pytał o zgodę. W razie czepialstwa jakiegoś nawiedzonego urzędnika powiedziałbym, że to paśnik w formie wiaty do wykładania zimą karmy dla zwierzyny, coby jej śnieg nie przysypał.

zul napisał/a:
koła łowieckie dzierżawią obwody. Od prywatnego właściciela nie muszą uzyskać zgody ? Prywatny właściciel, będąc myśliwym, nie może polować na swoim ? No, nie wiem.
Prywatny właściciel nie ma nic do powiedzenia w naszym "najlepszym na świecie" :wink: modelu łowiectwa. Prawo polowania nie jest powiązane z własnością gruntu.

basiabasia napisał/a:
Biorąc pod uwagę, że zwierzyna w stanie wolnym jest własnością Skarbu Państwa oraz że w ustawie Prawo ochrony środowiska jest zapis zakazujący utrudniania migracji zwierząt, a także, że zgodnie z konstytucją, mimo, że każdy ma prawo do własności, to może być ona ograniczona w drodze ustawy, to zaskarżone ogrodzenie lasu chyba by się nie wybroniło...
Chyba by się wybroniło. Ograniczenie własności musi być dokonane w drodze ustawy - a więc w ustawie musi być wprost napisane NIE WOLNO GRODZIĆ LASÓW. A póki co takiego zapisu nie ma... Dlatego marcinek_m1 może swój las ogrodzić, a jeśli jakiś niedouczony urzędnik się o to czepi to niech mu wykaże, że nie wolno. Słyszałem o kilku sprwawach, gdy urzędnicy z urzędu gminy próbowali zakazać ogrodzenia lasów. Właściciele powiedzieli im "to moje, nic wam od tego". Efekt - uszy po sobie i sprawy nie ma, bo jak powiedział im radca prawny w gminie "na ogrodzenie lasu paragrafu nie ma".

basiabasia napisał/a:
A znów na marginesie - nie pisz, że ogrodzenie nie wymaga zgłoszenia, jeśli nie wiesz dokładnie, bo akurat w niektórych przypadkach trzeba zgłaszać ogrodzenia i może to dotyczyć działki Ls. A mur betonowy 6-cio metrowy? Pewnie, że nie trzeba, ale MOŻNA.
Twoja wizja swobód obywatelskich mnie przeraża. Pewnie, że wszystko można, ale nie wolno wymagać od ludzi (w tym wypadku właściciela lasu) aby się o wszystko pytali urzędników. Te czasy już minęły. Mi bliższa jest filozofia: "jak coś jest moje, to mogę robić z tym wszystko, co nie jest prawem wprost zabronione. A jak się jakiemuś urzędnikowi to nie podoba to jego obowiązkiem jest wykazać, że to co ja robię u siebie jest niezgodne z prawem".
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
marcinek_m1
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: marcinek_m1 »

Niby macie racje ale wiecie jak to jest?
Też tak uważam ale prawo jest prawem niestety
Myślę że na swoim powinienem mieć prawo nawet wybudować dom i się zameldować ale cóż.
Ja chciałbym tylko postawić tam domek 5x5 by móc przyjechać na weekend i się przespać. Na przeciwko mojej działki są domy całoroczne ale gmina twierdzi że tamte grunty to inna bajka.
Po prawej i lewej stronie mam lasy Państwowe tylko ten mój jeden jest prywatny i chyba mi nie pozwolą.
Marcinek_m
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170022
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W lesie można budować urządzenia turystyczne. Zatem stawiasz sobie altanę, bo wszak jest to urządzenie turystyczne, czyż nie? Bywasz w było, nie było swoim lesie li tylko w takich celach. Na altanie umieszczasz tablicę o treści: "Obiekt turystyczny - klucz u mnie". Jest to zgodne z prawem? W moim przekonaniu jak najbardziej. Teren wokół owej altanki grodzisz, umieszczając tu i ówdzie tabliczki o treści: " Drzewostan doświadczalny turystycznie - Wstęp surowo wzbroniony".
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ