Budowa na dzialce lesnej

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

billu-79
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 17 sty 2010, 10:45
Lokalizacja: Łódź

Budowa na dzialce lesnej

Post autor: billu-79 »

Witam!
Mam zamiar wybudowac dom jednorodzinny na dzialce widniejacej w ewidencji gruntow jako leśna.Dla tego obszaru nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.
W jaki sposob uzyskac zgode na wylaczenie z produkcji lesnej obszaru tylko pod budowę domu?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Poczytaj tematy w dziale LASY PRYWATNE .
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

billu-79 pisze:Dla tego obszaru nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.
W jaki sposob uzyskac zgode na wylaczenie z produkcji lesnej obszaru tylko pod budowę domu?
"... przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne poza planem zagospodarowania przestrzennego jest niemożliwe..." (z wyroku NSA w Warszawie II SA 2437/99)
Pozostają ci niestety dwa wyjścia. Naciskać na wójta/burmistrza/prezydenta aby jak najszybciej przystąpił do opracowywania MPZP, którym objęty by był interesujący cię grunt, albo, co bardziej realne, zakup działki pod budowę w innym miejscu...
Takie prawo...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
billu-79
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 17 sty 2010, 10:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: billu-79 »

Na dzialce mam prąd i wodę.Stoi na niej domek letniskowy,jest ona przy drodze asfaltowej.
Dzialka byla kupiona 10 lat temu.Czy gmina mogla w takiej sytuacji (dzialka lesna) wydac pozwolenie na podciagniecie tam pradu i wody?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Z tego co wiem to kwestia uzbrojenia działki w media nie zależy od kategorii gruntu.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

billu-79 pisze:Czy gmina mogla w takiej sytuacji (dzialka lesna) wydac pozwolenie na podciagniecie tam pradu i wody?
Nie znam przepisu, który by zabraniał podjęcia takiej decyzji.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Lukasz_konrad
początkujący
początkujący
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 29 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Kontakt:

Post autor: Lukasz_konrad »

Mam trochę podobną sytuację (współczuje) tzn działka w części leśna i nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy w granicach kt jest ta działka. Zamiast czekać na powstanie MPZP (dopiero pracują nad studium uwarunkowań do planu zagospodarowania - zakładam kilka lat) postanowiłem złożyć wniosek o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania mojej działki do wójta. Decyzja ta będzie miał charaker warukowy bo później tzw inwestor będzie musiał spełnić określone przepisy m.in. ustawy: o ochronie przyrody, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o ochronie zabytków itp. Do wniosku planuje załączyć mapę zasadniczą 1:2k, wstępny projekt domu, mapę pojektową zagospodarowania działki (kosztował 1,5 k zł u geodety), akt notarialny. Pewnie będę kilkakrotnie musiał uzupełniać dokumenty :). Pamiętam ile mnie kosztowało zachodu uzyskanie decyzji na budowę zjadu z drogi asfaltowej (mapa projektowa, projekt zjazdu (21stron!!), wyznaczenie kierownika budowy, decyzja starosty, zgoda wójta, opinia komendanta policji z planem ograniczenia ruchu, opinia i decyzja konserwatora przyrody, zgoda zarządcy drogi, sąsiadów, między innymi LP, ksiądz się zgodził od razu :) itp) a chodziło o wstawienie 3ch rur z betonu i zasypanie żwirem :)
Pozdrawiam serdecznie
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

A co to za twór ta decyzja warunkowa? Nigdy o czymś takim nie słyszałam...
basia33
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

basiabasia napisał/a:
A co to za twór ta decyzja warunkowa? Nigdy o czymś takim nie słyszałam...
Pewnie autorowi chodziło o tzw. WZ ("wuzetkę").

billu-79 napisał/a:
Na dzialce mam prąd i wodę.Stoi na niej domek letniskowy,jest ona przy drodze asfaltowej.
Dzialka byla kupiona 10 lat temu.Czy gmina mogla w takiej sytuacji (dzialka lesna) wydac pozwolenie na podciagniecie tam pradu i wody?
Jedno drugiemu nie przeczy. Często spotyka się sytuacje, że pod drogą asfaltową biegnie kanalizacja, wodociąg; nad drogą linia energetyczna, a do drogi przylegają działki leśne.
Fakt uzbrojenia terenu może (ale nie musi) być argumentem przemawiającym za zmianą przeznaczenia działki leśnej w ramach studium, a następnie MPZP.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Lukasz_konrad pisze:Pewnie będę kilkakrotnie musiał uzupełniać dokumenty
Wyłączenie gruntu leśnego z produkcji wymaga zmiany przeznaczenia na cele nieleśne, a takiej zmiany dokonuje się wyłącznie w MPZP. W tym wypadku nie ma innej drogi...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Lukasz_konrad
początkujący
początkujący
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 29 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Kontakt:

Post autor: Lukasz_konrad »

basiabasia pisze:A co to za twór ta decyzja warunkowa? Nigdy o czymś takim nie słyszałam...
Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale z pozyskanych informacji z internetu i w gminie wnioskuje że chodzi o tzw decyzję planistyczną czyli "...decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a po 11 lipca jest to decyzja o warunkach zabudowy. Ma ona charakter przyrzeczenia, że jeżeli spełni się wymogi przewidziane w prawie, to otrzyma się pozwolenie na budowę. Inwestor musi spełnić warunki nie tylko z przepisów szczególnych... ale i z art. 61 nowej ustawy." Chodzi o zmiany 11 lipca w 2003 roku do nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

A tamże w pkt 4 stoi jak byk:
teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
Reasumując jeżeli w starym planie grunt nie był przeznaczony na cele nieleśne WZtki nie dostaniesz.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Lukasz_konrad pisze: Ma ona charakter przyrzeczenia, że jeżeli spełni się wymogi przewidziane w prawie, to otrzyma się pozwolenie na budowę. Inwestor musi spełnić warunki nie tylko z przepisów szczególnych... ale i z art. 61 nowej ustawy." Chodzi o zmiany 11 lipca w 2003 roku do nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Pozdrawiam serdecznie
I tak jak Ci napisał Jaźwiec - bez zmiany przeznaczenia lasu na cele nieleśne w planie nie dostaniesz takiej WZ, bo organ właściwy do ochrony gruntów leśnych nie uzgodni projektu decyzji pozytywnie.

Sprawdź jaki był zapis w starym planie obowiązującym do końca 2003. Jeżeli był to po prostu las to od razu radzę daruj sobie chodzenie wokół decyzji o warunkach zabudowy, szkoda czasu i pieniędzy na kolejne uzupełnienia dokumentów. Bez zmiany przeznaczenia lasu w kolejnym, nowym planie zagospodarowania przestrzennego nie można "ruszyć" tego lasu. Gmina musi zrobić nowy plan.
Awatar użytkownika
Lukasz_konrad
początkujący
początkujący
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 29 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Kontakt:

Post autor: Lukasz_konrad »

Więcej informacji (czym się kierowałem): http://www.budujemydom.pl/component/opt ... Itemid,33/

Szanse swoje widzę w tym, że:
1. " Aby uzyskać pozytywną decyzję inwestor musi wykazać, że w sąsiedztwie znajduje się działka zabudowana w podobny sposób, a nadto, że działka ma dostęp do drogi publicznej." Taka działka sąsiaduje z moją, a o zjazdach już pisałem do drogi powiatowej
2. Na wypisie z rejestru gruntów mam RIVb; ŁV; PSV i największa część LsVI

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Nie ma znaczenia, że w sąsiedztwie znajduje się działka zabudowana i jest dostęp do drogi. Sam cytowałeś art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym więc przeczytaj dokładnie, że warunki z ustępu 1 muszą być spełnione łącznie.
Jaźwiec zacytował, że nie spełniasz pkt 4 teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1, potem Ci dopisałem, że w takiej sytuacji gmina, przygotowująca projekt decyzji o warunkach zabudowy, nie dostanie pozytywnego uzgodnienia do inwestowania na gruncie leśnym.
Cytowany przez Ciebie link nie odnosi się do pkt 4 w art. 61 więc nie sugeruj się nim.

Chyba, że zabudowę zaplanujesz na części działki poza lasem....wtedy gmina nie będzie musiała WZ uzgadniać z rdLP
Awatar użytkownika
Lukasz_konrad
początkujący
początkujący
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 29 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Kontakt:

Post autor: Lukasz_konrad »

Dodatkowo wspomnę we wniosku o planach agroturystycznych, gmina bardzo promuje działania w tym kierunku (wg obowiązującego Planu Rozwoju Lokalnego) . Może się uda. Nie mogę znaleźć w internecie starego planu MPZP, czy możliwe jest żeby gmina wcześniej go nie miała?
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Lukasz_konrad
początkujący
początkujący
Posty: 168
Rejestracja: wtorek 29 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Kontakt:

Post autor: Lukasz_konrad »

Kegg pisze:Cytowany przez Ciebie link nie odnosi się do pkt 4 w art. 61 więc nie sugeruj się nim.
Chyba macie rację.
Kegg pisze:Chyba, że zabudowę zaplanujesz na części działki poza lasem....wtedy gmina nie będzie musiała WZ uzgadniać z rdLP
To by była ostateczność bo ta część działki nie jest zbyt duża.

Dzięki za pomoc.

Mam nadzieję, że Billu-79 nie ma żalu że trochę "przejąłem" temat. Informację są cenne dla nas obu :)
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Kegg pisze:warunki z ustępu 1 muszą być spełnione łącznie
I to jest to sedno środka...
Lukasz_konrad pisze:Nie mogę znaleźć w internecie starego planu MPZP, czy możliwe jest żeby gmina wcześniej go nie miała?
Owszem.
Lukasz_konrad pisze:Dodatkowo wspomnę we wniosku o planach agroturystycznych, gmina bardzo promuje działania w tym kierunku (wg obowiązującego Planu Rozwoju Lokalnego) .
To nie ma żadnego znaczenia formalnego.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
gabriel
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 21 sty 2010, 14:45
Lokalizacja: polska

Post autor: gabriel »

Mam pytanko mam działke 1500m gruntu leśnego .Czy na tej dziłce da rade dom postawić. Od czego by trza zacząć jesli dałóby rade . Zagospodowania przestrzenego niema przez miasto przy działce
gabriel
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

:twisted: zacząć od przeczytania kilku postów w temacie lasy prywatne.........

Nie tylko zawartość postów odpowie na Twoje pytania ale sama lektura tytułów tematów wiele da.

Zacznij obecność na forum od czytania tego co już było, a nie od zadawania najprostszego pytania w temacie
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
ODPOWIEDZ