BHP - Posiłki regeneracyjne

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
borowiak

Post autor: borowiak »

Aniczek pisze:Czy możecie mi pomóc znaleźć jakąś przyzwoita metodę wyliczania "konserw". Jak to się robi u Was?
Każda przyzwoita hurtownia podaje kaloryczność jednego "opakowania". Z reguły w danym nadleśnictwie nadleśniczy odpowiednim zarządzeniem reguluje formę przyznawania posiłków profilaktycznych.
§ 1. Pracodawca zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie:
1) posiłki wydawane ze względów profilaktycznych, zwane dalej "posiłkami", w formie jednego dania gorącego, z zastrzeżeniem § 2 ust. 2,
2) napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy.

§ 2. 1. Posiłki powinny zawierać około 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów, 15% białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal.
2. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy:
1) korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych,
2) przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.

§ 3. 1. Pracodawca zapewnia posiłki pracownikom wykonującym prace:
1) związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,
2) związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10oC lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25oC,
3) związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym; za okres zimowy uważa się okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca,
4) pod ziemią.
2. Pracodawca zapewnia posiłki pracownikom zatrudnionym przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych.

§ 4. 1. Pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym:
1) w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25oC,
2) w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
3) przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10oC lub powyżej 25oC,
4) przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
5) na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC.
2. Pracodawca zapewnia pracownikom napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy, a w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 - napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy.

§ 5. Stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać posiłki i napoje, oraz szczegółowe zasady ich wydawania, a także warunki uzasadniające zapewnienie posiłków w sposób, o którym mowa w § 2 ust. 2, ustala pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - pracodawca po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników.


Wytłuściłem interesujące Ciebie tematy.
W większości znanych mi nadleśnictw przyjęte jest, że pracownik spełnia wymogi dla otrzyma w/w posiłku, jeżeli między 1.11 a 31.03 przepracował w terenie minimum 4 godziny. Z reguły przedstawia oświadczenie, na podstawie którego rozlicza przyjęte wcześniej na magazyn w/w posiłki. Jest to świadczenie, którego (teoretycznie0 nie można realizować wstecz.....
Znam też nadleśnictwa, gdzie pracownicy mają wykupione karnety do restauracji, są przypadki, że pracownik przedstawia fakturę na zakupione towary spożywcze i refundowana jest np. połowa dziennej diety. Tradycyjnie, ilu szefów, tyle sposobów na spełnienie tych świadczeń.
Wracając do pytania... :oops: Zarządaj od hurtowni kaloryczności określonych produktów i wydawaj tak, by na dzień pracy wypadło około 1000 kcal.
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

borowiak pisze:Zarządaj od hurtowni kaloryczności określonych produktów i wydawaj tak, by na dzień pracy wypadło około 1000 kcal.
:lol: :lol: :lol:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
borowiak

Post autor: borowiak »

niziołek pisze::lol: :lol: :lol:
Rozwiniesz "myśl"?
borowiak

Post autor: borowiak »

Kilka faktów prawnych do tematu: http://www.atest.com.pl/article.php?id=lr0209_1
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

borowiak pisze:
niziołek pisze::lol: :lol: :lol:
Rozwiniesz "myśl"?
:D A co ma wspólnego z myśleniem wydawanie posiłków po 1000 kalorii.Hej! :lol:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Aniczek
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 13:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Aniczek »

dzięki za tak szybki odzew. Teraz musze to wszystko na spokojnie przetrawić - i nie chodzi tu o trawienie konserw :) i złożyć propozycję "nowelizacji" naszych prastarych sposobów do nadleśnego. Czas wprowadzić w to wszystko troche świeżego powietrza.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170010
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Aniczek pisze:Czas wprowadzić w to wszystko troche świeżego powietrza.
Słuszna to wielce decyzja i mam nadzieję, że Twój szef ze zrozumieniem do tego podejdzie, a przynajmniej nie będzie przeszkadzał. :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Polecam bony profilaktyczne sodexo.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Polecam bony profilaktyczne sodexo.
Radzę zapytać miejscowej PIP, bo widziałem już ich zarzut, że bony "Sodexo" nie spełniają ustawowego wymogu kaloryczności posiłku...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Piotrek pisze:
Jaźwiec pisze:Polecam bony profilaktyczne sodexo.
Radzę zapytać miejscowej PIP, bo widziałem już ich zarzut, że bony "Sodexo" nie spełniają ustawowego wymogu kaloryczności posiłku...
:D Już od 20 lat mamy bony do sklepów i nikt by nie chciał wracać do ery kamienia łupanego, bo to jest idiotyzm to wydawanie ludziom czegoś czego nie chcą. PIP bywa u nas kilka razy w roku i widocznie też mają tam kilka szarych komórek, że się nie czepiają.Hej! :D
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niziołek pisze:PIP bywa u nas kilka razy w roku i widocznie też mają tam kilka szarych komórek, że się nie czepiają.
Ale nie wszystkie dlatego piszę, aby sprawdzić w miejscowej :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Sten pisze:Co nieco już o posiłkach było. Przejrzyj te tematy:
http://www.forum.lasypols...pic.php?t=15792
http://www.forum.lasypols...pic.php?t=10424
No zgadza się Sten był poruszany ten temat , ale nikt rok temu ie potrafił mi odpowiedziec na zastanawiające mnie pytania. W firmie gdzie niedługo na sztuki liczy sie gwoździe w grodzeniu, sa nadlesnictwa np moje gdzie pracodawca nie może spełnić i zagwarantować posiłków spełniających wymagania kodeksu pracy!!
borowiak pisze:§ 2. 1. Posiłki powinny zawierać około 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów, 15% białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal.
:oops:
niziołek pisze:borowiak napisał/a:
Zarządaj od hurtowni kaloryczności określonych produktów i wydawaj tak, by na dzień pracy wypadło około 1000 kcal.
Niziołku co jest w tym śmiesznego, że ustawodawca zapisał do czego zobowiązany jest pracodawca, a czego móje Nadleśnictwo nie spełnia??
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Pietia pisze:Niziołku co jest w tym śmiesznego, że ustawodawca zapisał do czego zobowiązany jest pracodawca, a czego móje Nadleśnictwo nie spełnia??
:D Ta ustawa jest z czasów komuny. Dzisiaj bardziej racjonalne jest dać ludziom bony, a dietę niech sobie sami ustawią.Hej! :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
borowiak

Post autor: borowiak »

niziołek pisze:Ta ustawa jest z czasów komuny.
Przepisem regulującym temat jest rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. Nr 60, poz. 279)
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

niziołek pisze: Ta ustawa jest z czasów komuny. Dzisiaj bardziej racjonalne jest dać ludziom bony, a dietę niech sobie sami ustawią.Hej!
No własnie i o to mi chodzi Niziołku....niech dadzą bony na zakup produktów lub bony na konsumpcje w jakiejs restaruracji, a nie wydawanie słoików czy konserw nie spełniających wymagań ustawy!!! Bo posiłki które ja otrzymuje przepisów nie spełniaja :? Jak jest u Was spełniają???
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
borowiak

Post autor: borowiak »

Pietia pisze:Jak jest u Was spełniają???
Nie ma narzekań ze strony konsumujących. Tak też można to załatwić....
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Pietia pisze:
niziołek pisze: Ta ustawa jest z czasów komuny. Dzisiaj bardziej racjonalne jest dać ludziom bony, a dietę niech sobie sami ustawią.Hej!
No własnie i o to mi chodzi Niziołku....niech dadzą bony na zakup produktów lub bony na konsumpcje w jakiejs restaruracji, a nie wydawanie słoików czy konserw nie spełniających wymagań ustawy!!! Bo posiłki które ja otrzymuje przepisów nie spełniaja :? Jak jest u Was spełniają???
:D U nas spełniają już jak pisałem od 20 lat, bo od tego czasu nie wydajemy badziewia w naturze. Pamiętam dawniejsze problemy z tym związane. Teraz mamy bony do określonych sklepów i wszyscy są zadowoleni. Administracja ma pewien problem z rozliczeniem czasu pracy, wydaniem bonów za dzień pracy tyle i tyle, jakimiś przetargami sklepów, ale ogólnie nikt by nie chciał dostawać na siłę jakiś konserw. :) :spoko:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Za miesiąc temat powróci.
Czy w DGLP zostanie na czas rozwiązany problem jednolitej stawki ?
Jak temat analizują dyrektorzy RDLP ? :wink:
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Fakt, żołądki mamy jednakowe... :D
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Mnie się ostatnio nieco powiększył... :oops:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ