działka rolno-leśna

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 473
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

działka rolno-leśna

Post autor: doralek »

Witam serdecznie. Mam nadzieję, że nie oberwie mi się za tematykę zbliżoną do innych postów? Ale do rzeczy. Darowano mi działkę o pow. 0,15 ha, z czego 0,09 to Ls, a 0.06 pastwisko.
Działka przylega do drzewostanu zarządzanego przez LP. Zgodnie z ustawą nie jest to las /<0,10 ha/, ale czy na pewno? Czy postawię tam wymarzoną drewnianą chałupę? Media blisko, tereny przeznaczone pod zabudowę. Proszę uprzejmie o pomoc w rozwikłaniu tej sprawy. Aha - w gminie niczego konkretnego mi nie powiedzieli. Ale to podobno norma.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Mam złe wieści - według ustawy o lasach:
Art. 3. Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) - drzewami i krzewami oraz runem leśnym - lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków,
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne

W tym wypadku warunek jest spełniony, bo Twoja działka przylega do drzewostanu zarządzanego przez LP, a więc do kompleksu leśnego. Razem tworzą ten ustawowy zwarty obszar powyżej 0,10ha.
A co do możliwości postawienia tam wymarzonej drewnianej chałupy - o tym decydują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 473
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

Dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Gmina nie posiada, niestety, MPZG. Czy powinienem wystąpić o wydanie warunków zabudowy?
leszek_tax
początkujący
początkujący
Posty: 129
Rejestracja: środa 25 lis 2009, 17:30
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: leszek_tax »

Pierwsze pozbądź się lasu w papierach( taniej ci wyjdzie) Jak nie ma MPZP warunki zaraz dostaniesz.
A co do możliwości postawienia tam wymarzonej drewnianej chałupy - o tym decydują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wszyscy czekamy na MPZP ale jeśli zlecają to gminy i nie są to obligatoryjne dokumenty w obszarach LN - to dominuje WZ i całościowych MPZP nie doczekamy się prędko. Słyszałem o nowelizacji prawa o zagospodarowniu przestrzennym i próbach wycofanie WZ , ale nie jestem tego 100% pewny. Jeśli ktoś ma taką widzę to podpowiedzcie.
Jeszcze jedno spiesz sie , bo coraz częściej się słyszy że furtki w przepisach jeśli chodzi o wylesienia służą głównie dla deweloperów, nowelizacja UoL jest blisko. Ciekawe czy będzia w niej próba ograniczenia tego procederu??
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 473
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

cytat: "Pierwsze pozbądź się lasu w papierach( taniej ci wyjdzie) Jak nie ma MPZP warunki zaraz dostaniesz".


Dzięki! Czy byłbyś tak uprzejmy i podpowiedział jak pozbyć się tego lasu w papierach?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

leszek_tax pisze:Pierwsze pozbądź się lasu w papierach( taniej ci wyjdzie) Jak nie ma MPZP warunki zaraz dostaniesz.
Chłopie czy ty wiesz co piszesz? Chyba nie bardzo!

Na 6ciu arach spokojnie się wybudujesz. Postaraj się o warunki zabudowy i heja. A las zostaw. Z tym się nie warto kopać.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
leszek_tax
początkujący
początkujący
Posty: 129
Rejestracja: środa 25 lis 2009, 17:30
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: leszek_tax »

I jeszcze raz to ja Jaźwiec

Wiem co piszę , pisze właśnie SAMOUCZEK JAK POZBYĆ SIĘ LASU. Ale lekko zastanowiłem sie i już nie będę.
jan
początkujący
początkujący
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 29 paź 2009, 20:39
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: jan »

Pisz dalej!!!Jakis rozum kidys musi sie pojawic.Rzymianie mawiali,ze lepsze prawo glupie niz zadne.Czasy sie zmienily i uwazam ze prawo lepsze madre od glupiego.W naszych warunkach dom wsrod drzew powinen oznaczac raczej opikuna niz wariata z siekiera.
Troche wiary w to, ze wlasciciel dzialki nie zniszczy swojego a panstwowego nie ruszy(tego zreszta pilnuje armia urzednikow)!
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Dom wśród drzew dla mnie oznacza wariata, który nie wie co zrobił...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ