Las prywatny a drewniana wiata ławki i grill

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

A gdzie macie te urządzenia turystyczne w UoL? Bo nie chce mi się szukać.
basia33
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Art. 30.

1. W lasach zabrania się:
(...)
6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;
(...)
10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Trochę nie tu Glaca,
Ustawa o lasach pisze:Art. 3. Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) - drzewami i krzewami oraz runem leśnym - lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków;
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Fakt.

Jak się zsumuje to można napisać, że:

Lasem w rozumieniu ustawy jest także grunt związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

Miejsca legalnego biwakowania wyznacza właściciel lasu.
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

No to jesteśmy w domu. UoL dopuszcza URZĄDZENIA TURYSTYCZNE.
Zgodnie ze słownikiem j. polskiego "urządzenie jest to PRZEDMIOT umożliwiający wykonanie określonego procesu".
Urządzenia turystyczne to: kolejki linowe, wyciągi narciarskie, kąpieliska, szlaki turystyki pieszej itp.
Wiata jest OBIEKTEM BUDOWLANYM i jako taka nie może być lokalizowana w lesie.
W lesie mogą być lokalizowane tylko obiekty służące gospodarce leśnej. Pomysł z wiatą i grillem, zgodnie z prawem, jest nie do zrealizowania.
basia33
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Sorry, ale do interpretacji ustaw słownik języka polskiego to za mało :lol:
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Urządzenia turystyczne są zdefiniowane, Glaca. A słownik jest podstawą sformułowań prawnych. Nie spotkałeś się nigdy z przywołaniem słownika w wyrokach sądu?
Coś mi właśnie nie grało z tymi wiatami. Niemożliwa byłaby taka niespójność PB z UoL. Ale spytałam mądrzejszych ode mnie i biegłych w PB. I teraz jestem pewna w 100%.
Sorki, jeśli komuś to nie na rękę.
basia33
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Nie chce mi się dłużej szukać, więc wklejam link do krótkiego wyroku, jaki mam pod ręką, żeby uwiarygodnić, że słownik j. polskiego to nie jest za mało.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8A329BE8FC
basia33
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

basiabasia pisze:Wiata jest OBIEKTEM BUDOWLANYM i jako taka nie może być lokalizowana w lesie.
"DEFINICJA WIATY

Ustawa z 7 lipca 1994 r. nie zawiera definicji słowa „wiata”. Natomiast jest ona zawarta w Załączniku nr 1 do rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. z dnia 31 grudnia 1999 r.). Zgodnie z tą definicją wiatą jest szczególny rodzaj budynku, stanowiący pomieszczenie naziemne nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.

Powyższa definicja znajduje zastosowanie w szeroko pojętym prawie budowlanym."

basiabasia pisze:W lesie mogą być lokalizowane tylko obiekty służące gospodarce leśnej. Pomysł z wiatą i grillem, zgodnie z prawem, jest nie do zrealizowania.
Ciekawe co z obiektami małej architektury związanymi z turystyką ?
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

No więc potwierdza się to, co napisałam - każdy rodzaj budynku jest obiektem budowlanym. Prawo budowlane dotyczy obiektów budowlanych, a wiata jest w nim wymieniona w katalogu obiektów nie wymagających pozwolenia na budowę. Więc wszyściutko się zgadza.
Myślę, że z małą architekturą nie ma problemu, o ile będzie to ławka, tablica informacyjna czy kosz na śmieci.
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ok. Zatem legalistka basiabasia, od dziś, jak ją deszcz złapie na szlaku to będzie się chronić wyłącznie pod ławkami, tablicami informacyjnymi i koszami na śmieci unikając nielegalnie wystawionych wiat. :lol:
A tak na marginesie. Słownik języka polskiego w wykładni prawa jest oczywiście dopuszczalny i wystarczający, ale wyłącznie wtedy gdy nie ma definicji prawnej w innym akcie prawnym.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Nie pierwszy raz jesteś wobec mnie złośliwy, nie wiem dlaczego... bo ja też nie wiedziałam jak podejść do tej nieszczęsnej wiaty tak samo jak wiele innych osób na tym forum.
Proszę Cię, a gdzie masz definicję wiaty w akcie prawnym?
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

basiabasia pisze:Proszę Cię, a gdzie masz definicję wiaty w akcie prawnym?
3 posty wyżej? Ale to stwierdzenie dotyczyło ogólnie prawa a nie tej konkretnej sprawy. Dlatego było "na marginesie"...
Dlaczego jestem wobec Ciebie złośliwy? Bo jestem taki z natury? Bo nie lubię ludzi bezkompromisowych?
Dlaczego ich nie lubię? Bo sam taki jestem?
Nie wiem.
Nie zmienia to bynajmniej faktu, iż moje podejście do prawa jest często zdecydowanie różne od Twojego. Ja tą różność akceptuję - Ty - odnoszę wrażenie - nie koniecznie...
Ale to już bardziej temat na priva... :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Prawo JEST bezkompromisowe.
A ja jestem z natury taka, że póbuję zgłębić temat do dna. Jak nie wiem to się do tego przyznaję, ale staram się dowiedzieć.
Proszę bardzo, można na priva.
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

basiabasia pisze:Proszę bardzo, można na priva.
Nie mam takich ambicji.
basiabasia pisze:Prawo JEST bezkompromisowe.
I dlatego nigdy nie będzie przystawać do rzeczywistości, która nigdy nie jest czarno-biała. Spotkałem się już z tyloma różnymi, żeby nie powiedzieć sprzecznymi interpretacjami i wykładniami prawa, że nikt mi tego nie wmówi. Każdy prawnik powie ci, że jedno to jest litera prawa a drugie duch prawa. Ja nie mam zawodowego przygotowania prawnego, pewnie dlatego dla mnie bliższe jest to drugie... A może po prostu tak jest wygodniej... Dobra, koniec dyskusji na ten temat, bo to nie miejsce i nie czas... Zaraz nas ktoś zbanuje...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

No to już zupełnie na koniec, żeby było zgodne nie z duchem, tylko z literą prawa:
z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych art. 4 pkt 21:
21) urządzeniach turystycznych - rozumie się przez to parkingi, pola biwakowe, wieże widokowe, kładki, szlaki turystyczne (ścieżki dydaktyczne) i miejsca widokowe,
basia33
ODPOWIEDZ