Las prywatny a drewniana wiata ławki i grill

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

gori
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 08 lis 2009, 20:30
Lokalizacja: Jura

Las prywatny a drewniana wiata ławki i grill

Post autor: gori »

Witajcie,
Jestem tu nowy więc pozwólcie że się przywitam.

Mam takie pytanko
posiadam 4ha lasu jest to kawalek w kwadracie z ładna skałka i wogole w fajnej okolicy.

Mam kilak pytań w związku z jednym pomyslem:
1. Czy moge ogrodzic las działka leśną i słupkami drewnianymi wbijanymi niezwiąznymi betonowa wylewka z ziemią?
2. Czy na terenie mojego lasu moge postawic drewnianą wiatkę także niezwiazna betonem tylko opartą na drewnianych palach wkopanych w ziemię?
3. Koło wiatki planuje postawienie grilla (takiego ogrodowego z wędzarnią) - mam oczywiscie miejsce na podlozu mineralnym (czy wymagana jest jakas srednica, odleglosc od drzew) grill luzno stojacy zadnych fundamentów.
4. Palenisko na ognisko - jest wogole mozliwe palenie ogniska w lesie legalnie na zabezpieczonym terenie a jezeli jest jak wygladaja przepisy?

Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuje za odpowiedzi.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

gori pisze:1. Czy moge ogrodzic las
Możesz nawet na betonowych słupkach.
gori pisze:2. Czy na terenie mojego lasu moge postawic drewnianą wiatkę także niezwiazna betonem tylko opartą na drewnianych palach wkopanych w ziemię?
Skoro w Lasach Państwowych robi się takie wiaty przy parkingach leśnych, to nie widzę przeszkód.
Jeśli to będzie wiata pobudowana bez wycinania drzew to nie sądzę by były problemy.
Najpierw porozmawiaj jednak z osobą, która zajmuje się nadzorem twojego lasu. Jak powie, że nie - niech Ci poda podstawę prawną tego nie.
gori pisze:3. Koło wiatki planuje postawienie grilla
Jak zdanie wyżej.
gori pisze:4. Palenisko na ognisko - jest w ogóle możliwe palenie ogniska w lesie legalnie na zabezpieczonym terenie a jezeli jest jak wyglądają przepisy?
Tu sprawa wygląda tak, że czasem iskry wędrują wysoko i daleko. Jeśli jako właściciel pozwalasz na rozpalenie ogniska w wyznaczonym przez Ciebie miejscu, to za to odpowiadasz... tu odpukać możesz być sprawcą pożaru...
Przeczytaj też Kodeks Wykroczeń Art.82 paragraf 1.
Jeśli zdecydujesz się rozpalić ognisko, to wcześniej zadzwoń do nadleśnictwa i straży pożarnej, i powiadom że od godz... do godz... w tym rejonie wieże mogą zobaczyć dym. Wówczas nikt nie będzie pędził na łeb na szyję do pożaru, którego nie ma.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Właściwie to "nic dodać nic odjąć". Urządzenia turystyczne można lokalizować w lasach. Właściciel lasu ma prawo wyznaczyć miejsce do palenia ognisk w swoim lesie. Myślę, że dobrą praktyką byłoby, może już nie każdorazowe jak pisze Atlas, ale jednak poinformowanie Nadleśnictwa a przede wszystkim najbliższej jednostki PSP o tym, że takie urządzenie istnieje (pisemnie). Możesz w takim powiadomieniu podeprzeć się art. 30 ust. 3 pkt 1 Ustawy o Lasach (Informuję, iż zgodnie z Art... Ustawy... dokonałem wyznaczenia miejsca palenia ognisk na gruncie leśnym będącym moją własnością położonym w ... na działce nr ... W celu zabezpieczenia pożarowego lasu przy wyznaczeniu kierowałem się następującymi warunkami i dokonałem następujących zabiegów: - odległość od drzew, - szerokość pasa zabezpieczającego <grunt oczyszczony do gleby mineralnej>, - sposób wykonania paleniska, - posiadanie ewentualnych urządzeń gaśniczych <łopata, tłumnica, hydronetka>. Palenie ognisk będzie się odbywało z przybliżoną częstotliwością ... w dniach ... w okresie ... ). Pamiętaj, że ty ponosisz odpowiedzialność w razie pożaru zatem im lepiej udowodnisz, że byłeś wszelkimi możliwymi sposobami zabezpieczony na tą okoliczność tym mniejsza możliwość postawienia Ci zarzutów "w razie czego".
Co do urządzeń turystycznych - przepis znajdziesz w art. 3 pkt 2 tejże ustawy.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
gori
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 08 lis 2009, 20:30
Lokalizacja: Jura

Post autor: gori »

dzieki Panowie
pomogliscie mi bardzo tekst ustawy juz siagnalem i bede sie nim posilkowac.
Czyw lesie moge takze ustawic kontenery mieszkalne na pustakach ? i jak jest z kopaniem dziur ? - okopow ?tego chyba nie wolno
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

gori pisze:jak jest z kopaniem dziur ? - okopow ?tego chyba nie wolno
Ustawa o lasach - art. 30
1. W lasach zabrania się:
(...)
3) Rozkopywania gruntu;
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
kedlaw
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: sobota 21 lis 2009, 02:10
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kedlaw »

Wiata jest obiektem budowlanym i podlega pod ustawę "Prawo Budowlane". Tak jest też z kontenerami mieszkalnymi. W zależności od powierzchni zabudowy wymagane są zgłoszenie lub pozwolenie na budowę. Ale w lesie będzie to raczej niemożliwe. Tym bardziej kontenery mieszkalne. I jeszcze jedna sprawa-co mówi plan zagospodarowania przestrzennego? Bo jeżeli jest to Ls to nic nie można będzie pobudować. Chyba , że zmieni się przeznaczenie gruntów z leśnych na nieleśne i wyłączy je z gospodarki leśnej ( chodzi oczywiście o jakąś część ) , ale to długa historia. Na FORUM jest dużo wypowiedzi na ten temat.
prawo trzeba przestrzegać...ważna jest interpretacja
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Wiata jest urządzeniem turystycznym i jako takie może stać na gruncie leśnym...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
kedlaw
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: sobota 21 lis 2009, 02:10
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kedlaw »

Być może masz rację. Jeżeli tak to dla mnie jest to też optymistyczna wiadomość. Ale spotkałem się ze stwierdzeniem ze strony urzędnika z Gminy, ze " na swojej działce nic nie będziecie mogli wybudować".
prawo trzeba przestrzegać...ważna jest interpretacja
kedlaw
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: sobota 21 lis 2009, 02:10
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kedlaw »

Chodzi oczywiście o działkę leśną.
prawo trzeba przestrzegać...ważna jest interpretacja
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Urzędnicy Gminy mają to do siebie, że zwykle wypowiadają się na tematy, o których mają dość mgliste pojęcie. I niestety jest to, że się tak wyrażę, nagminne... :lol: Ja bym zrobił tak. Dowiedział się co muszę mieć - pozwolenie czy wystarczy zgłoszenie. Biorę wypis z planu ew. WuZZeTkę i składam zgłoszenie/wniosek o pozwolenie z adnotacją, iż jest to urządzenie turystyczne. Albo wogóle bym to okichał i postawił na dziko. A co mi zrobią? Każą rozebrać - nie tak prędko - zresztą wiatę można zawsze rozebrać...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Jaką wuzetkę? Na LESIE??!!! Nie dostaniesz żadnej wuzetki, a raczej masz pewną odmowę. Gdyby plan zagospodarowania przewidywał tam inną funkcję niż leśną, to w gminie nie powiedzieliby, że nic nie można wybudować. Najprawdopodobniej nie ma planu, a żeby cokolwiek wybudować, trzeba zmienić przeznaczenie. Więc w gminie mieli rację. Nie przesadzajcie, nie jest tak beznadziejnie z tymi urzędnikami w gminach, w każdym razie często mają większą wiedzę niż w starostwach, bo są pod większą kontrolą. Owszem, wiata nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak trzeba ją zgłosić, a nikt nie da zgody na Ls, chyba, że złamie prawo.
basia33
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

basiabasia pisze:Nie przesadzajcie, nie jest tak beznadziejnie z tymi urzędnikami w gminach, w każdym razie często mają większą wiedzę niż w starostwach, bo są pod większą kontrolą.
Moje doświadczenia w tej materii są wprost odwrotne. Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia...
basiabasia pisze:Owszem, wiata nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak trzeba ją zgłosić, a nikt nie da zgody na Ls, chyba, że złamie prawo.
A na wiatę jako urządzenie turystyczne - czemu by miał mieć jakiś sprzeciw. Jest to zgodne z UoL.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105055
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

basiabasia pisze:Nie przesadzajcie, nie jest tak beznadziejnie z tymi urzędnikami w gminach
Niestety szara rzeczywistość skrzeczy. Wedle mojej oceny połowa co najmniej nie zna przepisów na podstawie których zajmuje swoje stołki. I nie tylko w UG.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

Nie czuję się mocna w temacie wiat, ale coś niecoś (nie więcej) wiem na temat prawa budowlanego. W sumie to bardzo ciekawy problem, jak to jest z tą wiatą? Np. taka sytuacja może trochę głupia, ale teoretycznie możliwa: koleś ma działkę Ls powiedzmy 5000 m2. Chce wybudować wiatę. Zgłasza do gminy, która nie wyraża sprzeciwu. Buduje, zgłasza następną, W ten sposób, zgodnie z prawem budowlanym, może wybudować 10 wiat, bo prawo budowlane dopuszcza nie więcej niż dwa takie obiekty na każde 500 m2 powierzchni działki. Co by powiedzieli leśnicy jakby zobaczyli taką działkę leśną zaćkaną wiatami postawionymi zgodnie z prawem?
basia33
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

basiabasia pisze:Co by powiedzieli leśnicy jakby zobaczyli taką działkę leśną zaćkaną wiatami postawionymi zgodnie z prawem?
Prywatne działki leśne blisko brzegów jezior często tak wyglądają...

Rekreacja.

Jeżeli śmieci są wywożone, a pnie drzew nie są nafaszerowane gwoździami to luz :roll:
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

A gdzie macie te urządzenia turystyczne w UoL? Bo nie chce mi się szukać.
basia33
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Art. 30.

1. W lasach zabrania się:
(...)
6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;
(...)
10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Trochę nie tu Glaca,
Ustawa o lasach pisze:Art. 3. Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) - drzewami i krzewami oraz runem leśnym - lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków;
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Fakt.

Jak się zsumuje to można napisać, że:

Lasem w rozumieniu ustawy jest także grunt związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

Miejsca legalnego biwakowania wyznacza właściciel lasu.
basiabasia
początkujący
początkujący
Posty: 172
Rejestracja: piątek 03 lip 2009, 18:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: basiabasia »

No to jesteśmy w domu. UoL dopuszcza URZĄDZENIA TURYSTYCZNE.
Zgodnie ze słownikiem j. polskiego "urządzenie jest to PRZEDMIOT umożliwiający wykonanie określonego procesu".
Urządzenia turystyczne to: kolejki linowe, wyciągi narciarskie, kąpieliska, szlaki turystyki pieszej itp.
Wiata jest OBIEKTEM BUDOWLANYM i jako taka nie może być lokalizowana w lesie.
W lesie mogą być lokalizowane tylko obiekty służące gospodarce leśnej. Pomysł z wiatą i grillem, zgodnie z prawem, jest nie do zrealizowania.
basia33
ODPOWIEDZ