Sprawy urzędowe

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pedro
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 16 sie 2009, 15:05
Lokalizacja: Podkarpacie

Sprawy urzędowe

Post autor: pedro »

Witam wszystkich :D

Czy zanim zasadzę swój las na działce o powierzchni około 50 arów, będę musiał najpierw gdzieś to zgłaszać, rejestrować czy coś w tym stylu??????

Proszę pomóżcie ( z góry dziękuje)
kg74
początkujący
początkujący
Posty: 54
Rejestracja: czwartek 13 sie 2009, 19:37
Lokalizacja: wieikopolska

Post autor: kg74 »

Jeżeli chcesz zalesić grunt i wziąść za to dopłaty , to jest to mozliwe tylko w ramach PROW. Warunkiem jest że zalesisz grunt większy niż 0,50 ha, zalesiesie jest zgodne z planem przestrzennego zagospodarowania gminy a jeżeli planu nie ma to w studiów kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie może być przeciwskazań do zalesienia, grunt jest położony po za siecią Natura 2000. Musisz uzyskać plan zalesienia z miejscowego nadleśnictwa. W praktyce zgłoś się do nadleśnictwa tam ci powiedzą jakie warunki musisz spełnić i jakie dokumenty dostarczyć.
pedro
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 16 sie 2009, 15:05
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: pedro »

A jeśli nie chce uzyskiwać za to żadnych dopłat, tylko po prostu zasadzić las i tyle???
kg74
początkujący
początkujący
Posty: 54
Rejestracja: czwartek 13 sie 2009, 19:37
Lokalizacja: wieikopolska

Post autor: kg74 »

To sadzisz i się nikogo nie pytasz. Oczywiście będziesz miał las ale na gruncie rolnym. W ewidencji gruntów będzie to ciągle rola. Jezeli chcesz mieć las oficjalnie ( w ewidencji gruntów ) to zalesienie musi być zgodne z planem przestrzennego zagospodarowania gminy. Więc najpierw udaj się po informację do urzędu gminy. W momencie sadzenia zdanie UG nie ma znaczenia , ale gdy będziesz dokonywał zmian w ewidencji gruntów ( oczywiście na twój koszt ) to jest sprawa podstwowa. Przekwalifikowanie gruntu z roli na las dopiero po zalesieniu. Jak i co sadzić aby było dobrze to ci powiedzą w miejscowym nadleśnictwie. Nadleśnictwa moją ustwowy obowiąze doradzania.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

kg74 pisze:Oczywiście będziesz miał las ale na gruncie rolnym. W ewidencji gruntów będzie to ciągle rola.
Nie zupełnie, bo jak dokonasz zmiany zagospodarowania gruntu musisz to zgłosić organowi odpowiedzialnemu za ewidencję gruntów (Staroście). Wtedy starosta zmieni klasyfikację twojego gruntu na Ls. Taka zamiana może być prowadzona również z urzędu przez starostę.
kg74 pisze:Nadleśnictwa moją ustwowy obowiąze doradzania.
Owszem, ale właścicielom lasów a nie zakładającym las.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
kg74
początkujący
początkujący
Posty: 54
Rejestracja: czwartek 13 sie 2009, 19:37
Lokalizacja: wieikopolska

Post autor: kg74 »

Literalnie kolega Jazwiec ma rację (pisze o doradztwie ). Ja jednak nie spotkałem się z sytuacją aby komuś w nadleśnictwie odmówiono pomocy w sprawie zalesienia, więc pisząc poprzedniego posta trochę to uprościłem.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Oczywiście, takie rzeczy się działy i dzieją - ale coraz rzadziej...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Pamiętać też musisz, że jeżeli po 5 latach od posadzenia drzew zmienisz zdanie i będziesz je chciał wyciąć, a nie zmienisz w tym czasie ewidencji gruntów - to wycięcie tych drzew będzie Cię kosztować krocie wynikające z ustawy o ochronie przyrody
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Kegg pisze:jeżeli po 5 latach od posadzenia drzew
Raczej posiania. Ustawa mówi o wieku drzew i krzewów, więc jeśli użyłeś do nasadzeń sadzonek których wiek przekroczył 5 lat to już nie masz czasu na zmianę decyzji.
Kegg pisze:i będziesz je chciał wyciąć, a nie zmienisz w tym czasie ewidencji gruntów - to wycięcie tych drzew będzie Cię kosztować krocie
Jeśli zmienisz zapis w ewidencji gruntów na Ls to wycięcie tych drzew (lasu) i ponowna zmiana zapisów w ewidencji też będzie kosztować krocie...
Kegg pisze:wycięcie tych drzew będzie Cię kosztować krocie
Wycięcie drzew w zadrzewieniu może lecz nie musi kosztować zgodnie z art. 86
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Atlas uszczegółowił to co pisałem o drzewach na gruntach nieleśnych.

Przyznaję się od razu, że pisałem już o tym na forum kilka razy i tu faktycznie zastosowałem skrót myślowy.

A szczegółowo jest to opisane TUTAJ
ODPOWIEDZ