Odbiórka W0 So

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Odbiórka W0 So

Post autor: juniperus »

Witam Szanowną Brać Leśną

Jedno zasadnicze pytanie w sprawie odbiórki W0 So. No to do rzeczy, albo do ad rema ;-)

Jak podczas odbiórki W0 So rozpatrujecie krzywiznę dwu- lub wielostronną?
Bo u nas spotkałem się z dwojakim podejściem:

1. Pierwsze podejście:
Dokonujący odbiórki dzieli na wirtualne kłody o długości co najmniej 2,70 m + stosowny nadmiar i w ten oto sposób otrzymuje normatywną krzywiznę jednostronną - co w efekcie daje szt. w klasie WC0.

2. Drugie podejście:
Dokonujący odbiórki stwierdza, że dana sztuka drewna W0 So wyposażona jest przez naturę w krzywiznę dwu- lub wielostronną i od razu zalicza ją do klasy WD, So - dajmy na to ;-)

Wiem, wiem - w WD dopuszczalna też jest tylko jednostronna. Słyszałem, że normy nie są wyrocznią, chyba, że są przywołane w umowie z klientem.

Na marginesie: normy znam. Ciekawi mnie tylko jak to bywa gdzie indziej.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Krzywizna zależy głównie od wymagań klienta. Są tacy, którym niewielka przeszkadza a są tacy, którzy biorą wielostronną i to naprawdę dużą, jeśli można wymanipulować odpowiednie dla ich potrzeb wyrzynki.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

JĘDREK
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6951
Rejestracja: środa 16 sty 2008, 18:16
Lokalizacja: z siebie samego

Post autor: JĘDREK »

juniperus pisze:1. Pierwsze podejście:
Dokonujący odbiórki dzieli na wirtualne kłody o długości co najmniej 2,70 m + stosowny nadmiar i w ten oto sposób otrzymuje normatywną krzywiznę jednostronną - co w efekcie daje szt. w klasie WC0.
Właściwie jedynie tak ...
Bardzo rzadko zdarza się odbiorca tolerujący wielostronną ... :wink:
"Nie popędzaj mnie. Nie dalejwięcuj mnie"
Awatar użytkownika
kukaburra
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5833
Rejestracja: sobota 01 kwie 2006, 19:21
Lokalizacja: Puszcza Zielona

Re: Odbiórka W0 So

Post autor: kukaburra »

juniperus pisze: 1. Pierwsze podejście:
Dokonujący odbiórki dzieli na wirtualne kłody o długości co najmniej 2,70 m + stosowny nadmiar i w ten oto sposób otrzymuje normatywną krzywiznę jednostronną - co w efekcie daje szt. w klasie WC0.
Lub, w przypadku "kolan", wyjątkowo szpecących wizualnie surowiec - usunięcie przy pomocy piły rzeczonej krzywizny a co za tym idzie - podział dłużycy na 2 części.
I am not altogether on anybody’s side, because nobody is altogether on my side - Treebeard

Z prawdą jest jak z d... Każdy ma inną i każdy ma swoją... I nie każdy powinien ją pokazywać ;)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

juniperus pisze:dzieli na wirtualne kłody o długości co najmniej 2,70 m + stosowny nadmiar
Moment, moment, od kiedy to iglaste odbiera się sekcyjnie?
Dogadywanie się z odbiorcą co do wad możliwe jest, ztego co pamiętam, to przy S2B a nie W0...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Dogadywanie się z odbiorcą co do wad możliwe jest, ztego co pamiętam, to przy S2B a nie W0...
Dogadywanie się z odbiorcą co do wad jest możliwe tam gdzie odbiorca wyraża chęć dyskusji.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Odbiórka W0 So

Post autor: Glaca »

juniperus pisze: kłody o długości co najmniej 2,70 m + stosowny nadmiar i w ten oto sposób otrzymuje normatywną krzywiznę jednostronną - co w efekcie daje szt. w klasie WC0(...)
Bardzo długo tak odbierałem, starając się nie przeginać w przypadku skrajnego nagromadzenia krzywizn.

Dzisiaj częściej rozcinamy krzywą sztukę na kłody 4-5 metrowe - dzięki temu można wyciąć "kolana" ( S4) które kiedyś jechały do tartaku odliczone jako tzw. redukcja.

Jaźwiec pisze: Moment, moment, od kiedy to iglaste odbiera się sekcyjnie?
Oczywiście nie wprowadzamy masy sekcyjnie - ale pomiar dopuszczalnych krzywizn wymaga takiego podejścia jak to opisał Juniperus
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Jaźwiec pisze:Moment, moment, od kiedy to iglaste odbiera się sekcyjnie?
A kto napisał, że sekcyjnie. Napisałem "wirtualne" kłody. Norma na surowiec W0 iglasty "mówi": krzywizna - dopuszczalna, pozwalająca na wymanipulowanie (rozumiem przez odbiorcę) kłód 2,7 m z krzywizną jednostronną... - stąd te kłody. Nie ma tu mowy o odbiórce sekcyjnej.

Pozdrawiam i dziękuję Wszystkim, którzy zechcieli lub zechcą zabrać głos w temacie.
juniperus (but not communis :) )
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

juniperus pisze:1. Pierwsze podejście:
Dokonujący odbiórki dzieli na wirtualne kłody o długości co najmniej 2,70 m + stosowny nadmiar i w ten oto sposób otrzymuje normatywną krzywiznę jednostronną - co w efekcie daje szt. w klasie WC0.
Takiego podejścia zostałem nauczony na kursie brakarskim.
Nie zdażyła się reklamacja z tego powodu.
Oczywiście należy zachować rozsądek szczególnie gdy dodatkowo występują wady które pomija norma, ale mają znaczący wpływ na tarcicę.
juniperus pisze:Jaźwiec napisał/a:
Moment, moment, od kiedy to iglaste odbiera się sekcyjnie?


A kto napisał, że sekcyjnie. Napisałem "wirtualne" kłody. Norma na surowiec W0 iglasty "mówi": krzywizna - dopuszczalna, pozwalająca na wymanipulowanie (rozumiem przez odbiorcę) kłód 2,7 m z krzywizną jednostronną... - stąd te kłody. Nie ma tu mowy o odbiórce sekcyjnej.
Dokładnie tak :spoko:
Jaźwiec pisze:Dogadywanie się z odbiorcą co do wad możliwe jest, ztego co pamiętam, to przy S2B a nie W0...
Najważniejsza jest umowa według której realizujemy zamówienie a norma jest pomocna w realizacji zamówienia i tylko pomocna. Jeżeli zamawiający określi wymogi i wady (napisze swoją "normę") to jest to wyrocznią i według tego realizuje się zamówienie oczywiście cena musi być dostosowana do tych wymagań.
Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

Najważniejsza jest umowa według której realizujemy zamówienie a norma jest pomocna w realizacji zamówienia i tylko pomocna. Jeżeli zamawiający określi wymogi i wady (napisze swoją "normę") to jest to wyrocznią i według tego realizuje się zamówienie oczywiście cena musi być dostosowana do tych wymagań.
Tak jest z reguły do pierwszej lepszej kontroli bardziej upierdliwego Inspektora, który zaraz "wytłumaczy" jakie to normy stosuje się w lesie.

Poza tym doświadczony Leśniczy to nie "pustak", nie ślepy, a przy odbiórce drewna rzut okiem i wie kiedy z danej sztuki nic więcej nie będzie i w całej długości idzie w WD a kiedy można z dłużycy o gorszej jakości wyciągnąć mówiąc kolokwialnie krótszego klocka, który poszedłby w WC0. Krótsza kłoda też towar.

Poza tym jakaż to jest możliwość samodzielnego "dostosowania" ceny do "specjalnego zamówienia". Cena umowna wynikająca z PLD czy e-drewna (załącznik do umowy) jest święta i koniec, chyba że zmieniamy ją na jakieś specjalne poruczenia typu bonifikaty.

Klient składając ofertę w PLD lub e-drewno sam sobie wyznacza swoją cenę za drewno jakie jest w ofercie. U nas jeżeli oczekiwał drewna lepszego czy jakości ponadprzeciętnej mógł złożyć precyzyjnie ofertę na "lepsze" drewno z wyborem, po oczywiście stosownie wyższych cenach.

Natomiast przy zakupie normalnego W_STANDARD SO (o warunkach określonych w opisie a wynikających z PN) uwzględnianie extra "specjalnych" wymagań (wybieranie co lepszych partii drewna i przesortowywanie drewna) jest mocno dyskusyjne i co najwyżej to daleko posunięta grzeczność Nadleśnictwa. Oczywiście, że chcemy żeby towar został "zaokrętowany" na MAN-y i wyjechał z lasu jak najszybciej. Ale z drugiej strony nie można pójść na rozumowanie tartacznika, któremu często najlepiej by było odbierać WA0 3 po cenie WC0 3. Kryzys dotyczy nas wszystkich.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Js pisze:Ale z drugiej strony nie można pójść na rozumowanie tartacznika, któremu często najlepiej by było odbierać WA0 3 po cenie WC0 3. Kryzys dotyczy nas wszystkich.
Niestety kryzys ma to do siebie, że nie zdecyduję się na zostanie przez pół roku lub jeszcze dłuższy (niewiadomo jak długi) czas w lesie z iglastym w klasie WA0 lub WB0 jeśli mogę sprzedać już dziś w klasie WC0. Pokaż mi takiego odważnego, który zrobi sobie klasę "na skład" bo może się kupiec znajdzie. W kryzysie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

Pokaż mi takiego odważnego, który zrobi sobie klasę "na skład" bo może się kupiec znajdzie. W kryzysie...
Piotr, pokaż mi takiego odważnego, który powie wprost w oczy N-czemu, że świadomie pozaniżał przy odbiórce klasyfikację drewna, żeby szybciej sprzedać je w detalu albo "dopchnąć" do kursu.

Nie widzę takiego w mojej obłastii - poślizgnąć się na własne życzenie nie sztuka....
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Js pisze:który powie wprost w oczy N-czemu
To niech nie mówi :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ