Wycena lasu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
eskort1972
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: środa 03 cze 2009, 13:58
Lokalizacja: Tarnów

Wycena lasu

Post autor: eskort1972 »

Witam serdecznie od ubiegłego roku jestem właścicielem lasu , w związku z tym zwracam się z prośbą o pomoc.
Czy na podstawie danych podanych poniżej jest mozliwośc w przybliżeniu podania wartości lasu :

Buk 65 – letni - 1,86 ha Tp – 18 m3/ha miąższośc m3 – 33
Buk 55 – letni - 2,40 ha Tp – 13 m3/ha miąższośc m3 – 31
Jodła 100 – letnia - 0,72 ha Rb – IV - 30 % miąższośc m3 – 40
Jodła 100 – letnia - 2,65 ha Rb – IV - 30 % miąższośc m3 – 147
Buk 55 – letni - 1,08 ha Tp – 8 m3/ha miąższośc m3 – 9
Buk 55 – letni - 2,40 ha Tp – 8 m3/ha miąższośc m3 – 14

jeżeli jest to możliwe będe wdzięczny za podanie w przybliżeniu wartości.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wycena lasu

Post autor: Glaca »

eskort1972 pisze:Czy na podstawie danych podanych poniżej jest mozliwośc w przybliżeniu podania wartości lasu (...)

Rzeczoznawca wyceniając las sumuje wartość gruntu i całego zapasu drewna stojącego w lesie.

My możemy podać wartość drewna jaką można legalnie wg "Uproszczonego planu urządzania lasu" pozyskać w tej 10-latce na którą jest ów plan. Po prostu mnoży się ilość m3 drewna przez wartość opału w danym regionie ( wystarczy zadzwonić do nadleśnictwa aby sprawdzić ceny).

Aby uzyskać większą dokładność, należy wynająć leśnika z doświadczeniem, który oceni jaki procent drewna do pozyskania to opał, a jaki można sprzedać dużo drożej do tartaku.

Bez oceny grubości i jakości drzew przeznaczonych do wycięcia oraz znajomości kosztów pozyskania drewna, cen w okolicznych tartakach wycena będzie fikcją.
eskort1972
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: środa 03 cze 2009, 13:58
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wycena lasu

Post autor: eskort1972 »

Glaca pisze:
eskort1972 pisze:Czy na podstawie danych podanych poniżej jest mozliwośc w przybliżeniu podania wartości lasu (...)

Rzeczoznawca wyceniając las sumuje wartość gruntu i całego zapasu drewna stojącego w lesie.

My możemy podać wartość drewna jaką można legalnie wg "Uproszczonego planu urządzania lasu" pozyskać w tej 10-latce na którą jest ów plan. Po prostu mnoży się ilość m3 drewna przez wartość opału w danym regionie ( wystarczy zadzwonić do nadleśnictwa aby sprawdzić ceny).

Aby uzyskać większą dokładność, należy wynająć leśnika z doświadczeniem, który oceni jaki procent drewna do pozyskania to opał, a jaki można sprzedać dużo drożej do tartaku.

Bez oceny grubości i jakości drzew przeznaczonych do wycięcia oraz znajomości kosztów pozyskania drewna, cen w okolicznych tartakach wycena będzie fikcją.
Nie chodzi mi o wycinkę i sprzedaż drzewa, raczej myślę o sprzedaży całego lasu tylko właśnie nie wiem jaką cenę podać ewentualnemu kupcowi. Kontaktowałem się z leśniczym odpowiedział mi że nie jest w stanie podać mi przybliżonej ceny i polecił rzeczoznawcę, który z tego co wiem nie jest tani, natomiast w nadleśnictwie powiedzieli, że w tych rejonach za hektar można otrzymać cenę od 25 tyś. do 35 tyś. Dodam że las jet położony w woj. podkarpackim i graniczy z lasem państwowym.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wycena lasu

Post autor: Glaca »

eskort1972 pisze: myślę o sprzedaży całego lasu tylko właśnie nie wiem jaką cenę podać ewentualnemu kupcowi
Cena może być z "kosmosu", nawet milion za 1 ha - trzeba tylko do tego przekonać kupca :wink:
eskort1972 pisze: leśniczy polecił rzeczoznawcę
Bardzo mądrze :roll:

eskort1972 pisze:tych rejonach za hektar można otrzymać cenę od 25 tyś. do 35 tyś.
Czyli możesz zarobić od 277 000 do 388 000 tyś. zł. Chyba stać Cię na rzeczoznawcę :|


Ps. W sprawach realnych cen gruntów dobrze zorientowani są np. sołtysi - mogą porównać Twój las podobnymi transakcjami w okolicy.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Rzeczoznawca ma kilka metod do ustalenia wartości lasu. Najbardziej miarodajna jest wartość transakcyjna, a więc wartość ustalona na podstawie danych o obrocie gruntami w danej okolicy - czyli mniej więcej to, co usłyszałeś w nadleśnictwie.
Las jest warty tyle, ile ktoś chce wziąć za jego sprzedaż i jednocześnie ile ktoś inny chce dać za jego kupno.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
eskort1972
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: środa 03 cze 2009, 13:58
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: eskort1972 »

Czyli jak mam rozumieć na podstawie tych danych które podałem nie da się określić w przybliżeniu wartości ?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

eskort1972 pisze:Czyli jak mam rozumieć na podstawie tych danych które podałem nie da się określić w przybliżeniu wartości ?
A my mamy rozumieć, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?
W przybliżeniu wartość podano ci już w N-ctwie. Również Glaca Ci to przeliczył. Więc o co chodzi? Zrozum, że sprzedaż lasu to nie jest sprzedaż drzew i niezadrzewionego gruntu. Lasem jest cały grunt a nie tylko drzewa. Z tym wiążą się pewne obowiązki i ograniczenia prawa własności dlatego za grunt leśny nigdy nie weźmiesz tyle co za budowlankę... jeśli Ci o to chodzi...
Tak naprawdę wartość przedmiotu jest taka, ile ktoś chce za to zapłacić. Jak masz cierpliwego kupca to możesz zawsze negocjacje rozpocząć "z wysokiego c", tylko się nie przejedź...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ