las prywatny - zalesienie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
stefaneo
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 28 maja 2009, 10:04

las prywatny - zalesienie

Post autor: stefaneo »

Witam,

jestem tu nowy szukałem po forum i nie znalazłem odpowiedzi.

Chodzi o to że moje pole uprawne ok 2,5 ha graniczy z polem sąsiada (ok 80 ar), ten sąsiad sprzedał to pole, letniaka tzn osoba które na sezon przyjeżdżają. Ten sąsiad (przyjezdny) postanowił prywatnie posadzić las, kupić sadzonki itd. Klasa ziemi IV; V. Te dwie działki znajdują się przy zabudowach tzn na końcu tych dziełek są domy, budynki gospodarcze itd, w okolicy do 1km nie ma żadnego lasu. Ja nie chcę się zgodzić na żaden las bo uprawiam na moim polu zboże, a po drugie za blisko budynków mieszkalnych ok 100-200m

Moje pytania brzmią następująco:
- czy sąsiad może tak posadzić sobie las??
- czy w jakiś sposób mogę się nie zgodzić żeby zasadziła tam las??
- co i gdzie muszę zrobić??

a dodam ze jest to województwo łódzkie pow. radomszczański.


Dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam
Stefan
Awatar użytkownika
misiek b
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 278
Rejestracja: sobota 15 gru 2007, 14:21
Lokalizacja: z chmur

Post autor: misiek b »

Może zalesić i nikt mu nie przeszkodzi jedynym obowiązkiem jest odsunięcie lasu od granicy z działką nieleśną o 3 m. Szkoda czasu na walkę z wiatrakami .
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Jedyna możliwość to przewalczenie w gminie takiego zapisu planu zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwiłby zalesiemie tego gruntu (a może już to uniemożliwia - sprawdź). Ponadto jeżeli grunt jest meliorowany można spróbować zawalczyć w spółce wodnej w kierunku groźby zniszczenia melioracji.
Innych metod nie widzę. Jeżeli las wyrośnie i będziesz z tego powodu miał szkody w uprawach (niższe plony) możesz właściciela pozwać z k.c. - ale byłaby to chyba bezprecedensowa sprawa... poza tym jak tu udowodnić negatywny wpływ lasu?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ