Forma opodatkowania ZULi

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
madzik197
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2009, 23:52
Lokalizacja: gdzieś daleko...

Forma opodatkowania ZULi

Post autor: madzik197 »

Powiedzcie proszę, jaką macie formę opodatkowania? Tylko ryczałt czy również VAT? Prosiłabym również o informacje kiedy jest opłacalne bycie płatnikiem VATu. Co i od czego można sobie odliczyć itp. Z góry dziękuję za odpowiedzi :D
Awatar użytkownika
sykus216
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: sobota 22 mar 2008, 20:16
Lokalizacja: Grabowo

Post autor: sykus216 »

ryczałt 8,5% to chyba najbardziej odpowiednia forma dla małych firm leśnych. Prowadzę taką i jestem płatnikiem vat. VAT na usługi leśne wynosi 7% a można sobie odliczać paliwo i oleje do pilarek i maszyn jeśli mamy takowe zaksięgowane jako środki stałe. np olej napędowy do ciągnika leśnego itp....
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

madzik197 pisze:Tylko ryczałt czy również VAT?
Myślę i myślę, ale nie mogę sobie przypomnieć czy jest możliwość "nie bycia" płatnikiem VAT, chyba nie.
VATu się nie odlicza tylko "odprowadza".
Odliczanie kosztów nie ma związku z VATem, choć w przypadku usług leśnych te 7% daje nam pewien bonus.

Nie wiem jaka forma opodatkowania jest lepsza. Najprościej było by przeprowadzić prostą symulację. Przeliczyć choć jeden miesiąc. Raz od kwotę netto pomnożyć przez 8,5 %, drugi raz, od kwoty netto odjąć wszystkie koszty: wszelkie zakupy związane z prowadzoną działalnością, płace = (koszt zakładu), itp. pamiętając o kwocie netto i wtedy wyliczyć podatek, np x 19%
Myślę, że jest tak: duże koszty - warunki ogólne, małe koszty - ryczałt ewidencjonowany.
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

Będąc płatnikiem VAT wszystkie zakupy związane z działalnością gospodarczą (no, prawie wszystkie) masz w cenie netto.
zul pisze:czy jest możliwość "nie bycia" płatnikiem VAT, chyba nie.
Jest. Przy obrocie rocznym do 50tys. można korzystać ze zwolnienia. Oprócz tego, jeśli ZULowiec jest jednocześnie rolnikiem, może być tzw. rolnikiem ryczałtowym. W skrócie - dostaje dodatkowo zryczałtowany zwrot VAT w wysokości 6% i VATu jako takiego nie rozlicza, tylko płaci od niego podatek dochodowy. To dla małych ZULi jest dość korzystne rozwiązanie.
zul pisze:Myślę, że jest tak: duże koszty - warunki ogólne, małe koszty - ryczałt ewidencjonowany.
Zasady ogóle jak koszty osiągną ok. 50%
Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem i ulgi na dzieci przy zasadach ogólnych. Przy ryczałcie takiej możliwości nie ma.
madzik197
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2009, 23:52
Lokalizacja: gdzieś daleko...

Post autor: madzik197 »

Bardzo wam dziękuję, szczególnie zulusowi :* o to mi właśnie chodziło. mąż dopiero zaczyna i wyszło mi, że koszty stanowią 50% -jak nie więcej -przychodów. No i jeszcze te rozliczenia z małżonkiem i ulga na dziecko.... :brawo:
jeszcze pytanko.. :mg: czy ktoś z was wziął może dotacje na rozwój? Jeśli tak to prosiłabym o opis co i jak :mg:
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

madzik197
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2009, 23:52
Lokalizacja: gdzieś daleko...

Post autor: madzik197 »

Dzięki :spoko:
ODPOWIEDZ